KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

EĞİTİMCİLER UN DAĞITIMINI İNCESU İLÇESİ’NDE SÜRDÜRDÜ

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE 250 ÇUVAL UN DAĞITILDI

SARRAFLARDAN 'SAHTE ALTIN' UYARISI

“GÜVENDİĞİNİZ KUYUMCULARI TERCİH EDİN”

TOGO’LU MÜHENDİS MÜSLÜMAN OLDU

SELAMİ İSMİNİ ALDI

MİLLİ EĞİTİM CAMİASININ ACI GÜNÜ

ŞEKER KOMASINA GİREN MUSTAFA VAROL HAYATINI KAYBETTİ

YARALI ŞAHİNE JANDARMA ŞEFKATİ

DEVRİYE SIRASINDA BULDULAR, TEDAVİ ETTİRDİLER

TOMARZA’DA CUMHURBAŞKANI’NIN GÖNDERDİĞİ HEDİYELER SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ

VİRÜSLE MÜCADELEDE 65 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞLAR İÇİN

MAZLUMDER ŞUBE BAŞKANI TAŞ SİVAS KATLİAMI’DA DAİR AÇIKLAMADA BULUNDU

“SİVAS KATLİAMI’NIN 27. YILINDA MAĞDURLAR HAPİSTE”

KOYUN VE KUZULARIN ARDINDA GEÇEN BİR ÖMÜR

40 YILDIR YAYLACILIK YAPIYOR

KAYSERİ'DE SÜNE İLE MÜCADELE DE İLK DEFA 'DRONE' KULLANILDI

ÇİFTÇİLERE UYGULAMALI OLARAK GÖSTERİLDİ

ENGELLİLER VE AİLELERİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜREN PROJE

MUTLU YÜZLER PROJESİ 400 ENGELLİ ÇOCUK VE AİLESİ SEVİNDİRİLDİ

KAR TÜNELLERİ GÖRENLERİ HAYRETLER İÇİNDE BIRAKIYOR

KAR TÜNELLERİNİN UZUNLUĞU 200 İLE 300 METREYE ULAŞIYOR

JANDARMA TRAKTÖR KAZALARINI ÖNLEMEK İÇİN 500 REFLEKTÖR DAĞITTI

Traktör sürücüleri jandarma tarafından verilen üçgen reflektörleri römorklarına taktı.

BİLİM KURGU FİLMİNDEN DEĞİL KÖMÜRLÜKTEN ÇIKTI

BABA VE OĞLUNU ŞAŞIRTAN FOSİLİN SANSAR VEYA KEDİ OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR

BABASINI KORONA VİRÜSTEN KAYBETTİ

"KİMSE BANA BULAŞMAZ DEMESİN" UYARISI YAPTI

TÜRBELERDE 'YKS' YOĞUNLUĞU

ÖĞRENCİLER DUA ETTİ

BAHÇESİNDE ŞAHİN BULDU

BELEDİYEYE TESLİM ETTİ

SULU SİSTEMLE ÇALIŞAN SİNEMA MAKİNESİ GÖRENLERİ ŞAŞIRTIYOR

Kayseri Pazarören Anadolu Lisesi'nde, Köy Enstitüsü döneminden kalma olan ve film şeritlerinin yanmaması için sulu sistemin kullanıldığı sinema makinesi görenleri şaşırtıyor.

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde bulunan, 1939 yılında Köy Enstitüsü olarak açılan ve Pazarören Öğretmen Lisesi olarak bilinen tarihi Pazarören Anadolu Lisesi, içinde bulunan cihazlar, kullanılan eşyalar, kitaplar ve binalarıyla doğal bir müzeyi andırıyor.

Pazarören Anadolu Lisesi'nin kampüs alanı içindeki sinema salonunda 1940 ve 1970 yılları arasında bulunan sinema makinesi de tarihi eser sayılabilecek cihazlar arasında bulunuyor. Filmlerin yanmaması için sulu sistem ile çalışan sinema makinesi hakkında bilgi veren Pazarören Anadolu Lisesi Müdürü Hayrettin Acet, "Sinema makinemiz Köy Enstitüsü döneminden kalma. O dönemde 21 Köy Enstitüsü’nün her birine bu makine gönderiliyor ve sinema salonları oluşturuluyor. 1940’lı yıllardan bahsediyoruz. Günümüzde Türkiye’de sağlam kalan bu özellikteki sinema makinesi sadece bu. Muhafaza ediyoruz, bu makineyi sökebilecek yetenekli birini bulursak bir müzeye hediye etmeyi düşünüyoruz" dedi.

Sinema makinesinin özelliklerini anlatan Acet, "Bunun özelliği sulu sistem ile çalışması. O dönemdeki sinema makineleri susuz olduğu için filmleri yakıyormuş. Ama bu suyun soğutma gücünü de kullanarak filmleri yakmadığı için çok rağbet gören bir makine. Günümüze kadar da dayanmasının sebebi budur. Sinema sarma makinemiz de bulunuyor. Filmler izlendikten sonra yeniden burada sarılıyor" diyerek, "Bizim buradaki sinema salonu halka da açık seanslar düzenliyormuş. Haftanın bir günü gelip gişeden biletlerini alarak filmlerini ailecek izledikten sonra giderlermiş. Bu sulu sistem sinema makinesi 1940 ila 1970 yılları arasında aktif olarak kullanılmış" diye konuştu.

PAZARÖREN ANADOLU LİSESİ HAKKINDA

1938 yılında Eğitmen Kursu olarak açılan okul, 1939-1940 öğretim yılında Pınarbaşı’nın 25 km. batısında Kayseri’nin 65 km. doğusunda Pazarören bucağı merkezinde iki katlı 5 sınıflı yatılı bölge okulu olan taş binada köy enstitüsü olarak açılmış, 1954 yılına kadar eğitim ve öğretime devam etmiştir. 1954 yılında Mimar Sinan İlk Öğretmen Okulu olarak ismi değiştirilmiştir. Bu okullarda ülkenin ihtiyacı olan öğretmen kadrosu 1975 yılına kadar yetiştirilmiştir. 1975 yılından sonra bu okullar Öğretmen Lisesine dönüştürülmüş; 1989 yılında, Anadolu Öğretmen Lisesi olarak adı değiştirilmiştir. 1989 yılında okul, Anadolu Öğretmen Lisesi olunca bünyesinde Pazarören Lisesi ve Ortaokulu kurulmuştur. Okul alanı ile ilgili hazırlanan; yıkılmış binaların yeniden yapılmasını da içeren, tarihi dokuyu canlandırıp koruyacak şekilde modern bir proje 2011’de Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma üst kurulundan geçmiştir. Ancak yüksek maliyetten dolayı proje uygulanamamıştır. Bu binalardan, sinema salonu yaz mevsimlerinde kullanılabilmektedir. Bu binaların dışında yönetim binası, derslik binası ve pansiyon binası eğitim hizmetinde kullanılmaktadır. 16.08.2004 tarihinde Pazarören Lisesi Müdürlüğü ayrılmıştır.

Halen bir eğitim binası içerisinde iki okul eğitim ve öğretimini sürdürmektedir. Kayseri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 5.5.2000 tarih ve 2576 sayılı kararı ile 96 dönümlük okul alanı koruma altına alınmış, toplam 26 binadan 18’i ana bina ve 3 adet lojman tescillenmiştir.


Haber Kaynak : İHA