KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

İHTİYAÇ NEREDE, BÜYÜKŞEHİR ORADA

BÜYÜKKILIÇ, BÜNYAN’DA DEVAM EDEN ASFALT ÇALIŞMALARINI DENETLEDİ

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ TUZHİSAR’DA PANCAR SÖKÜM PROGRAMINA KATILDI

“ÇİFTÇİ DOSTU ANLAYIŞIYLA BİR VE BERABER OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

MELİKGAZİ’DE ALT VE ÜST YAPI ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ SÜRÜYOR

TEKNOPARK'IN İÇİNE YENİ YOL BAĞLANTISI YAPILDI

KOCASİNAN’DA YOL ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR: 110 FARKLI NOKTADA ŞEHRİN ALTYAPISINI GÜÇLENDİRDİK

TALAS’TA KIŞ UYKUSUNA GİREN HAŞERATA İLAÇLAMA

VATANDAŞLAR MEMNUN

YAHYALI BELEDİYESİ YOL ÇALIŞMALARINA HIZLA DAVAM EDİYOR

YEŞİLKÖY’DE SATHİ KAPLAMA YAPILDI

BÜYÜKKILIÇ, YATIRIMCI DAİRE BAŞKANLARINI TOPLADI

“ŞEHRİMİZİ VE İLÇELERİMİZİ DAHA İYİ NOKTALARA NASIL TAŞIRIZ KAYGISIYLA ÇALIŞIYORUZ”

MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI

“MUHTARLAR KÖPRÜ GİBİDİR”

VALİ GÜNAYDIN’DAN ’AKRABA ZİYARETİ’ UYARISI

"BULAŞ KAYNAĞININ EN ÖNEMLİ BİR YERLERİNDEN BİR TANESİ DE EŞ, DOST VE AKRABA ZİYARETLERİDİR"

MELİKGAZİ'NİN 2021 YILI BÜTÇESİ BELİRLENDİ

“485 MİLYON TL İLE 2023 HEDEFLERİ BÜYÜK ÖLÇÜDE TAMAMLANACAK”

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, MUHTARLARIN GÜNÜ’NÜ TAÇLANDIRDI

“MUHTARLARIMIZ, VATANDAŞLARIMIZLA BİZİM İLETİŞİM KÖPRÜMÜZDÜR”

TALASLI MUHTARLAR ALİ DAĞI’NA AĞAÇ DİKTİ

“GÜZEL BİR ETKİNLİK OLDU”

DEVELİ’DE MUHTARLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ

“MUHTARLIĞIN DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞLARINDAN BİRİ”

BEYDEĞİRMENİ’NDE KURA GÜNÜ

3. GRUP KURA ÇEKİLİŞİ 20 EKİM SALI GÜNÜ YAPILACAK

VALİLİK AÇIKLADI

7 GÜN, 7 KONUDA, 7 DENETİM VAR!

BÜYÜKKILIÇ'TAN 'TOPLU ULAŞIMDA HİJYEN' AÇIKLAMASI

12 BİN 500 LİTRE DEZENFEKTAN KULLANILDI

https://www.dailymotion.com/video/x7nu7jw Kayseri Haber Gazetesi Video Haber


(10 Kasım 2019)TALAS BELEDİYESİ
CEMİL BABA’YI UNUTMADI

Kayseri Haber Gazetesi

Anahtar Kelimeler: TALAS BELEDİYESİ
Gürkan Ofis Mobilyaları

TALAS BELEDİYESİ

CEMİL BABA’YI UNUTMADI

Talas Belediyesi, 6 Kasım 1982 tarihinde vefat eden Talaslı Allah dostlarından Cemil Baba’nın 37. ölüm yıldönümünde anma programı düzenledi. Anma programında konuşan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve ‘Mavi Boncuklu Cemil Baba’ kitabının yazarı Veli Altınkaya, “Talas Cemil Baba’dan Somuncu Baba’ya kadar nice Allah dostuna kadar bu şehrin manevi dinamitlerini ukdesinde bulunduran önemli bir merkezdir. Talas gelecekte eminim ki bu manevi mimarlarını ve değerlerini de daha ön plana çıkararak buradan da çok ciddi pay alacaktır” dedi.

Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen anma gecesine Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve ‘Mavi Boncuklu Cemil Baba’ kitabının yazarı Veli Altınkaya ile Cemil Baba’nın ömrünün son 4,5 yılına yakından şahitlik eden Mehmet Beğendik konuşmacı olarak katıldı. Mehmet Beğendik anılarını paylaşırken Gazeteci Yazar Veli Altınkaya’da tasavvuf ve Allah dostlarının vasıfları üzerinden Cemil Baba’yı anlattı. Tasavvuf Musikisi sanatçısı Mustafa Demirci de hem programın moderatörlüğünü yaptı hem de seslendirdiği ilahilerle geceye renk kattı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Cemil Baba’nın ‘Alem iyi olsaydı bağ duvar istemez, kapı anahtar’ sözüne dikkat çekerek, şunları söyledi “Talas, Cemil Baba’dan Ahmet Tayrani’ye, Esma Hatun’dan Somuncu Baba’ya kadar birçok gönül ehline beşiklik etmiş bir diyar. Bu yönüyle hayli zengin bir yapısı var. Cemil Baba da bunların en sonuncu halkasını oluşturuyor. Şimdi insanlara sorsanız ‘mutluluğun, huzurun sırrı nedir?’ diye, birçok şey söylerler. Oysa Cemil Baba, ‘Alem iyi olsaydı bağ duvar istemez, kapı duvar’ diyerek toplumsal huzur ve mutluluğun düsturunu ortaya koymuş. Kimisi miskin dedi, kimisi meczup dedi, kimisi veli dedi ama o her şeyiyle bizim Cemil Babamız. Kendisini bir kez daha rahmetle anıyoruz”

Cemil Baba’nın Talas’ın manevi dinamiklerinden olduğuna da vurgu yapan Başkan Yalçın, hem programa konuşmacı olarak katılanlara hem de salonu dolduran Cemil Baba sevenlerine teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Anma gecesine konuşmacı olarak katılan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve ‘Mavi Boncuklu Cemil Baba’ kitabının yazarı Veli Altınkaya ise konuşmasında, Talas Cemil Baba’dan Somuncu Baba’ya kadar nice Allah dostuna kadar bu şehrin manevi dinamitlerini ukdesinde bulunduran önemli bir merkezdir. Talas gelecekte eminim ki bu manevi mimarlarını ve değerlerini de daha ön plana çıkararak buradan da çok ciddi pay alacaktır, diyerek şunları söyledi. “Cemil Baba’yı anma programına ev sahipliği yapan Talas Belediye Başkanımız Mustafa Yalçın’a teşekkür ediyorum. Kendisi Kayseri ve Van’da 20 yılı aşkın süredir çok güzel hizmetlerde bulundu. 7 aydır Talas’ta görevde ve önümüzdeki süre içerisinde de Talas’a çok güzel hizmetlerde bulunacağına hiç şüphemiz yok. Tabi ki Talas Kayseri’mizin çok önemli ilçelerinden birisi. Kayseri 5-6 bin yıllık tarihiyle çok önemli medeniyetlere beşiklik etmiş bir şehirdir. Talas birçok noktada da Kayseri’den çok önde. Burada Cemil Babayı konuşacağız şüphesiz, Cemil Baba’da Kayseri’de doğmuş henüz çocuk yaşlarında annesi ve iki kardeşi ile beraber Talas’a Harman Mahallesine yerleşmiştir bir gönül dostudur. Aslında Cemil Babanın Talas’la tanıştığı tarihte Allahla gönül köprüsünü kurduğu yıllardır. Talas’a gelmesiyle o köprüyü kurduğu yıllardır. Dolayısıyla Talas Cemil Baba’dan Somuncu Baba’ya kadar nice Allah dostuna kadar bu şehrin manevi dinamitlerini ukdesinde bulunduran önemli bir merkezdir. Bugün birçoğu yüksek yargı mensubu 20 kadar kişi buradaydı. Onlarla Ali Sait Paşa Konağını gezdik, sonra Yaman Dede Konağına gittik. Talas’ın kültürel birikimine inanç turizmi dediğimiz sürecin Dünyada ve dolayısıyla Türkiye’de de ciddi bir potansiyel. Talas gelecekte eminim ki bu manevi mimarlarını ve değerlerini de daha ön plana çıkararak buradan da çok ciddi pay alacaktır. “

Programa katılanlara Gazeteci Yazar Veli Altınkaya’nın kaleme aldığı ‘Mavi boncuklu Cemil Baba’ kitabı da hediye edildi. 


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ