TARİHİ GERMİR BEZİRHANESİ,
GEÇMİŞE IŞIK TUTUYOR
Tarih: 11.4.2019 17:08:04/ 987okunma / 0yorum

Kayseri´nin Melikgazi ilçesine bağlı Germir Mahallesi´nde bulunan ve geçmişte bezir yağı üretim merkezi olarak kullanılan 118 yıllık Germir Bezirhanesi, geçmişe ışık tutuyor.

Hamdi Yavuz´un ailesinin mirasçısı olduğu bezirhane, 3 yıl önce Melikgazi Belediyesi tarafından restore edilerek, kültür mirasına kazandırıldı. Bezirhanede heykeltıraşlar, insan ve hayvan figürlerinden oluşan çeşitli eserler hazırladı. Müze olarak canlandırılan bezirhanede, 5 insan figürü, 1 at ve 1 camız heykeli bulunuyor. Heykel ve figürlerdeki kıyafetler ve süslemeler, dönemine uygun ve estetik olarak yapıldı.

Germir Mahallesi´nin muhtarı Ali Kapısız, bezirhane ile ilgili, "Germir Mahallesi geçmişte Ermeni, Rum ve Türkler bir arada yaşamışlar. Herhangi bir kötülük ve sıkıntı duyulmamış. Bezirhanelerimiz 1550´li yıllara dayanan küçük yağ üretim fabrikalarıdır. Geçmişte Germir Mahallemizde 30 adet bezirhanenin olduğu söyleniyor. Bunlardan 20´sinin yerini biliyorum; ancak sadece 2 bezirhanemiz ayakta kalabildi, diğerlerini bilmiyorum. Burada 4 tane bitkimizden oluşan ızgın, belemir, zeyrek ve keten tohumu, bunlar beziryağının ham maddeleri oluyor. Bu bezirhanelerde çalışan 2 insan, 2 tane de hayvan bulunuyor. O dönemde bu şekilde bezirhaneler işletiliyormuş" diye konuştu.

Bezirhanede yapılan çalışmalara da değinen Kapısız, "Bezir yağı yemekte, aydınlatmada, sabun yapımında ve hayvanların yarasını iyileştirmede kullanılıyor. Bu içinde bulunduğumuz bezirhane Hamdi Yavuz ailesine aittir. Bu bezirhaneyi çocukları Melikgazi Belediyesi´ne bağışladılar. Burası da sonrasında belediye tarafından restore edildi. Buraya gelen ziyaretçiler geçmişe ışık tutan bu bezirhaneyi görünce şaşırıyorlar. O dönemde çok zeki insanların olduğunu söyleyen misafirlerimiz var. Burayı elimizden geldiği kadar ziyarete gelenlere anlatıyoruz" dedi.
Kaynak: DHA

Anahtar Kelimeler: TARİHİ GERMİR BEZİRHANESİ
TALAS BELEDİYESİ´NDEN AHİLİK HAFTASI KONSERİ
TALAS BELEDİYESİ´NDEN AHİLİK HAFTASI KONSERİ
Türk Sanat Müziği Sanatçısı Muzaffer Elitaş´ın konseri ve Adıyaman Harfane Topluluğu´nun gösterisi coşkuyla izlendi
HACILAR´DA EL SANATLARI SERGİSİ BÜYÜLEDİ
HACILAR´DA EL SANATLARI SERGİSİ BÜYÜLEDİ
Rasim Çetinkaya Halk Eğitim Merkezi bünyesinde düzenlenen Yaz Kurslarında eğitim gören kursiyerlerin el emeği göz nuru eserlerin sergilendiği el sanatları sergisi, düzenlenen törenle açıldı.
DEVELİ´DE  TÜRK SANAT MÜZİĞİ GECESİ
DEVELİ´DE TÜRK SANAT MÜZİĞİ GECESİ
Develi Belediyesi, kültür-sanat etkinlikleri kapsamında Do Türk Sanat Müziği Topluluğunu Develililerle buluştu.
İNCESU ÜZÜM FESTİVALİ BAŞLADI
İNCESU ÜZÜM FESTİVALİ BAŞLADI
İLMEK: “ÜZÜM İNCESU´NUN SİMGESİDİR”
“KUKLA” KİTABI DÜNYA GÜNDEMİNDE
“KUKLA” KİTABI DÜNYA GÜNDEMİNDE
TBMM 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek´in yazdığı Kukla: Küresel Güçlerin Yeni Oyuncağı: FETÖ isimli kitap İngilizceden sonra Arapçaya da çevrildi.
AHİLİK HAFTASI 16-20 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA KUTLANACAK
AHİLİK HAFTASI 16-20 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA KUTLANACAK
Kayseri Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Ahmet Övüçtertiplenen basın toplantısında ‘Ahilik Haftası´ kutlamalarının 16-20 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirileceğini duyurup, ilimiz sakinlerini kutlamalara davet etti…
OBM´DE SANAT KONULU KONFERANS
OBM´DE SANAT KONULU KONFERANS
Personelin motivasyonu için Kayseri Orman Bölge Müdürlüğünce her ay düzenli olarak yapılan konferanslardan “Sanat Nedir? Sanatçı Kimdir?” konulu konferans yapıldı.
KAYMEK YENİ DÖNEM KAYITLARI BAŞLADI
KAYMEK YENİ DÖNEM KAYITLARI BAŞLADI
Sanat ve mesleki eğitimde Anadolu´nun markası olan KAYMEK´te 2019-2020 eğitim dönemi için kayıtlar başladı.
7. KAYSERİ FİLM FESTİVALİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
7. KAYSERİ FİLM FESTİVALİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
7. KAYSERİ FİLM FESTİVALİ 13- 16 KASIM 2019 TARİHLERİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK
YAZ KURSU ÖĞRENCİLERİNİN MÜZİK DİNLETİSİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
YAZ KURSU ÖĞRENCİLERİNİN MÜZİK DİNLETİSİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
Develi Belediyesi, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi´nin ortaklaşa düzenlediği yaz müzik kursu kapsamında eğitim alan öğrencilerin Cumhuriyet Meydanında yaptıkları müzik dinletisi büyük beğeni topladı.
TALAS´TA KAHRAMANLIK TÜRKÜLERİ SESLENDİRİLDİ
TALAS´TA KAHRAMANLIK TÜRKÜLERİ SESLENDİRİLDİ
Talas Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, yamaç paraşütü alanındaki Kahramanlık Türküleri Konseri´ne vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
JAPON ARKEOLOĞUN KÜLTEPE AŞKI
JAPON ARKEOLOĞUN KÜLTEPE AŞKI
Japon arkeolog Prof. Dr. Ryoichi Kontani, stajyer öğrenciyken katılmaya başladığı ve 30 yıldır da kazı çalışmalarında yer aldığı Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü´nde, kazı heyeti üyesi olarak görev yapmanın mutluluğunu yaşıyor.
‘SALÇA GÜNLERİ´ BAŞLIYOR
‘SALÇA GÜNLERİ´ BAŞLIYOR
Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu Melikgazili vatandaşları Salça Günlerine davet ederek, “Salça Günleri´nde Melikgazili hemşehrilerimiz zahmet çekmeden kışlık hazırlıklarını ve salçalarını yapabilecek.” dedi.
BÜNYAN HALILARI PINARBAŞI MESİRE ALANINDA SERGİLENİYOR
BÜNYAN HALILARI PINARBAŞI MESİRE ALANINDA SERGİLENİYOR
Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun, halı dokuma kursunu tamamlayan kadınlarla Pınarbaşı mesire alanında bir araya gelerek kursiyerler tarafından dokunan halıları inceledi.
KAYSERİ MUTFAĞINI DÜNYA TANIYACAK
KAYSERİ MUTFAĞINI DÜNYA TANIYACAK
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri´nin değerlerini dünyaya tanıtmak için yaptıkları çalışmalara bir yenisini daha ekleyeceklerini söyledi.
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
20 Eylül 2019 Cuma
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL