KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

"KOCA YUSUF"LARIN DÜNYADAKİ ALTERNATİF BAKIM MERKEZİ TÜRKİYE OLDU

Airbus tesisleri dışında sadece Kayseri 2'nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde daha kısa sürede ve daha az maliyetle yapılıyor

BOYTEKS VİRÜSLERE KARŞI ANTİVİRAL ÖZELLİKLİ KUMAŞ ÜRETTİ

Kayseri'de faaliyet gösteren bir firma virüslere karşı ürettiği antiviral özellikli kumaşla, maske, koruyucu giysi, önlük, eldiven ve yatak gibi birçok ürün imal etmeye hazırlanıyor.

SEREBRAL PALSİ HASTASI GENÇTEN MOBİL OYUN

OYUNU ÜCRETSİZ PİYASAYA SUNDU

C-130’LAR KAYSERİ’DE MODERNİZE EDİLİYOR

TÜRK MÜHENDİSLER "HERKÜLLER"İ ULUSLARARASI STANDARTLARA UYGUN SİSTEMLERLE DONATIYOR

ERCİYES TEKNOPARK’TA HORİZON 2020 PROGRAMI ERC BİLGİ GÜNÜ ETKİNLİĞİ

PROF.DR.KILIÇ: BU FON BİLİMSEL ARAŞTIRMALARA DESTEK SAĞLIYOR

ERÜ ÖĞRENCİLERİNİN TÜBİTAK BAŞARISI

2019 yılı içerisinde Erciyes Üniversitesi’nin çeşitli fakülte ve bölümlerinden toplam 102 proje TÜBİTAK 2209 A ve TÜBİTAK 2209 B programları kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.

KASKİ'NİN LABORATUVARLARI DÜNYA STANDARTLARINDA

İÇME SUYU KALİTESİ TAKİP ALTINDA

‘ÜSTÜN BAŞARILI GENÇ BİLİM İNSANI’ YERLİ TANI TESTLERİ ÜRETTİ

ERÜ ECZACILIK FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. ÖÇSOY: TÜRKİYE VE BİR ÇOK ÜLKE İÇİN ÜRETECEĞİZ

ERCİYES TEKNOPARK’TA KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE

BİLGİ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

ERÜ’LÜ BİLİM ADAMININ GELİŞTİRDİĞİ MİLLİ RÜZGAR EROZYONU ÖLÇÜM SİSTEMİNE YURT DIŞINDAN YOĞUN TALEP

PROF. DR. MUSTAFA BAŞARAN: “DÜNYANIN BİRÇOK YERİNDEN TALEPLER GELİYOR”

'FİKİR FABRİKASI ÇOK ULUSLU GİRİŞİMCİLİK PROGRAMINDA'

GİRİŞİMCİLER PROTOTİP ÜRETMEYE BAŞLIYOR

AVRUPA İŞLETMELER AĞI KONSORSİYUM TOPLANTISI KAYSERİ’DE YAPILDI

İKİNCİ KEZ EV SAHİBİ TEKNOPARK

TURBOŞAFT TEST VE ALT SİSTEMLER ÇALIŞTAYI

ERCİYES TEKNOPARK BAŞKANI KILIÇ: “KATKI SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

ASPİLSAN, HAVELSAN TARAFINDAN GELİŞTİRİLEN BULUT BİLİŞİM TEKNOLOJİSİNE GEÇTİ

MİLLİ SİSTEM GÖZDOLDURDU

ERCİYES TEKNOPARK’TA BİGG PROGRAMI

BİGG PROGRAMI YENİ DÖNEMDE YENİDEN ERCİYES TEKNOPARK’TA

ERCİYES TEKNOPARK BUGÜN İŞ DÜNYASININ ÖNEMLİ İSİMLERİNİ AĞIRLAYACAK

TÜRKİYE 7.’SİYİZ

TAŞ FIRININ LEZZETİNİ MUTFAKLARA TAŞIDI

Kayserili girişimci Ümit Birkara, annesinin köyde zor şartlar altında ekmek yapmasından etkilenerek içi doğal taşlı elektrikli taş fırın üretti

Kayserili girişimci Ümit Birkara, annesinin zor şartlar altında ekmek yapmasından etkilenerek mutfaklarda kullanılabilen içi doğal taşlı elektrikli taş fırın üretti.

Yaklaşık bir yıl önce tasarladığı ürün için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurarak faydalı model tescili alan 37 yaşındaki Birkara, ürettiği fırından şu ana kadar 40 adet sattı.

Ürünün sac kısmını başkasına yaptıran, bükümü, elektrik aksamı, monte edilmesi gibi diğer tüm işleri kendi yapan Birkara´nın ürettiği fırın, hem evlerin mutfağında hem de işletmelerde kullanılabiliyor.

Ümit Birkara, yaptığı açıklamada, çırakken Yeni Sanayi Sitesi´nde otobüs karoseri işiyle uğraştığını, daha sonra bu işten ayrıldığını söyledi.

Kendi işini yapmayı hayal ettiğini anlatan Birkara, şöyle konuştu:

"Şimdi atölye olarak kullandığım mekanda, annem ateşli kuzine fırında ekmek pişirirdi. Çok sıcak olurdu, sıcak annemi rahatsız ederdi. Ben bunun üzerine fırına yalıtım yaptım, çok verimli oldu acaba bunu nasıl geliştirebilirim diye düşündüm, ateş yakmamak için LPG ile çalıştırdım. Hem ekmek pişmedi hem de ailemle az kalsın zehirleniyorduk. Sonra vazgeçtim bu işten. Bir emekli öğretmen abim beni yeniden teşvik etti. ´Devam et, sabret, olacak´ dedi. En baştan başladım, elektrikli bir fırın yapmaya karar verdim. Annem bu sürede bana sürekli muhalefet oldu, ´Yapamazsın, çok elektrik tüketir´ dedi. Annem böyle söyledikçe ben daha az elektrik harcaması için uğraştım. Nihayetinde başardım."

"EKMEĞİ BERABER PİŞİRİYORUZ"

Birkara, yaklaşık 7 ay süren çabasının ardından içi tamamen doğal bazalt taşla kaplı, kapalı tip boru rezidanslarla, tam emniyetli bir kuzine ürettiğini belirtti.

Ürünü için faydalı model belgesi aldığını aktaran Ümit Birkara, "İlk tasarladığım modelden 10 tane sattım. Bir fırını yapmam 7-8 gün sürüyordu. Teknik çizim desteği alarak modeli yeniden tasarladım. Bu model daha şık görünüyor. Müşterilere ürünü kendim götürüyorum, ilk önce beraber ekmeği pişiriyoruz, hatta ekmek yapmayı bilmeyenler oluyor kendim pişiriyorum. Ekmek yapmayı, lahmacun yapmayı bu iş sayesinde öğrendim." dedi.

HEM EKMEK, HEM ET YEMEKLERİ PİŞİYOR

Birkara, fırın için tüm güvenlik önlemlerini aldığını, ancak bunu yaparken maliyeti hiç hesaplamadığını, sadece müşteri memnuniyetini düşünerek yola çıktığını dile getirdi.

Fırının 30-40 yıl kullanılabileceğini, 3 yıl garantili olduğunu anlatan Ümit Birkara, şunları kaydetti:

"Fırın 450 dereceye kadar ısınıyor. Ekmek, pide, lahmacun, güveç yemekleri, et yemekleri yapılabiliyor. Bir bacaya ihtiyaç duyulmuyor. Müşterilerimin çoğu köyden kente göçmüş kişiler. ´Köy ekmeğine hasret kaldık´ diyenler bu fırını alıyor. Adana´ya, İstanbul´a sattım. Hem ev ortamı için hem lokantalar için alanlar oluyor. Bir kişi rahat kullanıyor. Eğer ısıyı artırırsa 2 kişinin kullanması gerekiyor. Birçok yere kendim götürdüm, yeni bir ürün olduğu için anlatmak, göstermek istedim. Şu ana kadar 40 adet sattım. Şükür satışlar oluyor, sosyal medya aracıyla ürünü tanıtıyorum. Ürüne ekleyeceğim bir şey yok, hatta kontaktör fazla diyorlar ancak ben uzun ömürlü olsun diye koydum. Vicdanen koymam gerektiğini düşünüyorum. Bir ekmek, ısıtılmış fırında 6 dakikada pişiyor. 1 saatte 1,30 kilovat elektrik harcıyor. Ekmek yapımı bitince fırının sıcağıyla istenilen et yemeği de fiş elektrikten çıkarılarak pişirilebiliyor."

Haber Kaynak : AA