KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

88 YAŞINDAKİ ÇERÇİCİ

UZMANLAR’DAN ‘MERDİVEN ALTI EKSPERTİZ’ UYARISI

YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI İLİMİZ SAKİNLERİNDEN YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

TEDAVİ EDİLEN HİNT GÖLET BALIKÇIL KUŞU DOĞAYA BIRAKILDI

ERCİYES'TE KAR ETKİLİ OLDU

ARAÇLARINIZIN KIŞ BAKIMINI GECİKTİRMEYİN

TALAS BELEDİYESİ’NDEN GAZİLERE ÇANAKKALE GEZİSİ

METEOROLOJİDEN ZİRAİ DON UYARISI

İNCESU ÜZÜMÜNÜN PEKMEZE DÖNÜŞÜM YOLCULUĞU

DÜĞÜNDE OYNAYARAK ÇEKİM YAPAN KAMERAMANA YARGI TOKADI

'SÜSLÜ KADINLAR' PEDALLADI

ERCİYES DAĞI’NA SEZONUN İLK KARI YAĞDI

BALIKÇI TEZGAHLARI ŞENLENDİ

TOMARZALI KIBRIS GAZİSİ GÜLKAN HAYATINI KAYBETTİ

MELİKGAZİ'DE TABİPLER BAHÇESİ YAPILIYOR

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR’DAN ÇOCUKLARA ÇOK FONKSİYONLU FARKLI BİR PARK

Gürkan Ofis Mobilyaları

TBMM KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONU SULTAN SAZLIĞI'NDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Kuş Cenneti olarak bilinen Sultan Sazlığı Milli Parkı’nda incelemelerde bulunan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Küresel İklim Değişikliği Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Zamantı Tünelinden Sultan Sazlığına yılda 11 milyon metreküp su aktarıyoruz” dedi.

TBMM Küresel İklim Değişikliği Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve komisyon üyeleri, Sultansazlığı Milli Parkı’nda incelemelerde bulundu. Ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Eroğlu, Sultan Sazlığı’nın Avrupa’nın en önemli sulak alanlarında biri olduğunu kaydetti. Sazlığı kuraklıktan kurtarmak için tünel ile su taşıdıklarını belirten Eroğlu, “Küresel iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması ve kuraklıkla mücadele konusunda TBMM komisyon çalışmalarımızda sona geldik. Bugünde Kırşehir'de Seyfe Gölü'nü, Kayseri’de bulunan Sultan Sazlığını ziyaret ettik. Buradan da Konya’yı ziyaret edeceğiz. Daha sonra diğer göllerimizde araştırmalarımıza devam edeceğiz. Bu arazi çalışmaları çok faydalı oldu. Sultan Sazlığı kurumaya yüz tutmuştu. Ancak Sultan Sazlığı Avrupa’nın en önemli sulak alanlarında bir tanesidir. Burası kuşların göç yolu üzerinde bulunuyor. Fevkalade önemi var. Burayı kurtarmak için ne yapacağız diye düşündüğümüzde en mantıklı karar başka havzadan su getirmek oldu. Daha önce Zamantı nehrinden buraya su aktarmak için bir tünel çalışmasına başlanmış. Ben geldiğim zaman bu hemen hemen durmuştu. Ödenek bekliyordu. Ancak buranın hemen bitirilmesini temin ettik. Cumhurbaşkanımızda çok büyük destek verdi. Hatta bu tünel o kadar uzamış ki Kayserililer bu tünelin adına ‘gıcık tüneli’ demişler. Biz bunu zamantı tüneli olarak değiştirdik” ifadelerini kullandı.

Eroğlu, “Tünel buradan 11 kilometre iletim hatları ile birlikte 21 kilometreye kadar ulaşan bir iletim kanalı ve tünel var. Zamantı tünelinden Sultan Sazlığına yılda 11 milyon metreküp su aktarıyoruz. Hatta daha dengeli olması için tünelin memba tarafına bir baraj inşa ettik. O barajda bitti. Hatta su ile şu anda dolu. Kısa süre içerisinde kurumakta olan Sultan Sazlığı canlandı. Burayı da milli park ilan ettik. Şu anda Doğa Koruma Milli Parklar burada tanıtım merkezi, kuş gözlem istasyonları, yürüyüş yapmak için patikalar yaptı. Dolayısıyla burası artık cennetten bir parça oldu” dedi.

Eroğlu’na ziyaretinde, Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç, Yahyalı Kaymakamı Yunus Emre Altıner, Yeşilhisar Kaymakamı Fatih Bayram, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk ve Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan da eşlik etti.