KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

ŞAHİN BAŞAKPINAR’DA KOYUN YETİŞTİRİCİLERİNİ ZİYARET ETTİ

"HEDEFİMİZ KAYSERİ’DE KALİTELİ VE VERİMLİ IRK SAYISINI ARTIRMAK"

BENİM İŞİM GİRİŞİM YARIŞMASI

IV. DÖNEM BAŞVURULARI BAŞLADI

KAYSO KASIM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

“YHT VE LOJİSTİK MERKEZİNİN BU DÖNEMDE MUTLAK SURETLE YATIRIMINA BAŞLANMALI”

ERCİYES TEKNOPARK, ‘İÇİNDEKİ GİRİŞİMCİYİ FARK ET’ ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

GİRİŞİMCİ ADAYLARIYLA SEKTÖRÜN ÖNDE GELEN İSİMLERİ BULUŞTU

ATA TOHUMLARINA SAHİP ÇIKAN HİBEYE HAK KAZANACAK

PROJE BAŞINA 250 BİN LİRA İLA 1 MİLYON LİRA DESTEK

SÜNGER HAMMADDESİ ÜRETİM TESİSİ İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

Büyüksimitci: “Çok ciddi ithalatı olan ve sadece mobilya sanayisinde değil birçok sektörde kullanılan hammaddeden bahsediyoruz”

YÜKSEK FAİZ PANSUMANDAN ÖTEYE GEÇMEZ

BAŞKAN ÖZCAN FAİZ ARTIRIMINI DEĞERLENDİRDİ

EMEK ÇELİK KAPI’DAN GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ YATIRIMI

Kapı sektörünün önemli markalarından Emek Çelik Kapı, 1200 KW’lık Güneş Enerjisi Santrali(GES) yatırımında Generalsolar’ı tercih etti

YERLİ VE MİLLİ TOHUMLARIN ULAŞAMADIĞI ÇİFTÇİ KALMAYACAK

YERLİ VE MİLLİ TOHUMLARIMIZIN ULAŞMADIĞI ÇİFTÇİ KALMASIN

DÖVİZ KURU DÜŞÜŞE GEÇTİ

İKİNCİ EL OTO PAZARLARI CANLILIĞINI KAYBETTİ

KAYSERİ HAYVANCILIĞINDA BİR İLK

‘GEBE DÜVE İHRACATI’ YAPILDI

KAYSERİ ÇİLEK ÜRETİMİNDE ZİRVEYİ HEDEFLİYOR

İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ MUSTAFA ŞAHİN: "KAYSERİ'NİN, TÜRKİYE'DEKİ ÇİLEK ÜRETİMİNDEKİ PAYINI ARTIRMAK İSTİYORUZ"

ERCİYES YENİ SEZONDA YABANCI TURİSTLERİN GÖZDESİ OLACAK

ARALIK AYINDA BAŞLAYACAK CHARTER SEFERLERİNDE DE ARTIŞ ÖNGÖRÜLÜYOR

TÜRKİYE'NİN ÇİLEK FİDESİ KAYSERİ'DEN

KAYSERİ, ÜLKE GENELİNDE SERTİFİKALANDIRILAN FİDELERİN YAKLAŞIK YÜZDE 50'SİNİ ÜRETİYOR

KTB‘DEN TARIM VE HAYVANCILIK RAPORU

"DESTEKLERDEN DAHA FAZLA PAY ALMALIYIZ”

BAŞKAN NURSAÇAN EKONOMİK GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

“ZOR DÖNEMLERDE BİLE ÇALIŞMAYA, ÜRETMEYE DEVAM ETMELİYİZ”

Gürkan Ofis Mobilyaları

TURHAL ŞEKER'DE 87. PANCAR ALIM KAMPANYASI HEYECANI BAŞLADI

BAŞKAN AKAY: TURHAL ÜRETİMİN VE İŞLETMENİN YÜZ AKI OLMUŞTUR

2018 yılında yapılan özelleştirme sonucunda ilk kez bir Kooperatif Fabrikası tarafından satın alınan Turhal Şeker Fabrikası’nda, 87. Pancar Alım Kampanyası, düzenlenen törenle başladı. Törende konuşan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Turhal Şeker Fabrikası’nın 2 yıllık süre sonunda özelleştirmenin yüz akı olarak nitelendirildiğini, şimdilerde ise üretimin ve işletmenin yüz akı haline dönüştüğünü belirterek, “Fabrikamız, yerli ve milli bir kuruluş olma vasfını pekiştirerek, fabrikaya ve şeker pancarına küsmüş olan çiftçilerimizi, yeniden şeker pancarı ile barışık hale getirdi” dedi.

Turhal Şeker Fabrikası’nda düzenlenen törene, Tokat Valisi Ozan Balcı, AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Turhal Kaymakamı Ali Gökay, Turhal Belediye Başkanı İlker Bekler, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Tokat ve Turhal’da faaliyet gösteren oda ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile ilçe protokolü ve sınırlı sayıda çiftçi katıldı. Törende ilk konuşmayı yapan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, kampanya açılışının çiftçi açısından adeta bir düğün ve bayram günü olduğunu belirterek, “Çiftçilerimiz Ocak ayından bu yana çektikleri zahmetlerin karşılığını, bugün itibarıyla almaya başlayacaklar. Ailelerinin geçimlerini, elde edecekleri bu ürün ile sağlayacaklar ve çocuklarının nafakasını yine bu ürün ile temin edecekler. Açılışımız bu yönüyle çok anlamlı ve değerli bir gündür” şeklinde konuştu. Kampanya’nın üretim planlaması ile ilgili de konuklara rakamsal bilgiler aktaran Başkan Akay, şöyle devam etti; “Teslim aldığımız tarihten itibaren sürekli gelişen ve yenilenen Turhal Şeker’de, bizim teslim aldığımız 2018 yılında Türk Şeker tarafından 5693 çiftçi ile sözleşme yapılmıştı, 2019 yılında bu rakam 5473 olarak belirlenmişti, zira bu bizim belirlediğimiz bir durum değil, Türkşeker’den almış olduğumuz sözleşme yapılacak çiftçi sayısı ile ilgiliydi. 2020 yılına geldiğimizde ise bu konuda bazı değişiklikler yaparak ve inisiyatif kullanarak bu sene 6046 çiftçimiz ile sözleşme yaptık. Ekilen alan 2018 yılında 127 bin dekar iken, rakam bu sene 156 bin dekara çıkmıştır. 2018 yılında bedeli ödenen pancar 601 bin ton iken, rakamın bu sene 800 bin ton olmasını bekliyoruz. İlk sene 90 bin ton olan şeker üretimi, geçen sene 96 bin tona ulaştı. Rakam bu sene ise 110 bin tona ulaşacak. Çiftçilerimize Şubat ayından bugüne kadar 38 milyon 724 bin nakdi, 46 milyon 604 bin TL ayni olmak üzere toplam, 85 milyon 328 bin TL avans desteği sağlanmıştır ve bu avanslar için herhangi bir faiz uygulaması yapılmıştır.”

Başkan Akay, fabrikanın teslim alındığı günden bu yana geçen 27 buçuk aylık süre içerisinde fabrikaya 33 milyon 675 bin TL yenileme yatırımı gerçekleştirdiklerini de belirterek, “Turhal Şeker’e üretim yapan çiftçiler 3. Kampanya dönemimizde, Kayseri bölgemizde üretim yapan çiftçilere yapılan bütün uygulamalara sahip olmuşlardır. Turhal Şeker Fabrikamızı teslim aldığımız 8 Haziran 2018 tarihinden bugüne kadar geçen 27 buçuk aylık süre içerisinde Fabrikaya; 33 milyon 675 bin TL yenileme yatırımı gerçekleştirilmiştir. Sadece Fabrikanın bedelini ödemek, çiftçinin ihtiyacını karşılamak yeterli değildir, aynı zamanda bu fabrikanın yenilenmesi de gerekmektedir. Turhal Şeker Fabrikamız için ‘Özelleştirmenin yüz akı’ diyorduk, şimdi ise ‘Üretimin ve işletmenin yüz akı’ haline geldi. İşte bu özellikleri ile de yerli ve milli bir kuruluş olma vasfını pekiştirmiş oldu. Bu çalışmalarımız ile fabrikaya ve şeker pancarına küsmüş çiftçilerimiz, yeniden şeker pancarı ile barışık hale geldi. Bunun göstergesi olarak, yoğun bir kota talebi ile karşılaşıyoruz” dedi.

Başkan Akay’ın ardından söz alan AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ise özellikle özelleştirme süreci döneminde kapıldıkları karamsar tablonun, Kayseri Şeker’in Turhal’ı alması ile birlikte yok olduğunu ve yerini başarı hikâyelerine bıraktığını belirterek, “Bu fabrikanın özelleştirme süreci boyunca korkulu rüyalar görüyor, özelleştiğinde ne tür sorunlar ile karşılaşacağımızı düşünmeye başlıyor ve Tokat’taki Sigara Fabrikası’nda olan şeylerin, burada da yaşanacağı konusunda tereddütler yaşıyordum. İhale sürecinde Hüseyin Beyle bolca görüşme imkânımız oldu ve sonunda burası Kayserili pancar çiftçileri tarafından satın alındı. Onun için hasletten teşekkür ediyorum. Bugün Turhal Şeker Fabrikası, Kayseri Şeker önderliğinde sektörün öncüsü ve belirleyicisi olmuştur. Turhal Şeker, Tokat’ın ve Turhal’ın yüz akıdır. Biz güçlü bir devletiz, Hüseyin Beyin konuşmalarındaki konuları ve talepleri not olarak aldım. İnşallah gereğini yapacağız” şeklinde konuştu.

Son olarak kürsüye çıkan Tokat Valisi Ozan Balcı ise Turhal Şeker Fabrikası’nın sadece bir Şeker Fabrikası değil aynı zamanda Turhal’ın, bölgenin ve Türkiye’nin gözbebeği olduğunu ifade ederek, “Bu Fabrika Milletimizin alın teri ile kurulmuş ve bugüne kadar başarıyla hayatını devam ettirmiştir. Burası Sadece ekonomik faaliyetler gösteren bir kuruluş değil, sosyal kültürel dönüşümün öncüsü olan bir fabrikadır. Bu vesileyle kuruluşundan günümüze kadar bu fabrikaya emek veren; çiftçisinden mühendisine, işçisinden yöneticisine herkese şükranlarımı sunuyorum. Tokat’ta tarıma ve üreticiye dost bir irade olarak şunu açıkça söyleyebilirim ki; Tokat tarımda Türkiye’nin başkentidir, parlayan yıldızıdır. Bizler tarımla çok barışık ve iç içe olan bir şehiriz. İnşallah devletimizin yaptığı ve yapacağı yatırımlar ile Tokat’ın önü çok açıktır inancındayız. Tekrar ifade edeyim ki Tokat tarımda Türkiye’nin güneşi, Turhal Şeker ise Türkiye’nin yıldızı olsun ve hep parlasın diyoruz” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Fabrikaya pancar getiren ilk 3 çiftçiye ödülleri Tokat Valisi Ozan Balcı, AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu tarafından verildi. Yapılan dua ve kesilen kurbanın ardından Turhal Şeker’in tarihindeki 87. Kayseri Şeker bünyesinde ise 3. Pancar Alım Kampanyası başlamış oldu.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ