KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

'YÖRÜK ANAYA' VALİ SAHİP ÇIKTI

VALİ GÜNAYDIN BAŞKA BİR YAYLAYA YERLEŞTİRDİ

TALAS’TA 'CUMA NAMAZI' TOPLANTISI

“MASKESİZ VE SECCADESİZ CAMİYE GELMEYİN”

BÜYÜKKILIÇ, GESİ KAVŞAĞI’NDAN SESLENDİ

HİZMET BİZDEN, EVDE KALMAK SİZDEN

BÜYÜKKILIÇ’TAN İTFAİYEYE BAYRAM ZİYARETİ

BİRBİRİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ

İLDEM’DE MEHTER RÜZGARI

ÜLKEMİZLE GURUR DUYUYORUZ

MELİKGAZİ İLÇESİ METRUK BİNALARDAN TEMİZLENİYOR

PALANCIOĞLU: KİMSEYİ ÜZMEDEN YIKIM YAPIYORUZ

TALAS’TA BAYRAM BAŞKA GÜZEL

VATANDAŞLAR BALKONDAN EŞLİK ETTİ

DEVELİ’DE RAMAZAN BAYRAMINDA BALKONLARDA BAYRAM COŞKUSU

Kayseri’nin Develi ilçesinde vatandaşlar balkonlarında bayram coşkusu yaşadı.

DAHA TEMİZ KOCASİNAN İÇİN MODERN ARAÇLARLA HUMMALI ÇALIŞMA

KOCASİNAN KOLLARI SIVADI

MEHMETÇİK İKİYAKA DAĞLARI'NDA TERÖRİSTLERE NEFES ALDIRMIYOR

MEHMETCİK KAR KALINLIĞININ YER YER 7 METREYİ BULDUĞU BÖLGEDE TERÖRLE KARARLI MÜCADELESİNE DEVAM EDİYOR

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

GÖREVİMİZİ ASİL VE ŞEFFAF ŞEKİLDE YAPIYORUZ

BÜYÜKKILIÇ'TAN VİDEO KONFERANS İLE BAYRAMLAŞMA

BAŞKAN, KAYSERİ PROTOKOLÜ İLE BAYRAMLAŞTI

ŞİRİNTEPE MAHALLESİ’NE GENÇ VE YAŞLILAR İÇİN YENİ PROJE

Melikgazi Belediyesi Mimsin Şirintepe Mahallesinde genç ve yaşlılar için iki nitelikli proje olan Eski Çınarlar Yaşam Merkezi ve Akıl Küpü Çalışma İstasyonu projesi için çalışmalara başladı.

BAŞKAN PALANCIOĞLU BAYRAMDA ŞEHİT AİLELERİ VE POLİSLERİ UNUTMADI

Palancıoğlu, "Bu toprakların her karışında şehitlerimizin kanı var, bayrağımızda şehitlerimizin kanı var. Onların sayesinde huzurlu ve mutlu yaşayabiliyoruz."

BAŞKAN ÖZDOĞAN VE KAYMAKAM SEZEN’DEN ŞEHİT AİLELERİNE BAYRAM ZİYARETİ

Kaymakam Sezen ve Başkan Özdoğan, şehit yakınlarının Ramazan Bayramı’nı tebrik etti

BAŞKAN YALÇIN VİDEO KONFERANSLA BAYRAMLAŞTI

VİRÜS TEDBİRLERİ DEVAM EDİYOR

Anahtar Kelimeler: SAĞLIK- BAŞKANI :

TÜRK SAĞLIK-SEN ŞUBE BAŞKANI ÜNAL:

" İDARECİLER KUL HAKKINI NASIL ÖDEYECEKLER? ”

Türk Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal yaptığı açıklamada corona virüs döneminde sağlık çalışanlarının üstün gayret ve özveriyle canlarını hiçe sayarak mücadele ederken idarecilerin görevlerini adaletli bir şekilde yerine getirmediklerini belirtti. Ünal, sağlık çalışanlarının esnek çalışma ve nöbet ücretleri gibi haklarının bir an önce verilmesi gerektiğini ifade etti.

Şehir Hastanesi Başhekimlik binası önünde bir araya gelen Türk Sağlık-Sen Kayseri Şube üyeleri adına açıklamada bulunan Şube Başkanı Kamil Ünal; sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerinin gasp edildiği ve personel yetersizliği nedeniyle de esnek çalışma sisteminden yararlanamadığını belirtti.

 İdarecilerin yaptıkları adaletsizliklerden vazgeçerek sağlık çalışanlarına haklarını bir an önce vermeleri gerektiğinin altını çizen Kamil Ünal şunları kaydetti.  “Covid-19 salgınına karşı dünya diz çöktü, biz dik durduk. Sağlık çalışanları hep birlikte evinden, ocağından, eşinden ve çocuğundan ayrı, hasret dolu gözyaşlarıyla cephede kahramanca destansı bir mücadeleyle tarih yazmaktadırlar. Tek gayeleri ise, Türk Milletine sağlık hizmeti sunmak, ayrı kaldıkları ailesinin de sağlıklarını tehlikeye atmamaktı. Can siper hane mücadeleleri için teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’yle Covid-19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza  indirilmesi amacıyla kamu çalışanlarına uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma kolaylığı sağlanmıştı. Kahraman Sağlık Çalışanları üstün gayret ve özveri, canlarını hiçe sayarak cephede mücadele ederken, idarecilerin de görevlerini adaletli ve hakkaniyetli bir şekilde yerine getirmelerini beklemekte idiler. Ama ne yazık ki, Şehir Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür ve Yardımcıları, Pandemi Servisleri, Pandemi Poliklinikleri, Yoğun Bakım Servisleri, Acil Servis ve Kadın Doğum Servisleri başta olmak üzere, cephede mücadele eden sağlık personellerinin büyük bölümünü personel eksikliği bahanesi ile esnek mesaiden yararlandırmamışlar, 96 saat, 128 saat, 144 saat, 168 saat, 176 saat, 192 saat  gibi farklı çalışma süreleri uygulayarak çalışanlar arasında ayrımcılık yapmışlardır. Oysaki kapanan bölümlerden ortaya çıkan sağlık personellerinden bir kısmı eczaneye görevlendirilmiş, hasta hakları, kalite birimi, eğitim birimi, iş sağlığı birimi, enfeksiyon birimi, vb. birimlerde görev yapanlar ise mayıs ayında hiç görevlendirilmemiş, haftada bir gün, iki gün veya üç gün mesai mesaiye gelerek esnek mesaiden faydalandırılmış, hatta bazı birimler evden çalışmaya devam etmişlerdir. Ayrıca, cephede can siper hane mücadele eden, esnek mesaiden yararlandırılmayan Kahraman Sağlık Çalışanlarımızın esnek mesai kapsamında aylık çalışma listelerinde yer alan idari izinleri Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından servis sorumluları aranarak silinmesi istenmiş, listeler değiştirilmiş, bu şekilde nöbet ücretleri gasp edilmiştir. Örneğin Acil Serviste görev yapan sağlık personeli arkadaşımız nisan ayında 176 saat mesai + 2 gün esnek mesai ile toplam 192 saat çalışmasına rağmen esnek mesaisi yok sayılarak hak ettiği 24 saat nöbet ücreti 8 saat olarak ödenmiştir.  Analarının ak sütü gibi helal olan nöbet ücretlerinin gasp edilmesi, esnek mesaiden yararlandırılmaması Kahraman Sağlık Çalışanlarını hayal kırıklığına uğratmış, çalışma şevki ve azimlerinin kaybolmasına sebep olmuştur. İdareciler Tavan Ek Ödemelerindeki personeller arasındaki ayırımcılığı Mart ayından sonra, Nisan ayında da devam ettirmişlerdir. Böyle bir çalışma sistemini çalışanlara uygulama keyfiliğini gösteren idarecilerin deyim yerinde ise yatacak yerleri yoktur. Yapılan işlemde kul hakkı vardır. Kul hakkı da dinimizce büyük günahlardandır.

Diyanet İşleri Başkanlığı İnternet Sitesinde “Kul hakkı, kişinin Cennet ya da Cehennem’e gidişinde önemli ölçüde belirleyici bir rol oynamaktadır. Allah’ın huzuruna kul hakkı ile çıkmanın, çok ağır bir vebâli vardır. Çünkü böyle bir günahın Allah tarafından bağışlanması, hak sahibinin affetmesi şartına bağlanmıştır. Hak sahibi, hakkını almadıkça veya bu hakkından vazgeçmedikçe, Allah kul hakkı yiyenin bu günahını affetmemektedir. Çünkü ilâhî adalet, bunu gerektirir.” ifadesi yer almaktadır. Sizlerin huzurunda idarecilere soruyorum, “Her canlı ölümü tadacaktır…” ayeti hak baki olduğunda mağduriyetlerine sebebiyet verdiğiniz sağlık çalışanları ile nasıl helalleşeceksiniz? Ramazan ayının şu son günlerinde idarecileri yaptıkları adaletsiz ve hakkaniyetsiz uygulamalarından vaz geçmelerini, yapılan haksızlıkları düzeltmelerini, cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının haklarını teslim etmelerini ve çalışanlarımız ile helalleşmelerini bekliyor ve talep ediyoruz. Umut ediyoruz ki; bu çağrımız karşılıksız kalmaz, yöneticiler sağlık çalışanları için üzerlerine düşen görevi yaparlar. Katılımlarınız için hepinize teşekkür ediyor, Kahraman Sağlık Çalışanlarımız önünde saygıyla eğiliyorum.

Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ