Emak Asansör

 

KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

TALAS BELEDİYESİ’NDEN KİRALIK TAŞINMAZLAR

Mülkiyeti Talas Belediyesi’ne ait 61 parça taşınmaz, düzenlenecek açık arttırma usulü ihale ile kiraya sunulacak.

ERÜ REKTÖRÜ ÇALIŞ KAY TV CANLI YAYININA KATILDI

ÇALIŞ: AŞI ÇALIŞMASINDA HAYVAN DENEYLERİNİ TAMAMLADIK

KOCASİNAN’DA YENİ AÇILAN İŞ YERLERİNE ‘HAYIRLI OLSUN’ ÇİÇEĞİ

ÇOLAKBAYRAKDAR: PROJELER ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

BÜYÜKŞEHİR’İN ULAŞIM FİLOSUNA 24 YENİ OTOBÜS KATILDI

“TOPLU ULAŞIMDA HİZMET ATAKLARINA DEVAM EDECEĞİZ”

TURAN AKSU'DAN DEVELİ'YE 100 KİŞİLİK ÖĞRENCİ YURDU

DURU: TÜM HAZIRLIKLARA HIZLI BİR ŞEKİLDE BUGÜN İTİBARİYLE BAŞLIYORUZ

MELİKGAZİ’DEN 'UZAKTAN EĞİTİME SEN DE DESTEK OL' KAMPANYASI

Başkan Palancıoğlu: "Kullanmadığınız bilgisayarlar Eğitime Katkı Sağlayacak”

KIR NİKÂHLARINDA TALEP PATLAMASI

MELİKGAZİ BELEDİYESİ GÜLTEPE PARKI İÇİNE KIR NİKAHI ALANI YAPTI

ŞEHRİN KUZEYİNE ‘DEV’ YOL YATIRIMI

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ ÇALIŞMALARI DENETLEDİ

KOCASİNAN’DA DOĞAYLA DOST ÇEVRECİ ARAÇ İLE KESİNTİSİZ TEMİZLİK

ÇOLAKBAYRAKDAR: DAHA TEMİZ BİR ÇEVRE VE DAHA SAĞLIKLI BİR TOPLUM

BAŞKAN YALÇIN’DAN ‘UZAKTAN EĞİTİME’ TABLET DESTEĞİ

“HALA İŞİMLE İLGİLİ KİTAPLAR OKUYORUM”

MEVLANA MEYDANI FİKİR YARIŞMASI SONA ERDİ

8 ESER ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

YÜZ YÜZE EĞİTİM MİNİK YÜREKLER İLE START VERDİ

OKULLARDA DERS ZİLİ YENİDEN ÇALDI

VALİ GÜNAYDIN, OKULLARI ZİYARET ETTİ, ÖĞRENCİLER İLE SOHBET ETTİ

"PANDEMİ SÜRECİNİN SIKINTISIZ ATLATILABİLMESİ İÇİN OKULLARIMIZDA HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALIYORUZ"

ÇELİK: İŞSİZLİK KÜRSEL BİR SORUN

"İŞSİZLİK, ÇALIŞANLAR ÜZERİNDE SOPA OLARAK KULLANILMAMALI"

YILMAZ VE DOĞAN AİLELERİNİN MUTLU GÜNÜ

OĞUZHAN VE BURCU MUTLU BİR GELECEK İÇİN “EVET” DEDİ

TALAS BELEDİYESİ KIRSALDA ‘MİNİ BELEDİYE MAHALLEMİZDE’ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Talas Belediyesi tarafından kırsal mahallelere yönelik olarak genel temizlik çalışması yapıldı.

Anahtar Kelimeler: SAĞLIK- BAŞKANI :
Gürkan Ofis Mobilyaları

TÜRK SAĞLIK-SEN ŞUBE BAŞKANI ÜNAL:

" İDARECİLER KUL HAKKINI NASIL ÖDEYECEKLER? ”

Türk Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal yaptığı açıklamada corona virüs döneminde sağlık çalışanlarının üstün gayret ve özveriyle canlarını hiçe sayarak mücadele ederken idarecilerin görevlerini adaletli bir şekilde yerine getirmediklerini belirtti. Ünal, sağlık çalışanlarının esnek çalışma ve nöbet ücretleri gibi haklarının bir an önce verilmesi gerektiğini ifade etti.

Şehir Hastanesi Başhekimlik binası önünde bir araya gelen Türk Sağlık-Sen Kayseri Şube üyeleri adına açıklamada bulunan Şube Başkanı Kamil Ünal; sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerinin gasp edildiği ve personel yetersizliği nedeniyle de esnek çalışma sisteminden yararlanamadığını belirtti.

 İdarecilerin yaptıkları adaletsizliklerden vazgeçerek sağlık çalışanlarına haklarını bir an önce vermeleri gerektiğinin altını çizen Kamil Ünal şunları kaydetti.  “Covid-19 salgınına karşı dünya diz çöktü, biz dik durduk. Sağlık çalışanları hep birlikte evinden, ocağından, eşinden ve çocuğundan ayrı, hasret dolu gözyaşlarıyla cephede kahramanca destansı bir mücadeleyle tarih yazmaktadırlar. Tek gayeleri ise, Türk Milletine sağlık hizmeti sunmak, ayrı kaldıkları ailesinin de sağlıklarını tehlikeye atmamaktı. Can siper hane mücadeleleri için teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’yle Covid-19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza  indirilmesi amacıyla kamu çalışanlarına uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma kolaylığı sağlanmıştı. Kahraman Sağlık Çalışanları üstün gayret ve özveri, canlarını hiçe sayarak cephede mücadele ederken, idarecilerin de görevlerini adaletli ve hakkaniyetli bir şekilde yerine getirmelerini beklemekte idiler. Ama ne yazık ki, Şehir Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür ve Yardımcıları, Pandemi Servisleri, Pandemi Poliklinikleri, Yoğun Bakım Servisleri, Acil Servis ve Kadın Doğum Servisleri başta olmak üzere, cephede mücadele eden sağlık personellerinin büyük bölümünü personel eksikliği bahanesi ile esnek mesaiden yararlandırmamışlar, 96 saat, 128 saat, 144 saat, 168 saat, 176 saat, 192 saat  gibi farklı çalışma süreleri uygulayarak çalışanlar arasında ayrımcılık yapmışlardır. Oysaki kapanan bölümlerden ortaya çıkan sağlık personellerinden bir kısmı eczaneye görevlendirilmiş, hasta hakları, kalite birimi, eğitim birimi, iş sağlığı birimi, enfeksiyon birimi, vb. birimlerde görev yapanlar ise mayıs ayında hiç görevlendirilmemiş, haftada bir gün, iki gün veya üç gün mesai mesaiye gelerek esnek mesaiden faydalandırılmış, hatta bazı birimler evden çalışmaya devam etmişlerdir. Ayrıca, cephede can siper hane mücadele eden, esnek mesaiden yararlandırılmayan Kahraman Sağlık Çalışanlarımızın esnek mesai kapsamında aylık çalışma listelerinde yer alan idari izinleri Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından servis sorumluları aranarak silinmesi istenmiş, listeler değiştirilmiş, bu şekilde nöbet ücretleri gasp edilmiştir. Örneğin Acil Serviste görev yapan sağlık personeli arkadaşımız nisan ayında 176 saat mesai + 2 gün esnek mesai ile toplam 192 saat çalışmasına rağmen esnek mesaisi yok sayılarak hak ettiği 24 saat nöbet ücreti 8 saat olarak ödenmiştir.  Analarının ak sütü gibi helal olan nöbet ücretlerinin gasp edilmesi, esnek mesaiden yararlandırılmaması Kahraman Sağlık Çalışanlarını hayal kırıklığına uğratmış, çalışma şevki ve azimlerinin kaybolmasına sebep olmuştur. İdareciler Tavan Ek Ödemelerindeki personeller arasındaki ayırımcılığı Mart ayından sonra, Nisan ayında da devam ettirmişlerdir. Böyle bir çalışma sistemini çalışanlara uygulama keyfiliğini gösteren idarecilerin deyim yerinde ise yatacak yerleri yoktur. Yapılan işlemde kul hakkı vardır. Kul hakkı da dinimizce büyük günahlardandır.

Diyanet İşleri Başkanlığı İnternet Sitesinde “Kul hakkı, kişinin Cennet ya da Cehennem’e gidişinde önemli ölçüde belirleyici bir rol oynamaktadır. Allah’ın huzuruna kul hakkı ile çıkmanın, çok ağır bir vebâli vardır. Çünkü böyle bir günahın Allah tarafından bağışlanması, hak sahibinin affetmesi şartına bağlanmıştır. Hak sahibi, hakkını almadıkça veya bu hakkından vazgeçmedikçe, Allah kul hakkı yiyenin bu günahını affetmemektedir. Çünkü ilâhî adalet, bunu gerektirir.” ifadesi yer almaktadır. Sizlerin huzurunda idarecilere soruyorum, “Her canlı ölümü tadacaktır…” ayeti hak baki olduğunda mağduriyetlerine sebebiyet verdiğiniz sağlık çalışanları ile nasıl helalleşeceksiniz? Ramazan ayının şu son günlerinde idarecileri yaptıkları adaletsiz ve hakkaniyetsiz uygulamalarından vaz geçmelerini, yapılan haksızlıkları düzeltmelerini, cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının haklarını teslim etmelerini ve çalışanlarımız ile helalleşmelerini bekliyor ve talep ediyoruz. Umut ediyoruz ki; bu çağrımız karşılıksız kalmaz, yöneticiler sağlık çalışanları için üzerlerine düşen görevi yaparlar. Katılımlarınız için hepinize teşekkür ediyor, Kahraman Sağlık Çalışanlarımız önünde saygıyla eğiliyorum.


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ