EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

ODUN VE KÖMÜRCÜ ESNAFINDAN UYARI

KALİTESİZ KÖMÜR KULLANMAYIN !

SÜNE İLE MÜCADELE İÇİN 200 BİN FİDAN DAĞITILDI

İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin; "İl Müdürlüğümüzce her yıl yapılan süne sürveylerinde binlerce dekar alanda süne yoğunluğu mücadele eşiğinde tespit edilerek ilaçlama ilanı verilmektedir"

KIŞ LASTİĞİ TAKMAYANLARA CEZA UYGULANACAK

Kent genelinde yolcu ve eşya taşımasında kullanılan araçlarına kış lastiği takmayanlara cezai işlem uygulanacağı bildirildi.

İLÇE SAĞLIK MÜDÜRÜ ANTEPLİOĞLU YARDIM BEKLEYEN AİLEYİ ZİYARET ETTİ

“SİZLER İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİMİ HER ŞEYDEN ÖNCE GELMELİDİR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nevzat Özer, "Çocuklarımızın eğitim her şeyden önce gelmelidir" dedi.

OĞLUNUN 'ŞEHİTLİK' UNVANINI 5 YIL SONRA ALABİLDİ

Baba İhsan Arslan: 5 yılı dolduran bir süre de olsa çocuğumun intihar etmediğini mahkeme kararıyla kesinleştirmiş bulunuyoruz

ÖZÇELİK-İŞ SENDİKASI BU SEFER İŞÇİ EŞLERİNİ SEVİNDİRDİ

Özçelik-İş Sendikası dağıttığı hediyelerle bu kez üyelerinin eşlerini sevindirdi

ŞİZENSEFALİ HASTASI BEBEĞİN AİLESİ YARDIM BEKLİYOR

Baba Hamit Sevik: "Çocuğun kontrolü için sürekli izin aldığımdan dolayı işten çıkarıldım"

MİLLETVEKİLLERİNİN DE KIRIMIZI IŞIKTA BEKLEMESİNİ İSİTİYORUZ

Gönüllü Kültür Kuruluşları Dernek Başkanı Ahmet Taş tertiplenen basın toplantısında 2019 yılını değerlendirip, şehir insanı adına yerel yöneticilerden beklentileri dile getirdi.

BİRLİK HABER SEN KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI MEHMET TAŞ:

“PTT PERSONELLERİ ÇÖZÜM BEKLEMEKTEN BIKTI”

İŞKUR 23 BİN KİŞİYİ İŞE YERLEŞTİRDİ

İŞKUR Kayseri İl Müdürvekili Ayşe Ak: Ocak 2019’dan bu tarihe kadar 112 bin başvuru gerçekleşmiş, 23 bin 931 kişi de kurumumuz aracılığıyla işe yerleşmiştir

TOMARZA KAPUKAYA MAHALLESİNDE BAŞLAYAN AKIM ARGINCIK’TA DA İLGİ GÖRDÜ

MUHTAR ELVAN: “CENAZE YEMEKLERİNİ KALDIRACAĞIZ”

KAYBETTİĞİ KÖPEĞİNİ SOSYAL MEDYA ARACILIĞIYLA BULDU

“SATAMAYINCA ÇOCUKLARA VERMİŞ”

TEK MANDA İLE BAŞLADIĞI BESİCİLİKTE FİRMALARA ÜRÜN SATIYOR

Sayısını 20'ye ulaştırdığı mandalardan elde ettiği sütten yoğurt, kaymak, tereyağ ve peynir yapıp satıyor

TÜRK ASTRONOMİ DERNEĞİNDEN ŞEHİRLER İÇİN "DOĞRU AYDINLATMA" UYARISI

Dernek Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük: Şehirlerimizi aydınlatmamız gerekiyor ancak doğru aydınlatmamız gerekiyor.”

MÜTEAHHİT MAĞDURU VATANDAŞLAR YETKİLİLERDEN YARDIM İSTEDİ

ARSA SAHİPLERİ İSYAN ETTİ

TÜRKİYE´DE OTOBÜSLERLE 30, ÖZEL ARAÇLARLA 1,5 KİŞİ TAŞINIYOR

2050´DE DÜNYA NÜFUSUNUN YÜZDE 75´İ ŞEHİRLERDE YAŞAYACAK

Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) Başkan Yardımcısı ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım AŞ Genel Müdürü Feyzullah Gündoğdu, Türkiye´de özel otomobillerde ortalama 1,5 kişi, toplu taşıma aracı olarak kullanılan otobüslerde ise 30 kişinin seyahat ettiğini bildirdi. 

Gündoğdu, yaptığı açıklamada, "Neden toplu taşıma araçlarını kullanmalıyız?" sorusunun çevre, sağlık, ekonomi ve trafik başlıkları altında yanıtlanması gerektiğini belirtti.

Çevrenin gündemdeki en önemli konulardan biri olduğunu vurgulayan Gündoğdu, ulaşım araçlarının çoğunun enerji ihtiyacını fosil yakıtlardan sağladığını, elektrik enerjisi kullanan araçların henüz yaygınlaşmadığını kaydetti.

Fosil yakıtların neden olduğu çevre sorunlarının dünyada önemli konular arasında yer aldığını belirten Gündoğdu, şu görüşlerini paylaştı:

"Ulaşım araçlarından kaynaklanan sera gazları olan karbondioksit (CO2), metan (CH4) ve diazot monoksit (N2O), salınım oranı dünya genelinde yüzde 20-22, ülkemizde ise İklim Değişikliği Eylem Planı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Strateji Planı´na göre, yüzde 17 civarında. Ülkemizdeki oranın düşük olması bu konuda iyi olduğumuzdan değil, ulaşım sistemlerinin tam olarak gelişmiş olmamasından kaynaklanıyor. Bu oran Avrupa Birliği´nde yüzde 27. Fosil yakıtlar sera gazı salınımının temel kaynaklarıdır. Özel araç yerine toplu taşıma araçlarını kullandığımızda sera gazı salınımının azaltılmasına ciddi oranda katkı yapmış oluyoruz. Örnek verecek olursak, 1 kilometre yolu otobüsle katettiğimizde 100 gram, bireysel araç ile katettiğimizde doğaya 300 gram CO2 salınımı yapıyor."

Gündoğdu, toplu taşıma araçlarını kullanmanın her zaman daha ekonomik olduğuna işaret ederek, aynı yolculuğun özel araçla yapılması durumunda harcanan bedelin en az 2 katına çıktığını aktardı.

Türkiye´de aylık toplu taşıma giderlerinin asgari ücretin yüzde 10´u civarında  bulunduğunu belirten Gündoğdu, "Şehirlere göre, bu oran farklılık göstermekle birlikte aynı yolculuğu özel aracınızla yaptığınızda harcayacağınız bedel en az 2 katına çıkmakta, değer kaybı, yıpranma payı, vergi, sigorta gibi giderleri de hesaba dahil ettiğinizde aylık gideriniz toplu taşıma kullanım giderlerinin 5 katına ulaşmaktadır. Dolayısıyla ekonomik açıdan toplu taşıma kullanmak her zaman daha avantajlıdır." değerlendirmesinde bulundu.

2050´DE DÜNYA NÜFUSUNUN YÜZDE 75´İ ŞEHİRLERDE YAŞAYACAK

Gündoğdu, kentlerdeki trafik sıkışıklığı probleminin yegane çözümünün etkin ve yaygın toplu taşıma sistemleri olduğuna değinerek, şunları anlattı:

"Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliğinin yaptığı çalışmalar, belediyelerin hazırladığı ulaşım master planları, anketler ve sahada yapılan sayımlara göre ülkemizde özel araç doluluk oranı 1,5 kişi civarındadır. Kara yolunda yaklaşık 15 metrekare yer işgal eden bir otomobille ortalama 1,5 kişi, toplu taşıma aracı olarak kullanılan otobüslerde ise ortalama 30 kişi taşınıyor. Bir başka açıdan baktığımızda aynı sayıda kişiyi özel araçlarla hareket ettirmek için ihtiyaç duyulan alan toplu taşıma ile hareket ettirmek için ihtiyaç duyulan alanın 10 katı büyüklüğündedir. Buradan hareketle toplu taşıma sistemlerinin yaygınlaştırılması ve kullanımı trafik problemlerinin giderilmesinde çok önemlidir. Trafik probleminin çözümü, toplu taşıma sistemleri ve parklanma politikalarından geçmektedir."

Yapılan araştırmalarda 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 75´inin şehirlerde yaşayacağını bildiren Gündoğdu, şehirleşme oranının yüzde 75´i bulması durumunda ulaşım problemini çözmenin daha karmaşık hale geleceğini kaydetti.

Gündoğdu, UITP´nin yaptığı çalışmada 2050 yılında ulaşım talebinin 2,6 kat artacağını, bunun da yolculuk, ulaşım filosu, çalışan, enerji tüketimi ve emisyon salınımını 2,6 kat daha artıracağını anlattı.

Aktif yolculuğun önemine de değinen Gündoğdu, şöyle devam etti:

"Kanada´da yapılan bir araştırmada, aktif yolculuğun kanser, kalp hastalıkları, obezite, diyabet, trafik kazaları, uyku ve gürültü kirliliği konularında ciddi olumlu etkileri olduğu ortaya konulmuş. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bir raporda da yürüme, bisiklet gibi haftada 150 dakikalık aktif yolculuğun kalp hastalıkları riskini yüzde 30, diyabet riskini yüzde 27, göğüs ve kolon kanseri riskini yüzde 21 azalttığı vurgulanmaktadır. Toplu taşıma araçları kullanıldığında durağa, duraktan gidilecek nihai noktaya ve aktarma alanlarına yürürken Dünya Sağlık Örgütünün belirttiği günde 30 dakika aktif yolculuk değerlerini zaten karşılamış oluyoruz. Özetle sağlığımız açısından da toplu taşımayı kullanmamız gerekiyor."

Haber Kaynak : AA