KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

"CENNET"TEN BİR KÖŞE

CENNET YİĞİT’İN ANISI YAŞATILIYOR

İTFAİYE DAİRE BAŞKANINDAN ‘YANGIN’ UYARISI

AÇIK ATEŞ YAKILMASINA DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR

ŞANTİYEDE DOĞUM YAPAN KEDİ VE YAVRULARINA İŞÇİLER SAHİP ÇIKTI

ANNE VE 3 YAVRU KEDİ VETERİNER KONTROLÜNDEN GEÇTİ

ANADOLU HARİKALAR DİYARI HAYVANAT BAHÇESİNİ PANDEMİDEN SONRA 10 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

HAYVANAT BAHÇESİ SORUMLUSU BACAK: ÖZELLİKLE HAFTA SONLARI YOĞUNLUK YAŞIYORUZ

EVİNİN SALONUNDA TARİHİ YAŞATIYOR

Osman Sarıçiçek: "Kayseri Müzesini gezdim. Müzede tarihi eserleri gördüm. Daha sonra devletten kaçak olmayan ne varsa toplamaya karar verdim. Bu eserleri biriktirdim, zamanla bugüne kadar geldim"

50 YILDIR TAŞLARA ŞEKİL VERİYOR

GEÇİMİNİ TAŞTAN ÇIKARTIYOR

ÜLKE GENELİNDE EVLENME SAYISI AZALDI

KAYSERİ’DE EVLENME ORANI ARTTI

ÖĞRETMENLER PANDEMİ SÜRECİNDE GÖNÜLLERİ FETHETTİ

9 BİN ÇUVAL UN MADDİ DURUMU İYİ OLMAYAN AİLELERİN AYAĞINA KADAR GÖTÜRÜLDÜ

GÖZÜ GİBİ BAKTIĞI BOĞANIN ÜSTÜNDE MATADOR GİBİ POZ VERDİ

1 TON 900 KİLO AĞIRLIĞINDAKİ ‘İMPARATOR’ 50 BİN TL’DEN SATIŞTA

BAŞKAN AKAY, DR. SADIK AHMET’İN EŞİNİ AĞIRLADI

AKAY: SADIK AHMET, TÜM TÜRK HALKLARINA GÜÇ VERMİŞTİR

DAĞITIM TÖRENLERİNİN SONU YEŞİLHİSAR İLÇESİNDE OLDU

9 BİN ÇUVAL UN 16 İLÇEDE İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DAĞITILDI

BÜNYAN MÜFTÜLÜĞÜ KURBAN BAĞIŞI İÇİN STANT AÇTI

KURBAN BEDELLERİ 825 İLE 975 ARASINDA DEĞİŞİYOR

EĞİTİMCİLER UN DAĞITIMINI İNCESU İLÇESİ’NDE SÜRDÜRDÜ

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE 250 ÇUVAL UN DAĞITILDI

SARRAFLARDAN 'SAHTE ALTIN' UYARISI

“GÜVENDİĞİNİZ KUYUMCULARI TERCİH EDİN”

TOGO’LU MÜHENDİS MÜSLÜMAN OLDU

SELAMİ İSMİNİ ALDI

MİLLİ EĞİTİM CAMİASININ ACI GÜNÜ

ŞEKER KOMASINA GİREN MUSTAFA VAROL HAYATINI KAYBETTİ

TÜRKİYE´DE OTOBÜSLERLE 30, ÖZEL ARAÇLARLA 1,5 KİŞİ TAŞINIYOR

2050´DE DÜNYA NÜFUSUNUN YÜZDE 75´İ ŞEHİRLERDE YAŞAYACAK

Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) Başkan Yardımcısı ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım AŞ Genel Müdürü Feyzullah Gündoğdu, Türkiye´de özel otomobillerde ortalama 1,5 kişi, toplu taşıma aracı olarak kullanılan otobüslerde ise 30 kişinin seyahat ettiğini bildirdi. 

Gündoğdu, yaptığı açıklamada, "Neden toplu taşıma araçlarını kullanmalıyız?" sorusunun çevre, sağlık, ekonomi ve trafik başlıkları altında yanıtlanması gerektiğini belirtti.

Çevrenin gündemdeki en önemli konulardan biri olduğunu vurgulayan Gündoğdu, ulaşım araçlarının çoğunun enerji ihtiyacını fosil yakıtlardan sağladığını, elektrik enerjisi kullanan araçların henüz yaygınlaşmadığını kaydetti.

Fosil yakıtların neden olduğu çevre sorunlarının dünyada önemli konular arasında yer aldığını belirten Gündoğdu, şu görüşlerini paylaştı:

"Ulaşım araçlarından kaynaklanan sera gazları olan karbondioksit (CO2), metan (CH4) ve diazot monoksit (N2O), salınım oranı dünya genelinde yüzde 20-22, ülkemizde ise İklim Değişikliği Eylem Planı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Strateji Planı´na göre, yüzde 17 civarında. Ülkemizdeki oranın düşük olması bu konuda iyi olduğumuzdan değil, ulaşım sistemlerinin tam olarak gelişmiş olmamasından kaynaklanıyor. Bu oran Avrupa Birliği´nde yüzde 27. Fosil yakıtlar sera gazı salınımının temel kaynaklarıdır. Özel araç yerine toplu taşıma araçlarını kullandığımızda sera gazı salınımının azaltılmasına ciddi oranda katkı yapmış oluyoruz. Örnek verecek olursak, 1 kilometre yolu otobüsle katettiğimizde 100 gram, bireysel araç ile katettiğimizde doğaya 300 gram CO2 salınımı yapıyor."

Gündoğdu, toplu taşıma araçlarını kullanmanın her zaman daha ekonomik olduğuna işaret ederek, aynı yolculuğun özel araçla yapılması durumunda harcanan bedelin en az 2 katına çıktığını aktardı.

Türkiye´de aylık toplu taşıma giderlerinin asgari ücretin yüzde 10´u civarında  bulunduğunu belirten Gündoğdu, "Şehirlere göre, bu oran farklılık göstermekle birlikte aynı yolculuğu özel aracınızla yaptığınızda harcayacağınız bedel en az 2 katına çıkmakta, değer kaybı, yıpranma payı, vergi, sigorta gibi giderleri de hesaba dahil ettiğinizde aylık gideriniz toplu taşıma kullanım giderlerinin 5 katına ulaşmaktadır. Dolayısıyla ekonomik açıdan toplu taşıma kullanmak her zaman daha avantajlıdır." değerlendirmesinde bulundu.

2050´DE DÜNYA NÜFUSUNUN YÜZDE 75´İ ŞEHİRLERDE YAŞAYACAK

Gündoğdu, kentlerdeki trafik sıkışıklığı probleminin yegane çözümünün etkin ve yaygın toplu taşıma sistemleri olduğuna değinerek, şunları anlattı:

"Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliğinin yaptığı çalışmalar, belediyelerin hazırladığı ulaşım master planları, anketler ve sahada yapılan sayımlara göre ülkemizde özel araç doluluk oranı 1,5 kişi civarındadır. Kara yolunda yaklaşık 15 metrekare yer işgal eden bir otomobille ortalama 1,5 kişi, toplu taşıma aracı olarak kullanılan otobüslerde ise ortalama 30 kişi taşınıyor. Bir başka açıdan baktığımızda aynı sayıda kişiyi özel araçlarla hareket ettirmek için ihtiyaç duyulan alan toplu taşıma ile hareket ettirmek için ihtiyaç duyulan alanın 10 katı büyüklüğündedir. Buradan hareketle toplu taşıma sistemlerinin yaygınlaştırılması ve kullanımı trafik problemlerinin giderilmesinde çok önemlidir. Trafik probleminin çözümü, toplu taşıma sistemleri ve parklanma politikalarından geçmektedir."

Yapılan araştırmalarda 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 75´inin şehirlerde yaşayacağını bildiren Gündoğdu, şehirleşme oranının yüzde 75´i bulması durumunda ulaşım problemini çözmenin daha karmaşık hale geleceğini kaydetti.

Gündoğdu, UITP´nin yaptığı çalışmada 2050 yılında ulaşım talebinin 2,6 kat artacağını, bunun da yolculuk, ulaşım filosu, çalışan, enerji tüketimi ve emisyon salınımını 2,6 kat daha artıracağını anlattı.

Aktif yolculuğun önemine de değinen Gündoğdu, şöyle devam etti:

"Kanada´da yapılan bir araştırmada, aktif yolculuğun kanser, kalp hastalıkları, obezite, diyabet, trafik kazaları, uyku ve gürültü kirliliği konularında ciddi olumlu etkileri olduğu ortaya konulmuş. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bir raporda da yürüme, bisiklet gibi haftada 150 dakikalık aktif yolculuğun kalp hastalıkları riskini yüzde 30, diyabet riskini yüzde 27, göğüs ve kolon kanseri riskini yüzde 21 azalttığı vurgulanmaktadır. Toplu taşıma araçları kullanıldığında durağa, duraktan gidilecek nihai noktaya ve aktarma alanlarına yürürken Dünya Sağlık Örgütünün belirttiği günde 30 dakika aktif yolculuk değerlerini zaten karşılamış oluyoruz. Özetle sağlığımız açısından da toplu taşımayı kullanmamız gerekiyor."


Haber Kaynak : AA