‘TURP´ DEYİP GEÇMEYİN
FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR…
Tarih: 12.1.2019 17:25:58/ 627okunma / 0yorum

Eskilerin ‘Turp gibi olmak´ sözünün boşuna söylenmediğini vurgulayan beslenme uzmanları kırmızı, beyaz ve siyah olmak üzere çeşitleri olan turp bitkisinin sağlığımıza birçok faydası olduğunu vurgulayıp, bol miktarda vitamin ve mineraller içerdiğinin altını çizerek “Sağlığına dikkat eden, kilo vermek yada kilosunu korumak isteyen kişiler bu sebzeyi sık sık ve bol bol tüketsinler” tavsiyesinde bulunup Turp´un sağlığımıza olan faydaları ile ilgili olarak şunları sıralıyorlar…

Yaz aylarında toplanan ancak daha çok kışın tüketilen turpun inanılmaz faydaları olduğunu vurgulayan beslenme uzmanları kırmızı, beyaz ve siyah olmak üzere çeşitleri olan turp bitkisel tedavilerde genellikle mide ağrıları ve gaz giderici olarak kullanıldığını hatırlatıp “Pişmiş ve çiğ şekilde tüketilen bu sebze insan sağlığını oldukça olumlu etkileri var. Bunun nedenlerinden biride tamamen toprak içerisinde olgunlaştığından, toprakta bulunan vitamin ve minerallerin hepsini bünyesinde barındırmasından kaynaklanır” değerlendirmesinde bulunuyorlar.Peki nedir ‘Turp´un diğer faydaları?

Vücutta bilirubin seviyesinin azalması ya da artması ciddi hastalıklara neden olur. Bunlardan biri de sarılıktır. Sarılığın doğal tedavisi için uzmanlar turpun siyah renklisini tavsiye ederler. Siyah renkteki turp kandaki toksinleri azaltarak kanı temizler ve bilirubin seviyesini sabitler.

Doğal idrar söktürücü olduğundan sindirim problemlerini çözer ve rahat idrar yapılmasını destekler. Bu özelliği sadece idrar da değil böbrekleri temizlemede de etkilidir. Özellikle virüs kapması sonucu oluşan böbrek iltihabını azaltır.

Yüksek oranda lif düşük oranda da glikemik barındıran turplar tokluk hissi verir. Bu da kilo vermek isteyenler için ideal bir besin olduğunu gösterir. Aynı zamanda sinir sistemini çalıştırarak bağırsak hareketlerini düzenler.

Turpa renk veren flavonoid maddesi aynı zamanda antioksidan özelliği olan bir maddedir. Bu özelliği sayesinde kanı temizler ve damar tıkanıklığını önler. Bunun yanı sıra kötü kolesterolü düşürerek kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürür.

İçerdiği detoksifier, C vitamini ve folik asit bakımından zengin olan turp tümörlü hücre oluşumunu önler. Bu da kanser sorununu ortadan kaldırır. Özellikle genetik kanser riski taşıyan kişilerin düzenli tüketmesi gerekir.

Bağırsak hareketlerini düzenlediğinden kabızlık sorununa da iyi gelir. Sık sık sindirim problemleri yaşayan kişilerin düzenli tüketmesi gereken bir besindir.

Kış aylarında tüketilen turp suyu üst solunum yolları ile tahriş olmuş burun, ağız ve boğazı kısa sürede iyileştirir. Bu duruma ek solunum sistemini dezenfekte ederek rahat nefes almanızı sağlar.

Günde bir bardak tüketilen turp vücudun ihtiyacı olan C vitaminin yüzde 20´sini karşılar. Aynı zamanda bağışıklığını güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun direncini artırır.
Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: TURP DEYİP GEÇMEYİN
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
26 Mart 2019 Salı
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL