KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 

KORONA VİRÜS SÜRECİNDE ÇOCUKLARDA 'MİYOP' ARTTI

SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ UYARDI:

GRİP AŞISI ÇAĞRISI

HAVUÇ  DEYİP GEÇMEYİN  ! KANSERİ  ÖNLEYİP, YAŞLANMAYI YAVAŞLATIYOR…

İl Sağlık Müdürü Benli: “4. dalgayı oluşturan kesim aşısızlardır”

KORONA VİRÜS GÖZYAŞI İLE DE BULAŞIYOR

YERLİ VE MİLLİ KANAMA DURDURUCU

KAYSERİ COVİD 19’U KOVUYOR !

KORONA VİRÜS GÖZÜ DE ETKİLİYOR

ŞEHİR HASTANESİ’NDE GÜNLÜK ON BİN HASTA BAKIYORUZ

AFRİKALI HASTA KAYSERİ’DE ŞİFA BULDU

TÜRKOVAC İÇİN ACİL KULLANIM ONAYI BAŞVURUSU

DİZ VE KALÇA AĞRILARI

ÜNİVERSİTELİ SEVİM BİYONİK PROTEZ İSTİYOR

TOMARZA’DA KOLONOSKOPİ UYGULAMASI

DR. IŞILDAK:"ŞİDDETİ ÖNLEYECEK TEDBİRLER İSTİYORUZ"

Anahtar Kelimeler: “” DEYİP GEÇMEYİN
Gürkan Ofis Mobilyaları

“TURP” DEYİP GEÇMEYİN

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR?

Eskilerin “Turp gibi olmak” sözünün boşuna söylenmediğini vurgulayan beslenme uzmanları kırmızı, beyaz ve siyah olmak üzere çeşitleri olan turp bitkisinin sağlığımıza birçok faydası olduğunu belirtip, bol miktarda vitamin ve mineraller içerdiğinin altını çizerek “Sağlığına dikkat eden, kilo vermek yada kilosunu korumak isteyen kişiler bu sebzeyi sık sık ve bol bol tüketsinler” tavsiyesinde bulunuyorlar. Peki ‘Turp´un sağlığımıza olan faydaları nelerdir? gelin bu sorunun cevabını da haberimizden öğrenelim.

Yaz aylarında toplanan ancak daha çok kışın tüketilen turpun inanılmaz faydaları olduğunu vurgulayan beslenme uzmanları kırmızı, beyaz ve siyah olmak üzere çeşitleri olan turp bitkisel tedavilerde genellikle mide ağrıları ve gaz giderici olarak kullanıldığını hatırlatıp “Pişmiş ve çiğ şekilde tüketilen bu sebze insan sağlığını oldukça olumlu etkileri var. Bunun nedenlerinden biride tamamen toprak içerisinde olgunlaştığından, toprakta bulunan vitamin ve minerallerin hepsini bünyesinde barındırmasından kaynaklanır? değerlendirmesinde bulunuyorlar.

Peki nedir ‘Turp´un diğer faydaları?

---- Vücutta bilirubin seviyesinin azalması ya da artması ciddi hastalıklara neden olur. Bunlardan biri de sarılıktır. Sarılığın doğal tedavisi için uzmanlar turpun siyah renklisini tavsiye ederler. Siyah renkteki turp kandaki toksinleri azaltarak kanı temizler ve bilirubin seviyesini sabitler.

---- Doğal idrar söktürücü olduğundan sindirim problemlerini çözer ve rahat idrar yapılmasını destekler. Bu özelliği sadece idrar da değil böbrekleri temizlemede de etkilidir. Özellikle virüs kapması sonucu oluşan böbrek iltihabını azaltır.

---- Yüksek oranda lif düşük oranda da glikemik barındıran turplar tokluk hissi verir. Bu da kilo vermek isteyenler için ideal bir besin olduğunu gösterir. Aynı zamanda sinir sistemini çalıştırarak bağırsak hareketlerini düzenler.

---- Turpa renk veren flavonoid maddesi aynı zamanda antioksidan özelliği olan bir maddedir. Bu özelliği sayesinde kanı temizler ve damar tıkanıklığını önler. Bunun yanı sıra kötü kolesterolü düşürerek kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürür.

---- İçerdiği detoksifier, C vitamini ve folik asit bakımından zengin olan turp tümörlü hücre oluşumunu önler. Bu da kanser sorununu ortadan kaldırır. Özellikle genetik kanser riski taşıyan kişilerin düzenli tüketmesi gerekir.

---- Bağırsak hareketlerini düzenlediğinden kabızlık sorununa da iyi gelir. Sık sık sindirim problemleri yaşayan kişilerin düzenli tüketmesi gereken bir besindir.

----- Kış aylarında tüketilen turp suyu üst solunum yolları ile tahriş olmuş burun, ağız ve boğazı kısa sürede iyileştirir. Bu duruma ek solunum sistemini dezenfekte ederek rahat nefes almanızı sağlar.

---- Günde bir bardak tüketilen turp vücudun ihtiyacı olan C vitaminin yüzde 20´sini karşılar. Aynı zamanda bağışıklığını güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun direncini artırır.