KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

UZMANLAR UYARIYOR !

“BROKOLİ KANSERİ ÖNLEYİCİ  EN GÜÇLÜ SEBZEDİR”

KAYSERİ'DE YAŞLILARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜREN UYGULAMA

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ, YATALAK HASTALARI RAHAT ETTİRMEK İÇİN EVLERİNE HASTA YATAĞI GÖTÜRÜYOR

LAHANA DEYİP GEÇMEYİN

UZMANLAR “BİNBİR DERDE DEVA”DİYOR

SALUR MAHALLESİ KARANTİNAYA ALINDI

150 HANENİN 50’SİNDE KORONAVRÜS TESPİT EDİLDİ

KAYSERİ'DE GÜNLÜK 150 COVİD-19 VAKASI TESPİT EDİLİYOR

HAFTALIK VAKA ORANI 1053

VİRÜS AVCILARI ZORLU YOLLARI AŞARAK AŞILAMA ÇALIŞMALARINI YAPIYOR

SAĞLIKÇILAR EN KÜÇÜK YERLEŞİM YERLERİNİ BİLE GÖZ ARDI ETMİYOR

KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ’NDE İLK KEMİK İLİĞİ NAKLİ BAŞARI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

58 YAŞINDAKİ HASTA TEDAVİSİ SONRASINDA TABURCU EDİLDİ

AŞI ÇALIŞMALARINDA YÜKSEK ORANDA KARŞILIK OLDU

Benli: "Toplumumuzun belli bir kesimi aşılandıktan sonra pandeminin çıkışında ki ışık büyümüş olacak"

BÜTÜN ZORLUKLARI KORONA VİRÜSÜ YENMEK İÇİN AŞIYORLAR

KAYSERİ'DE SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÇETİN KIŞ ŞARTLARINA RAĞMEN AŞILAMAYI SÜRDÜRÜYOR

“TURP” DEYİP GEÇMEYİN

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR?

KAYSERİ’DE TAZİYE EVLERİ VAKA SAYILARINI ARTIRIYOR

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli: “’Rahmetlinin ölüm yıl dönümü diyerek’ yemek yaptırıp toplanmalar görülüyor”

VAKA SAYISI ARTAN KÖY KARANTİNAYA ALINDI

CÜCÜN MAHALLESİ 10 GÜN BOYUNCA KARANTİNADA

SIHHAT PROJESİ KAPSAMINDA

KAYSERİ SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NE 2 ARAÇ TAHSİS EDİLDİ

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ

AŞI ÇALIŞMALARINI YERİNDE DEĞERLENDİRDİ

KORONA VİRÜS AŞISI, 2. DOZDAN SONRA VİRÜSÜN BULAŞICILIĞINI AZALTTI

Toker: “Aşının 2. dozdan sonra virüsün bulaşıcılığını azalttığı ve bulaşsa dahi hastalığı çok hafif, hatta belirsiz semptomlarla geçirildiği saptandı”

VALİ ŞEHMUS GÜNAYDIN KORONA VİRÜS AŞISI OLDU

VALİ GÜNAYDIN KORONA VİRÜS AŞISININ İLK DOZUNU YAPTIRDI

Anahtar Kelimeler: “” DEYİP GEÇMEYİN
Gürkan Ofis Mobilyaları

“TURP” DEYİP GEÇMEYİN

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR?

Eskilerin “Turp gibi olmak” sözünün boşuna söylenmediğini vurgulayan beslenme uzmanları kırmızı, beyaz ve siyah olmak üzere çeşitleri olan turp bitkisinin sağlığımıza birçok faydası olduğunu belirtip, bol miktarda vitamin ve mineraller içerdiğinin altını çizerek “Sağlığına dikkat eden, kilo vermek yada kilosunu korumak isteyen kişiler bu sebzeyi sık sık ve bol bol tüketsinler” tavsiyesinde bulunuyorlar. Peki ‘Turp´un sağlığımıza olan faydaları nelerdir? gelin bu sorunun cevabını da haberimizden öğrenelim.

Yaz aylarında toplanan ancak daha çok kışın tüketilen turpun inanılmaz faydaları olduğunu vurgulayan beslenme uzmanları kırmızı, beyaz ve siyah olmak üzere çeşitleri olan turp bitkisel tedavilerde genellikle mide ağrıları ve gaz giderici olarak kullanıldığını hatırlatıp “Pişmiş ve çiğ şekilde tüketilen bu sebze insan sağlığını oldukça olumlu etkileri var. Bunun nedenlerinden biride tamamen toprak içerisinde olgunlaştığından, toprakta bulunan vitamin ve minerallerin hepsini bünyesinde barındırmasından kaynaklanır? değerlendirmesinde bulunuyorlar.

Peki nedir ‘Turp´un diğer faydaları?

---- Vücutta bilirubin seviyesinin azalması ya da artması ciddi hastalıklara neden olur. Bunlardan biri de sarılıktır. Sarılığın doğal tedavisi için uzmanlar turpun siyah renklisini tavsiye ederler. Siyah renkteki turp kandaki toksinleri azaltarak kanı temizler ve bilirubin seviyesini sabitler.

---- Doğal idrar söktürücü olduğundan sindirim problemlerini çözer ve rahat idrar yapılmasını destekler. Bu özelliği sadece idrar da değil böbrekleri temizlemede de etkilidir. Özellikle virüs kapması sonucu oluşan böbrek iltihabını azaltır.

---- Yüksek oranda lif düşük oranda da glikemik barındıran turplar tokluk hissi verir. Bu da kilo vermek isteyenler için ideal bir besin olduğunu gösterir. Aynı zamanda sinir sistemini çalıştırarak bağırsak hareketlerini düzenler.

---- Turpa renk veren flavonoid maddesi aynı zamanda antioksidan özelliği olan bir maddedir. Bu özelliği sayesinde kanı temizler ve damar tıkanıklığını önler. Bunun yanı sıra kötü kolesterolü düşürerek kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürür.

---- İçerdiği detoksifier, C vitamini ve folik asit bakımından zengin olan turp tümörlü hücre oluşumunu önler. Bu da kanser sorununu ortadan kaldırır. Özellikle genetik kanser riski taşıyan kişilerin düzenli tüketmesi gerekir.

---- Bağırsak hareketlerini düzenlediğinden kabızlık sorununa da iyi gelir. Sık sık sindirim problemleri yaşayan kişilerin düzenli tüketmesi gereken bir besindir.

----- Kış aylarında tüketilen turp suyu üst solunum yolları ile tahriş olmuş burun, ağız ve boğazı kısa sürede iyileştirir. Bu duruma ek solunum sistemini dezenfekte ederek rahat nefes almanızı sağlar.

---- Günde bir bardak tüketilen turp vücudun ihtiyacı olan C vitaminin yüzde 20´sini karşılar. Aynı zamanda bağışıklığını güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun direncini artırır.