KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN GASTRONOMİ DALINDA “UNESCO” MÜJDESİ

“TÜRKİYE GEÇİLMEZ” SERGİSİNE BÜYÜK İLGİ

AHMET REMZİ AKYÜREK ANISINA ŞİİR YARIŞMASI

TALAS'TA CUMARTESİ SİNEMA PAZAR KONSER

KAYMEK'TEN MUHTEŞEM BİR SANATSAL ALBÜM

TALAS’TA AÇIK HAVADA SİNEMA KEYFİ YENİDEN BAŞLADI

MELİKGAZİ'NİN ARABALI SİNEMASINA BÜYÜK İLGİ

‘KOCASİNAN MASAL ANLATIYOR’ YARIŞMASI’NDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

TALAS’TA AÇIK HAVA SİNEMASI KALDIĞI YERDEN

‘KARADUT BESTE YARIŞMASI’ SONUÇLARI DUYURULDU

MELİKGAZİ'DE "ARABALI SİNEMA GÜNLERİ" BAŞLIYOR

YAHYALILI ÇOCUKLAR ‘YUNUS DİYE’ OYUNU İLE TİYATRO KEYFİNİ TATTI

KAYMEK’TEN MOSTAR’DA YILSONU SERGİSİ

KAYSERİ’DE 267 YILLIK CAMİ YILLARA MEYDAN OKUYOR

TALAS’TA AÇIK HAVADA ÇOCUK TİYATROSU DÜZENLENDİ

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN SANATA VE SANATÇIYA DESTEK

Gürkan Ofis Mobilyaları

TUZLA-PALAS GÖLÜ KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR

KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN İLAN EDİLEN TUZLA-PALAS GÖLÜ KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR

Kayseri'de, Cumhurbaşkanı kararıyla kesin korunacak hassas alan ilan edilen Tuzla-Palas Gölü, kıyıdaki tuz tabakası oluşumu, endemik bitki ve kuş çeşitliliğinin yanı sıra çevresindeki habitatla keşfedilmeyi bekliyor.

Kente yaklaşık 60 kilometre mesafede bulunan, Bünyan ve Sarıoğlan ilçeleri sınırında yer alan, haziran-ekim döneminde yağışların azalması ve buharlaşmanın artmasıyla alanı daralan göl, suyun çekildiği kısımlarda 10-15 santimetre kalınlığında tuz tabakası oluşumuyla dikkati çekiyor.

Göl çevresindeki sulak çayır habitatı, kuşların üreme ve beslenme alanı olarak kullanıldığından biyolojik çeşitlilik açısından önem arz ediyor. Alandaki toplam 295 damarlı bitki taksonundan 22'si endemik özellikte bulunuyor.

Çevresinde farklı habitatları bir arada bulunduran Tuzla-Palas Gölü, kuş gözlemi, doğa gezileri, doğa fotoğrafçılığı ve çamur banyosu imkanıyla birçok yerli ve yabancı gözlemci, bilim adamı ve doğaseverin ilgisini çekiyor.

"KUŞ ÇEŞİTLİLİĞİ OLDUKÇA YÜKSEK"

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Kayseri Temsilcisi Prof. Dr. Osman Özsoy, yaptığı açıklamada, Tuzla-Palas Gölü doğal sit alanının, etrafında barındırdığı ekosistem, bitki ve hayvanlar açısından önemli konumda bulunduğunu vurguladı.

Bölgenin, göçmen kuşların Kayseri'de tercih ettiği dört yerden biri olduğunu dile getiren Özsoy, "Tam da mevsimindeyiz, kuş çeşitliliğinin maksimuma ulaştığı bir dönemdeyiz. Öncelikle bu açıdan çok önemli. Burası, safari yapmak, fotoğraf çekmek isteyen kuş severlerin tercih ettiği, kuş çeşitliliği oldukça yüksek bir alan." dedi.

Özsoy, insanlığın asırlardır buradaki tuzu kullandığına da dikkati çekti.

Bölgenin aynı zamanda İpek Yolu üzerinde bulunduğunu belirten Özsoy, şöyle konuştu:

"O kadar büyük olmasa da Tuz Gölü'ndeki mekanizmayı, ekosistemi görmek için bu bölgeye çok rahatlıkla gelebilirsiniz. Tuzla Gölü, kapladığı alan, sakinliği, özellikle kuşların çokluluğu, çeşitliliği ve ulaşılabilirliğiyle, turizm açısından önemli potansiyel teşkil etmekte. Gelince sadece Tuzla Gölü'nü görmeyeceğiz. Hemen etrafta tarihi Sultanhanı, Şahruh Köprüsü var, yanından Kızılırmak geçiyor. Bir rota çıkarılabilir ve Tuzla Gölü bu rotanın üzerinde bir destinasyon olarak değerlendirilebilir."

Gölün 1984 yıllarda çekilen fotoğraflarına baktığını, bugüne kıyasla neredeyse hiçbir değişiklik görmediğini anlatan Özsoy, bunun da iyi bir gelişme olduğunu kaydetti.

Özsoy, burayı besleyen kaynakları korumanın, taban suyunu kontrollü şekilde kullanmanın, kirliliğin önüne geçmenin, bölgeye turizm veya gezi amaçlı yapılan seyahatlerde de etrafı kirletmemenin önemli olduğunu sözlerine ekledi.