ÜROLOJİ UZMANI PROF. DR. MUSTAFA SOFİKERİM,
“PROSTAT KANSERLERİNDE ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİDİR”
Tarih: 30.6.2018 15:32:29/ 1755okunma / 0yorum

Acıbadem Kayseri Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sofikerim: 50 yaş üstü bütün erkeklerin prostat kanseri riski taşıdığını hatırlatarak ”Prostat kanserlerinde erken teşhis hayati önem arz eder. Bu nedenle her hangi bir şikayet yaşanmasını beklemeden 50 yaş sonrası bütün erkeklerin belirli aralıklarla prostat kontrolü yaptırması gerekir “ şeklinde konuşarak vatandaşları uyardı…

Acıbadem Kayseri Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sofikerim haber ekibimize yaptığı değerlendirmede ‘Prostat´ın erkek üreme sisteminin parçası olan bir organ ve başlıca fonksiyonun spermleri koruyan ve kalitesini artıran sıvıyı üretmek ve spermleri bu sıvı ile sulandırarak sağlıklı bir şekilde içerisinde muhafaza etmek olduğunu belirterek şunları kaydetti… “ Bir diğer görevi ise sfinkster kasları ile mesane ağzını sıkarak idrar kaçırmamızı engellemektir. İleri yaşlarda oluşma riski olan prostat kanserinin çok önceden teşhis ederek hastalığı tamamen tedavi edilebilmesi mümkündür. Erkeklerde 50 yaşından itibaren iyi huylu prostat büyümesi olasılığı artmaktadır. İyi huylu prostat büyümesi, prostatın kanser olmayan büyümesidir. Prostat kanseri ile tamamen farklı bir hastalıktır. 60 yaşın üstündeki erkeklerin yüzde 60´ında, 80 yaşındaki erkeklerin ise yüzde 80´inde prostat büyümesi görülmektedir. İyi huylu prostat büyümesi kanser değildir"

Prof. Dr. Sofikerim; “Prostat kontrolü nedir? Hangi testler yapılmalı?” sorusuna cevaben yaptığı değerlendirmede ise “Prostat kontrolünde kanda Prostat Spesifik antijen (PSA) değerine bakılır ve üroloji uzmanı tarafından parmakla prostat muayenesi yapılır. Yine 50 yaş üzerinde prostat büyümesi ile ilgili yakınmaları olan erkekler için ‘idrar akım hızı testi´ yapılmalıdır. Prostat muayenesi üroloji uzmanı tarafından parmak ile makattan yapılmaktadır. Sanıldığı kadar zor ve sıkıntıya düşecek bir muayene değildir”
Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: ÜROLOJİ UZMANI PROF MUSTAFA SOFİKERİM
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
22 Şubat 2019 Cuma
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL