KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

SADECE KAYSERİ’NİN DEĞİL, ÜLKENİN GELECEĞİNİ İLGİLENDİREN PROJE: ‘BEYDEĞİRMENİ’

"BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, PROJE HAYVANCILIĞA NEFES ALDIRACAK”

MELİKGAZİ’DE İKİ MAHALLEDE İHTİYAÇLAR TESPİT EDİLDİ

SAKARYA VE ESENTEPE MAHALLESİ’NDE ÇALIŞMALAR PAZARTESİ BAŞLAYACAK

MELİKGAZİ BELEDİYESİ’NDEN İKİ AÇILIŞ

BARIŞPINARI PARKI VE NASRULLAHZADE CAMİİ AÇILDI

TALAS’TA BÜYÜK GÜN

7/24 KÜTÜPHANE AÇILIYOR

KARANTİNA İHLALİNE 1 YIL HAPİS İSTEMİYLE DAVA AÇILDI

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

TALAS'TA CUMHURİYET BAYRAMI BİR BAŞKA YAŞANDI

“FARKLILIKLARIMIZ GÜZELLİKLERİMİZ”

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, GENÇLERİN GÖNLÜNÜ FETHETTİ

KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN ORUÇREİS MAHALLESİ’NE HALI SAHA

BAŞKANLARDAN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİREN ÜÇ GAZETEYE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

“KENTİMİZDE NE KADAR GÜÇLÜ BASINIMIZ OLURSA, BİZLER DE O KADAR GÜÇLÜYÜZ”

BU PROJE TARIM İŞÇİLERİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK

TALAS’A GELEN TARIM İŞÇİLERİ İÇİN YENİ YAŞAM ALANI OLUŞTURULUYOR

CUMHURİYET 97 YAŞINDA

KUTLAMALARA YER TARTIŞMASI GÖLGE DÜŞÜRDÜ

MELİKGAZİ'DEN İKİ YENİ AÇILIŞ DAHA

BARIŞ PINARI ETKİNLİK ALANI VE NASRULLAHZADE CAMİ'NİN AÇILIŞI YAPILACAK

KOCASİNAN’DA DOLU DOLU 29 EKİM COŞKUSU

“TÜM HEMŞERİLERİMİN CUMHURİYET BAYRAM'INI EN İÇTEN DUYGULARLA KUTLUYORUM”

BÜYÜKŞEHİR ZABITA EKİPLERİ ‘GÜVENLİ KAYSERİ’ İÇİN ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

MASEKE-MESAFE-TEMİZLİK DENETİMLERİ

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, TBB ENCÜMEN ÜYELİĞİNE YENİDEN SEÇİLDİ

“ŞAHSIMI TEKRAR ÜYE OLARAK SEÇEN KIYMETLİ ARKADAŞLARIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

KAYSERİ ŞEKER DOĞA’YI KORUMAK ADINA VAR GÜCÜYLE ÇALIŞIYOR

KAYSERİ ŞEKER’İN GELECEĞİ TARIM ALANLARININ KORUNMASINA BAĞLI

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, BU KEZ KASKİ’DE YATIRIMLARI MASAYA YATIRDI

2020 ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ, 2021’İN YATIRIMLARI ELE ALINDI

Gürkan Ofis Mobilyaları

VALİ GÜNAYDIN VE BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ COVİD-19 DENETİMİNDE

“FİLYASYON EKİPLERİNE DOĞRU BİLGİ VERİN”

Vali Şehmus Günaydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ilimizde Covid 19 vakalarının en çok görüldüğü yerleşkelerden  biri olan Sahabiye Mahallesi’nde koronavirüs tedbirleri kapsamında denetim gerçekleştirdiler. Vali Günaydın denetimler sonrası yaptığı değerlendirmede  vaka sayısının en fazla artış gösterdiği illerinden olan Kayseri’de bu durumun ortaya çıkmasına  ‘Kurban Bayramı’ sonrası  sosyal mesafe ve maske kuralına uyulmadan yapılan düğünler ile vatandaşların filyasyon ekibine temaslı oldukları kişiler ile ilgili  olarak doğru bilgi vermemesinin sebep olduğunu  kaydetti.

Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ile birlikte Sahabiye Mahallesi’nde koronavirüs tedbirleri kapsamında denetimlerde bulundu. Burada hem vatandaşlar ile sohbet eden hem de dükkanlarda denetimlerde bulunan Vali Günaydın ve Başkan Büyükkılıç basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundular.

Kayseri’de şimdiye kadar karantinadan kaçan 4 kişinin KYK’nın yurtlarına yerleştirildiğini kaydeden Günaydın, “Şimdiye kadar KYK yurtlarına 4 tane pozitif vakayı yerleştirdik. Bizim bu konudaki denetimlerimiz çok yoğun. Günde yaklaşık 5-6 bin tane temaslı insanımızı evinde ziyaret ediyoruz. Bu temaslıların dışarı çıkmaması için emniyetimiz, jandarmamız ve muhtar arkadaşlarımız olağanüstü çaba gösteriyorlar. Kurumlarımızda da vaka oluyor. Emniyetimizde de, jandarmamızda da oluyor. Bunlarla ilgili tedbirleri en üst seviyede ilgili kurumlarımızın başındaki arkadaşlarımız aldı ve almaya da devam ediyor. İhtiyaçlarını da belediye başkanımız karşılıyor. Bizler şuana kadar bu süreci hep birlikte yürüttük. Bundan sonrada biraz daha çalışmayla ve gayretle önümüzdeki hafta çok daha güzel şeyler konuşuruz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kentte Kurban Bayramı’ndan sonra maskesiz ve sosyal mesafe kurallarına riayet edilmeden yapılan düğünler ile pozitif hastaların temaslı vatandaşları doğru söylemediği için son 1 ay içerisinde vaka sayısının arttığını kaydeden Vali Günaydın, “Tek bir nedene bağlı olmayan bu vaka artışlarının en riskli alanlarını arkadaşlarımız çalışarak tespit ediyorlar. Biz düğünlerle ilgili tedbirleri aldık. Tedbirleri o kadar sık uyguladık ki bazı düğünler buradan alınıp başka vilayetlere götürüldü. Cenazelerle ilgili tedbirlerimiz en üst seviyede alınıyor. Yaklaşık 1 aydır her pazara bir tane Pazar yöneticisi görevlendirdik. Orada emniyet ve belediyede görevli arkadaşlarımız var. Bizde sürekli kontrol ediyoruz ve oradaki eksiklikleri görmeye çalışıyoruz. Risk kaynağımızın en büyüklerinden bir tanesi maalesef Kurban Bayramından sonra yapılan yoğun düğünlerdi. Şuanda ortaya çıkan vaka artışı tablosunun en büyük nedeni Kurban Bayramı’ndan sonra yapılan düğünlerdir. Biliyorsunuz gurbetçilerimiz geldi. Burada düğünler yapılırken sosyal mesafe ve maske kurallarına riayet edilmediği için bu düğünler, o hareketlilik ve aile içi hareketlilik maalesef önemli nedenlerden bir tanesi. Bizler çok güzel tabloları hep beraber yakaladık. Kayserililerin de desteği ile geçen aylarda tablomuz çok iyiydi ama maalesef son 1 ayda bu tablonun buraya gelmesinin nedenlerinden bir tanesi de; bundan 1 ay önce bizim tespit ettiğimiz her bir pozitif vaka 7 tane temaslı ismi veriyordu. Maalesef son 1 aydır pozitif vaka olan vatandaşlarımızın verdiği temaslı sayısı sadece 3. Orada ismini vermediğiniz 4 tane temaslınız bu virüsü taşıdığınız takdirde bunun 3-4 gün boyunca vatandaşların ve akrabalarının arasında gezdiğini düşündüğünüz zaman bunun ne kadar büyük bir vaka artışında neden olacağını sanırım benim ifade etmeme gerek yok. Eğer bir pozitifi tespit etmediğiniz zaman 3-4 gün vatandaşın içinde gezmesini engelleyemezseniz maalesef bunun vaka artışlarına çok ciddi katkısı var. Bunun için özellikle vatandaşlarımızdan istirham ediyorum. Lütfen filyasyon ekiplerine temaslı sayısını doğru verin” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ da korona virüs tedbirleri kapsamında alınan önlemler hakkında bilgiler vererek, “Pandemi kurulunda bu kararları tartışırken Kayseri’mizin ekonomik ve sosyal boyutunu göz ardı etmeyerek nasıl olursa zarar vermeyerek bir karar alırızın kaygısı içerisinde oluyoruz. Aldığımız önlemlerin yeterince uygulanmadığı zaman sıkıntıların ve vaka sayısının arttığını görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.


Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ