KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

DEVELİ'DE 27 EV VE 90 KİŞİ KARANTİNAYA ALINDI

Kayseri'nin Develi ilçesinde 27 evde 90 kişi korona virüs nedeniyle karantina altına alındı.

KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİNDE "NORMALLEŞME" YOĞUNLUĞU

İLK GÜNDE HASTA SAYISI 4 BİNİ GEÇTİ

BESLENME VE DİYETETİK UZMANI UÇAN:

“GÜNDE 10-15 BARDAK SU TÜKETMELİYİZ”

BELKİ DE YAZ AYLARINDA VİRÜSE HİÇ RASTLAMAYACAĞIZ

Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik: "Virüsü birbirimize bulaştırmayı engellersek ikinci dalga gelmeyecek"

SAĞLIK İL MÜDÜRÜ ALİ RAMAZAN BENLİ:

NORMALLEŞME SÜRECİ TAMAMEN NORMALLEŞME OLARAK ALGILANMAMALI

YAHYALI YENİ HASTANESİNE EKİM AYINDA KAVUŞACAK

BAŞKAN ÖZTÜRK İNCELEMEDE BULUNDU

RAMAZANDAN SONRA DAHA SAĞLIKLI ŞEKİLDE BESLENMELİYİZ

MEYVE-SEBZE VE BOL MİKTARDA SU TÜKETİN

KARAYOLLARI LOJMANLARI KARANTİNAYA ALINDI

6 BLOK 120 DAİRE KARANTİNAYA ALINDI

HAVA38 KAHRAMANMARAŞ'TAKİ HASTA İÇİN UÇTU

Kayseri'de bulunan hava ambulansı Hava38, dağlık arazide ekiplerin ulaşamadığı hastaya ulaşarak hastanede tedavi altına alınmasını sağladı.

KAYSERİ'DE BİR MAHALLEDEKİ 4 EV KARANTİNAYA ALINDI

TALAS'DA 4 EV KARANTİNAYA ALINDI

BAYRAMDAN SONRA VAKA KALMAYABİLİR

Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik: "Anne sütünden virüs bulaşmaz"

TOMARZA İLÇESİ’NE YENİ SAĞLIK MERKEZLERİ

İl Sağlık Müdürülüğü’nden yazılı bir açıklama yapılarak Tomarza İlçesi’ne yapılması planlanan ‘Aile Sağlığı Merkezi’, ‘112 Acil Sağlık Hizmetleri ve Toplum Sağlığı Merkezi’ nin inşaatına en kısa sürede başlanacağı duyuruldu.

15 AYLIK BEBEK UÇAK AMBULANSLA

ERZURUM'DAN KAYSERİ'YE GETİRİLDİ

KAYSERİ'DE KARANTİNA SÜRESİ DOLAN 157 KİŞİ MEMLEKETLERİNE UĞURLANDI

KARANTİNADAN ÇIKAN VATANDAŞLAR: BELKİ DE HAYATIMDA BU KADAR İLGİ GÖRMEMİŞTİM

AŞI DENEMELERİ BAŞLADI

ERÜ’DE HAYVANLAR ÜZERİNDE COVİD-19 AŞISI DENEMELERİNE BAŞLANDI

DİŞ SAĞLIĞI UYARISI

UZMANINDAN EVDE KALAN ÇOCUKLAR İÇİN DİŞ SAĞLIĞI UYARISI

Anahtar Kelimeler: VİRÜS HAYVANSAL GIDALARDAN BULAŞMAZ

VİRÜS HAYVANSAL GIDALARDAN BULAŞMAZ

KAYSERİ VETERİNER HEKİMLERİ ODASI BAŞKANI AKGÜN ERGÜL: “KUŞ GRİBİ, COVİD-19’A GÖRE DAHA ÖLÜMCÜL BİR VİRÜSTÜR”

Kayseri Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Akgün Ergül, korona virüsle ilgili olarak, “Kuş gribi, Covid-19’a göre daha ölümcül bir virüstür” dedi.

Kayseri Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Akgün Ergül, yaptığı açıklamada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Dünyayı etkisi altına alınan korona virüs (Covid-19) ile ilgili konuşan Ergül, “Kuş gribi Covid-19’a göre daha ölümcül bir virüstür. Fakat buradaki özelliği, Covid-19’un yayılma hızı fazladır. Normalde bir virüs 2-3 kişiye enfekte edebiliyor ama Covid-19’un enfekte ettiği insanın haddi hesabı yok gibi. Çünkü çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Genetik kodlar DNA ve RNA’dan oluşmaktadır. RNA kaynaklı virüslerin yayılım ve bulaşma hızı daha yüksek ve şekil değiştirme özelliği daha yüksek olan virüslerdir. Hayvanlardan bulaşan bir virüs olsaydı, şimdiye veteriner hekim kalmazdı. Şimdiki korona virüsün genetiğinde bir değişme var veya kendisi şekil değiştirdi. Hal böyle olunca bulaşma hızı çok yüksek oldu. Yüzde 2.5-3 gibi bir öldürme oranı var” ifadelerini kullandı.

Ergül, “Virüsün gıdalardan bulaşması gibi bir durum şuana kadar net değil. Virüsün 70 derecenin üzerindeki ısılarda canlılığını kaybettiği Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerinde var. -20 dereceye kadar dayandığı ve sonrasında yapısının bozulduğuna dair veriler var. Şuanda sadece sütü sağan insanla ilgili bir problem olabilir ama ben yine de orada bir riskin olduğu kanaatinde değilim. Çünkü hem kaynama derecesi hem de sütün sterilizasyon olayı orada çok fazladır” dedi.

Kayseri’de hayvancılık alanında yapılacak olan projelerin ekonomik olarak değer kayacağını kaydeden Başkan Ergül, “Kayseri’de hayvancılıkla ilgili yapılacak olan projeler ekonomik olarak bir değer katar. Kayseri’mizde hayvanın yanı sıra hayvan alım satım merkezinin olması lazım. Var ama bunlar ruhsatlı değil. Şarkışla gibi, Boğazlıyan gibi veya Kastamonu’daki gibi ruhsatlı bir yerimizin olması lazım. Bunlar planlı ve koordineli bir şekilde yapıldığı zaman gerçekten çok büyük katkı sağlayacaktır. Mesela Beydeğirmeni Proje mutlaka olmalı ama emin ellerde olmalıdır. Ben basın sektörünü veya inşaat sektörünü bilmem ama herkes benim sektörümle ilgili bir şeyleri bildiğini iddia eder. Parası olan hayvancılık yapar gibi düşünülüyor. Parası olan değil, veteriner hekimi ile birlikte hareket eden hayvancılık yapar” diye konuştu.

Türkiye’de kaba yeme ihtiyaç olduğunu dile getiren Kayseri Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Akgün Ergül, “Hayvancılığın en güzel tarafı meraların değerlendirilmesidir. Ülkemizde 20 milyon ton gibi kaba yeme ihtiyacımız var. Büyükbaşı ahırda beslerseniz ama koyunu ahırda besleyemezsiniz. Artık büyükbaşı besleyemiyorsunuz; çünkü yem fiyatları artıyor. Mera alanlarımızın geniş olması lazım. Koyunculukta da mera alanlarıyla ilgili sıkıntılar var, çünkü ihale ile veriliyor. Zaten yetiştirici bu konuyla ilgili zor durumda. Meralarımızı ıslah etmemiz lazım, kaba yemi kendimiz sağlıyor olmamız lazım ve özellikle koyunculuk hususunda bu meralarla ilgili düzenleme yapılması lazım” şeklinde konuştu.

Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ