KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

TEK GLÜTENSİZ KAFE ’YE İLGİ BÜYÜK

SULTAN SAZLIĞI’NDA 'SAZ HOROZU' GÖRÜLDÜ

HUZUR ÇINARI, HUZUR DAĞITIYOR

BAŞKAN AYDIN KORONA VİRÜSE YENİK DÜŞTÜ

BAŞKAN YALÇIN FATMA TEYZE’ NİN DE DUASINI ALDI

VATANDAŞ PAHALILIK VE İŞSİZLİKTEN DERTLİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DİKTİĞİ ÇİÇEK SAYISI 10 MİLYONA ULAŞTI

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, YANGIN ÇIKAN FABRİKADA İNCELEMELERDE BULUNDU

DÜŞÜK REKOLTE, YÜKSEK FİYAT ENDİŞESİ YARATTI

KADES BİLGİLENDİRMESİ

ÜNİVERSİTELİLERE SICAK ÇORBA HİZMETİ

DOLANDIRICILARA DİKKAT !

KOCASİNAN’DA SONBAHAR BAKIMI

KAYSERİ ŞEKER’E SOSYAL SORUMLULUK YÖNETİMİ BELGESİ

KAYSERİ’DE 2021 YILINDA 3 MİLYON 953 BİN AĞAÇ TOPRAKLA BULUŞTURULACAK

BAŞKAN YALÇIN HAYVAN DOSTLARI ZİYARET ETTİ

Gürkan Ofis Mobilyaları

YABAN HAYATI GELİŞTİRME SAHASI'NDA SEVİNDİREN GELİŞME

NESLİ TÜKENME TEHLİKESİ BULUNAN YABAN KEÇİLERİNİN SAYISI 28'DEN 1783'E ÇIKTI

Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerinin Aladağlar Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda yaptığı çalışmalarda 2003 yılında 28 olan yaban keçisi sayısı, 2020 yılında 1783 olarak belirlendi.

Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne bağlı Yahyalı, Pınarbaşı, Develi ve Sultan Sazlığı Şefliği ekipleri Yahyalı Aladağlar Yaban Hayatı Geliştirme sahasına ulaşım sağlayan dört farklı yoldan giriş yaparak gün ağarmadan alanda koruma ve inceleme çalışmaları yaptı.

Yapılan kontrollerde Yahyalı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda yasa dışı avcıya rastlanmazken alanın gerçek sahipleri olan yaban keçileri de koruma ekipleri tarafından gözlemlendi.

Çevresel atıklar, kaçak avcılık, hastalık gibi etkenler yüzünden sayıları neredeyse tükenmek üzere olan yaban keçilerinin sayısı, 2003 yılı başlarında yapılan envanter çalışmalarında 28 olarak tespit edilmişti.

Yaban keçilerinin popülasyonunun artırılması için alan 2005 yılında Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ilan edilmesinin ardından sahaya 2 gözetleme kulesi yapılmış ve alanın saha bekçileri ve foto kapanlar tarafından 24 saat izlenmeye başlanmıştı.

Soğuk kış aylarının olumsuz etkilerini hafifletmek adına, bölgede yemleme çalışmaları yapılırken, Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'ne yapılan ihbarlar 7/24 değerlendirildi.

Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'nün 15 yıl boyunca yaptığı denetimler sonucunda 2020 yılında yapılan envanter çalışmalarında yaban keçisi nüfusu 1783 olarak resmi kayıtlara geçti.

Avrupa, Anadolu, Orta Doğu ve Orta Asya'da yaşayan keçi türü olan yaban keçisi vahşi yaşamda soyu tükenme tehlikesi büyük olan türlerin sıralandığı hassas türler kategorisinde yer almakta ve 2020 -2021 Merkez Av Komisyonunca avlanması yasak olup cezası 60.000 TL’dir.