YENİLENEN TARİHİ TABLAKAYA´NIN
İLK MİSAFİRLERİ AVRUPA´DAN
Tarih: 11.10.2018 17:38:04/ 326okunma / 0yorum

Talas Belediyesi tarafından ilçenin tarihi mahallelerinden Tablakaya´daki 200 bina, belediye konağı, meydan, 2 cadde ile 9 sokağı kapsayan ve iki hafta önce açılışı gerçekleştirilen sokak sağlıklaştırma ve restorasyonun ilk misafirleri, Erasmus Öğrenci Değişim Projesi için şehre gelen Avrupalı öğrenciler oldu.

Avrupa Birliğinin (AB) desteklediği ve Talas Halide Nusret Zorlutuna Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yürütülen öğrenci değişimi kapsamındaki Sağlıklı Yaşamı Öğreniyorum Projesinde aralarında Litvanya, Romanya, Danimarka ve Portekiz´in de yer aldığı ülkelerden 15-16 yaş grubu 35 öğrenci ve öğretmenleri, Talas´ın tarihi ve turistik mekanlarını gezdi.

Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu´nun iki hafta önce açılışı gerçekleştirilen sokak sağlıklaştırma ve restorasyon kapsamında tarihi dokusu korunarak modern şekilde yenilenen Tablakaya Belediye Konağında ağırladığı misafirler ilçeye hayran kaldı. Öğrencilerle nikah salonunda bir araya gelen Başkan Palancıoğlu, kendileriyle İngilizce sohbet etti. Ardından konağı gezdiren Başkan Palancıoğlu, ilçenin tarihi hakkında bilgiler verdi, öğrencilerin merak ettiği konulardaki sorularını yanıtladı.

Çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan proje koordinatörü Alaattin Özdemir ise, “AB projelerine 2017 yılında başvuruda bulunduk. Litvanya koordinatörlüğünde Danimarka, Portekiz ve Romanya´nın katılımıyla projemiz kabul edildi. Beş ortaklı bir proje. ‘Erasmus+K219´ diye geçiyor. Öğrenme hareketliliği, okulların ortaklığı şeklinde yer alıyor. Sağlıklı Yaşamı Öğreniyorum başlığında proje yürütülüyor. İkinci yılındaki projemizin üçüncü ayağı Türkiye´de Kayseri´de gerçekleşiyor. İlk ayağı geçen yıl Romanya´da, ikincisi de bu yıl Portekiz´de yapıldı. Öğrenciler bir hafta boyunca şehrimizde gönüllü ailelerimizin yanlarında konaklayacak.” dedi.

Projede yer alan konuk öğrenciler Kayseri´yi modern ve gelişmiş bulduklarını, Talas´ı ise tarihi ve turistik açıdan zengin gördüklerini belirterek, Türkiye´de bulunmalarından duyduklarını memnuniyeti ifade etti.
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: YENİLENEN TARİHİ TABLAKAYA
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
16 Aralık 2018 Pazar
Bugün
Bulutlu
10 °C
1 °C
Pazartesi
Bulutlu
10 °C
2 °C
Salı
Fırtına
7 °C
2 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL