KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

BİLİM KURULU ÜYESİ ÇELİK:

TEDBİRLERİ DEVAM ETTİRMELİYİZ

KAYSERİ TABİP ODASI BAŞKANI PER:

YERLİ VE MİLLİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

UZMANI UYARDI: ANİ GELEN BAŞ AĞRILARI CİDDİYE ALINMALI

SIVI KAYBI, PIHTI ATMASINA VE FELÇLERE SEBEP OLABİLİR

KALP HASTALARI SICAK HAVALARA DİKKAT

PROF.DR. ERÜN SEYFELİ: “KALP HASTALARI SICAK HAVALARDA KAPALI MEKANLARI TERCİH ETSİN”

HIZARLA KOLUNU PARÇALADI

İMDADINA HAVA AMBULANSI YETİŞTİ

KORONA VİRÜS HIZ KESMİYOR

2 BLOK VE 2 DAİRE KARANTİNAYA ALINDI

BAŞHEKİM TAŞDEMİR’DEN GÖREV DEĞERLENDİRMESİ

TAŞDEMİR: HERKESİN MUTLU OLDUĞU BİR ORTAM OLUŞTURACAĞIZ

KALÇA KEMİĞİ KIRILAN VATANDAŞIN İMDADINA HAVA AMBULANSI YETİŞTİ

ŞEHİR HASTANESİ’NDE TEDAVİ ALTINA ALINDI

16 EVİN KARANTİNA ALTINA ALINDIĞI İLÇE HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

İNCESU’DA 3 MAHALLE KARANTİNADA

AMBULANS HELİKOPTER 2 HASTA İÇİN HAVALANDI

YAHYALI VE SARIZ’DAN HASTA NAKLEDİLDİ

KAYSERİ'DE 23 EV KARANTİNAYA ALINDI

4 İLÇEDE 26 AİLE 14 GÜN KARANTİNADA

KARPUZ’UN FAZLASI KİLO YAPABİLİR

DİYETİSYEN UÇAN: KARPUZDA MEYVE ŞEKERİ YÜKSEK OLDUĞU İÇİN AZ TÜKETİLMELİ

KİLO VERMENİZE YARDIMCI OLACAK 14 BESİN

BU BESİNLER KALORİ YAKMANIZI KOLAYLAŞTIRIYOR

PSİKOLOG ERTUĞTUL:

“AİLE İÇİ ÇATIŞMALARI ÇOCUKLARA YANSITMAYIN”

DOKTORLAR 'YAŞAMAZ' DEDİ; BABA OLDU, OKUDU VE MESLEK SAHİBİ OLDU

KALBİ SAĞ TARAFTA DOĞAN VE SOL KOLU DOĞUŞTAN AMPUTE OLAN 23 YAŞINDAKİ BAKİ BALABAN HAYATA SPORLA TUTUNDU

İNCESU İLÇESİNDE 16 EV KARANTİNAYA ALINDI

Kayseri’nin İncesu ilçesinde Covid-19 sonucu pozitif çıkan hastanın temaslı olduğu belirlenen 16 ev karantinaya alındı.

Anahtar Kelimeler: YERLİ İLACA

YERLİ İLACA ADIM ADIM

Çalış:"Merkezin fiziki altyapısı çok güçlü, insan kaynağımız, araştırmacılarımız kaliteli…”

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İlaç Uygulama ve Araştırma Merkezi (ERFARMA), alınacak sertifikaların ardından insanın yanı sıra hayvan ve bitkiye yönelik de ilaç üretimine başlayacak.

Prof. Dr. Müberra Koşar öncülüğünde 2014 yılında kurulan ve yaklaşık 4 yıl süren inşaat sürecinin ardından tamamlanan ERFARMA, akıllı bir binaya sahip.

3 bin metrekare alana kurulu merkez, ilaç uygulamaları kapsamında kişiselleştirilmiş tıp alanında çalışmalar yürütürken ilaç Ar-Ge'sinde de beşeri, zirai, veteriner ilaçların üretilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, yaptığı açıklamada, yerli ilaç üretiminin ve sağlıkta dışarıya bağımlılıktan kurtulmanın öneminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanlığı tarafından sık sık dile getirildiğini anımsattı.

Bu amaçla kurulan İlaç Uygulama ve Araştırma Merkezinin kendileri için göz nuru konumunda olduğunu vurgulayan Çalış, "İlaç Uygulama ve Araştırma Merkezinin olduğu bu alana 'Sağlıklı Yaşam Vadisi' diyorum çünkü burada aşı, nanoteknoloji, iyi klinik uygulama merkezleri var. Bunlar birbirini tamamlayan merkezler. Buralardan birçok yeni ürün çıkacağına inanıyoruz. Ekibimize güveniyoruz. Merkezin fiziki altyapısı çok güçlü, insan kaynağımız, araştırmacılarımız kaliteli. Sülük enziminden yurt dışı kaynaklı araştırmacıların da içinde olduğu bir projeyle yeni ilaçlar üretmeye çalışacağız. Bizler ilaç ve aşı konusunda öncü olmak istiyoruz." diye konuştu.

- Bireye özgü tedavi uygulamaları

ERFARMA Müdürü Prof. Dr. Mükerrem Betül Aycan da Erciyes Üniversitesinin gerek fakülteleri gerekse araştırma merkezleriyle Türkiye'nin milli ilaç geliştirme hedefine yönelik iyi bir altyapıya sahip olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Aycan, ilaç üretiminde İyi Laboratuvar Uygulamaları (GLP) ve İyi Üretim Uygulamaları (GMP) sertifikalarının alınmasıyla merkezin doğal, sentetik ve biyoteknolojik kaynaklı ilaç adaylarının keşfinden pilot üretimine kadar tüm Ar-Ge'sini yapacak bir potansiyele sahip olacağını belirtti.

İlaç Ar-Ge merkezi olarak Türkiye'de sınırlı sayıda kamu kurumu bulunduğunu aktaran Prof. Dr. Aycan, ERFARMA'nın son kurulan merkez olduğunu dile getirdi.

"Kurulan en avantajlı merkezlerden biriyiz." diyen Aycan, "Çünkü burası eksikler bilinerek kurulan bir merkez. Binamız akıllı bina olarak tasarlandı. GLP ve GMP şartlarına uygun tasarlanmış durumda. Tüm sistemlerimiz otomasyonla yönetiliyor. Dolayısıyla sertifika alma açısından bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyoruz, şu an başvuru aşamasındayız." ifadelerini kullandı.

Merkezin iki temel faaliyet alanı bulunduğunu belirten Prof. Dr. Aycan, şunları kaydetti:

"Faaliyet alanlarımızdan ilki bireye özgü tedavi uygulamaları. Burada bireye özgü tedavi yani kişiselleştirilmiş tıp uygulamalarına başladık. Bireye özgü tedavilerde hastaların tedavilerini akılcı ilaç kullanım kapsamında en optimum şekilde gerçekleştirebilmek için ilaç düzeyi izlemesi yapabiliyoruz. Bireyin genetik özelliklerine göre ve ilacı kullanırkenki ilaç düzeylerine göre kişiselleştirilmiş tedavi protokolleri ve raporları hazırlayabiliyoruz. İki detayı birleştirip birçok hastalık grubu için bunu raporlayabilen Türkiye'deki şu an tek kurumuz diyebiliriz. 122 ilacın şu an terapötik ilaç düzeyini izleyebiliyoruz. Klinisyenlerimiz ve klinik eczacılık uzmanlık öğrencilerimizin de desteği ile özellikle yan etki görülen ya da etkisizlik görülen hastalarda ilaç düzeyini ölçerek ve genetik özelliklerine bakarak hastanın ilacı hangi aralıkta ve dozda kullanması gerektiğini önerebiliyoruz. İkincisi, ilaç Ar-Ge'si. Doğal, sentetik ve biyoteknolojik kaynaklı beşeri ilaç, veteriner ve zirai ilaç tasarımlarımız olacak. Sadece beşeri ilaç üzerine değil veteriner ve zirai ilaç grupları üzerine de çalışmalarımız başladı."

Prof. Dr. Aycan, ayrıca kozmetik ürünler, besin desteği, geleneksel bitkisel tıbbi ürünler alanında da ürüne dönüşebilecek belirli bir araştırma düzeyine gelmiş ürünlerin hali hazırda oluştuğunu, bunların patentlenmesi ve ticarileşmesi konusundaki çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.


Haber Kaynak : AA