EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE AKTARLARA KOŞMAYIN

HEKİME BAŞVURMADAN BİTKİSEL İLAÇ KULLANMAYIN

ANNELERE MANEVİ, OTİZMLİ ÇOCUKLARINA FİZİKSEL TERAPİ

ÇORUM’DAN GELEN 15 OTİZMLİ ÇOCUK VE ANNELERİ ERCİYES’TE KAMPA GİRDİ

ŞEHİR HASTANESİ ŞİFA DAĞITIYOR

DAHA ÖNCE FRANSA'DA ŞİFA ARAYAN HASTALAR ARTIK TÜRKİYE VE KAYSERİ'Yİ TERCİH EDİYOR

5. ÜROONKOLOJİ KONSEYİ TOPLANTISI

ERÜ’DE '5. ÜROONKOLOJİ KONSEY TOPLANTIS'I GERÇEKLEŞTİRİLDİ

GENEL CERRAHİ UZMANI DOÇ. DR. TOPUZ: “GENÇLERİ OBEZİTE KONUSUNDA BİLGİLENDİRMELİYİZ”

Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ömer Topuz haber ekibimize obezite ve obezite cerrahisi hakkında bilgiler verdi.

AĞIR ENGELLİ ÇOCUĞU OLAN ÇALIŞAN ANNEYE ERKEN EMEKLİLİK

SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül: "58 yaşında emeklilik hakkı bulunan anne, 8 yıl ağır engelli çocuğu ile çalışma haddi içerisinde yer alırsa 56 yaşında emekli olacak"

VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRMAK İÇİN DENGELİ BESLENİN

MEVSİM ŞARTLARINA UYGUN GİYİNİN

TÜRKİYE’DE İLK KEZ MİLLİ EĞİTİM PERSONELİNE İLK YARDIM EĞİTİMİ SERTİFİKASI

EKİNCİ: “ÇOCUKLARIMIZIN CAN GÜVENLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

OBEZİTE KURTULMASI ZOR BİR BATAKLIKTIR

GENEL CERRAHİ UZMANI DOÇ. DR. TOPUZ, OBEZİTE VE OBEZİTE CERRAHİSİ  HAKKINDA BİLGİLER VERDİ

HASTA YAKINLARINI MUTLU EDEN SAĞLIK HİZMETİ

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ, VATANDAŞTAN DA TAM NOT ALAMAYA DEVAM EDİYOR

BOL BOL TURP TÜKETİN, TURP GİBİ OLUN

TURPU SOFRALARINIZDAN EKSİK ETMEYİN

DİYABET SİNSİ BİR HASTALIKTIR

ENDOKRİNOLOJİ UZMANI DR. DOĞAN: “ÜLKEMİZDE 11 MİLYON DİYABETLİ VAR”

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN KAYSERİ'Yİ SEVİNDİRECEK ONAY

YAHYALI DEVLET HASTANESİ’NİN CİHAZ VE MEFRUŞAT ALIMI ONAYLANDI

TALAS’TAN ANNE ADAYLARINA KURS

ANNE ADAYLARINA UZMAN DOKTORLAR TARAFINDAN GEBELİĞE DAİR KONULARDA EĞİTİM VERİLDİ

ERÜ’DE “ANTİBİYOTİK FARKINDALIK HAFTASI” ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde “Antibiyotik Farkındalık Haftası” etkinliği düzenlendi.

KALP HASTALARINA MÜJDELİ HABER

KALP HASTALARI KALABALIK ORTAMLARDA GÜVENLE DOLAŞABİLECEK

Anahtar Kelimeler: YERLİ İLACA

YERLİ İLACA ADIM ADIM

Çalış:"Merkezin fiziki altyapısı çok güçlü, insan kaynağımız, araştırmacılarımız kaliteli…”

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İlaç Uygulama ve Araştırma Merkezi (ERFARMA), alınacak sertifikaların ardından insanın yanı sıra hayvan ve bitkiye yönelik de ilaç üretimine başlayacak.

Prof. Dr. Müberra Koşar öncülüğünde 2014 yılında kurulan ve yaklaşık 4 yıl süren inşaat sürecinin ardından tamamlanan ERFARMA, akıllı bir binaya sahip.

3 bin metrekare alana kurulu merkez, ilaç uygulamaları kapsamında kişiselleştirilmiş tıp alanında çalışmalar yürütürken ilaç Ar-Ge'sinde de beşeri, zirai, veteriner ilaçların üretilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, yaptığı açıklamada, yerli ilaç üretiminin ve sağlıkta dışarıya bağımlılıktan kurtulmanın öneminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanlığı tarafından sık sık dile getirildiğini anımsattı.

Bu amaçla kurulan İlaç Uygulama ve Araştırma Merkezinin kendileri için göz nuru konumunda olduğunu vurgulayan Çalış, "İlaç Uygulama ve Araştırma Merkezinin olduğu bu alana 'Sağlıklı Yaşam Vadisi' diyorum çünkü burada aşı, nanoteknoloji, iyi klinik uygulama merkezleri var. Bunlar birbirini tamamlayan merkezler. Buralardan birçok yeni ürün çıkacağına inanıyoruz. Ekibimize güveniyoruz. Merkezin fiziki altyapısı çok güçlü, insan kaynağımız, araştırmacılarımız kaliteli. Sülük enziminden yurt dışı kaynaklı araştırmacıların da içinde olduğu bir projeyle yeni ilaçlar üretmeye çalışacağız. Bizler ilaç ve aşı konusunda öncü olmak istiyoruz." diye konuştu.

- Bireye özgü tedavi uygulamaları

ERFARMA Müdürü Prof. Dr. Mükerrem Betül Aycan da Erciyes Üniversitesinin gerek fakülteleri gerekse araştırma merkezleriyle Türkiye'nin milli ilaç geliştirme hedefine yönelik iyi bir altyapıya sahip olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Aycan, ilaç üretiminde İyi Laboratuvar Uygulamaları (GLP) ve İyi Üretim Uygulamaları (GMP) sertifikalarının alınmasıyla merkezin doğal, sentetik ve biyoteknolojik kaynaklı ilaç adaylarının keşfinden pilot üretimine kadar tüm Ar-Ge'sini yapacak bir potansiyele sahip olacağını belirtti.

İlaç Ar-Ge merkezi olarak Türkiye'de sınırlı sayıda kamu kurumu bulunduğunu aktaran Prof. Dr. Aycan, ERFARMA'nın son kurulan merkez olduğunu dile getirdi.

"Kurulan en avantajlı merkezlerden biriyiz." diyen Aycan, "Çünkü burası eksikler bilinerek kurulan bir merkez. Binamız akıllı bina olarak tasarlandı. GLP ve GMP şartlarına uygun tasarlanmış durumda. Tüm sistemlerimiz otomasyonla yönetiliyor. Dolayısıyla sertifika alma açısından bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyoruz, şu an başvuru aşamasındayız." ifadelerini kullandı.

Merkezin iki temel faaliyet alanı bulunduğunu belirten Prof. Dr. Aycan, şunları kaydetti:

"Faaliyet alanlarımızdan ilki bireye özgü tedavi uygulamaları. Burada bireye özgü tedavi yani kişiselleştirilmiş tıp uygulamalarına başladık. Bireye özgü tedavilerde hastaların tedavilerini akılcı ilaç kullanım kapsamında en optimum şekilde gerçekleştirebilmek için ilaç düzeyi izlemesi yapabiliyoruz. Bireyin genetik özelliklerine göre ve ilacı kullanırkenki ilaç düzeylerine göre kişiselleştirilmiş tedavi protokolleri ve raporları hazırlayabiliyoruz. İki detayı birleştirip birçok hastalık grubu için bunu raporlayabilen Türkiye'deki şu an tek kurumuz diyebiliriz. 122 ilacın şu an terapötik ilaç düzeyini izleyebiliyoruz. Klinisyenlerimiz ve klinik eczacılık uzmanlık öğrencilerimizin de desteği ile özellikle yan etki görülen ya da etkisizlik görülen hastalarda ilaç düzeyini ölçerek ve genetik özelliklerine bakarak hastanın ilacı hangi aralıkta ve dozda kullanması gerektiğini önerebiliyoruz. İkincisi, ilaç Ar-Ge'si. Doğal, sentetik ve biyoteknolojik kaynaklı beşeri ilaç, veteriner ve zirai ilaç tasarımlarımız olacak. Sadece beşeri ilaç üzerine değil veteriner ve zirai ilaç grupları üzerine de çalışmalarımız başladı."

Prof. Dr. Aycan, ayrıca kozmetik ürünler, besin desteği, geleneksel bitkisel tıbbi ürünler alanında da ürüne dönüşebilecek belirli bir araştırma düzeyine gelmiş ürünlerin hali hazırda oluştuğunu, bunların patentlenmesi ve ticarileşmesi konusundaki çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

Haber Kaynak : AA