YRD. DOÇ. DR. SEVGİ ÖZMEN,
"TOURETTE SENDROMU BİR KADER DEĞİL "
Tarih: 28.10.2017 16:11:01/ 689okunma / 0yorum

"TOURETTE SENDROMU BİR KADER DEĞİL"

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevgi Özmen, hasta olanların toplumdan dışlanmasına neden olan Tourette Sendromunun bir kader olmadığını ve tedavi edilebileceğini söyledi. 

Bir tik bozukluğu türü olan Tourette Sendromu, geçtiğimiz hafta Eskişehir´de üniversite okuyan 24 yaşındaki Seyithan Genç´in, hastalığından dolayı çirkin bir muameleye maruz kalıp oturduğu kafeden çıkarılmasından sonra gündeme gelmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Sevgi Özmen, sendromun bir kader olmadığını ve tedavi edilebileceğini ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Sevgi Özmen, toplumsal dışlanmanın tedavi sürecini aksatacağını da dikkat çekti.

"BİR TÜR TİK BOZUKLUĞU"
Tourette Sendromunu, çocukluk döneminde başlangıç gösteren sesli tikler ve beraberinde motor tiklerin eşlik ettiği, kronik ve nörogelişimsel bir hastalık olarak tanımlayan Yrd. Doç. Dr. Sevgi Özmen "Sesli tikler bazı kelimeleri ve heceleri tekrar tekrar söyleme ya da ardı ardına anlamsız biçimde sesler çıkarma şeklinde olabilir. Motor tik de vücutta bazı hareketler ve kasılmalar biçiminde ortaya çıkabilir. Hastalık çocukluk döneminde başlangıç gösterir ve semtomlar erişkinlikte de devam edebilir. Tourette Sendromu tik bozukluğu altında incelenen bir hastalıktır" dedi.

"GÖRÜLME SIKLIĞI YÜZDE 1"
Hastalığın her 100 kişiden birinde ve erkek çocuklarda iki kat oranında daha fazla görüldüğünü dile getiren Yrd. Doç. Dr. Sevgi Özmen, belirtileri genetik ve doğum sırasında yaşadığı enfeksiyon, travma ve annenin maruz kaldığı stres faktörlerini kapsayacak biçimde epigenetik faktörler, beynin nörokimyasal ya da nöroanatomik yapısal değişiklikleri ve bağışıklık sistemindeki bozukluklar olarak sıraladı.

"TOPLUMSAL DIŞLANMA TEDAVİYİ GECİKTİRİYOR"
Ailelerin çocuklarında gördüğü bazı vücut ve göz hareketleri nedeniyle kendilerine başvurduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Sevgi Özmen, asıl problemin tiklerden ziyade, Tourette Sendromu olan kişilerin toplumsal dışlanmaya maruz kalması ve buna bağlı olarak psikolojik sorunlar yaşamaları olduğunu vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Sevgi Özmen, "Hastalıktan dolayı çocuk dikkat çekiyor, akran zorbalığına ve dışlanmaya maruz kalıyor, dikkat eksikliği ve depresyona uğruyorlar Yani hastalıkla birlikte ek hastalık sıklığı da artıyor. Bu durumda tablo çok alevlenmiş oluyor ve aileler çok ciddi mağduriyetlerle bize geliyor. Toplumda az görülen bir durum olduğu için hemen dikkat çekiyor ve farklılık algılandığı için de insanları bu kişileri yaftalıyor. Akran zorbalığı ve çevreden çok ciddi bir toplumsal baskı olabiliyor. Bu baskı neticesinde bu kişilerde öfke, saldırganlık gibi problemler de daha sık karşımıza çıkıyor. Ve bu kişilerde mutsuzluk, keyifsizlik, içe dönüklük olabiliyor. Ahlaki olarak farklılıklara saygı göstermemiz lazım belki biraz saygı gösterirsek, bu noktada daha iyi sonuçlar elde edebiliriz. O kişileri de topluma kazandırabiliriz" diye konuştu.

"ÇOCUKLUK DÖNEMİNDEKİ PSİKOLOJİK EĞİTİM ÖNEMLİ"
Hastalığın bir kader olmadığını ve tedavi edilebileceğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Sevgi Özmen, "Toplumun bu hastalığın tedavi edilmeyeceğine dair bir inanışı var ama hastalık tedavi edilebiliyor. Çocukluk döneminde başlayan bir hastalık olduğu için bu dönemde ailelere ve çocuklara iyi bir psikoeğitim vermek gerekiyor. Hastalarımız terapilerimizden oldukça fayda görüyor. Farmakoterapi dediğimiz ilaç tedavilerimiz de var. Bunlarla hastalığın seyrini olumlu bir şekle dönüştürebiliyoruz. Dolayısıyla bu bir kader değil, tedavisi de olan bir rahatsızlık" ifadelerini kullandı.
Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: SEVGİ ÖZMEN
BAŞHEKİM PROF. DR. İLHAMİ ÇELİK
BAŞHEKİM PROF. DR. İLHAMİ ÇELİK
GÖREVİNİ TESLİM ALDI
DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZCAN,
DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZCAN,
"BAŞHEKİMLİK GÖREVİM, SÖZLEŞME SÜREM DOLDUĞU İÇİN SONA ERDİ"
BENLİ, 1. TRSM SERGİ ALANINI GEZDİ VE
BENLİ, 1. TRSM SERGİ ALANINI GEZDİ VE
MÜZİK DİNLETİSİNE KATILDI
SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYEN TİRYAKİLERE
SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYEN TİRYAKİLERE
1247 ADET İLAÇ VE 303 NİKOTİN BANDI DAĞITILDI
DİJİTAL BAĞIMLILIK
DİJİTAL BAĞIMLILIK
DEPRESİF KİŞİLİĞE YÖNELTİYOR
NİŞASTA BAZLI ŞEKERLER SAĞLIĞA DA
NİŞASTA BAZLI ŞEKERLER SAĞLIĞA DA
ÜLKE EKONOMİSİNE DE ZARARLI
ÇOCUKLARDA İSHALE DİKKAT
ÇOCUKLARDA İSHALE DİKKAT
KANLI İSHALDE ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ ŞART
ERÜ ÇOCUK HASTANESİ HEMATOLOJİ-ONKOLOJİ KLİNİĞİ VE
ERÜ ÇOCUK HASTANESİ HEMATOLOJİ-ONKOLOJİ KLİNİĞİ VE
KEMİK İLİĞİ TRANSPLANTASYON ÜNİTESİ YENİLENDİ
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VEREM EĞİTİM VE PROPAGANDA HAFTASI
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VEREM EĞİTİM VE PROPAGANDA HAFTASI
ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
ADLİ TIP VE SAĞLIK İNCELEMELERİNİN
ADLİ TIP VE SAĞLIK İNCELEMELERİNİN
YENİ MERKEZİ ERÜ OLACAK
KANSER KRONİK BİR HASTALIK HALİNE GELECEK
KANSER KRONİK BİR HASTALIK HALİNE GELECEK
BÜYÜKÇELİK: "SAĞLIKLI KİŞİLERLE KANSERLİ HASTALAR ARASINDA FİZİKİ AÇIDAN FARK KALMADI"
SAĞLIK HABERLERİ SAĞLIĞIMIZDAN MI EDİYOR?
SAĞLIK HABERLERİ SAĞLIĞIMIZDAN MI EDİYOR?
Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Bilici, sağlık haberlerinin insanları bilgilendirdiğini ancak kitlelerin zaman zaman yanlış yönlendirildiğini dile getirdi.
KAYSERİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ´NDE
KAYSERİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ´NDE
İLK DEFA KAPALI YÖNTEMLE KALP KAPAKÇIĞI AMELİYATI YAPILDI
ECZACILAR ODASI BŞK. ULUTAŞ,
ECZACILAR ODASI BŞK. ULUTAŞ,
“ŞUBAT AYI İÇİNDE İLAÇ FİYATLARI %15 ZAMLANACAK”
HASTA BUZAĞILARA "HASTANE" HİZMETİ
HASTA BUZAĞILARA "HASTANE" HİZMETİ
Buzağı ölümlerinin önüne geçilmesi için çalışma yürüten ERÜ Veteriner Fakültesi, hasta dünyaya gelen buzağıların hayata tutunması için tam teşekküllü hastane hizmeti veriyor
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
18 Şubat 2018 Pazar
Bugün
Bulutlu
12 °C
-3 °C
Pazartesi
Bulutlu
12 °C
1 °C
Salı
Bulutlu
12 °C
0 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-9/7/1139320060307.jpg
KANALIMIZA
ABONE OL