YRD. DOÇ. DR. SEVGİ ÖZMEN,
"TOURETTE SENDROMU BİR KADER DEĞİL "
Tarih: 28.10.2017 16:11:01/ 461okunma / 0yorum

"TOURETTE SENDROMU BİR KADER DEĞİL"

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevgi Özmen, hasta olanların toplumdan dışlanmasına neden olan Tourette Sendromunun bir kader olmadığını ve tedavi edilebileceğini söyledi. 

Bir tik bozukluğu türü olan Tourette Sendromu, geçtiğimiz hafta Eskişehir´de üniversite okuyan 24 yaşındaki Seyithan Genç´in, hastalığından dolayı çirkin bir muameleye maruz kalıp oturduğu kafeden çıkarılmasından sonra gündeme gelmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Sevgi Özmen, sendromun bir kader olmadığını ve tedavi edilebileceğini ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Sevgi Özmen, toplumsal dışlanmanın tedavi sürecini aksatacağını da dikkat çekti.

"BİR TÜR TİK BOZUKLUĞU"
Tourette Sendromunu, çocukluk döneminde başlangıç gösteren sesli tikler ve beraberinde motor tiklerin eşlik ettiği, kronik ve nörogelişimsel bir hastalık olarak tanımlayan Yrd. Doç. Dr. Sevgi Özmen "Sesli tikler bazı kelimeleri ve heceleri tekrar tekrar söyleme ya da ardı ardına anlamsız biçimde sesler çıkarma şeklinde olabilir. Motor tik de vücutta bazı hareketler ve kasılmalar biçiminde ortaya çıkabilir. Hastalık çocukluk döneminde başlangıç gösterir ve semtomlar erişkinlikte de devam edebilir. Tourette Sendromu tik bozukluğu altında incelenen bir hastalıktır" dedi.

"GÖRÜLME SIKLIĞI YÜZDE 1"
Hastalığın her 100 kişiden birinde ve erkek çocuklarda iki kat oranında daha fazla görüldüğünü dile getiren Yrd. Doç. Dr. Sevgi Özmen, belirtileri genetik ve doğum sırasında yaşadığı enfeksiyon, travma ve annenin maruz kaldığı stres faktörlerini kapsayacak biçimde epigenetik faktörler, beynin nörokimyasal ya da nöroanatomik yapısal değişiklikleri ve bağışıklık sistemindeki bozukluklar olarak sıraladı.

"TOPLUMSAL DIŞLANMA TEDAVİYİ GECİKTİRİYOR"
Ailelerin çocuklarında gördüğü bazı vücut ve göz hareketleri nedeniyle kendilerine başvurduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Sevgi Özmen, asıl problemin tiklerden ziyade, Tourette Sendromu olan kişilerin toplumsal dışlanmaya maruz kalması ve buna bağlı olarak psikolojik sorunlar yaşamaları olduğunu vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Sevgi Özmen, "Hastalıktan dolayı çocuk dikkat çekiyor, akran zorbalığına ve dışlanmaya maruz kalıyor, dikkat eksikliği ve depresyona uğruyorlar Yani hastalıkla birlikte ek hastalık sıklığı da artıyor. Bu durumda tablo çok alevlenmiş oluyor ve aileler çok ciddi mağduriyetlerle bize geliyor. Toplumda az görülen bir durum olduğu için hemen dikkat çekiyor ve farklılık algılandığı için de insanları bu kişileri yaftalıyor. Akran zorbalığı ve çevreden çok ciddi bir toplumsal baskı olabiliyor. Bu baskı neticesinde bu kişilerde öfke, saldırganlık gibi problemler de daha sık karşımıza çıkıyor. Ve bu kişilerde mutsuzluk, keyifsizlik, içe dönüklük olabiliyor. Ahlaki olarak farklılıklara saygı göstermemiz lazım belki biraz saygı gösterirsek, bu noktada daha iyi sonuçlar elde edebiliriz. O kişileri de topluma kazandırabiliriz" diye konuştu.

"ÇOCUKLUK DÖNEMİNDEKİ PSİKOLOJİK EĞİTİM ÖNEMLİ"
Hastalığın bir kader olmadığını ve tedavi edilebileceğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Sevgi Özmen, "Toplumun bu hastalığın tedavi edilmeyeceğine dair bir inanışı var ama hastalık tedavi edilebiliyor. Çocukluk döneminde başlayan bir hastalık olduğu için bu dönemde ailelere ve çocuklara iyi bir psikoeğitim vermek gerekiyor. Hastalarımız terapilerimizden oldukça fayda görüyor. Farmakoterapi dediğimiz ilaç tedavilerimiz de var. Bunlarla hastalığın seyrini olumlu bir şekle dönüştürebiliyoruz. Dolayısıyla bu bir kader değil, tedavisi de olan bir rahatsızlık" ifadelerini kullandı.
Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: SEVGİ ÖZMEN
İL SAĞLIK MÜDÜRÜ YRD. DOÇ. DR. ALİ RAMAZAN BENLİ
İL SAĞLIK MÜDÜRÜ YRD. DOÇ. DR. ALİ RAMAZAN BENLİ
GÖREVİ DR. İSMAİL KILIÇ´TAN DEVİR ALDI
BÜNYAN BELEDİYESİ
BÜNYAN BELEDİYESİ
AİLE İÇİ İLETİŞİM SEMİNERİ DÜZENLEDİ
HEKİMLERE VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA
HEKİMLERE VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA
“GRİP” SEMİNERİ
KAYSERİ´NİN YENİ SAĞLIK MÜDÜRÜ ATANDI
KAYSERİ´NİN YENİ SAĞLIK MÜDÜRÜ ATANDI
YRD. DOÇ. DR ALİ RAMAZAN BENLİ KOLTUĞUN YENİ SAHİBİ OLDU...
DİŞ HEKİMLER GÜNÜ´NDE
DİŞ HEKİMLER GÜNÜ´NDE
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI´NIN ÖNEMİNE VURGU YAPILDI…
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ
2. ÜROONKOLOJİ KONSEY TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ...
JULİEN HASTALIĞINA FRANSIZ KALMADI
JULİEN HASTALIĞINA FRANSIZ KALMADI
Özel Magnet Hastanesi´nde Fransız Hastaya Tüp Mide ameliyatı yapıldı.
NNYÜ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİĞİ
NNYÜ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİĞİ
BOZTEPE MAHALLESİNDE KADINLARA DİYABET EĞİTİMİ
BÜYÜKŞEHİR DİYABETE DİKKAT ÇEKTİ
BÜYÜKŞEHİR DİYABETE DİKKAT ÇEKTİ
Büyükşehir Belediyesi 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle Türkiye genelinde uygulanan sosyal sorumluluk projesine katkı verdi. Şehirlerin sembol binalarının mavi ışıkla aydınlatılarak diyabete dikkat çekilmesi kampanyasına Büyükşehir Belediyesi de Tarihi Saat Kulesi´ni aydınlatarak katıldı.
KOCASİNAN BELEDİYESİ´NİN DİYABET HASSASİYETİ
KOCASİNAN BELEDİYESİ´NİN DİYABET HASSASİYETİ
Kocasinan Belediyesi, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü´nde farkındalık oluşturmak amacıyla bir seminer gerçekleştirdi. Sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yapılan seminerin sonunda şeker taraması yapıldı.
ERÜ´DE “DÜNYA KOAH GÜNÜ” ETKİNLİĞİ
ERÜ´DE “DÜNYA KOAH GÜNÜ” ETKİNLİĞİ
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi ve Türk Toraks Derneği tarafından “15 Kasım Dünya KOAH Günü” etkinliği düzenlendi.
800 YIL ÖNCESİNDE İLAÇ YERİNE MÜZİK KULLANILIYORDU
800 YIL ÖNCESİNDE İLAÇ YERİNE MÜZİK KULLANILIYORDU
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Eczacılık Tarihi ve Etiği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Halil Tekiner, Osmanlı ve Selçuklu´da müzikle tedavinin yaygın olarak kullanılmasına rağmen, günümüzde Türkiye´nin müzikle tedavi uygulayan ülkeler sıralamasında geride kaldığını söyledi.
TALAS´TA ŞEKER HASTALIĞI SEMİNERİ VERİLDİ
TALAS´TA ŞEKER HASTALIĞI SEMİNERİ VERİLDİ
Talas Belediyesi ve Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliği ile 14 Kasım Dünya Diyabet (Şeker Hastalığı) Günü dolayısıyla diyabette farkındalık oluşturmak amacıyla bilgilendirme ve bilinçlendirme semineri verildi.
YAŞLILAR, ÇOCUKLAR VE KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT!
YAŞLILAR, ÇOCUKLAR VE KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT!
ZATÜRRE HAYATI TEHDİT EDEBİLİYOR...
ÇOCUKLARA ENFENKSİYONDAN KORUNMA YOLLARI ANLATILDI
ÇOCUKLARA ENFENKSİYONDAN KORUNMA YOLLARI ANLATILDI
Talas Belediyesi, Acıbadem Kayseri Hastanesi işbirliği ile çocuklara yönelik enfeksiyondan korunmanın yolarını anlatan bir sağlık semineri düzenledi.
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
25 Kasım 2017 Cumartesi
Bugün
Güneşli
10 °C
-6 °C
Pazar
Parçalı bulutlu
10 °C
-3 °C
Pazartesi
Fırtına
9 °C
1 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-9/7/1139320060307.jpg
KANALIMIZA
ABONE OL