EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KAYSO ÜYELERİNE KUR-FAİZ RİSKİ VE LİKİDİTE YÖNETİMİ EĞİTİMİ

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) ile Türk Eximbank işbirliğinde üyelerine yönelik “Kur/Faiz Riski ve Likidite Yönetimi” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

KAYSERİ PASTIRMASI "PASTIRMA YAZI"NDA LEZZETLENİYOR

KTB Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış: “Pastırma sıcaklıklarında, pastırma daha lezzetli olur”

ZEYTİNYAĞLI PROPOLİS AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNE İHRAÇ EDİLİYOR

ZEYTİNYAĞLI ÜRÜN AVRUPA BİRLİĞİ'NE İHRAÇ EDİLEN İLK ÜRÜN

TSK'NİN ENERJİSİNE 100 MİLYON LİRA YATIRIM

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı, ASPİLSAN'a yapacağı yaklaşık 100 milyon liralık yatırımla TSK'nin enerjisine güç katacak

KADIN GİRİŞİMCİLERİN İŞ KURMA YOLLARINDA BİR ÇOK SORUN VAR

Kigder Başkanı Dr. Karaoğlu: "Kayseri'de kadın girişimcilerin iş kurma yollarında bir çok sorunları var”

BAŞKAN GÜLSOY’DAN İSTİHDAM ODAKLI KREDİ PAKETİ DEĞERLENDİRMESİ

Başkan Gülsoy, “Daima reel sektörün yanında olduğu hissettiren ve iş dünyasını destekleyen hükümetimize de teşekkür ediyoruz “

KAYSO EKİM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI

KAYSO BAŞKANI BÜYÜKSİMİTÇİ: “BANKALAR FEDAKARLIK YAPMALI”

KTO EKİM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI

KTO BAŞKANI GÜLSOY: “FAİZLER SÜRATLE AŞAĞIYA ÇEKİLMELİ”

TARIM KREDİSİ FAİZİNE TEPKİ

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, besicilik işleri ile uğraşan üreticilere finansman desteği veren bankaların faiz oranlarını yükselttiğini belirtti.

GENÇ MÜSİAD,

KOSGEB KAYSERİ İL MÜDÜRÜ ÖZBEKLER’İ KONUK ETTİ

ŞEKER’DE YENİ İSTİHDAM ALANI

Kayseri Şeker, Sivas Belediyesi ve İl Özel İdaresi ortaklığında kurulan SİVTAŞ tarafından Sivas Organize Sanayi Bölgesi'nde 29 Ekim'de temeli atılan yem fabrikası ile süt işleme tesisinin ortağı oluyor.

İŞKUR İŞGÜCÜ PİYASASINI ANALİZ EDİYOR

İŞKUR Kayseri İl Müdürü Ahmet Ayçiçek; "İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler ‘Mobilya Döşeme İşçisi, Satış Danışmanı/Uzmanı ve Yatak İmalat İşçisi’dir "

KTB SARIMSAĞIN KOTA İLE ÜRETİLMESİNİ İSTEDİ

KTB Başkanı Recep Bağlamış: ”Bu ürünler kotayla ekilirse hem ülkemiz için yeterli sayıda üretim yapılır hem de ihracat için ona göre doneler elde edilir”

KTO, YÖREX İÇİN ANTALYA´DA

Kayseri Ticaret Odası (KTO), Antalya´da bu yıl 10´uncusu gerçekleştirilen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX´te açtığı stant ile yine göz doldurdu.

ASKON´DA KONYA-KAYSERİ İŞ BİRLİĞİ

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Konya Şubesi´nin planlı şube ziyaretleri kapsamında ASKON Kayseri Şubesi´nin misafiri oldu.2 gün süren programda kurumsal ziyaretler, sektörel firma ziyaretleri, iş geliştirme toplantısı ve Kayseri kültür gezi

BÜNYAN CEVİZİNDE HASAT ZAMANI

Kayseri´nin Bünyan ilçesinde ince kabuklu olması ve uzun süre dayanması gibi özellikleriyle dikkati çeken ceviz hasadı üreticilerin yüzünü güldürdü.

ZEYTİNYAĞLI PROPOLİS AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNE İHRAÇ EDİLİYOR

ZEYTİNYAĞLI ÜRÜN AVRUPA BİRLİĞİ'NE İHRAÇ EDİLEN İLK ÜRÜN

Prof. Dr. Sibel Silici, arıların kovanı kapladığı propolis maddesini zeytinyağında çözdürüp elde ettiği, özellikle kanser tedavisinde destek olarak kullanılan gıda takviyesinin gerekli analizleri geçerek Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilen ilk zeytinyağlı propolis ürünü olduğunu söyledi.

Propolisin zeytinyağı ile çözdürülmesiyle elde edilen ürünün özellikle kemoterapi alan hastalarda bağışıklık sistemine destek vermek ve enfeksiyonlardan korumak anlamında çok fayda gösterdiğini aktaran Prof. Dr. Silici, "Biz laboratuvarda uzun süreden beri kemoterapi ilaçlarının yan etkileri üzerine çalışıyorduk ve ben propolisi denedim. Propolisin yan etkileri oldukça azalttığını ve çok fayda gösterdiğini fark ettik. Biz herhangi bir ticari amaç duymadan isteyenlere laboratuvardan vermeye başladık. Ancak sonra istekler o kadar artmaya başladı ki tabii ki laboratuvar olarak bu kadar talebi karşılayamaz olduk. Rektör Yardımcımız ve Erciyes Teknopark müdürümüzün büyük destek ve teşvikleriyle 2016 yılında Erciyes Teknopark'da firmamızı kurduk. 2016 yılından beri ilk olarak propolis ve perga, şimdilerde ise arı sütü ve apilarnil ürünlerimizi bilimsel çalışmalar ışığında üretmeye başladık. Propolis bizim için çok önemli bir üründü ve üretim metodu için patent aldık. Çünkü bunun işleme teknolojisi çok önemli ve farklı bir süreç. Yani sadece propolisi zeytinyağının içine atıp, bekletip karıştırmakla alakalı bir olay değil. Çünkü propolislerin içerisinde 'kafeikasitfenetilester' dediğimiz çok önemli bir aktif madde var ve biz propolisin en önemli biyolojik faydalarından bu maddeyi sorumlu tutarız. Bu maddeyi elde etmek çok önemli ve yaptığımız biyoteknolojik çalışmalar sonucunda son üründe bu maddeyi istediğimiz oranda elde edebiliyoruz. Bu işlemlerde alkol ve başka hiçbir kimyasalı kullanmıyoruz. Nitekim bu tür ürünlerde ve gıda takviyelerinde stabilizasyon önemlidir. Yani belli bir madde üzerinden gidersiniz ve son üründeki miktarı bilerek doz belirleyebilirsiniz, yoksa gelişigüzel damla hesabı vermek çok doğru olmaz. Ürünümüzle reklamla değil, güven esasına dayalı yürüdük bu yolda ve ürünümüz gerçekten çok fayda gösterdi. İnsanlardan çok dua aldık. Takdir edersiniz ki duanın bir bedeli yok, paha biçilemez. Ürün hem profilaktif yani koruyucu olarak sık hastalananlara, mevsim geçişlerinde sağlığını korumak isteyenlere, çok stres altında çalışanlara, yorgun olanlara ve bu nedenle bağışıklık sistemini korumak isteyenlere çok faydalı oldu hem de özellikle kemoterapi alan hastalarda bağışıklık sistemine destek vermek ve enfeksiyonlardan korumak anlamında çok fayda gösterdi" dedi.

"Zeytinyağlı ürün Avrupa Birliği'ne ihraç edilen ilk ürün"

Hedeflerinde Avrupa Birliği ve İslam ülkeleri olduğunu, bu yüzden alkol içermeyen bir ürün geliştirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Sibel Silici, ürünün AB ülkelerinde büyük hassasiyet gösterilen analizleri başarıyla geçtiğini ve Almanya'ya ilk ürünleri ihraç ettiklerini kaydetti. Silici konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yine üçüncü bir grupta çocuklardı aslında. 2015 yılı öncelerinde bilimsel çalışmalarda biz de alkol ile propolisi muamele ettik ama son beş yılda dünyada propolis için gelişen bir trend var. Özellikle çocuklarda, şeker hastalarında, alkol toleransı olanlarda ve dini olarak da alkollü ürün kullanmak istemeyenlerde alternatifler aranmaya başlandı. Bu alternatifler arasında önce su gösterildi ve su ile ekstraksiyon yapıldı. Su ile yapılan ekstraksiyonlarda istenilen bazı sonuçlar elde edilemediği için başka alternatifiler arandı. Ben de bu süreç içerisinde çözücü olarak da çok faydası olan bir çözücü düşünmem gerektiğini biliyordum. Zeytinyağı gerçekten Türkiye'de çok önemli bir yerde. Ülkemizde dünyanın en güzel zeytinyağları üretiliyor. Soğuk sıkım, polifenol değeri yüksek, eczacılık değeri olan zeytinyağları var. Onunla ilk denemelerime başladım. Eczacı arkadaşım Atilla ağabeyim ile birlikte ilk çalışmalara başladık ve sonunda son üründe kafeikasitfenetilester miktarını stabilize edebildik. Bu sebeple de şeker hastaları, çocuklar, kemoterapi görenlere destek anlamında ürünümüzü geliştirdik ve o kadar ilerledi ki, kullananların memnuniyet esasına dayanarak, kullananlar bir başkasına tavsiye ederek bugün artık ülke sınırlarını aştık. En son Almanya'dan bir talep geldi. Avrupa Birliği ülkeleri ve İslam ülkeleri hedefimizdeydi. Çünkü burada yaşayan birçok Müslüman da bu konudan muzdarip olduklarından alkol içermeyen ürünleri istiyordu. İlk olarak Almanya’ya gönderdik biz bu ürünü, orada laboratuvarlarda test edildi, analiz edildi. Avrupa ülkeleri bu tür ürünlerde kalıntı ve katkı maddesi içermemesi konusunda inanılmaz hassasiyet gösteriyor. Analizlerin hepsinden başarılı bir şekilde geçtik. Ürünlerimiz güvenilir ve Avrupa Birliği ülkelerinde satılabilir tescil ve sertifikası aldı. İlk ürün grubumuz Almanya’ya gitti. İnşallah bundan sonra bu şekilde devam edecek. Hem patentli olması hem de bu tür tescil ve sertifika ile taçlandırılması, ürünümüzün yüksek teknoloji ürünü olarak Erciyes Teknopark’ta üretilmesi, bizi son derece mutlu ediyor. Zeytinyağlı propolis hem yerli propolis, hem yerli zeytinyağı hem de Türkiye patentli bir ürün olarak Avrupa Birliği’ne ihracat edilen ilk ürün diyebiliriz."

Haber Kaynak : İHA