KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   


VELİ ALTINKAYA


27 MAYIS VE YEŞİLHİSAR OLAYLARI(5)

GÜNDEM - Veli ALTINKAYA


173 DAKİKA BEKLETİLEN TREN

Menderes´ten aldığı emri Himmetdede´de bulunan Vali Yardımcısı ve diğer yetkililere ileten Vali Kınık, yardımcısı Şükrü Kenanoğlu´na, Paşa ile görüşerek Başbakan´ın talimatını ve herhangi bir taşkınlığa neden olunmaması ricasını iletmesini söylüyor.

Bu arada Başbakanla bu konuşmalar sürerken, İsmet Paşa´nın treni 173 dakika yani 3 saatten fazla istasyonda alıkonuyor. Artık akşam olmak üzere iken trenin yola çıkmasına izin veriliyor. CHP´liler de haklı olarak diken üstündedir. CHP İl İdare Heyeti´nin davetiyle İsmet Paşa´yı Kayseri Garı´nda 5 bin kişi karşılayacaktır.

Gar´daki karşılamaya DP´nin ileri gelen bazı simalarının da katılması CHP´lileri dahi şaşırtmıştır.

İSMET PAŞA YEŞİLHİSAR´A GİTMEK İSTİYOR

O gece Kayseri´de kalan İsmet Paşa sabahleyin İncesu üzerinden Yeşilhisar´a giderek olayları bizzat yerinde incelemek istediğini belirtiyor. Bu haberi alan Kayseri Valisi Ahmet Kınık Ankara´yı arıyor ve elindeki güvenlik güçlerinin azlığından bahisle bazı tedbirler alınması gerektiğini söylüyor. 2. Ordu´nun başında DP´ye yakınlığı ile bilinen Orgeneral Suat Kuyaş bulunmaktadır. Aynı zamanda Kayseri Garnizon Komutanı da olan 5. Yurtiçi Bölge Komutanı General Kemal Çakın, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Suat Kuyaş´ı arayarak Vali´nin isteklerini anlatıyor. Orgeneral Kuyaş, General Çakın´a, Vali´nin isteklerine aynen uyulması emrini veriyor.

İSMET PAŞA´NIN YOLU ÜZERİNDE KURULAN BARİKATLAR

İsmet İnönü ve beraberindekiler sabahleyin yola çıkıyorlar. Bu arada 5. Yurtiçi Bölge Komutanı General Kemal Çakın´ın talimatı üzerine İncesu istikametine hiçbir insan ve araç sokulmuyor. Vali Ahmet Kınık, Kayseri Milletvekilleri, Emniyet Genel Müdürü, Emniyet Başmüfettişi ve Ordu Komutanı İncesu Kaymakamı´nın makam odasında gelişmeleri takip etmektedirler.

İsmet Paşa ve beraberindekiler Boğazköprü yakınlarında kurulan ilk barikatları aşarak yoluna devam ediyorlar. Bu arada İncesu yolu sağlı sollu halk yığını halindedir. Her taraf silahlı askerlerle sarılmıştır.

İsmet Paşa ve beraberindekiler İncesu´ya geldikleri zaman, etraflarını askeri birlikler tamamen sarıyor. Paşa daha fazla ileriye gidemiyor.

Bu olaylar üzerine CHP milletvekilleri ve o zaman Sivas Milletvekili olan Kayserili Turhan Feyzioğlu Hükümet Konağı’na giderek Vali Ahmet Kınık´a şunları söylüyor: “Seyahat haklarının bu şekilde tehdit edilmesi Anayasaya mugayirdir. Yarın açılacak meclis toplantısına katılmamıza engel olunmak isteniyorsa konunun verdiğimiz şu dilekçemiz altına dercedilmesini istiyoruz.”

Vali Ahmet Kınık CHP Sivas Milletvekili Prof. Dr. Turhan Feyzioğlu´na milletvekillerinin seyahat özgürlüklerini kısıtlamak istemediklerini, Ankara´ya gidebileceklerini yalnız Yeşilhisar istikametinden değil de, Ürgüp yolu üzerinden gitmelerine izin verilebileceğini söylüyor. Bu kararını da dilekçenin üzerine, ‘Ürgüp tariki (yolu) gidilebilir´ şeklinde düşüyor. Bunun üzerine İsmet Paşa ve etrafındakiler Yeşilhisar´a gitmekten vazgeçerek Ürgüp yolu ile Niğde üzerinden Ankara´ya gidiyor.

İSTİFA EDEN ÜÇ ALBAY

2. Ordu Komutanı ve 5. Yurtiçi Doğu Bölge Komutanı´nın emirleri üzerine İsmet Paşa´nın yolunun kesildiğini belirtmiştik. Konumuzla ilgisi olması hasebiyle belirtelim; komutanlarından bu yönde talimat alan Selahattin Çetiner, Bahri Yazır ve Osman Özcan isimli albaylar istifa edecektir.

12 Eylül Darbesi´ni takiben kurulan Bülent Ulusu Kabinesi’nde İçişleri Bakanlığı yapacak olan General Selahattin Çetiner´e bu olaylar hakkındaki düşüncesini sorduğum zaman şunları söylemişti:

“İstiklal mücadelesine katılmış, bu ülkede başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı yapmış bir zat´a böyle bir tedbirin uygulanması fevkalade çirkindi. Bunu içimize sindirmediğimiz için üç arkadaşımızla birlikte istifa etmeyi uygun gördük.”

İSMET PAŞA VE KAYSERİ MİLLETVEKİLLERİ KONUYU TBMM GÜNDEMİNE GETİRİYOR

TBMM Meclis grup toplantılarında hem DP Kayseri milletvekillerinin hem de İsmet Paşa´nın milletvekillerine bilgi vermesinden sonra, Yeşilhisar Olayları Meclis´in 18 Nisan tarihinde yapılan genel kurulunda gündeme geliyor. Kayseri´nin iki milletvekili İnönü´nün Kayseri´ye gelmesinin yanlış olduğunu, kendisini Kayseri´de 5 bin kişinin karşıladığını, hükümetin bu seyahatle ilgili aldığı kararların yerinde olduğunu, aksi takdirde Yeşilhisar´da bir kan gölünün oluşabileceğini söylüyorlar.

FEYZİOĞLU´NDAN SATAŞMA

DP Milletvekilleri Hakkı Kurmel ve Kamil Gündeş konuşurken, CHP Sivas Milletvekili Turhan Feyzioğlu da bu milletvekillerine taş atarak, Kayseri´yi tüm dünyaya kötü tanıttıklarını söylüyor ve seyahat özgürlüğünün önlenemeyeceğini belirtiyor. Kamil Gündeş ise bu sözler üzerine “Sen bilmiyorsun Turhan Bey?” diye cevap veriyor.

Gürkan Ofis Mobilyaları