KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


HALİL MANUŞ


AKLIMDA

MANUŞÇA – Halil MANUŞ


Günlük hayatımızda pek çok kelime kullanırız. Bu kelimelerden bazılarının anlamını bilmeden de kullandığımız oluyordur elbette. İletişim çağında kullanılan pek çok iletişim aracı bu kelimeleri duyup bizlerin de kullanmasında öncülük ediyor diyebiliriz.

Pek çoğumuzun bildiği bir kelime aklıma geldi: Lades

Lades, Farsça dilinden Türkçemize geçmiş bir kelimedir.

TDK, Lades kelimesinin anlamını yayınladığı sözlüğünde şu şekilde vermektedir:

- Tavuğun lades kemiğini iki kişinin birer ucundan tutarak kırmasından sonra birinin bir şeyi ‘aklımda’ veya ‘hatırımda’ demeden ötekinden almasıyla yenik sayılması kuralına dayanan bir oyun, lades oyunu.

Yani her zaman tetikte olup hep “aklımda” denilerek kazanılan bir oyun. Ne zaman ki “aklımda” demedin oyunu kaybediyorsun.

Hayat insanlara öyle bir ders verir ki; hep aklına tutar o dersi, unutmaz unutamaz. Hep aklındadır o yaşanılanlar. Biz bu yaşanmışlıklara ‘tecrübe’ de deriz. Hatta biz yaşamamış olsak bile tecrübe sahibi kişilerin bu yaşanılmış insana ders veren hayatlarından kendimize pay çıkartma yoluna da gideriz bazen.

Bizim gibi şair ruhlu insanlar hayatla tutuştuğu lades oyununda hep “aklımda” demekle kalmaz; onca birikmiş tecrübelerini başkalarının da bilmesini isterken yazdıklarıyla sıkı sıkıya da tembihte bulunur, aman ha aman unutma bunu der şiirlerinde.

Sözü uzatmanın anlamı kalmadı, çünkü sizlerce işin ucu nereye varacak belli oldu. En güzeli bundan sonra şiiri okumak, ondan kendimize bir pay çıkartmak olmalı. Buyurun o zaman:

 

UNUTMA HA

 

Damla damla yağan yağmur

Sele döner… Unutma ha!..

Ilgıt ılgıt esen rüzgâr

Yele döner… Unutma ha!..

 

Ser ortaya neyse varın

İş işten geçmeden yarın

Tarak geçmeyen saçların

Kele döner… Unutma ha!..

 

Cenin düşse rahme belden

Hiçbir şey gelmez ki elden

Dokuz ay on günde, halden

Hâle döner… Unutma ha!..

 

Şunu bir kenara kazın

Yan gelip yattınsa yazın

Bir gün gelir oğlun kızın

Ele döner… Unutma ha!..

 

Sevgi ile su içiren

Sizler gibileri varken

Çöl dikeni, yediveren

Güle döner… Unutma ha!..

Gürkan Ofis Mobilyaları