KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   


VELİ ALTINKAYA


ANKARA İÇİN ALTERNATİF YOLLAR

GÜNDEM - Veli ALTINKAYA


Ankara-Niğde otobanının bir bölümü (Ankara-Acıkuyu Kavşağı arası) bugün Cumhurbaşkanımız tarafından açıldı. Yolun tamamı bitmedi. Çalışmalar üç etapta yürütülüyor. İlk etap açılmış oldu. İkinci etap da 29 Ekim’de açılacak. Projenin bütün unsurları ile Haziran 2021’de bitmesi planlanıyor, ama yılsonuna tamamlanması için müteahhidin gayretli bir çalışması var.

Bu satırları dün 08: 04’de yazmaya başladım. O dakikada henüz açılış töreni gerçekleştirilmemişti. Onun için kimin ne söylediğini bilmiyorum. Kimin ne söylediği çok da önemli değil. Ancak, bugünkü törenlere Kayserili bazı isimlerin de katılacağını biliyorum. Orada Bakan ve Cumhurbaşkanı ile bir görüşme yapılır da konuşmalarda da ‘Ey Kayseri müjdeler olsun. Acıgöl’den bir sapakla sizi de Ankara otobanına bağlayacağız’ denirse bu yazdıklarımın tamamını çöpe atın gitsin.

Özel araçları ile Ankara’ya gidenler escort söz konusu değilse 3,5- 4 saatten önce Başkent’e ulaşamaz. Bunun için de yolda bir ‘ihtiyaç molası’ filan vermemeniz gerekiyor. İhtiyaç molası verirseniz 4 saatten önce Ankara’ya giremezsiniz.

Niğdeli hemşehrilerimiz de şu anda Ankara’ya 4 - 4,5 saatte ulaşıyorlarmış. Otoyolun açılmasından sonra bu mesafe 2,2 saate düşecekmiş. Ne güzel... Komşularımız olan Sivaslılar, Yozgatlılar yılsonunda YHT ile Ankara’ya birkaç saatte gitsin, onlar için güzel tabii. Niğdeli hemşerilerimiz otobanla 2,2 saatte Başkent’e ulaşsın ne var bunda...

Biz de mavi trenle 8 saatte gidelim, otobüsle 5, özel araçla 4 saatte... Ne olacak sanki... Fedakarlık (!) etmek lazım canım...

Kayserililerden YHT ve otoyol konusunda çok büyük fedakarlık bekleniyor, ama ben yine de hemşehrilerime kıyamadım. Ankara yolunu belki 1 saat kadar kısaltabiliriz.

Yıllar önce demiryolu için bu noktada bazı tavsiyelerim(!) olmuştu. Mesela özel aracınızla 4 saatte Ankara’ ya gitmek yerine, buradan Yozgat’a veya Sivas’a gidip oradan YHT’ye binebilirsiniz. Zaman ve ekonomik yönden daha tasarruf etmiş olursunuz. Hem böylece Yozgat Çamlık’ta testi kebabı, Sivas’ta da köfte yeme imkanınız doğar.

Otoyoldan ulaşım tavsiyelerimi de size ileteyim.

Malum Kayseri-Ankara yolunda Himmetdede’den başlayarak Kalaba’yı takiple Kırıkkale’ye kadar onlarca yerleşim merkezi ve ışıktan geçiyorsunuz. Kırıkkale’den sonra, özellikle de Elmadağ bölgesinde ise ‘rahvan gitmek’ zorundasınız. Ankara girişi tüm facia... Çünkü gidip-geleli 10 gün olmadı.

İşte size alternatif. ‘Otoyoldan bize bir sapak veremez misiniz?’ dediğimiz Kayseri Acıgöl arası 110 Km... 110 Km’yi kaç dakikada gidersiniz bilemem; ama Acıgöl’den otoyola düşürseniz bir saat 45 dakikada Ankara’dasınız. Bir saat de Acıgöl sürse 2,45... De ki 3 saat...

Bir başka alternatif... Himmetdede-Kalaba - Topaklı ve Kızılağıl’ı takiple Mucur yakınlarından Ağaçören istikametine dönüp Ortaköy’ün hemen üzerinden Ankara otoyoluna çıkabilirsiniz... Yok, ‘İlla Kırşehir’i de göreceğim’ diyorsanız, Kaman’ın üzerinden de otoyola düşebilirsiniz... Bu durumda da 30-60 dakika arasında kârınız olur.

Eeee... Ankara-Niğde otoyolunun Kayseri’ye ne kadar faydası olduğunu gördünüz değil mi?

Bu şehirde tam 13 yıldır ‘Kara tren gelmem diyor’ türü Yüksek Hızlı Tren türküsü çağırdım. İtiraf edeyim YHT türküsü çağırmaktan yoruldum... Kadir Abi (Dayıoğlu) “Veli, Allah hayırlı ömürler versin de sen YHT’yi görmeden gideceksin” diyor.

Kulu geç, Yaradan’dan gelene boynumuz ince...

Kayseri’nin otoyol bağlantısını da son 6-7 yıldır dillendirenlerdenim. Biz görür müyüz bilemem, YHT belki gelir; ama 110 Km’lik otoyol bağlantısından hiç umudum yok. Otoyol için de Ankara’nın bürokratları, siyasilerine ‘Yol ver’ türküsünü çok çağıracağız belli ki...

Siz yine de benim Ankara otoyoluna çıkmak için Acıgöl, Mucur-Ağaçören ve Kaman bağlantı tekliflerimi bir düşünün...

 

TOK, TEK ADAY

MHP İl Başkanı Serkan Tok, şaşırtmaya devam ediyor. Tok, 16 ilçe kongresini iki günde yaparak siyasi tarihte bir ilke imza atmıştı...

Bizler MHP kongresinin ekim - kasım gibi yapılacağını beklerken önceki gün kongrenin 20 Eylül’de olacağı haberi geldi.

Hayırlı olsun...

Serkan Tok, şehrimizin başarılı il başkanlarından. Tok, bu kongreye tek aday olarak katılacak. Bunu Milletvekili Baki Ersoy aylar önce de deklare etmişti.

Ancak, il yönetiminin neredeyse yarısının değişeceğini de belirteyim. Yönetimden, yerel seçimler de dahil farklı gerekçelerle epeyce boşalma olmuştu...

Aylar önce MHP’li muhaliflere, ‘Kongreleri unutun, bir hesabınız varsa vekil seçimine bırakın’ demiştim de bana inanmamışlardı.

MHP İl Kongresi’ne Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın ve İzzet Ulvi Yönter de katılabilir.

 

KULİS BULVARI

BUNLAR DA GIDA TERÖRİSTİ

Kanunu hiçe sayan, kuldan utanmayan, Allah’tan korkmayan bir terörist grubu daha var. Şimdilerde bunlara ‘Gıda Teröristi’ diyorlar. Onlar da silahla insan canına kasdedenler gibi para kazanma hırsı ve alçaklığı ile bir başka yolla yine canımıza kasdediyorlar. Kayseri Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları bir denetimde 5 tondan fazla peynir adı altında millete satılmak istenen alçaklığa el koymuşlar. Bu zehirin 1,5 tonu imha edilmiş, 4 tona yakını da yediemine verilmiş. İnsan Allah’tan korkar, kuldan utanır. Bu nasıl bir para kazanma hırsı. Sen kendin yemediğin bir gıdayı diğer insanlara nasıl yediriyorsun. Bunlara sadece para cezası değil, hapis cezası da verilmeli, hizaya gelsinler. Tarım İl Müdürü Mustafa Şahin ve ekibini de gıda hırsızları-teröristlerine karşı sürdürdükleri yürekli çalışma nedeniyle kutluyorum.

 

Mış… Miş… Muş…

00- Virüste hepimiz için çember daralırken, hemen her aileden veya yakınlarından birileri pozitifmiş.

00- Bakan Koca’nın açıklamasına göre Kayseri’de hastaların yüzde 7’si zatürre olmuş.

00-Dr. Seyit Ahmet Okur’un Covid-19’dan vefatı herkesi üzmüş.

00-KAYÜ Rektörü Kurtuluş Karamustafa, babasını kaybetmiş.

00- 20 Eylül’de yapılacak olan ve Serkan Tok’un tek aday olarak katılacağı MHP İl Kongresi’nde yönetimin yarısı değişecekmiş.

00- Gelecek Partisi’nin yarın yapılacak ve Ahmet Davutoğlu’nun da online katılacağı kongrede Zülküf Aslan tek adaymış.

00- Bugün AK Parti, Kocasinan ile ilçe kongrelerini başlatıyormuş.

00- İncesu OSB’nin teşvikte 4. bölge olması buraya yatırımları hızlandıracakmış.

Gürkan Ofis Mobilyaları