KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   


Prof. Dr. Ünal ÇAMDALI


BİLİM SÖYLEŞİLERİ

Bilimsel ve Sistemsel Bakış - Prof. Dr. Ünal ÇAMDALI


Değerli dostlar, geçen hafta Perşembe günü TÜBİTAK tarafından organize edilen, Bilim Söyleşileri Programı kapsamında İstanbul´da Samandıra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde okuyan öğrencilerle buluştum. Programın amacı, gençlerin bilime ve teknolojiye olan ilgisini, sevgisini ve bu konulardaki farkındalıklarını artırmak. TUBİTAK faklı alanlardaki bilim insanlarını ülkemizin pek çok yerindeki lise ve ortaokul öğrencileriyle buluşturarak, bilime olan farkındalığın ve bilimsel okuryazarlığın artırılmasını hedeflemektedir. Etkinlik kapsamında; temel bilimler, sosyal bilimler, teknoloji, mühendislik, sanat ve tasarım konularında; konunun uzmanları tarafından öğrencilere çeşitli güncel ve temel bilgilerin aktarılması sağlanmaktadır.

Ben ilk defa programda yer aldım. TÜBİTAK tarafından görevlendirildiğim lise meslek lisesi olup, İstanbul´un Anadolu yakasında ve belli merkezlere oldukça uzak mesafede olan bir okuldu. Okulun merkezlere uzak olması, onların belki de benzer etkinliklerden yararlanmasını zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla etkinliğin böyle bir okulda yapılması, TÜBİTAK´ın amaçlarına hizmet açısından uygun olduğunu düşünmekteyim. Zira etkinliğin amaçlarından biri de bu tür okullardaki öğrencilerin bilim konularına dikkatlerinin çekilmesidir. Okuldaki öğrencilerle yapmış olduğum söyleşinin, amaca hizmet ettiği fikrindeyim.

Değerli arkadaşlar, yapmış olduğum söyleşide; enerji ve entropi yasalarını temel alarak bunların yaşama ve teknolojiye olan yansımalarını gençlere anlatmaya çalıştım. Belki bu kavramlar, onlar için henüz çok yeniydi. Fakat belli temel kavramların erken yaşlarda öğrenilmesi; gençlerin gelecekti yaşamlarının yönetilmesine ve hedeflerinin belirlenmesine faydalı olacağını düşünmekteyim. Henüz hayatlarının ve yaşamlarının baharında oldukları için bazı konular uzak gibi görünse de gelecek bir gün gelecektir. Onlar da yaşamın aslında sorun çözmek olduğunu ve kavramların anlamlarını bir gün gelip anlayacaklardır. Ben de onlara bir anlamda bu hususları hatırlatmış oldum. Bu açıdan, enerji ve entropi bağlamında yaşam ve teknolojik gelişimin yapısının anlatmam, umarım gençlere katkı sağlayacaktır. Bunu zaman gösterecek olsa da samimi ve iyi niyetle yapılmış her eylemin sonuçlarının da hayırlı olacağını düşünüyorum.

Okuldaki söyleşimde, gençlerin temel bilimsel kavramları anlamalarının, gelecekleri açısından önemli olduğunu hissettim. Aslında bilimin temel kavramlarının anlaşılması sadece öğrenciler için değil, her kademedeki öğrenciler için hatta herkes için önemlidir. Bunların anlaşılması, aynı zamanda bilimsel farkındalığın artmasına da hizmet edecektir. Bilimsel farkındalığı yüksek olan toplumların, sorunlarına daha çok çare ürettiği gerçeği de önemlidir. Ayrıca gelişmiş ülkelerin meslek eğitimine çok önem verdikleri gerçeğini de gençlere anlatmaya çalıştım. Onlara yaşadığım tecrübelerden örnekler de vererek konuya dikkatlerini çekmeye çalıştım. Elimden geldiği kadar! Ancak gerek ülkemizde gerekse de tüm dünyada eğitim konusunda bazı sıkıntıların olduğu da ayrı bir gerçek. Gençlerin bu noktalara dikkatlerini çekmek için epey çaba sarf ettiğimi düşünüyorum. Çünkü postmodern çağın sorunlarından biri de konulara kısa süreli odaklanmadır. Zira yaşamda etkili olan pek çok konu vardır. Bu yüzden, günümüz gençlerinin ve tüm toplumların dikkatlerinin hızlı dağıldığını görmek olasıdır. Gençlere bu konuda da Almanya´da yapmış olduğum gözlemlerden örnekler verdim.

Değerli dostlar, aileden başlayan bir süreçte, genel olarak pek çok konuda çocuklarımızı daha çok eğitmemiz gerektiği kanaatindeyim. Bu görevi sadece öğretmenlerden beklemek de bence doğru bir yaklaşım değildir. İlkönce, aile okul işbirliği içerisinde çözülmesi gereken eğitim sorunlarımızın olduğu konusunda mutabık olmak gerekmektedir. Hatta bazen mutabakat bile yeterli olamamaktadır. Pedagojik ve diğer bilimsel destekler de gereklidir. Eğitim sorunlarının çözümünün pek çoğunu sadece öğretmenlerden beklenilmesi çare değildir.

Söyleşimin ikinci bölümünde gençlere söz verdim ve bana yönelttikleri sorulara, onların anlayacağı dilden yanıtlar vermeye çalıştım. Soruların hemen hemen tamamı çok ilginçti. Gençler bana oldukça enteresan sorular yönelttiler. Hatta bu soruların sorulmasına şaşırdığımı da ifade etmeliyim. Bunları, ancak büyük yaşlarda enerji konularına ilgili insanlar sorabilirdi. Gençlerin bana yönettiği soruların bir kısmı anlamsal olarak şunlardı: Gelecekte teknoloji nereye doğru ve nasıl gelişecek? Mekanik sistemlerle elektronik sistemlerin karşılaştırılması konusundaki görüşlerim? Teknolojinin olumlu ve olumsuz tarafları? Temel yasaların evrenin tamamını nasıl etkilediği ve bunların varoluşla olan ilgisinin neler olduğu? Enerji kaynaklarının gelecekte nasıl kullanılacağı? Motorların geleceği gibi birbirinden ilginç pek çok soru...

Bu soruları soran çocukların içlerinde bir cevher olduğu çok açıktı. Yaklaşık iki saat süren söyleşinin, bir saatini enerji ve entropi kavramlarının tanıtımına ve diğer bağlantılı konulara ayırırken; bir saatini de gençlerin sorularına yanıtlar vermeye çalıştım. Tüm samimiyetimle. Zira bu soruların sorulması beni şaşırttığı kadar çok da mutlu etti. Milletimizin geleceğini temsil eden gençlerin aslında pek çok şeyden haberdar olduğunu, onlarda gelişen farkındalığın daha da geliştirilmesi gerektiğini fark ettim. Gençlere daha fazla imkân verilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Okulda söyleşi yapmamda en fazla çabayı gösteren öğretmenlerden Coşkun Hocanın, okul tanıtımında; okul öğretmenlerinin bireysel çabalarıyla, pek çok laboratuvar donanımlarını farklı firmaların desteğiyle de gerçekleştirdiklerini görmüş olmam beni ziyadesiyle mutlu etti. İçten yanmalı motor laboratuvarı, asansör donanım laboratuvarı, tesisat laboratuvarı, zayıf akım laboratuvarı bunlardan sadece bir kaçıydı. Okulun bu noktada hayli donanımlı olduğunu da gözlemledim.

Değerli dostlar, eğitim uzun bir süreç hatta uzun bir maraton. Burada sabır ve çaba çok önemli unsurlardır. Eğitim konusunda insana yapılan yatırım da çok anlamlıdır. Hani derler ya bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek; on yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik; yüz yıl sonrasını düşünüyorsan da insan yetiştir. Kaldı ki gerek ailenin gerekse de toplumun bireylerine verebileceği en kıymetli hazinenin yine eğitim olduğu bilinen bir gerçektir.

Malın, mülkün, servetin sebep değil sonuç olduğunu pek çok defa ifade ettim. Tüm mesele eğitimli iyi bireyler yetiştirmektir. Zira en iyi işleri eğitimli iyi insanlar gerçekleştir. İyi işler yapanların da herkese hayrı dokunur. Bunları da unutmamak gerekir?

Sonuç olarak, benim için verimli geçen söyleşinin umarım gençlere faydası olmuştur. Onların içlerinde bulunan cevherlerin ortaya çıkmasına bir nebze de olsa katkı sağlamıştır. Bu vesileyle, programa emeği geçen başta TÜBİTAK yetkilileri olmak üzere Okulun Elektrik Elektronik Teknolojisi Öğretmeni Coşkun Hocaya, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni aynı zamanda Müdür Yardımcısı Nilgün Hocaya, Elektrik Elektronik Teknolojisi Öğretmeni Mustafa Hocaya, Müdür Başyardımcısı Fatih Hocaya ve Okul Müdürü Oktay Hocaya en içten teşekkürlerimi sunar; tüm öğrencilerinin ülkemize ve insanlığa hizmet eden başarılı bireyler olmasını dilerim?  

 

Hoşça kalın?