DIŞARDA BİR GÖZÜMÜZ OLSUN
DIŞARDA BİR GÖZÜMÜZ OLSUN
Tarih: 28.8.2018 15:00:48 / 2947okunma / yorum
REYHAN ÖZTEMİR

Geçtiğimiz hafta sonu akşam komşumuzla bizim binanın parkında oturup bir çay içelim dedik.  Biz çimlere masa kurup çay içerken çocuklarda parkta görüş alanımız dahilinde oynuyordu.

Bir taraftan koyu bir sohbet içerisinde devam ederken gecemize, çocukları da ara ara takip etmeye çalışıyorduk. Konu parklarda çocuk kaçırma olayına geldi. Endişeli bir şekilde, anlatılan bazı olayları dinlerken içim titredi. Komşunun söylemesiyle çocuk kaçırılma videolarına baktım. O kadar kolay kaçırıyorlar ki, bu kadarda olmaz dersiniz. Adam gelmiş annesinin kucağında bile çocuğu alıp götürebiliyor. Pes doğrusu…

Bu kaçırılma olayları hepimizin çocuklarının başına gelebilir. Belki kucağımızdan alıp kaçırılmasına o anda bir şey yapamayabiliriz. Çocuğumuzu vermemek için çırpınıp dururuz. Kötü niyetli insanlarla savaşırız. Ama yapamadıklarımızın yanında yapacaklarımız da vardır elbet. Parklara kamera yerleştirmek gibi. Benim bildiğim Kayseri´deki parkların hiç birinde kamera yok. Varsa da ben bilmiyorum. Şöyle ufak çapta yaptığım araştırma sonunda, Ankara Büyükşehir Belediyesinden sonra, Kahramanmaraş´ta Dulkadiroğlu Belediyesi de bu konuyu bir adım ileri götürerek bizzat uygulamaya sokmuş. Kampanya çerçevesinde sınırları içerisinde yer alan çocuk parklarına tek tek güvenlik kamerası taktıran belediye, drone´larla da oyun alanlarını havadan görüntülüyormuş. Keza İstanbul´da da bu uygulama bazı parklarda mevcut.

Peki neden böyle bir sistem Kayseri´ye de kurulmaz. Acaba çok mu zor kavşaklardaki mobeselerden, ya da meydanlardaki, caddelerdeki kameralardan parklara da kurmak. Bu kadar ailenin canı niçin yanar acaba? Belki bir organ mafyası, belki bir dilencilik çetesi veya istismarda bulunacak bir sapık geliyor, çocuğu oynarken çok rahat bir şekilde arabasına atıp götürebiliyor.

Şimdi anne ve baba olmayanlar, “Siz de biraz çocuğunuza sahip çıkın, peşinden onunla birlikte dolaşın” diyebilir. Ancak anne ve baba olanlar beni iyi anlayacaklardır. Bu o kadar da kolay değil. Çocuğa ne kadar eğitim verirseniz verin “benim çocuğum şunu yapmaz, yabancılarla konuşmaz, tanımadığı veya tanıdığı insanın peşinden gitmez” diyemezsiniz. Çünkü çocuğa güvenilmez. Çocuk bu, kafası estiğini yapar. Bir alış veriş merkezinde veya pazarda saniyelik bir anda bile çocuğunuzu kaybedebilirsiniz. 

Çalışan anne ve babalar var. Annanne ve babanne yanında büyüyen çocuklar var. Anne baba her daim maalesef 7/24 çocuğun peşinden koşamıyor, koşamazda. Daha önce yaşanmış ibretlik olayları izliyorsunuzdur televizyonlarda.  Binlerce çocuk hala kayıp. Kimbilir ne durumdalar? Belki hayatta, belki de değil. Hatırlayın Talas´ta 3 çocuk bir sapığın kurbanı olmuştu. O anne ve babalar neler çekmişti. Taki biz bile tanımadığımız halde o yavrucakların bulunması için yıllarca dua etmedik mi? Zira 2-3 yıl kadar sürmüştü cesetlerinin bulunması. Belki her yerde mobeseler olsaydı, sapığı daha çabuk bulabilirdik. Belki çocukların kurtulma şansları artardı. Konu şimdilik parklar ama her caddede sokakta kameraların olması, bulunması lazım, hatta şart. Bence bu konuda herkes fazlasıyla üzerine düşeni yapmalı. Çok maliyetli bir iş mi bilmiyorum, ama kısa zamanda şehrin her yerinde kameralar olmalı. Nasıl bir sistemle olur onu da bilmiyorum. Sadece bir anne olarak enini sonunu düşünmeden, çocuklarını kötü niyetli insanlara kaptırmama duygusuyla yazıyorum. Diğer annelerinde, ailelerinde benim gibi düşüneceğini biliyorum. Tabiki sadece kamera çözüm değil. Tüm ebeveynlerin çocuklarını gözlerinden bile sakınması gerektiğini titizlikle her daim söylüyoruz. En yakınından, en uzağına kadar olan tüm insanlardan korunması gerektiğini de biliyoruz.

Yeri geldiğinde kendimizden bile korumamız gerektiğini de çok iyi biliyoruz. Bunlara belki engel olamıyoruz fakat en azından dışarıda bir gözümüz olsun istiyoruz.

Sayın yetkililer lütfen, önce parklarımızın, sonra da tüm cadde ve sokaklarımızın kameralarla izlenmesini istiyoruz. Daha fazla kayıp vakaları görmek, duymak veya yaşamak istemiyoruz.

Anaların, babaların yüreklerinin yanmaması için, kötü niyetli insanların emellerine ulaşmaması için en azından parklara kameralar yerleştirilsin. En azından biraz daha güvenlik açısından içimiz rahat olsun. Bu konuda tüm yetkilileri duyarlı olmaya davet ediyorum.

Parklarımıza kameralar yerleştirilsin.

Anahtar Kelimeler: DIŞARDA, GÖZÜMÜZ, OLSUN
Yazarın Diğer Yazıları
HASAN AMCA (08 Şubat 2018 - Perşembe)
BABAYA DA GÜVENMEYECEKSEK… (15 Aralık 2017 - Cuma)
KİM HAKLI, KİM HAKSIZ? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
ALLAH VAR, GAM YOK! (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GEÇEN YIL BUGÜN… (15 Temmuz 2017 - Cumartesi)
GEÇ KALMIŞ SAYILMAYIZ (29 Haziran 2017 - Perşembe)
ANNEM, AMA ÇOK YÜREKTEN ANNEM (24 Mayıs 2017 - Çarşamba)
TEK ÇIKIŞ, TEK VARIŞ (08 Mayıs 2017 - Pazartesi)
ÇOCUKLUĞUMUN 23 NİSAN´I (27 Nisan 2017 - Perşembe)
YENİ MODA(!) (04 Nisan 2017 - Salı)
HADİ ORDAN, PİS AVRUPA! (29 Mart 2017 - Çarşamba)
BUGÜN, ÖNEMLİ 3 GÜN (21 Mart 2017 - Salı)
KADIN OLMAK ZAMAN ZAMAN… (08 Mart 2017 - Çarşamba)
HER DERDE DEVA (01 Mart 2017 - Çarşamba)
İÇİN Mİ, DIŞIN MI HANGİSİ DOĞRU? (22 Şubat 2017 - Çarşamba)
BUGÜN ‘SEVGİLİLER GÜNÜ´YMÜŞ! (14 Şubat 2017 - Salı)
KORKUYORUM, YA GEÇEMEZSEM! (01 Şubat 2017 - Çarşamba)
BIRAKIN ÇOCUKLAR TATİL YAPSIN! (25 Ocak 2017 - Çarşamba)
EN ÇOK İYİ GÜN DOSTU SEVERİM (18 Ocak 2017 - Çarşamba)
İLK YAZI… (11 Ocak 2017 - Çarşamba)
Sayfa:
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
15 Şubat 2019 Cuma
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL