KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


HALİL MANUŞ


“FELÂHİYEMİZ” HAKKINDA

HALİL MANUŞ


Arıstağı is kokan, peçesiz, Felahiye’nin toprak damlı köhne bir evinde 1950 yılının Kadir Gecesi’nde doğan Kadir Acı 2015 yılında yazdığı “Başlangıcından Günümüze Felahiyeli Şair ve Yazarlar Güldestesi” adlı kitabından sonra şimdi yeni bir kitabıyla bizlere “Merhaba” diyor.

 

 

Kitap “Felahiyemiz” ismini taşıyor. Kitap uzun zaman harcanarak ve büyük emek sarf edilerek tamamlanmış. Aslında tamamlanmış demek pek yerinde olmayabilir, ilk baskısı basılmış diyelim. Çünkü anlaşıldığına göre ulaşılamayan, dokunulmayan daha pek çok yer ve kişilerin olduğu belirtilip yeni baskılarda genişletilerek sürdürüleceği belirtilmiştir. İnanıyorum ki bu kitap bir kıvılcım etkisi gösterecek, elinde bilgi ve belge olan ama kitapta yer almamış olanlar, seve seve yeni baskılara ulaştıracaklardır.

 

Kitap bir araştırma ürünü. Zaten Kadir Acı ilk kitabını da “Güldeste” şeklinde ilçesinin değerlerini araştırıp gün yüzüne çıkartmak için yayınlamıştı. İlk kitabı olmasına rağmen bu eseri TYB Kayseri Şubesi’nin 2015 yılı Derleme ve İnceleme Dalı Ödülü’ne layık görülmüştü.

 

Ondaki bu araştırmacı özellik için Sayın Nuh Naci Mıhçı “ Tanrı, kulağına yürü ya kulum diyeceği yerde, koş ya kulum diye fısıldamış olmalı. Acaba diyorum!.. Kadir Acı’nın başarısı, araştırmacı dehasında mı saklı, yazma ve yorumlamadaki üstün yeteneğinde mi, yoksa diyorum, onun Kadir Gecesi’nde doğmuş olmasında mı diye düşünüyorum. Sanırım, onun bu başarısı, samimi ve içten paylaşımlarında, titiz ve disiplinli çalışmasında, tuttuğunu koparan inatçı ve azimli yapısında, yaptığı işi severek ve inanarak yapışında; kazanılmış özgüveninde, yoğun ve derin duygu yüceliğinde, geniş düşünce yelpazesinde ve de karşılıksız ve katıksız insan sevgisinde yatmaktadır.” diye not düşmüş.

 

Kitapta neler yok ki…

 

Bu toprakların eski devirleri ve Türkleşmesinden, civardaki tarihi eserlerden, geçmişten günümüze sosyal hayattan, mahallelerden, el sanatlarından hemen her şey birer başlıkla yer bulmuş kitapta.

 

Felahiyemiz ismini taşıyan bu kitap toplam 420 sayfa. Siyah beyaz baskı yapılmış. Belki araştırılan konulardaki elde edilen belgeler çok eski olduklarından siyah beyaz olabilir diye düşünülebilirse de günümüze doğru gelindikçe yakın tarihler renkli fotoğraflar ile desteklense idi daha hoş olurdu diye düşünmedi değilim. Ancak şu da bir gerçek ki renkli baskı maliyet açısından oldukça külfetli olmakta.

 

Kadir Acı kitabının 164-165. Sayfalarında Ozan Halil Manuş Başlığı ile bize de yer vermiş. Şiirlerimden “Gurbet ve Hasret” adlı şiirimi eklemiş. Kendilerine bu nazik davranışı için en kalbi duygularımla şükranlarımı sunuyorum.

 

Onun için benim söyleyeceklerimi benden önce Sayın Feyami Can söylemiş ve şöyle demiş “Kadir Acı’nın şiirlerinin ve kitaplarının ana teması her zaman Felâhiye ilçesi olmuştur, böylece doğduğu topraklara en iyi şekilde borcunu ödemiştir. Eserleri, buram buram toprak kokar, Anadolu kokar, Kızılırmak suyu gibi içimize akar adeta. Her eseri, ayrı bir lezzet olarak tadı damağımızda durur.”

 

Kadir Acı araştırmacılığının ötesinde aynı zamanda iyi bir şairdir. Şiirlerinde de yine hep memleket havası eser. Biz kitabı alıp okunması tavsiyesini yapıp yazımızı onun 232. Sayfadaki bir şiirinden tadımlık birkaç dörtlük alıp öylece noktalayalım.

 

FELAHİYE

 

Dayamış sırtını Safrantı’ya bak

Bu diyarın adı Felahiye’dir

Özenip bezenerek yaratmış Hak

Bu diyarın adı Felahiye’dir

 

 

Kut-ül Ammare’den bergüzar adı

Göğdere olmuşsa her dem muradı

Gurbet ellerinde hasretin yadı

Bu diyarın adı Felahiye’dir

 

Ne yazmalıyım destan, şiir, mani?

Nasıl tarif etsin Firazi seni

Anlatılmaz derler, yaşanır hani

Bu diyarın adı Felahiye’dir

 

Kadir ACI

Gürkan Ofis Mobilyaları