KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   


SAMİ DAYANGAÇ


HAİN KALKIŞMA

GÖZLEM - Sami DAYANGAÇ


Adına ister kalkışma diyelim ister ayaklanma, bal gibi ihtilal çalışmasıydı. Çabuk unutuyoruz. Bakınız hain kalkışma en yoğun şekilde İstanbul ve Ankara'da gerçekleşti. Binlerce kişi vatan elden gidiyor diye cumhurbaşkanının davetiyle sokaklara döküldü. O günü hatırlayın, videoları izleyin kalkışma, ihtilal çalışmasıydı. Ne yazık ki o zaman da şimdi de bilgi kirliliği yaşandı.

İstanbul Saraçhane’de süs havuzunda abdest alan 8 genç, henüz bıyıkları terlememiş gencecik fidanlar, abdest aldıktan sonra kol kola girip ‘sakın eğilme, yatma yok, dimdik yürünecek’ diye karar alıyorlar. Yürüyorlar bu fidanlar Hakk'a. 8 genç de göğüs hizalarından vurulup Hakk'a teslim oluyorlar. Yatsalar kurtulacaklar, ama söz verdiler. Bu yiğitleri kim vurdu? Yunan mı, Suriye mi, kim?

O dönemde yakalanan hainlerin elebaşları TV kameraları önünde her şeyi anlattılar, mahkemede inkâr ettiler.

Bu kalkışmada Kayseri ne yaptı? HİÇ Erkilet Hava Üssü’nden kalkan nakliye uçakları defalarca bomba taşıdı Malatya Erhaç Hava Üssü’ne. Bu bombalar nerede kullanıldı, nerede kim için kullanılacaktı? Türk kendi milletini bombalar mı? Bombaladılar. İçişleri Bakanlığı’nın emri ile harekete geçen vali, üssün elektriğini kestirdi. Hepsi bu. Emniyet Müdürü ilk andan itibaren astlarına hâkim olup yaprak kımıldatmadı. Oysa emrinde pek çok FETÖ’cü vardı.

Şu an valimiz olan Şehmuz Günaydın, bizim o dönemki vali gibi emir beklemeden o dönem görev yaptığı Isparta’da canını ortaya koydu, komando birliğinin şehirden çıkmasına canı pahasına engel oldu. Bizde de komando tugayı vardı ama kalkışma şehrimizde olmadı.

Dönemin başbakanı, torununun sorduğu “Dede bu uçaklar bizim değil mi, neden bize bomba atıyorlar?” sorusuna cevap veremediğini ağlayarak anlatıyordu.

Ana Muhalefet Genel Başkanı İstanbul'da yapılan dev mitinge davet üzerine katılıyor, kalabalığa hitap ediyor, sonra da kalkışmayı tiyatro olarak açıklıyordu.

Amerika'da yaşayan elebaşı için neredeyse bir kamyon dolusu evrak gönderiyor, iadesi talep ediliyordu. Ama adamlar hiçbir dosyayı incelemediler. Gerekçe olarak da, ülkenizin ana muhalefet lideri inanmıyor ki biz inanalım oldu.

Asıl tiyatro, kalkışmayı gerçekleştirenlerin yargılanmalarında oldu. Emniyet ve Savcılık’ta verdikleri ifadeleri kabul etmediler, resmen dalga geçtiler. Yargılandılar, yargılanıyorlar.

Kayseri’de ise vatandaşlar cumhurbaşkanının daveti ile Cumhuriyet Meydanı’nda toplandılar, belediyelerin temin ve tedarik ettiği yiyecek ve içecekleri alıp gece yarılarına kadar toplandılar(Toplandık). Kalkışma şehrimizde olmadı ama sonradan görüldü ki şehrimiz bu konuda ana üslerden biriydi.

Gürkan Ofis Mobilyaları