HER DERDE DEVA
Tadıyla Tuzuyla - Reyhan Öztemir
Tarih: 1.3.2017 00:00:01 / 876okunma / yorum
REYHAN ÖZTEMİR

“Dua, insanin Allah´a aczini itiraf etmesidir. Yüce Yaratıcı´yı insanın ihtiyacını karşılayarak Kadir-i mutlak olarak kabul edip kendisini işittiğine inandığını ve güvendiğini bildirmesidir.”
Yukarıda duanın tanımını verdik, çünkü en çok ihtiyacımız olduğu şu günlerde Allah´la kul arasında en büyük köprüdür dualar. Peki nasıl dua etmeliyiz? Naçizane kendimce yorumlamaya çalışayım.
Dedik ya Allah´la kul arasındaki en büyük köprüdür dualar diye. İsteklerimizin bu köprüden geçip Yüce Yaradan´a ulaşması için öncelikle ağızdan değil, kalpten isteyerek etmeliyiz dualarımızı. Gönülden istemek, emellerimizin ilk anahtarıdır. Dua ederken, alçak gönüllü olmalıyız, zira dua Allah´a yönelip isteklerini sunmaktır. Pozitif olmalıyız, negatif değil. Şimdi günümüzün bir modası var ya “Evrene doğru mesaj gönderin” diye. Biz onu “Allah´a doğru, samimi ve içten mesaj gönderin” diye yorumlayalım ki Allah da “Kulumun benden çok arzuladığı bir isteği var. O kadar çok istiyor ki onu yerine getireyim” desin. Dualarımızın sonuna “Olmaz ya yine de isteyeyim” dersek, Allah bize “Zaten inanarak istemedi” der ve duamız kabul olacaksa da olmaz. Yüce Yaradan´ın sınırsız nimetleri var, bunu herkes bilir. Biz hep isteriz, istemeliyiz de, ama edebiyle ve layıkıyla… Maddi ve manevi ne olursa istemeliyiz. Allah da böyle istiyor zaten. Çok dua etmek Allah´a olan imanımızın bir kanıtıdır da aynı zamanda. İyi günde, kötü günde ne yaşarsak yaşayalım Allah´a şükür ve dualarımızı eksik etmeyelim. Şükür demişken, şunu da söylemeden geçmeyelim. Dualarımız ister kabul olsun, olmasın, mutlaka sonunda Allah´a şükretmeyi unutmamalıyız. Dua ederken bencil de olmamalıyız. Ailemizi, arkadaşlarımızı, ihtiyacı olanları unutmamalıyız. O zaman dualarımız daha güzel ve anlamlı olur.
Ne güzeldir, ne büyük hazdır başkalarının dualarında yer almak. Başkalarının haberi olmadan onlara dua etmek. Bunu onların bilmesine de gerek yok. Allah bilsin yetmez mi bize… Başkalarının dualarında olmak temennisinde bulunup, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)´in yapmış olduğu dualardan örneklerle yazımızı sonlandıralım.
*“Allah´ım! Öfkenden rızana; cezandan affına sığınırım. Senden yine sana sığınırım. Sana övgüyü saymakla bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin.”
*“Allah´ım! Nimetinin yok olmasından, verdiğin afiyetin (nimet ve sağlığın) bozulmasından, ansızın cezalandırmandan ve öfkene sebep olan her şeyden sana sığınırım.”
*“Allah´ım! Kederden ve üzüntüden, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, borç yükünden ve insanların kahrından sana sığınırım.”
*“Allah´ım! Dalalete (sapıklığa) düşmekten veya (başkalarını) dalalete düşürmekten, hataya düşmekten veya (başkasını) hataya düşürmekten, zulmetmekten veya zulme uğramaktan, cahillik etmekten veya cahillikle karşılaşmaktan, sana sığınırım.”
*“Allah´ım! Korkaklıktan sana sığınırım. Ömrün en düşük çağının zorluklarından, dünya fitnelerinden ve kabir azabından da sana sığınırım.”
*“Allah´ım! Şimdiye kadar yaptığım, bundan sonra yapacağım işlerin şerrinden sana sığınırım.”
*“Allah´ım! Cehenneme götüren fitneden, Cehennemin azabından, zenginliğin ve fakirliğin şerrinden sana sığınırım.”
*“Allah´ım! Bedenime sağlık ver, gözüme sağlık ver, sağlığı benim varisim kıl (son nefesime kadar beni sağlıklı eyle). Halîm ve kerîm olan Allah´tan başka ilah yoktur. Ulu arşın sahibi Allah´ı noksan sıfatlardan tenzih ederim. Her türlü övgü âlemlerin Rabbi Allah´a mahsustur.”
AMİN…

Anahtar Kelimeler: DERDE, DEVA
Yazarın Diğer Yazıları
DIŞARDA BİR GÖZÜMÜZ OLSUN (28 Ağustos 2018 - Salı)
HASAN AMCA (08 Şubat 2018 - Perşembe)
BABAYA DA GÜVENMEYECEKSEK… (15 Aralık 2017 - Cuma)
KİM HAKLI, KİM HAKSIZ? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
ALLAH VAR, GAM YOK! (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GEÇEN YIL BUGÜN… (15 Temmuz 2017 - Cumartesi)
GEÇ KALMIŞ SAYILMAYIZ (29 Haziran 2017 - Perşembe)
ANNEM, AMA ÇOK YÜREKTEN ANNEM (24 Mayıs 2017 - Çarşamba)
TEK ÇIKIŞ, TEK VARIŞ (08 Mayıs 2017 - Pazartesi)
ÇOCUKLUĞUMUN 23 NİSAN´I (27 Nisan 2017 - Perşembe)
YENİ MODA(!) (04 Nisan 2017 - Salı)
HADİ ORDAN, PİS AVRUPA! (29 Mart 2017 - Çarşamba)
BUGÜN, ÖNEMLİ 3 GÜN (21 Mart 2017 - Salı)
KADIN OLMAK ZAMAN ZAMAN… (08 Mart 2017 - Çarşamba)
İÇİN Mİ, DIŞIN MI HANGİSİ DOĞRU? (22 Şubat 2017 - Çarşamba)
BUGÜN ‘SEVGİLİLER GÜNÜ´YMÜŞ! (14 Şubat 2017 - Salı)
KORKUYORUM, YA GEÇEMEZSEM! (01 Şubat 2017 - Çarşamba)
BIRAKIN ÇOCUKLAR TATİL YAPSIN! (25 Ocak 2017 - Çarşamba)
EN ÇOK İYİ GÜN DOSTU SEVERİM (18 Ocak 2017 - Çarşamba)
İLK YAZI… (11 Ocak 2017 - Çarşamba)
Sayfa:
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
23 Şubat 2019 Cumartesi
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL