KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


MUSTAFA GÜRBÜZ


İLİMİZDE SPORUN ÖNCÜLERİ Mİ?

OFANSİF - Mustafa GÜRBÜZ


Kayseri büyük bir şehir. Bu sözü her konuşmamızda belirtiyoruz. Büyük olmasına büyük diyoruz ama ne yazık ki bir branş üzerinde konuşup onunla sabahlıyoruz. Bu konuda ne yazık ki yetkililerimiz de bu yoldan giderek diğer branşlara sahip çıkılmasına engel oluyorlar. Bakınız Gençlik Spor İl Müdürlüğü her branştan sorumlu olan bir kurumdur. Kaldı ki olimpik spor branşlarından tutun, bunun dışında yer alan tüm spor branşları bu kurumun uhdesinde yapılır. Ne yazık ki bu kurumda son günlerde sadece tek branşa sahip çıkma geleneğine ayak uydurdu. Hem de bunu bazı kurumların eşliğinde yaparak.

Perşembe günü Erciyes Dağı’nda bir toplantı yapılacakmış. Toplantıda ilimizdeki spor konusu masaya yatırılacak diye duymuş ve bunun yıllardır gerçekleşmesi gereken bir konu olduğunu belirtmiştim. Daha sonrasında Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nden bir davetiye geldi. Buraya kadar her şey normal. Bu davetiyede kimler var, ne olacak derken üzerinde yazan mesaj şöyleydi: “28.10.2021 Perşembe günü saat 18.30’da siz değerli basın mensuplarımızın katılımıyla ‘Sporun Öncü Bileşenleri’ adı altında spor camiasındaki 5 öncü kuruluşun faaliyetleriyle ilgili basın toplantısı yapılacaktır” devamı tahmin edeceğiniz gibi teşekkür, falan, filan.

Benim burada anlamadığım konu şu; Gençlik Spor burada işin başında öncü olan bir kuruluş. Amatör Spor Kulüpleri de bu işin başında diyelim. Spor A.Ş. de birçok branşa ev sahipliği yapan bir kurum olması nedeniyle su götürür. Bunların dışında iki kurumun nasıl olup da, sporun öncü bileşeni olduklarını veya bu gücü ellerinde bulundurduklarını anlayamadım. Bunlar futbol antrenörleri ve Erciyes A.Ş. Eğer ki bu kurumlardan futbol antrenörleri bu işin öncüsü ise salon sporlarından, diğer branşlara kadar birçok spor branşına gönül vermiş onca antrenör ve çalıştırıcılar sanırım üvey evlatlar. Onların hiçbir öncü olacak gücü ve kuvveti yok. Onlar sadece ‘dolgu taşı’ diyeceğimiz bir görevi mi üstleniyorlar diye soranınız olmaz mı?  

Bu söylediklerimde yanlışım varsa düzeltin. Ama adam seçmece işi ne yazık ki, burada da ön plana çıkmış gibi duruyor. Birilerinin iteklemesi ile birileri bazı kurumları öncü diye dayatmaya kalkarsa, kimse kusura bakmasın bunda haklılık payları olduğunu düşünemem. Futbol antrenörleri ne zaman öncü oldu sahi duyan var mı? Aynı durum Erciyes A.Ş. içinde geçerli. Ben anlamadım. Umarım bilen birileri bu açmazı anlatır…

Gürkan Ofis Mobilyaları