KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   


Prof. Dr. Ünal ÇAMDALI


KASABAYA ELEKTRİĞİN GELDİĞİ GECE?

Bilimsel ve Sistemsel Bakış - Prof. Dr. Ünal ÇAMDALI


Değerli dostlar, uzun yıllar önce küçük bir çocukken, bizim kasabada elektrik diye bir şey yoktu. Geceleri evlerde, gaz lambası kullanılırdı. Bunlar da iki çeşitti. Birincisi daha küçük yakıt haznesi olan, daha az ışık veren ve adına da gaz lambası denilen lamba ile ikincisi daha büyük boyutlarda, daha gelişmiş ve daha şiddetli ışık saçan lüks denilen lambaydı. Lüks biraz daha pahalı idi ve her evde de bulunmazdı.

Tarihsel bilgilere bakıldığında, gaz lambasının 18. yüzyılın ilk dönemlerinden itibaren kullanılmaya başlandığı ifade edilmekle birlikte; ham petrol yakılarak kullanılan ilk gaz lambasını, 9. yüzyılda döneminin önemli filozoflarından Er-Razi´nin geliştirdiği belirtilmektedir.

Gaz lambasının bir yakıt haznesi vardı. Yakıt olarak da gaz yağı veya diğer adı kerosen olan bir çeşit petrol türevi sıvı bir yakıt kullanılırdı. Gaz yağı, genellikle bakkallarda satılırdı. Bazen para karşılığı, bazen de buğday karşılığı. Haznenin hemen üzerinde, gaz ayarı için kullanılan bir de çark bulunurdu. Fitilin bir ucu yakıt haznesinin içine daldırılır, diğer ucu da çarktan geçirilerek dışarıya verilirdi. Fitil, yakıtın hazneden taşınmasını ve yanmasını sağlardı. Yanan alevi rüzgârdan korumak için de camı vardı. Ayrıca lambanın bir tarafında yansıtma levhası da olurdu. Lüks diye tanımlanan lamba ise daha farklı ve aydınlatma şiddeti ise daha fazlaydı.

Değerli arkadaşlar, bu lambalar gece evlerin aydınlatmasında kullanılmaktaydı. Hatırladığım kadarıyla, gece kasabanın sokakları aydınlatılmıyordu ve sokaklar karanlıktı. Gece evlerden gelen pek de parlak olmayan, sönük ışıklar görülebilirdi. İnsanların bazen ellerinde gaz lambaları veya ender de olsa lüks ile bir yerden başka bir yere gittiklerini görürdük. Yukarıda ifade ettiğim gibi lüks denilen lamba daha pahalı olduğundan, evlerden ziyade bakkallarda veya kahvehanelerde olurdu. Daha çok aydınlatsın diye. Bunları birkaç bakkalda gördüğümü hatırlıyorum. Benim çocukluğumda bakkal adı yoktu galiba. Dükkândı adı.

Bir gün, kasabaya demir direklerin dikildiğini gördük. Toprak belli bir derinliğe kadar kazılıyor, direkler de bunların içlerine yerleştirilip betonla sabitleniyordu. Bunlar nedir diye sorduğumuzda; elektriğin geleceği, artık kasabanın sokaklarının ve evlerinin elektrikle aydınlatılacağı söylendi. Bu elektrik nasıl bir şeydi? Bunu bilmemize imkân yoktu. Belki büyükler biliyordu fakat ben böyle bir olgunun nasıl bir şey olduğu ile ilgili en ufak bir bilgiye dahi sahip olmadığımı hatırlıyorum. Zaten çok da küçüğüm. Henüz okula bile gitmiyorum. Belki okula gidenlere öğretmenler anlatıyordu. Ancak o zamanlar bu konuda en ufak bir bilgimin veya fikrimin olduğunu zannetmiyorum.

Direkler dikildikten sonra, belli bir müddet elektriğin gelmediğini hatırlıyorum. Direkler belli bir süre öylece kala kaldılar. Kasabada direkler vardı lakin elektrik yoktu. Günlerce, adeta biz onlara baktık, onlar da bize... Kasabanın etrafı direklerle sarılmıştı. Sadece direkler vardı. Başka bir şey de yoktu. Ne gelen ne de giden. Belki de ödenek yoktu; elektrik kablolarının döşenmesi ve ampullerin takılması için. Hatta zaman zaman, onlar bizler için bir oyun aracı haline gelmişti. Bazı arkadaşların ara sıra direklere tırmandıklarını hatırlıyorum. Büyükler elektriğe çarpılmayalım diye de hep uyarırdı... Elektriğin geleceğinden tam ümidimizi kesmiştik ki tekrar faaliyet başladı. Kablolar döşendi, ampuller takıldı. Beni en çok etkileyen de ampuller olmuştu. Çok farklı bir şeydi onlar benim için. O zamana kadar hiç görmediğim bir yapısı vardı. Hatırladığım kadarıyla, benim o zamana kadar radyodan sonra gördüğüm ikinci teknolojik alet ampuldü galiba. Belki diğerlerini de görmüşümdür ancak şu an hatırlamıyorum?

Kasabada bir haber duyduk. En kısa zamanda elektrik gelecek dendi. Haberi yanılmıyorsam büyüklerimizden duyduk. Belki de rahmetli anacığım söyledi. Şimdi tam hatırlamıyorum. Çok heyecanlandık. Elektriğin geleceğini merakla bekliyorduk. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra, bir kış veya sonbahar günüydü galiba, zira havanın soğuk olduğunu hatırlıyorum; bu gece, kasabaya elektrik gelecek ve sokaklar da elektrikle aydınlatılacak dendi. İnanın, bu nasıl bir şey diye merakla bekliyoruz. Ağabeylerim ve o günkü arkadaşlarımla?  Neyse, gece oldu. Lambaların yanmasını dört gözle bekliyoruz. Birden bire kasabanın sokaklarında bir ışık belirdi. Bu inanılmaz bir şeydi! Benim için. Ne kadar da mutlu olduğumuzu hatırlıyorum. Şuan bile inanın o günü tekrar yaşıyorum. Elektrik bizim için müthiş bir olaydı. Her yer sanki nurani bir yapıya bürünmüştü. Bu bir mucizeydi adeta. Artık bizim için, gece karanlığının korkusu bitmişti. Gece olmasına rağmen, kasabanın her tarafına artık aydınlık içerisinde korkusuzca gidebilecektik. Lambalardan gelen ışığa bakmaya doyamadığımızı hatırlıyorum. O soğuk gecede, havanın lamba etrafındaki hareketini seyretmek, inanılmaz bir şeydi. Işığın inanılmaz bir etkisi vardı. O gece, çok geç saatlere kadar arkadaşlarla beraber kasabanın dört bir yanını dolaştığımızı hatırlıyorum. O gece başka bir gece, kasaba da başka bir kasabaydı, bizim için. Hayatımda hiç unutamadığım bir gece olmuştu. Zihnimde, artık başka bir kasaba algısı oluşmuştu. Teknolojinin ne kadar büyük bir nimet olduğunu, bizzat o gece yaşayarak anlamıştım. Karanlık, bir anda aydınlığa çevrilmişti. Sanki eski bir çağdan, yeni bir çağa geçmiştik. O gece, sadece kasaba değil sanki tüm zihinler de aydınlanmıştı. Artık yaşamda değişecekti. Daha aydınlık yeni bir yaşam da bizi bekliyordu sanki. Aslında o gece, bir dönüm noktasıymış. Bunu ben de dâhil belki de herkes daha sonra, daha iyi anlayacakmış?

Kasabada maddi durumu biraz iyi olanlar, hemen evlerine kablo hattı çektirip, elektrikle aydınlanmaya başladılar. Evleri elektrikle aydınlananların, sanki zihinleri de aydınlanıyordu. Bu aydınlık; hem maddi hem de kültürel zenginliğin belirtisi gibiydi. Gece öğrenciler rahatlıkla derslerini yapacak, yaşlılar da geçmiş hikâyelerini daha rahatlıkla anlatacaklardı. Zira benim çocukluğumda, yaşlılar daha çok geçmiş tecrübelerini ve yaşamla ilişki kuran değişik hikâyeler anlatırlardı. Öğretici ve öğüt verici...

Bizim daha evimizde elektriğimiz yokken, rahmetli dayım evine elektrik hattı çektirdiğini ve elektrikle aydınlandığını hatırlıyorum. Evinden çıkan aydınlığı da hala unutamıyorum. Floresan lamba kullanıyordu sanki. Bu lamba, diğer ampullere göre de daha pahalıydı. Ancak şiddetli bir ışığı da vardı?

Sonra pek tabi olarak, elektrik kullanımı kasabada yaygınlaştı. Artık hemen hemen her yer elektrikle aydınlatılıyordu. Daha önce, kasabanın minaresine çıkılarak okunan ve ancak belli yerlerde duyulan ezanın sesinin bile her yerden duyulduğunu hatırlıyorum. Artık kasaba, eski kasaba değildi. Adeta değişmişti. Bana göre, elektriğin gelişinin başlangıcı, kasaba için geleneksel yaşamdan modern yaşama geçişin dönüm noktasıydı. Sadece kasabamı? Belki de ülkemiz için de durum aynıydı.

Değerli dostlar, bugün de teknolojinin anlamını ifade eden eski bir anımı sizlerle paylaşmış oldum. Eski yaşamın hangi zorluklar içerdiğini, bir nebze de olsa ortaya koyduysam kendimi bahtiyar hissederim. Bugün çok sıradan olan elektriğin kullanımının, ne kadar büyük bir nimet olduğunu bizatihi yaşayarak gördüm. Ancak şunu da ifade etmek de faydalı olabilir diye düşünüyorum. Elektriğin yokluğunun kaderden öte bir şey olduğunu da şimdi daha iyi anlıyorum. Bu durum resmen fakirlikti. Ağabeyim yıllar sonra Almanya´ya gidip orayı görünce; fakirliğin bir kader olmadığını Almanya´yı görünce anladım dediği gibi. İstenirse, çalışılırsa, irade ortaya konunca olabilirmiş. Allah da yardım edermiş. Fakirliğin kader boyutu belki de insanlar içindir; belki de devletler için değildir, kim bilir?

Elektriğin kasabaya gelmesine vesile olan; zamanın Belediye Başkanını, kasabanın iyiliğine olan her konuda aktif rol oynayan, aynı zamanda eski komşumuz da olan Hafız Dedeyi, diğer destek veren tüm dedeleri ve nineleri; hayır ile yâd eder, mekânlarının cennet olmasını dilerim. Bu arada ampul buluşuyla, tüm insanlığı aydınlatan Edison´u da anmadan geçemeyeceğim. Bana göre ampul, insanlık tarihinin en önemli buluşlarından biri diyeceğim. Onun da toprağının bol olması; ışıklar içinde uyuması, dileğim?

Dostlar ve hemşerilerim, nerelerden geldiğimizin anlaşılmasına katkı vermek amacıyla yazdığım bu yazının; ülkemizin geçmişinin bir elektrik ampulü kadar olmasa da bir gaz lambası kadar hatta bir mum kadar da olsa aydınlanmasına ve o günlerin unutulmayarak, genç nesillere aktarılmasına vesile olmasını temenni ederim.  Bu temenninin gerçekleşmesi beni mutlu edecektir; bunu da belirtirim?

 

Hoşça kalın?