KİM HAKLI, KİM HAKSIZ?
Tadıyla Tuzuyla - Reyhan Öztemir
Tarih: 5.10.2017 00:00:01 / 1606okunma / yorum
REYHAN ÖZTEMİR

Okullar açılalı 3 hafta oldu. İlk hafta aileleri okul telaşı sardı. Kırtasiyeciler, kitapçılar, marketler hatta kırtasiyeyle alakası olmayan pek çok ticarethane okul alış verişi için doldu taştı.

Okul çağında çocuk sahibi olanlar bilir, onca masraf alıp başını gitti. Al al bitmiyor. Fakiri fukarayı saymıyorum, orta halli aileler bile ayın sonunu nasıl getiriceğiz diye kara kara düşünüyor. Bitmiyor ki bitsin okul ihtiyacı. Elbette çocuklarımız her şeyin en iyisine layık, en güzelini hak ediyor. Eğitime harcanan paraları boşa gitmiş saymam. Lakin, iş öyle değil. Bu arada Devletimiz Allah razı olsun öğrencilerin kitaplarını veriyor.

‘Eskiden´ diye başlayan cümleleri çok sevmem ama eskiden gerçekten çok kötüydü. Günlerce kitap arar dururduk. Öğretmenlerimiz “şu yayın evinin kitabını alacaksınız” dediğinde, aileler arası başlardı bir yarış. Kitapçı kitapçı dolaşır öğretmenlerimizin istediği kitapları bulmaya çalışırdık. Bulamadıklarımızı sahaflardan temin ederdik. O zamanlar kitaplar çok pahalı, yani babam öyle söylerdi. Bizim gibi 8 çocuklu bir aileyi düşünsenize, hali vakti yerinde olsa ne olacak, kaldı ki halimiz vaktimiz yerinde de değildi. Kıt kanaat geçinir giderdik. Şu anda düşünüyorum da, babam nasıl başa çıkmış bütün bunlarla bilemiyorum.

Bunca kelamdan sonra gelelim asıl mevzuya; şu anda yukarıda da bahsettiğim gibi kitapları devletimiz temin ediyor, sağolsun. Yalnız öğretmenlerimiz bundan sanırım çok memnun değiller ki, sürekli “yardımcı kitap” adı altında aileleri sözde zorunlu değil ama gerçekte zorunlu kitap olmaya yöneltiyor. Dediğim gibi zorunlu değilmiş ama bütün ödevler o kitaplardan veriliyor. Çalışmalar o kitaplardan yapılıyor. Bunun nesi zorunlu değil acaba?

Öğretmenlerimiz kızmasınlar bana. Öğretmen arkadaşlarıma veya çeşitli okullardaki eğitimcilere sorduğumda, “Devletin verdiği kitaplar yetersiz” diyorlar. Bu işte bir anormallik olmalı. Ya devlet verdiği bu kitapların yetersizliğinin farkında değil, ya da öğretmenlerimiz başka şeyler peşinde… Kimseyi zan altında bırakmak istemem. Lütfen çıkın dışarıda öğrencisi olan hangi veliye sorarsanız sorun bu konuda müzdarip. Yardımcı kitapları al al bitmiyor. Sürekli yardımcı kitap alıyoruz.

Allah sizi inandırsın, dönem boyunca hiç kullanılmayan devlet kitaplarını biliyorum. Yıl sonunda okullara tekrar teslim ediliyor. Tekrar teslim edilmesi güzel, bu konuda okulları takdir ediyorum. En azından çöpe gitmiyor.

Bi gün oturdum, “şu devletin verdiği kitaplara bakayım, yardımcı kitaplardan ne farkı var acaba” diye... Ya bende mi var bi anormallik, yardımcı kitapta ne varsa, aynısı devletin kitabında da var. Peki aileleri bu zora sokma, bu kadar masraf altında ezmeye kimin ne hakkı var? O kitaplar yetersizse, öyleyse devlet bu işi bilmiyor. Başka bir şey gelmiyor aklıma bunu söylemekten başka.

Bunları yazarken, son olarak çok sevdiğim ve saygı duyduğum bir öğretmen arkadaşımı arayıp, “Hocam siz kaynak kitabı aldırdınız mı, ya da bu konuda görüşünüz nedir” diye sorduğumda çok ilginç cevap aldım. Sevgili öğretmen arkadaşım diyor ki, “…Evet ben de kaynak kitaplarına karşıyım, lakin devlet kitapları daha düz mantık, çocukların çalışması, test çözmeleri açısından daha yetersiz. Çünkü yarış halindeki velilerimiz, çocuklarının daha çok ödev yapıp daha çok test çözmelerini istiyor. Bu da devlet kitaplarında yok. Hatta 4. sınıfta sosyal bilimler dersi diye bir ders var, okullar açılalı 3 hafta oldu, ama hala devlet sosyal bilimler kitabını göndermedi” diyor.

Haydaa… Şimdi kime ne diyeceğiz. Devlet haklı, öğretmen haklı, veli haklı, sanırım tek haksız olan var o da ben…

Sevgiyle kalın… 

Anahtar Kelimeler: HAKLI, HAKSIZ
Yazarın Diğer Yazıları
DIŞARDA BİR GÖZÜMÜZ OLSUN (28 Ağustos 2018 - Salı)
HASAN AMCA (08 Şubat 2018 - Perşembe)
BABAYA DA GÜVENMEYECEKSEK… (15 Aralık 2017 - Cuma)
ALLAH VAR, GAM YOK! (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GEÇEN YIL BUGÜN… (15 Temmuz 2017 - Cumartesi)
GEÇ KALMIŞ SAYILMAYIZ (29 Haziran 2017 - Perşembe)
ANNEM, AMA ÇOK YÜREKTEN ANNEM (24 Mayıs 2017 - Çarşamba)
TEK ÇIKIŞ, TEK VARIŞ (08 Mayıs 2017 - Pazartesi)
ÇOCUKLUĞUMUN 23 NİSAN´I (27 Nisan 2017 - Perşembe)
YENİ MODA(!) (04 Nisan 2017 - Salı)
HADİ ORDAN, PİS AVRUPA! (29 Mart 2017 - Çarşamba)
BUGÜN, ÖNEMLİ 3 GÜN (21 Mart 2017 - Salı)
KADIN OLMAK ZAMAN ZAMAN… (08 Mart 2017 - Çarşamba)
HER DERDE DEVA (01 Mart 2017 - Çarşamba)
İÇİN Mİ, DIŞIN MI HANGİSİ DOĞRU? (22 Şubat 2017 - Çarşamba)
BUGÜN ‘SEVGİLİLER GÜNÜ´YMÜŞ! (14 Şubat 2017 - Salı)
KORKUYORUM, YA GEÇEMEZSEM! (01 Şubat 2017 - Çarşamba)
BIRAKIN ÇOCUKLAR TATİL YAPSIN! (25 Ocak 2017 - Çarşamba)
EN ÇOK İYİ GÜN DOSTU SEVERİM (18 Ocak 2017 - Çarşamba)
İLK YAZI… (11 Ocak 2017 - Çarşamba)
Sayfa:
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
21 Şubat 2019 Perşembe
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL