KİŞİSEL İLETİŞİMİN FORMÜLÜ VAR MI?
Bilimsel ve Sistemsel Bakış - Prof. Dr. Ünal ÇAMDALI
Tarih: 30.5.2019 00:00:04 / 752okunma / yorum
Prof. Dr. Ünal ÇAMDALI

Değerli dostlar, kişisel iletişim; sosyal alanda insanların birbirleriyle geçinmesi ile ilgili en önemli konulardan biridir. İnsanların birbirleriyle geçinmeleri ise toplumsal barışın ve huzurun sağlanması açısından gereklidir. Geçinmenin en önemli unsurlarından biri de iletişimdir. İletişim aynı zamanda bir davranış biçimidir. Tek başına aslında bir bilim alanıdır. Uzun yıllar eğitim gerektiren bir husustur. Konunun pek çok boyutu da söz konusudur. Psikolojik, fizyolojik, kültürel, toplumsal, eğitim, aile, çevre ve daha belki pek çok şey konunun boyutları olarak ifade edilebilir. Söylediğimiz şeyi matematik diline çevirecek olursak; ki=f (p,f,k,t,e,a,ç,…) şeklinde bir fonksiyon yazmak mümkündür. Fonksiyondan da görüldüğü üzere olay çok boyutlu yani çok parametrelidir. Matematikte bir fonksiyonun ne kadar çok parametresi varsa fonksiyon o kadar karmaşık demektir. Karmaşık fonksiyonların denklemi ve çözümü de karmaşıktır. Fonksiyonu denklem haline dönüştürürsek belki şöyle bir şey yazabiliriz: ki=pxfykztuevawçm…. Burada üstel ifadeler ağırlıklarına göre farklı değerdeki sabit veya değişken sayılar olabilir. Denklemi gördükten sonra artık gerisini siz düşünün. Hadi çözün denklemi! İşin içinden çıkın! Nasıl çıkılacaksa…

Değerli dostlar, denklem benim uydurduğum bir denklem. Bu konuda ve diğer başka konularda da modelleme mantığını bilirseniz, denklem türetmek mümkündür. Denklemde göstermeye çalıştığım şey sosyal konuların fiziksel konular gibi olmadığıdır. Daha karmaşık bir yapı sergiledikleridir. Ancak fiziksel olaylar gibi katı ve mekanistik değildirler. Fiziksel sistemlerin doğasında katı mekanistik yapılar söz konusudur. Belli koşullar doğmadan, belli sonuçlar oluşmaz. Örneğin; duran bir cisme bir kuvvet uygulamadan, cisim harekete geçemez. Yanıcı ve yakıcı olmadan da yanma meydana gelmez. Nihayetinde fiziksel dünyada bedelsiz bir şey gelişemez. Mutlaka her şeyin bedelinin ödenmesi gerekir.

Sosyal dünya, karmaşık olsa dakatı ve mekanik değildir. Daha esnektir. Bu yapıda rol oynayan pek çok parametre olmasına rağmen mekanik dünyanın tersine daha kaotiktir. Zaman zaman hiç beklenmedik olaylar, sosyal alanda meydana gelebilir. Tarihin yönü her an değişebilir. İnsanlar birbirlerinden hiçbir beklenti içinde olmadan bir şeyler yapabilir. Farklı duygular içerisinde olabilir. Sosyal dünyada; fizik yasaları ve akıl kadar duygular da etkilidir. Bu bakımdan, zaman zaman fiziksel yasalara ve mantık ilkelerine karşın metafizik alana taşınması umuduyla veya başka gayelerle pek çok hadise kendiliğinden, beklenmedik bir şekilde oluşabilir. Karşılıksız yardımlaşma gibi. Güçsüzü koruma gibi…

Değerli dostlar, iletişim; bilginin, bir göndericiden bir alıcıya aktarılmasıdır. Gönderici ve alıcı kişi ise adı kişisel iletişim olmaktadır. Burada bilginin anlaşılması da gerekmektedir. Hem de göndericiden alıcıya, anlaşılabilir ortamda. Tanımdan da anlaşıldığı üzere iletişim için bilgi ile birlikte bir verici, bir alıcı ve bir de ortam olması gerekmektedir. İletişimin en önemli sorunu bence anlaşılabilir olmamasıdır. İletişim kazaları genelde anlaşamamaktan kaynaklanmaktadır. O zaman şu soruyu sormak gerekir? Anlaşamamanın nedeni nedir?

Bunun bana göre bir sürü nedeni vardır. Ancak burada bazılarını ifade edebilirim. Genel olarak iletişim kazası olarak ortaya çıkan sorunun en temelleri: dinlememek, duygudaşlık (empati) yapamamak, adil olmamak, kendi çıkarını karşısındakinden daha üstün tutmak, kıskançlık ve diğer pek çok neden. Bunların yani temel sorunların en temel nedeni nedir? Diye sorduğumuz zaman, bana göre en temel neden benlik sorununun varlığıdır. Benlik sorunu derken hep ben duygusunun egemen olması, var olma, hayatta kalma ve diğer faktörlere bağlı olarak bencil olmadır. Ben merkezli olmadır. İnsanoğlunun en temel içgüdülerinden biridir bu. Hayatta sürekli kalmak, yaşamı hep sürdürmek ve hiç ölmemek. Ancak bunun mümkün olmadığını herkes biliyor. Buna rağmen mücadele hep devam ediyor. Mücadeleyi etkin kılan duygu, ilk insandan beri vardır. Bundan sonra da olacaktır. Bu durumda iletişim hiçbir zaman en iyi şekilde gerçekleşmeyecek mi? Şeklinde bir soru da akla gelmektedir. Galiba olamayacak. Ne yazık ki… Zira insanoğlu kendi iç dünyasında belli merhaleleri aşamadığı sürece iletişim de en iyi noktaya gelemeyecektir.

İnsanlığın pek çok sorunlarının yüksek oranda çözülememesi gibi iletişim sorunu da bu anlamda çözülecek gibi durmamaktadır. Bunun için yapılacak bir şeyler yok mu? Dersek, aslında yapılacak çok şey var. Bunun için en başta eğitim gelmektedir. Kim ne derse desin; eğitim her konuda olduğu gibi bu konuda da temel bir yapı olarak karşımızda durmaktadır. Ancak eğitim salt meslek edinme süreci olarak algılanırsa çare olmayabilir. Geçmişte yaşamış olduğum pek çok tecrübelerden de biliyorum ki belli bir eğitim seviyesinde, belli meslek sahibi olmalarına rağmen iletişim gibi temel konularda pek çok eksikleri bulunan insanlar tanıdım. Bazen onları anlamakta da zorluk çektim. Bu hususta eğitimi, salt bilgi depolanması olarak değil davranış ve iletişim gibi konuların da öğrenildiği bir süreç olarak kabul etmek gerekmektedir. Aksi takdirde, eğitimli ancak pek çok sorun üreten yapıda insanlarımızın olması, ister istemez ortaya çıkacaktır. Bu tür insanlar, mesleki sorunları çözse de sosyal sorunları çözemeyecektir. Fayda yerine sorun da üretebileceklerdir.

Değerli dostlar, kimilerine göre iletişimin en önemli sorunu dil olsa da dilden de öte diğer sosyal ve bireysel özelliklerin de sorunun kaynağında rol oynadığını düşünmekteyim. Adaletli bir anlayışta, bence iletişim sorunu en aza inecektir. Hakkı gözeten bir yapı hakeza anlamayı ve anlaşılmayı da en üst seviyeye getirecektir. Yaşamın hep sınırlı, ömrün de hep az olduğunu vurgulamamıza rağmen hiç ölmeyecek gibi bir dünya hırsı, bence değerler sorununun yanında iletişim sorununu da beraberinde getirmektedir. Bu bakımdan iletişim sorununu salt iletişimin araçları olan dil, ortam gibi parametrelere indirmek, sorunların çözümü için yeterli görünmemektedir.

Sorunlara en temelden yaklaşmak ve çözümünü de en temelden gerçekleştirmek daha kalıcı olacaktır. Aksi halde, iletişimsizliğin geçinmek sanılması; niceliğin de egemen olması kaçınılmazdır. Bu durum, aynı zamanda problemin kaynağını ortaya çıktığı yerde değil varlığını ifade edende aranması gibi garip bir durumun doğmasına da sebep olacaktır ki tedavi doğru olsa bile teşhis yanlış olacaktır. Sonuçta da sorun çözülemeyecektir. Kaldı ki sorunlar ortaya çıktıkları zeminde değil, başka zeminlerde çözülecektir…

 

Hoşça kalın…

Anahtar Kelimeler: KİŞİSEL, İLETİŞİMİN, FORMÜLÜ
Yazarın Diğer Yazıları
KAHRAMAN TÜRK KAVMİ: ÖZBEKLER (16 Ekim 2019 - Çarşamba)
KAYSERİLİ EMİN AMCA (07 Ekim 2019 - Pazartesi)
KAYSERİ LİSESİ (30 Eylül 2019 - Pazartesi)
ALINGANLIK ÜZERİNE (23 Eylül 2019 - Pazartesi)
BASKETBOL ŞAMPİYONASI VE ANIMSATTIKLARI (16 Eylül 2019 - Pazartesi)
ZAMANDA YAŞAMAK ZAMANLA ANLAMAK (26 Ağustos 2019 - Pazartesi)
İNSANLAR, BAYRAMLAR VE ANLAMLAR… (19 Ağustos 2019 - Pazartesi)
BU NASIL BİR DAVRANIŞ?.. (05 Ağustos 2019 - Pazartesi)
SÜMER LİSESİ… (27 Temmuz 2019 - Cumartesi)
SADECE BİZ Mİ VARIZ? (15 Temmuz 2019 - Pazartesi)
HANGİ SORUNLARA HANGİ SORULAR… (12 Temmuz 2019 - Cuma)
FİZİK BİLMEK NE ANLAMA GELİR?.. (04 Temmuz 2019 - Perşembe)
SORUNSUZ BİR YAŞAM OLACAK MI?.. (29 Haziran 2019 - Cumartesi)
SORUNLARI KİMLER ÇÖZECEK? (27 Haziran 2019 - Perşembe)
DÜNYA KAÇ MİLYAR İNSANI BESLEYEBİLİR? (22 Haziran 2019 - Cumartesi)
DİLİN ÖNEMİ VE DEĞERİ (20 Haziran 2019 - Perşembe)
BİR SINAVIN ARDINDAN… (18 Haziran 2019 - Salı)
İNSAN KAYNAĞIMIZ (15 Haziran 2019 - Cumartesi)
GENÇLERE SINAVLARLA İLGİLİ TAVSİYELERİM… (13 Haziran 2019 - Perşembe)
MAL MÜLK SEVDASI… (10 Haziran 2019 - Pazartesi)
DOSTLUKLAR VE BAYRAMLAR… (04 Haziran 2019 - Salı)
KARAR VERMEK… (01 Haziran 2019 - Cumartesi)
BİLİM SÖYLEŞİLERİ (25 Mayıs 2019 - Cumartesi)
19 MAYIS GÜNÜ KUTLAMALARINDAN BİR ANI (II) (22 Mayıs 2019 - Çarşamba)
ÇOK HIZLI AKIP GİDEN ZAMAN... (18 Mayıs 2019 - Cumartesi)
TOPLUMSAL GÜVEN SORUNU (14 Mayıs 2019 - Salı)
İNSAN DA BİR ISI MAKİNASI MI? (11 Mayıs 2019 - Cumartesi)
TOPLUMSAL ENERJİMİZ (09 Mayıs 2019 - Perşembe)
KASABAYA ELEKTRİĞİN GELDİĞİ GECE… (04 Mayıs 2019 - Cumartesi)
TUZHİSAR´IN SIHHİYECİSİ (25 Nisan 2019 - Perşembe)
KİME HANGİ BİLGİ GEREKLİ… (23 Nisan 2019 - Salı)
TÜKETEN İNSAN TÜKENEN CİHAN… (20 Nisan 2019 - Cumartesi)
KARADELİĞİN FOTOĞRAFI (18 Nisan 2019 - Perşembe)
YAPAY ZEKÂDAN DOĞAL ZEKÂYA (13 Nisan 2019 - Cumartesi)
TV KANALLARINA (AKADEMİK) BAKIŞ (09 Nisan 2019 - Salı)
HATA YAPMANIN YOLLARI (02 Nisan 2019 - Salı)
HAYATIN ÜNİVERSİTESİ OLUR DA… (28 Mart 2019 - Perşembe)
PARANIN KANUNU (26 Mart 2019 - Salı)
KIYAMETİN ENTROPİSİ (23 Mart 2019 - Cumartesi)
KÜRESEL ISINMA KÜRESEL BOZUNMA (21 Mart 2019 - Perşembe)
İCAT ÇIKARMA! (19 Mart 2019 - Salı)
KÜRESELLEŞEN DÜNYA YALNIZLAŞAN SİMA (16 Mart 2019 - Cumartesi)
HIRSLAR VE TUTKULAR (14 Mart 2019 - Perşembe)
SORUNLARIN KAYNAĞI VE ÇÖZÜMÜ (12 Mart 2019 - Salı)
BİLİM HER ŞEYİ AÇIKLAR MI? (05 Mart 2019 - Salı)
TECRÜBE Mİ TEORİ Mİ? (02 Mart 2019 - Cumartesi)
SAMİMİYET, GAYRET VE BAŞARI (28 Şubat 2019 - Perşembe)
ELEŞTİRİ VE ELEŞTİREL BAKIŞ (26 Şubat 2019 - Salı)
BİLGİNİN ÜRETİMİ VE GELİNEN NOKTA… (23 Şubat 2019 - Cumartesi)
KALIPÇI BAKIŞTAN KALBİ BAKIŞA (21 Şubat 2019 - Perşembe)
HAYAT BAYRAM OLMASA DA… (19 Şubat 2019 - Salı)
HAYAT BAYRAM OLSA İNSANLAR DA BİRLİK (16 Şubat 2019 - Cumartesi)
TELEVİZYONLARDAKİ PROGRAMLAR (14 Şubat 2019 - Perşembe)
AKIL YAŞTA MI? BAŞTA MI? (09 Şubat 2019 - Cumartesi)
BİLİMİN TABANA YAYILMASI (07 Şubat 2019 - Perşembe)
OTİZM: BİR SALGIN MI? (02 Şubat 2019 - Cumartesi)
TOPLUMSAL DUYARSIZLIĞIN ARTIŞI MI? (31 Ocak 2019 - Perşembe)
DEĞİŞEN DÜNYA DEĞİŞEN İNSAN (24 Ocak 2019 - Perşembe)
SOSYAL MEYDANDAN SOSYAL MEDYAYA (19 Ocak 2019 - Cumartesi)
YAŞAMIN ANLAMI ÜZERİNE (17 Ocak 2019 - Perşembe)
ÇEKİM VAR DA, ÇEKEN DE VAR MI? (15 Ocak 2019 - Salı)
NE KADAR VE NEREDE KUANTUM? (10 Ocak 2019 - Perşembe)
İKİ İLKOKULUM VE İKİ ÖĞRETMENİM (I) (03 Ocak 2019 - Perşembe)
ENTROPİ: YAŞAMIN BEDELİ Mİ? (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
KİŞİSEL İLİŞKİLER VE TOPLUMSAL YAPI (27 Aralık 2018 - Perşembe)
POSTMODERN YAŞAM (25 Aralık 2018 - Salı)
MODERN YAŞAM (22 Aralık 2018 - Cumartesi)
GELENEKSEL YAŞAM (20 Aralık 2018 - Perşembe)
SİZİN ANNENİZ HİÇ ÖLMESİN… (18 Aralık 2018 - Salı)
OKUMAK VE YAZMAK (13 Aralık 2018 - Perşembe)
GENÇLERE TAVSİYELER (08 Aralık 2018 - Cumartesi)
NEREYE GİDİYORUZ? (04 Aralık 2018 - Salı)
YERELLİK Mİ? EVRENSELLİK Mİ? (22 Kasım 2018 - Perşembe)
NİCELİK Mİ? NİTELİK Mİ? (20 Kasım 2018 - Salı)
YAŞAMDAKİ DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM (15 Kasım 2018 - Perşembe)
ENERJİMİZİ NEREDE HARCIYORUZ? (06 Kasım 2018 - Salı)
ÜLKEMİZİN ENERJİ SEPETİNE BAKIŞ (03 Kasım 2018 - Cumartesi)
ENERJİ NEDİR? NE DEĞİLDİR? (II) (30 Ekim 2018 - Salı)
ENERJİ NEDİR? NE DEĞİLDİR? (I) (27 Ekim 2018 - Cumartesi)
Sayfa:
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
16 Ekim 2019 Çarşamba
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL