MODERN YAŞAM
Bilimsel ve Sistemsel Bakış - Prof. Dr. Ünal ÇAMDALI
Tarih: 22.12.2018 00:00:02 / 383okunma / yorum
Prof. Dr. Ünal ÇAMDALI

Değerli dostlar, modern kelimesi, yeniliği çağrıştırsa da kelimenin kökeninin çok eskilere dayandığı ifade edilmektedir. Bu bakımdan, modern kelimesinin pek de modern bir kelime olmadığı da kaynaklarda belirtilmektedir. Bu gün, kelimenin etimolojik, tarihsel ve diğer anlamalarından ziyade her zaman yaptığım gibi yaşam içerisinde edindiğim gözlem ve tecrübelerden hareket ederek, modern yaşam hakkındaki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Çocukluk da dâhil lise yıllarım, modern anlayışın etkilerinin Kayseri´de yeni yeni hissedilmeye başlandığı dönem olmakla birlikte, Kayseri´de geleneksel yaşam anlayışları yine de egemendi. Bu durumu, bir önceki yazımda belirtmeye çalıştım. Ben, 80´li yıllarda üniversite okumak için İstanbul´a gittiğimde, İstanbul´un Kayseri´den çok farklı olduğunu, bu hususta orada modern bir yaşamın daha baskın olduğunu gözlemledim. O dönemlerde iki şehir arasında, bu konuda oldukça önemli farklar vardı. İstanbul´da sokaktaki yaşamda modern tarz hissedilse de bu tarzın o zamanlar henüz bireysel yaşamda da tamamen egemen olduğunu düşünmüyorum. Modern yaşam tarzının özel alanda da tamamen egemen olması için, belli bir zamanın geçmesi gerekiyordu. Daha önce de ifade ettiğim gibi, dönüşümün bir faz farkı ile yani bir gecikme ile gerçekleştiğini düşünüyorum.

90´lı yıllarda ise modern çağ anlayışı egemenliğinin, ülkemizde sadece İstanbul gibi büyük anakentlerle sınırlı kalmadığını, bu noktada Kayseri gibi Anadolu şehirlerinin de söz konusu değişimden önemli derecede etkilenerek dönüştüğünü gözlemledim. Bu durumu toplum bilimciler daha bilimsel olarak ifade etseler de ben burada sadece gözleme dayalı düşüncelerimi ortaya koymaya çalışıyorum.

Pek çok düşünür, genellikle toplumsal değişim ve dönüşümlerin daha çok sanat ve edebiyat ile başladığı tezini savunmaktadır. Bu değişim ve dönüşümde mutlaka bunların önemli rolleri olsa da bana göre toplumsal değişim ve dönüşümlerde teknolojinin daha fazla rolü vardır. Teknolojinin gelişimi ile birlikte toplumsal yapıdaki değişimlerde kendiliğinden gelişmektedir. Kaldı ki iletişimin, ulaşımın, vb. olguların artmasıyla, sanat ve edebiyat ile ilgili akımların da yaygınlaşması daha hızlı gerçekleşmektedir. Bunlar, toplumsal ve diğer alanlardaki değişime ve dönüşüme bir anlamda önemli destek de vermektedir. Ancak, bence bu dönüşümde asıl olan yani motor görevi gören şey, kaynak kullanımının artması ve bunun toplumsal yaşama yansıtılmasıdır. Burada kaynak; hammaddeler, enerji kaynakları ve diğer pek çok şey. Konuya termodinamik bakış açısından açıklama getirmeye çalışırsak, bir sisteme giren enerji artarsa, bu enerjinin etkisiyle o sistemi oluşturan yapılarda da değişim ve dönüşüm artacaktır. Bu durumda, ayrışmalar ve uzaklaşmalar meydana gelecektir. Söz konusu doğal olay evrendeki tüm sistemler için geçerlidir. Toplumsal sistemler ile de sınırlı değildir. Yaşamın her katmanında aynıdır. Örneğin bakterilerin bile besinleri yani enerjileri artarsa; birbirlerinden uzaklaştıkları, azalınca da birbirlerine yakınlaştıkları bilinen doğal bir gerçekliktir.

Modern yaşam ile birlikte yukarıda da belirttiğimiz gibi pek çok alanda insan yaşantısını kolaylaştıracak gelişmeler meydana gelmiştir. Ekonomik anlamda daha güçlü bireylerle birlikte özgürlüklerde de gelişmeler kaydedilmiştir. Artık toplumdaki bireyler, geleneksel yaşamdaki gibi birbirlerine daha çok bağımlı değillerdi. Ekonomik olarak daha güçlü ve bireysel yaşama anlamında daha özgür kimselerdi. Ancak termodinamiğin ikinci kanuna göre; her şeyin bir bedeli de vardı. Modern bireyi ekonomik olmasa da sosyal ve psikolojik olarak bekleyen başka sorunlar vardı. Bu sorunların en temeli, kullanılan enerjinin artmasına bağlı olarak artan ayrışma, yalnızlık ve içe kapanıklıktı. Bu da kaçınılmaz bir sondu. Birey fiziksel manada belki güçlü görünüyordu. Pek çok isteğini karşılamada da geleneksel insana göre üstündü. Örneğin mesafeler artık adeta azalmıştı. Uzaklık kavramı, eski anlamında değildi. Kişi istediği kimseyle, modern araçlar sayesinde çok rahat olarak iletişime geçebiliyordu. Daha çok tüketiyordu. Bilgiye ulaşması daha kolaydı. Sağlık alanında geçmişe göre daha fazla ve daha teknolojik hizmet alıyordu. Ancak yukarıda da ifade ettiğimiz gibi her şeyin bir bedeli de vardı. Bunun için insanoğlunun bazı bedelleri ödemesi gerekiyordu. Bunlardan bazıları; tüketmek için daha çok üretmek, yalnızlaşmak ve belki fiziksel olmasa da psikolojik olarak geleneksel insana göre daha farklı bir yapı içinde bulunmaktı. Bu da modern yaşamın getirdiği entropik (karmaşık) bir durumdu. Bunlar kolaylaşan yaşamın karşılığı olarak, modern insanın ödemek zorunda olduğu bedellerden sadece birkaçıydı.

Kültürel kodlarımızın farklı olmasından dolayı, ülkemiz bu noktada pek çok batı ülkesine göre biraz daha farklı olsa da yaşam anlayışlarının farklılığına rağmen kaçınılmaz sonuç, aslında ülkemiz için de geçerlidir. Burada bize düşen görev, çağı ve kendimizi daha sağlıklı ve daha doğru anlamak ve ortaya çıkan veya çıkacak sorunlara karşı çareler aramaktır. Söz konusu çareler bilgi ile olur. Bilgi artarsa çare de artar. Aksi takdirde entropi artar. Bu durum çaresizlik ve sorun demektir. Hepimize bu hususta önemli görevler düşmektedir.

Sorumluluk ve sonuçlar hepimize aittir. Güzellikler de…

 

Hoşça kalın, sağlıkla kalın…

Anahtar Kelimeler: MODERN, YAŞAM
Yazarın Diğer Yazıları
İCAT ÇIKARMA! (19 Mart 2019 - Salı)
KÜRESELLEŞEN DÜNYA YALNIZLAŞAN SİMA (16 Mart 2019 - Cumartesi)
HIRSLAR VE TUTKULAR (14 Mart 2019 - Perşembe)
SORUNLARIN KAYNAĞI VE ÇÖZÜMÜ (12 Mart 2019 - Salı)
BİLİM HER ŞEYİ AÇIKLAR MI? (05 Mart 2019 - Salı)
TECRÜBE Mİ TEORİ Mİ? (02 Mart 2019 - Cumartesi)
SAMİMİYET, GAYRET VE BAŞARI (28 Şubat 2019 - Perşembe)
ELEŞTİRİ VE ELEŞTİREL BAKIŞ (26 Şubat 2019 - Salı)
BİLGİNİN ÜRETİMİ VE GELİNEN NOKTA… (23 Şubat 2019 - Cumartesi)
KALIPÇI BAKIŞTAN KALBİ BAKIŞA (21 Şubat 2019 - Perşembe)
HAYAT BAYRAM OLMASA DA… (19 Şubat 2019 - Salı)
HAYAT BAYRAM OLSA İNSANLAR DA BİRLİK (16 Şubat 2019 - Cumartesi)
TELEVİZYONLARDAKİ PROGRAMLAR (14 Şubat 2019 - Perşembe)
AKIL YAŞTA MI? BAŞTA MI? (09 Şubat 2019 - Cumartesi)
BİLİMİN TABANA YAYILMASI (07 Şubat 2019 - Perşembe)
OTİZM: BİR SALGIN MI? (02 Şubat 2019 - Cumartesi)
TOPLUMSAL DUYARSIZLIĞIN ARTIŞI MI? (31 Ocak 2019 - Perşembe)
DEĞİŞEN DÜNYA DEĞİŞEN İNSAN (24 Ocak 2019 - Perşembe)
SOSYAL MEYDANDAN SOSYAL MEDYAYA (19 Ocak 2019 - Cumartesi)
YAŞAMIN ANLAMI ÜZERİNE (17 Ocak 2019 - Perşembe)
ÇEKİM VAR DA, ÇEKEN DE VAR MI? (15 Ocak 2019 - Salı)
NE KADAR VE NEREDE KUANTUM? (10 Ocak 2019 - Perşembe)
İKİ İLKOKULUM VE İKİ ÖĞRETMENİM (I) (03 Ocak 2019 - Perşembe)
ENTROPİ: YAŞAMIN BEDELİ Mİ? (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
KİŞİSEL İLİŞKİLER VE TOPLUMSAL YAPI (27 Aralık 2018 - Perşembe)
POSTMODERN YAŞAM (25 Aralık 2018 - Salı)
GELENEKSEL YAŞAM (20 Aralık 2018 - Perşembe)
SİZİN ANNENİZ HİÇ ÖLMESİN… (18 Aralık 2018 - Salı)
OKUMAK VE YAZMAK (13 Aralık 2018 - Perşembe)
GENÇLERE TAVSİYELER (08 Aralık 2018 - Cumartesi)
NEREYE GİDİYORUZ? (04 Aralık 2018 - Salı)
YERELLİK Mİ? EVRENSELLİK Mİ? (22 Kasım 2018 - Perşembe)
NİCELİK Mİ? NİTELİK Mİ? (20 Kasım 2018 - Salı)
YAŞAMDAKİ DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM (15 Kasım 2018 - Perşembe)
ENERJİMİZİ NEREDE HARCIYORUZ? (06 Kasım 2018 - Salı)
ÜLKEMİZİN ENERJİ SEPETİNE BAKIŞ (03 Kasım 2018 - Cumartesi)
ENERJİ NEDİR? NE DEĞİLDİR? (II) (30 Ekim 2018 - Salı)
ENERJİ NEDİR? NE DEĞİLDİR? (I) (27 Ekim 2018 - Cumartesi)
Sayfa:
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
18 Mart 2019 Pazartesi
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL