KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   


VELİ ALTINKAYA


O HATTIN İHALESİ YAPILMIŞ

GÜNDEM - Veli ALTINKAYA


Haftasonu ‘mış, miş, muş’da bir cümle Belsin - Otogar, Şehir Hastanesi Raylı Sistem Hattı’nın ihalesi ile ilgili yazı yazmıştım.

Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımdan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Bayar Özsoy dostumuz aradı. Özsoy, sağolsun hem bu raylı sistem hattı, hem de Anayurt hattı ile ilgili bilgi verdi.

Yaklaşık 7 Km uzunluğundaki Belsin - Otogar - Şehir Hastanesi - Nuh Naci Yazgan Üniversitesi ve Mobilyakent Raylı Sistem Hattı’nın ihalesi yapılmış. İhaleyi Kolin İnşaat almış ve sözleşme imzalamış. Müteahhit firma bugün-yarın şantiyesini kuracakmış.

Bu hat 2022 sonuna, genel seçimler öncesinde tamamlanacak. Memduh Başkan, daha önce bu hatla birlikte on raylı sistem aracının da Bakanlık tarafından verileceğini söylemişti.

Bayar Özsoy Anayurt Raylı Sistemi hakkında da bilgi verdi. Özsoy’un verdiği bilgiye göre bu hattın müşavir firması ihale ile belirlenmiş. Yaklaşık 5,5 Km uzunluğunda bir çalışma yapılacak. Bu hat Anayurt içindeki otobüs duraklarının olduğu yerden başlayacak ve Hulusi Akar Bulvarı’nı takiple Furkan Doğan Yurdu’nun önündeki raylı sistem hattı ile birleşecek.

Genel Sekreter Yardımcısı Bayar Özsoy, “Sayın Başkanımız süreci yakından takip ediyor. Biz de her gelişmeden kendisini bilgilendiriyoruz. Müşavir firmayı belirledik. İslam Kalkınma Bankası ile daha önce yaptığımız 30 milyon Avroluk protokol ve sözleşmeye bağlı olarak İller Bankası devrede. İller Bankası ile İslam Kalkınma Bankası’nın görüşmelerinin tamamlanması halinde yetişirse yılsonuna kadar, değilse yeni yılın ilk aylarında inşallah ihaleye çıkacağız...” diyor.

Yeri gelmişken Furkan Doğan Yurdu’nun önündeki kavşak, yani Hulusi Akar Bulvarı ile Aşık Veysel Bulvarı’nın kesiştiği noktaya da Büyükşehir Belediyesi kendi imkanları ile ( bütçesi ile) sanırım bir ihale yaptı veya yapacak. Geçtiğimiz günlerde bir yerel gazetemizde ihale ilanını görmüştüm. Anayurt Raylı Sistem Hattı’nın da tamamlanması ile bu kavşağın rahatlatılması lazım. Sabahları özellikle Talas istikametinden gelişte bu kavşaktan araçların 3-4 ışıktan geçtiğini biliyorum.

Bu tespit Büyükşehir Belediyesi tarafından da yapılmış olmalı ki, raylı sistem hattına paralel olarak ve muhtemel ki daha önce bitirilecek şekilde burada bir yonca yaprağı düzenlemesi gerçekleştirilecek.

Belediyelerimiz pandemi nedeniyle bu yıl temel yatırımlara fazla yoğunlaşamadı. Ancak önümüzdeki yıldan itibaren inşaat odaklı büyük projelerin bir bir hayata geçeceğini de bu vesile ile belirtelim.

 

MUHALEFETE YHT ÖNERİSİ

Kayseri-Ankara arası YHT hattının benim için bir ‘takıntı’ haline geldiğini biliyorsunuz.

Muhalefet milletvekillerimiz Çetin Arık ve Dursun Ataş da yıllardır çeşitli vesilelerle iktidarı YHT konusunda eleştirdiler, sıkıştırdılar.

Ben derim ki, bugün CHP’nin grup toplantısı var. Cumhurbaşkanı cumartesi Kayseri’ye gelecek. Mesela Çetin Arık CHP grup toplantısı öncesi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na ‘Efendim biz sürekli söylüyoruz ama sesimiz duyulmuyor. Siz grup toplantısında Cumhurbaşkanı’na hitaben ‘Haftasonu Kayseri’ye yine sözde kalan YHT müjdesi mi vereceksiniz? Yüzde 70’leri bulan oylar aldığınız Kayseri’de YHT’nin ihale tarihini ilan etmenizi bekliyoruz’ diyemez mi?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener yarın Kayseri’ye gelecek. Genel başkanlar, genel sorunları yurdun her yerinde dillendiriyorlar. Mesela Dursun Ataş vekilimiz, Hanımefendi’ye, İncesu’da yapacağı basın açıklamasında ‘Efendim Kayseri yıllardır YHT bekliyor. Yapılmış olsaydı biz de Ankara’dan saatlerce karayolu ile gelip zaman kaybedeceğimize YHT’ye biner ve 1,5 saatte Kayseri’ye gelirdik. Bakalım Cumhurbaşkanı cumartesi bu konuda ne diyecek?’ dese olmaz mı?

Niye olmasın.

Malum düzenli okuyucularımız ve YHT feryadımızı takip edenlerin bildiği bir vasiyetim var. ‘Kayseri-Ankara arasında hızlı trene binmeden ölürsem gözüm açık gider’ diye yıllardır yazan, yorum yapan biriyim. Muhalefete mensup iki değerli vekilimiz de benim hemşerim. Çetin Arık Sarızlı, Dursun Ataş Pınarbaşılı. Beni sevdiklerinden de eminim. Kimin ne zaman vefat edeceğini Allah’tan başka kimse bilmez; ama böyle bir gerekçe ile bile olsa, genel başkanlarından YHT ricasında bulunsalar Kemal Bey’in de, Meral Hanım’ın da ‘Olmaz’ diyeceğini sanmam.

İki muhalefet lideri üzerinden sesimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza duyurmak istiyorum. Çabam bu. Bu hafta Sayın Cumhurbaşkanı’na hitaben YHT konusunda yine açık bir mektup yazacağım. Ama biliyorum Cumhurbaşkanı o mektubu görmeyecek. Kim bilir belki muhalefet liderlerinin sesi Külliye’de duyulur.

 

KULİS BULVARI

KAYÜ’DE İLK DERS RUHİ ERSOY’DAN

Pandemi öncesinde üniversiteler akademik yıl açılışının ilk derslerini görkemli törenlerle verdirirlerdi. ERÜ ve KAYÜ’de son üç yılda dersleri Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ‘yüz yüze’ vermişlerdi... Pandemi çıktı ‘yüz yüze ders’ bitti. Yeni moda online eğitim. KAYÜ önümüzdeki perşembe günü Erciyes Üniversitesi’nde okumuş, Kayseri’de bir süre çalışmış, şehrimizi iyi tanıyan önemli bir siyasetçi ve bilim insanına ilk dersi verdirecekmiş. MHP Osmaniye eski Milletvekili ve halen Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Ruhi Ersoy ‘Dijital Dünya, Kültür Değişimleri ve Milli Şuur’ başlıklı ilk derste inanıyorum ki önemli mesajlar verecektir. Ersoy, Osmaniyeli olduğu kadar da kendisini ‘Kayserili’ hisseden bir bilim insanı-siyasetçi...

 

Mış… Miş… Muş…

00- Virüs Kayseri’de yeniden etkisini gösterirken Şehir Hastanesi’nde 600 kişi tedavi ediliyormuş.

00-Virüs çok sayıda ünlü ismin de ölümüne neden olurken, hafta boyunca her meslek grubuna yönelik denetimler yapılacakmış.

00- Germir 75. Yıl İMKB Okulu’ndaki öğretmenlerin bir bölümünün maske takmadığı şikâyeti geliyormuş.

00-Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin kongresi için haftasonu geleceği Kayseri’de Stat’ ta halka hitap edecekmiş.

00- İYİ Parti Lideri Akşener İncesu, Develi, Talas ve Sivas Caddesi’nde yarın esnafı dinleyecekmiş.

00-Müftü Şahin Güven, Şehir Hastanesi içerisinde hayırsever katkısı ile yakında cami temeli atacaklarını söylemiş.

00-Halk arasında ‘Kumluk’ olarak bilinen alanın varisleri ile varılan plan mutabakatı yine karışmış.

Gürkan Ofis Mobilyaları