POSTMODERN YAŞAM
Bilimsel ve Sistemsel Bakış - Prof. Dr. Ünal ÇAMDALI
Tarih: 25.12.2018 00:00:02 / 411okunma / yorum
Prof. Dr. Ünal ÇAMDALI

Değerli dostlar, malumunuz bundan önceki son iki yazımda geleneksel ve modern yaşam ile ilgili görüş ve düşüncelerimi, gözlem ve tecrübelerime de dayalı olarak yazmaya çalıştım. İki yaşam arasındaki temel farklılıkları ve geçiş süreçlerini de kendi penceremden bakarak ifade etmeye çalıştım. Ben bir sosyal bilimci değilim. Ancak bir birey olarak, bu konulardaki düşünce ve duygu dünyamda gelişen olguları ve anlamları soyut boyuttan,yazarak somut boyuta taşımaya ve belki de tartışmaya açmaya çalıştım.Herhangi bir tartışma olmasa bile,bu tür konularıyeniden düşünme fırsatının doğmasına imkân vermesi açısından, bu tür yazıların bu açıdan da faydalı olacağını düşünmekteyim.

Türk toplumunun, geleneksel yaşam çizgisinden, modern yaşam çizgisine geçişi, toplumun tüm katmanları açısından olmasa da pek çok katmanları açısından gerçekleşmiştir. Tamamen yani yüzde yüz olarak, modern yaşam biçimini benimsemiş bir toplum olmasak da pek çok alanda ve büyük oranda bu anlayışı benimsemiş bir toplumsal yapımız olduğu da bir gerçektir. Modern yaşam anlayışının, toplumdaki belli yaşın üzerindeki insanların dışındaki,insanlar tarafından benimsenmiş olduğunu düşünmekteyim.

Modern, kelime olarak da yeni ve yenilik anlamlarında kullanıldığından, yeniliğe karşı da çıkmamak adına, modern yaşam anlayışının kabulü bu noktada daha kolay olmuştur. Ayrıca, ülkemizde tam olarak batıdaki anlamındagibi algılanmasa da bu anlayış; pozitivist, rasyonalist ve teknoloji odaklı bir düşünce akımı şeklindetanımlanmaya çalışılmıştır. Bu akımda, toplumsal düzenin rasyonel bir biçimde planlanmasının yanında, bilgi ve üretimin standart hale getirilmesi de temel hedefler şeklinde ortaya konmuştur.  

Toplumumuz modern yaşama daha yeni yeni alışmaya başlamışken,son yıllarda batı toplumlarında gelişen yeni bir kavram olan postmodern kavramı ile karşılaştı. Bu kavram, iki kelimenin anlamlarından meydana gelmektedir. Post ve modern. Post sonra anlamında, modern ise yeni anlamlarında. Dolayısıyla postmodernizm, modernizmsonrası veyaötesi anlamlarında kullanılan bir kavramdır. Bu hususta, postmodern yaşam anlayışının benimsenmesi anlamında kullanılan postmodernizm, modernizmden sonra gelen ve onu eleştiren, onun kullandığı bazı kavramları kabul etmeyen, kimilerine göre de onu tamamlayan, yaşadığımız çağın anlayışı olarak karşımızda durmaktadır.

Postmodern akım, kimilerine göre ikinci dünya savaşından sonra ortaya çıkmıştır. Bu kavram ilk defa Arnold Toynbee tarafından yazılan bir eserde belirtilmiştir. Bu eserde Toynbee, birinci dünya savaşının sona ermesiyle yeni bir dönemin başladığını ve bunun da postmodern dönem olduğunu ifade etmiştir.

Bu yaşam biçimi, genel manada modern yaşam anlayışını eleştirerek ortaya çıkmış ve ona karşı durarak gelişmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan modern anlayıştan sonra, yüksek teknolojiye dayalı gelişmelere bağlı olarak da postmodern anlayış gelişmiştir. Yüksek teknolojiye bağlı olarak, toplumsal alanda da pek çok değişimler yaşanmıştır. Bu gelişmeler; uzaklık kavramını dönüştürmüş, seyahatlerin ve iletişimin yaygınlaşması sonucunu doğurmuştur. Böylelikle farklı ülkelerdeki, farklı milletlerin uyum içinde yaşaması ilkeside bu anlayışa göre benimsemiştir. Bunun dışında, bu anlayışta, çevreye karşı hassasiyetlerin yüksek olması, küreselci yaklaşım, geleneksel pek çok anlayışlara karşı durmak ve gerçeklik anlayışında nesnel gerçeklik yerine önyargılara ve kültürlere göre değişiklik gösteren bir gerçeklik ilkesinin kabullenmesigibi birtakım değerler de benimsenmiştir.

Değerli dostlar, bu anlayış,içinde bulunduğumuz zamanın anlayışı olmakla birlikte, bazı alanlarda benimsenmiş olsa da henüz bu konuda tam bir toplumsal uzlaşmanın olmadığını düşünmekteyim. Buna rağmen,toplumsal olarak bu alanda önemli bir değişimingerçekleştiği gerçeğini de göz ardı etmemek gerekir diye düşünüyorum. Özellikle genç neslin, daha çok postmodern anlayışı benimseyen bir yapısının olduğu, bu alanda uğraşan kimseler tarafından belirtilmektedir. Bundan yaklaşık 15 gün önce, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci SÜNEL tarafından,halen çalıştığım Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde verilen bir seminer,bu konulara açıklık getirmesi açısından oldukça ilginçti.

Sevgili okurlar, toplumumuzdaki nesil çatışmasının özellikle de çağın getirdiği değerleri benimsemiş nesillerle daha önceki anlayışlara göre yetişmiş ve onları benimsemiş nesiller arasında olduğu gerçeğinden hareket ederek; bu konuda toplumsal uzlaşmanın sağlanması ve sahip olduğumuz özgün değerlerimizin de bu alanlara taşınıp insanlığın derdine çare olması hususunda, önce bu alanda çalışanlara ve sonra da hepimizeönemli görevler düşmektedir. Bu noktada, çağı ve değerlerimizi anlayarak, çağın sorunlarına çareler aramak görevimiz olsa gerek. Kaldı ki postmodern anlayışa en yakın olan genç nesillerimizi anlamak da bu görevlerden sadece birisidir. Aksi takdirde, daha çok batı dünyasında ortaya çıkan ve orada gelişen bu hadiseler karşısında,çağa uyum ve bu konuda ortaya çıkan sorunlara çare üretememe hususlarında bizi bekleyen pek çok sıkıntıların da olduğu gerçeğini tekrar hatırlatarak, hepinize bu noktada derin anlayışlar geliştirmenizi dileyerek, bugünkü yazımı da tamamlamak isterim.

Hoşça kalın…

Anahtar Kelimeler: POSTMODERN, YAŞAM
Yazarın Diğer Yazıları
İCAT ÇIKARMA! (19 Mart 2019 - Salı)
KÜRESELLEŞEN DÜNYA YALNIZLAŞAN SİMA (16 Mart 2019 - Cumartesi)
HIRSLAR VE TUTKULAR (14 Mart 2019 - Perşembe)
SORUNLARIN KAYNAĞI VE ÇÖZÜMÜ (12 Mart 2019 - Salı)
BİLİM HER ŞEYİ AÇIKLAR MI? (05 Mart 2019 - Salı)
TECRÜBE Mİ TEORİ Mİ? (02 Mart 2019 - Cumartesi)
SAMİMİYET, GAYRET VE BAŞARI (28 Şubat 2019 - Perşembe)
ELEŞTİRİ VE ELEŞTİREL BAKIŞ (26 Şubat 2019 - Salı)
BİLGİNİN ÜRETİMİ VE GELİNEN NOKTA… (23 Şubat 2019 - Cumartesi)
KALIPÇI BAKIŞTAN KALBİ BAKIŞA (21 Şubat 2019 - Perşembe)
HAYAT BAYRAM OLMASA DA… (19 Şubat 2019 - Salı)
HAYAT BAYRAM OLSA İNSANLAR DA BİRLİK (16 Şubat 2019 - Cumartesi)
TELEVİZYONLARDAKİ PROGRAMLAR (14 Şubat 2019 - Perşembe)
AKIL YAŞTA MI? BAŞTA MI? (09 Şubat 2019 - Cumartesi)
BİLİMİN TABANA YAYILMASI (07 Şubat 2019 - Perşembe)
OTİZM: BİR SALGIN MI? (02 Şubat 2019 - Cumartesi)
TOPLUMSAL DUYARSIZLIĞIN ARTIŞI MI? (31 Ocak 2019 - Perşembe)
DEĞİŞEN DÜNYA DEĞİŞEN İNSAN (24 Ocak 2019 - Perşembe)
SOSYAL MEYDANDAN SOSYAL MEDYAYA (19 Ocak 2019 - Cumartesi)
YAŞAMIN ANLAMI ÜZERİNE (17 Ocak 2019 - Perşembe)
ÇEKİM VAR DA, ÇEKEN DE VAR MI? (15 Ocak 2019 - Salı)
NE KADAR VE NEREDE KUANTUM? (10 Ocak 2019 - Perşembe)
İKİ İLKOKULUM VE İKİ ÖĞRETMENİM (I) (03 Ocak 2019 - Perşembe)
ENTROPİ: YAŞAMIN BEDELİ Mİ? (29 Aralık 2018 - Cumartesi)
KİŞİSEL İLİŞKİLER VE TOPLUMSAL YAPI (27 Aralık 2018 - Perşembe)
MODERN YAŞAM (22 Aralık 2018 - Cumartesi)
GELENEKSEL YAŞAM (20 Aralık 2018 - Perşembe)
SİZİN ANNENİZ HİÇ ÖLMESİN… (18 Aralık 2018 - Salı)
OKUMAK VE YAZMAK (13 Aralık 2018 - Perşembe)
GENÇLERE TAVSİYELER (08 Aralık 2018 - Cumartesi)
NEREYE GİDİYORUZ? (04 Aralık 2018 - Salı)
YERELLİK Mİ? EVRENSELLİK Mİ? (22 Kasım 2018 - Perşembe)
NİCELİK Mİ? NİTELİK Mİ? (20 Kasım 2018 - Salı)
YAŞAMDAKİ DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM (15 Kasım 2018 - Perşembe)
ENERJİMİZİ NEREDE HARCIYORUZ? (06 Kasım 2018 - Salı)
ÜLKEMİZİN ENERJİ SEPETİNE BAKIŞ (03 Kasım 2018 - Cumartesi)
ENERJİ NEDİR? NE DEĞİLDİR? (II) (30 Ekim 2018 - Salı)
ENERJİ NEDİR? NE DEĞİLDİR? (I) (27 Ekim 2018 - Cumartesi)
Sayfa:
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
18 Mart 2019 Pazartesi
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL