KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


SAMİ DAYANGAÇ


PROFESYONEL SPOR

GÖZLEM - Sami DAYANGAÇ


Şehrimizde bir ara iki Süper Lig takımı vardı, biri düştü ve silindi gitti. İki takımın bu şehre ne katkısı oldu? Devam edelim, Süper Lig’de bir takımın bulunması o ile ne katar, ne katıyor? Şehir ekonomisine bir katkı sağlar mı? Ağzını açan sucukçuları, mantıcıları söyler, şayet bu takımın faydası gerçekten olsa, o takıma önce onlar destek verir.

Kayserispor iki sezonda Fernandes isimli bir emekliye 750 bin Euro para ödüyor, ne karşılığında? O para ile kaç okul yapılır? Kaç ihtiyaç sahibinin kirası ödenir, kaç üniversitede okumaya çalışan dar gelirli öğrencilere burs verilir? Hangisinin faydası var?

Şehrimizde bir Kadın Basketbol Takımı var. Yaşasın diye mücadele edenler kimler? Şehrin umurunda değil, sadece o işten faydalanan, menfaati olanların devam için çabası var. Geçtiğimiz ay Alpaslan Baki Ertekin bu takıma 500 bin Lira verdi, ne karşılığında? Şehrimizde oynadığı maçlarda dahi seyircisi yoksa nerede tanıtım? Bu para ile okul ya da sağlık kuruluşu veya ambulans alınsaydı sizce hangisi şehre, insanlığa faydalı olurdu?

Süper Lig’de, Kadınlar Ligi’nde takımları olan şehirler daha mı iyi kalkınıyor? Bursa, Eskişehir, Sakarya, Kocaeli şehirlerini nereye koyalım? Bu şehirlerin Süper Lig’de takımları yok, Kadınlar Basketbol Ligi’nde de yoklar, kalkınmada bizden önceler mi?

Kim verirse versin asla cebinden, kârından, helal kazancından takımlara para vermiyor. Bellona’nın parası da bizden. Kayserispor kulübünün borcu kaç lira ise, ödenen para kaç lira ise düşünün bu paralarla fabrikalar, okullar, yurtlar sosyal tesisler yapılamaz mı? Veriyoruz milyon Euroları, yalandan oynayıp, oynar gibi yapıp gidiyorlar, giderken de giden para bizim.

Şehrin tek sosyal ihtiyacı dedik hep, kaç kişi maçlara gidiyor? Nüfusa orantılayın, görün.

Spor şayet kitle sporu olacaksa, kitle sporu ise bu kitle tarafından yapılan spor demektir. Kitlenin izlediği asla kitle sporu olmaz. Süper Lig takımına, Kadınlar Basket Takımı’na bunca verilen büyük paralarla her semte en modern spor tesisleri kurulur mu? Evet.

Bu noktada dikkatinizi bir hususa çekelim, ne zaman Organize Sanayi gündeme gelir, yedi, içti vs denilirse hemen karşılığında Kayserispor dosyası açılıyor, sizce de garip değil mi? Ne varsa, kim ne yaptıysa ortaya çıkmalı, hemen…

Son 10 yıl diyelim, alınan-satılan hesaplayalım, harcanan paraları görelim ve bu paralarla neler yapılırdı konuşalım.

Takımlar şeffaf olmayınca hep kuşku ile bakılır hale geldi. Mesela Kayserispor kulübünde örnek olsun diye 10 yıl dedik kimse farklı algılamasın, yöneticiler takıma kaç lira vermişler? Kadın Basketbol Takımı kuruldu kurulalı yöneticilik yapanlar kaç lira vermiş?

Gerek Kayserispor ve gerekse Kadın Basketbol Takımı’nda yöneticilik yapanlar yıllardır pek çok ülkeyi, şehri gezdiler, 5 yıldızlı otellerde ağırlandılar, özel uçaklarda uçtular, yediler gezdiler. İyi de karşılığında takıma ne verdiler? Ceplerinden kuruş harcayan var mı?

Parayı başkası verecek ama siz yöneticilik yapacaksınız, nasıl ama? Bir sezonda 5-6 hoca gelip gidecek, paraları ödenecek, Samet Aybaba’ya bile 1 milyon 800 bin Lira ödeme yapılacak, kimse sormayacak… Yav yöneticiler, başkanlar kendi işyerlerine çaycı alırken bile böyle davranmazlar. Çünkü cepten çıkıyor.

Sözün özü takımlar yaşasın, parayı başkası versin, herkes destek olsun diyenler, ucundan, kenarından takımlardan menfaati olanlardır.

Süper Lig’de, Kadınlar Ligi’nde mücadele etmenin o şehre ekonomik açıdan asla faydası yoktur. Erciyes Dağımızın faydaları takımlardan kat kat çoktur.

Gürkan Ofis Mobilyaları