KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


VELİ ALTINKAYA


ŞEHRİ TANITMAK

GÜNDEM - Veli ALTINKAYA - Tekrar Yazıları


Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Başkanlar Konseyi toplantısına iki yıl kadar önce Kayseri Gazeteciler Cemiyeti olarak ev sahipliği yapmıştık. Toplantıya ülke genelinden ve Azerbaycan’dan 75 kadar Cemiyet Başkanı ve eşi katılmıştı. Katılımcıların önemli bir bölümü Kayseri’ye ilk defa geliyorlardı.

O gün bu gündür ne zaman meslektaşlarım ya da eşleriyle bir toplantıda karşılaşsak hal-hatır faslından sonra ilk sözleri “Veli Bey çok güzel bir şehriniz var. Özellikle geniş caddelerinize hayran kaldık” diyorlar...

İnsanların bu söylemlerinde samimi oldukları kanaatindeyim. Elbette Kayseri’yi tanıtma adına milyonlarca insanı şehrimize davet ederek böyle bir takdim yapmamız zor olur. Ama bu şehirde düzenlenen toplantılara yurtiçi veya dışından gelen herkese ev sahibi kuruluşun Kayseri’yi gezdirmesi ve şehir insanının gelenekleri ile ilgili bilgiler vermesi gerekir...

Keşke bu tanıtımı TRT başta yaygın televizyonlarda da sık sık yapabilsek.

Gerçekten Kayseri’yi kısa sürelide olsa gezmemiş insanlar şehrin katettiği mesafeyi bilmiyorlar...

Elbette şehrin bugün geldiği noktada mevcut belediye başkanlarımızın yanı sıra onlardan önce görev yapan her başkanın az-çok katkısı var... Bu katkıları kimse inkâr etmez etmemeli...

Bu şehrin modern planlamasında ilk adımı atan Emin Molu’ dan o planı ilk uygulayan Osman Kavuncu’ya ve bugünkü modern Kayseri’nin vücuda gelmesine katkı veren tüm başkanları asla unutmamamız gerekir.

Bu şehre hizmet eden ve etmiş olan belediye başkanları öncelikle iyi niyetle ve doğru bildiklerine inandıkları bir üslupla taş üstüne taş koydular. Zaman zaman bu taşların yanlış konulduğu görülerek düzeltilirken, çoğu kez de mevcut taşların üstüne sonraki başkanlar yeni harçlar bıraktılar.

Elbette Kayseri’nin modern yapılaşması ve şehirleşmesi henüz tamamlanmış değil... Zaman zaman Başkan Özhaseki’nin ifade ettiği gibi altyapısı büyük oranda tamamlanan şehir, şimdi de üst yapıya yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor... Bunun temelini de tarihi ve turistik değerlerin gün yüzüne çıkartılması oluşturuyor...

Bu manada önümüzdeki beş yıl, hatta daha geniş anlamda Cumhuriyetin 100. yılı Kayseri açısından önemli... Bu tarihte şehir merkezinde beklentilerin ciddi manada azalacağını, buna karşın taşranın beklentilerini azaltma noktasında girişimlerin başlayacağını umuyorum.

Özetle Kayseri güzel bir şehir. Ancak hepimiz bu şehri tanıtma noktasında gayret göstermeliyiz.

 

EMNİYET MÜDÜRÜ AYLAR ÖNCE İŞİ BİTİRMİŞ

Yeni Emniyet Müdürümüz dün görevine resmen başladı.

Hayırlı olsun, Allah utandırmasın.

Emniyet Müdürü Mustafa Aydın’ın Kayseri’ye atanacağını kararname yayımlanmadan üç gün önce bu sütunda yazdık. Hatta Cuma Ali Aydın yerine Mustafa Aydın’ın geldiğini bizim köşemizden öğrendi...

Yeni emniyet müdürümüz Kayseri’ye atanma talebini veya hesabını aylar öncesinden yapmış. Geçtiğimiz mart ayında daha önce görev yaptığı il’den Bursa’ya tayin için dilekçe vermeye çalışan bir şube müdürüne “Bursa’da güzel şehir, ama Kayseri’yi de düşün” demiş.

Demek ki müdürümüz kararnameden 6 ay kadar önce gerekli ışığı görmüş... Güvendiği, tanıdığı, daha önce beraber çalıştığı arkadaşlarının ilerde görev yapacağı şehirde bulunmasını istiyor.

Mustafa Aydın 15 yıl kadar önce Kayseri’de görev yapmış. Bu O’nun şehri genel hatları ile tanıdığı anlamına da gelir... Geçen 15 yılda elbette şehir çok gelişti, dengeleri değişti. Ama şehrin tüm istihbarat bilgileri elinde bulunan bir bürokrat için fotoğrafın eksik karelerinin tamamlanması birkaç saatlik-günlük iş olsa gerek.

Yeni emniyet müdürümüze görevinde başarılar diliyoruz. Kayserililerin huzur ve güven içinde yaşamasına dair vereceği her mesaide mutlaka yanında olacağız, olmalıyız...

Yeni müdürümüzün de elbette mevzuatları uygulamakla birlikte, halka daha yakın bir yönetim anlayışı içinde olacağını umarım. Polis, halkla iç içe bir yönetim anlayışı ortaya koyarsa o şehirde yaşayan her vatandaş huzuru adına polisin birer gönüllü destekçisi, yardımcısı olur.

Biz olaya bir başka cepheden bakıyoruz. Emniyet içinde de şube müdürleri ve diğer amirler muhtemel ki “Acaba ben hangi birime bakacağım. Müdürümün takdiri ne olacak? sorusuna cevap arıyordur. Müdürümüze tekrar hoşgeldiniz diyelim.

 

3. BİR ADAY ÇIKMAZ

Baro seçimlerinde gelinen noktada üçüncü bir adayın çıkma ihtimali mümkün gözükmüyor. Hukuken elbette böyle bir ihtimal her zaman var. Ama Baro önümüzdeki ay yapılacak seçime belli ki Fevzi Konaç ve Oğuz Erinç’le gidecek. Her iki adayın destekçileri arasında her siyasi görüşten avukat olmakla birlikte, Konaç daha çok muhafazakârların, Erinç ise milliyetçilerle solcuların adayı gibi gözüküyor... On gün kadar önce Baro’ya kayıtlı 960 kadar üye vardı. Seçimlere tahminen 850 civarında avukat katılacaktır. Bu avukatların en az 800’ünün saflarının netleştiği görülüyor... İki adayda daha çok 100 avukatı etkilemeye yönelik kulis çalışması yapıyor... Seçimin kayseri Barosuna ve avukatlık mesleğine yakışır vakarda geçmesi arzumuz. Ama ara ara yapılan dedikodular da süreci bazen çirkinleştiriyor.

Gürkan Ofis Mobilyaları