İLK YAZI…
Tadıyla Tuzuyla - Reyhan Öztemir
Tarih: 11.1.2017 00:00:02 / 1193okunma / yorum
REYHAN ÖZTEMİR

Yaklaşık 17 yıl oldu bu camiada. Sene 2000 idi bu havayı ilk solumaya başladığımda. Yıllar birbirini kovaladıkça da alışıp, sevdim… Son birkaç yıldır da köşe yazmak hep aklımdaydı… Fakat beni cesaretlendirecek bir durum, ya da kişi olmamıştı. Bu manada eşime ve değerli büyüğüm ağabeyim Veli Altınkaya´ya bana verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Bundan böyle Allah nasip ederse şimdilik haftada bir gün sizlerle bu köşede buluşmaya gayret göstereceğim.
Evet… Teşekkür faslından sonra gelelim asıl mevzuya… Bilgisayarın başına geçip, ne yazsam diye düşünmeye başladım. Ha deyince köşe yazılmıyor, benim gibi yeni yazmaya başlamış biri için ilk deneme, biraz zorlu oldu. Sonra içimden geldiği gibi, o günkü hissiyatım neyi getirecekse onu yazmalıydım…
Geçtiğimiz sabah karla uyandık, her yer bembeyazdı. Ne güzeldir karın yağması… Çocukların sokaktaki sevinci beni de çocukluğuma götürdü. Şimdilerde çocuklarımızı korkarak çıkardığımız sokaklara, biz özgürce çıkar, kardan adam yapardık. Bulduğumuz leğen veya poşetle kayar, doyasıya eğlenirdik. Bu çocukluğumuzun getirdiği mutluluktu. Bugün büyüdük. Artık kardan adam çok uzakta bizde… Üşüyor bedenimiz, titriyoruz. Allah´ın bereketi olmasına rağmen hiç aram yoktur kar ve soğukla... Belki de bahar çocuğu olmam, bahar ayalarında dünyaya ‘merhaba´ demem etkilidir bu durumla, kim bilir? Bahar aylarını çok seviyorum. Biraz duygusal açıdan bakıyorum bu kar-kış meselesine… Yaşlı bir teyze ve amca gördüm otobüs durağında, öyle kendilerini ısıtacak kabanları falan yok. Ayakkabısı olmayan minik bir yavru, incecik çorabıyla annesinin kucağında ısınmaya çalışıyor. Annesinin de farkı yok çocuğundan, ama kuzusu üşümesin diye kendini siper etmiş soğuğa. Bu manzara bu soğuk kış gününde yakacağı olmayan fakir-fukarayı getirdi aklıma ve içim sızladı birden… Her gün eve girdiğimde Yüce Yaradan´a binlerce kez şükrediyorum; bize bahşettiği bu sıcak yuva için. Birde barınağı olmayan, aç kalan sokak hayvanları beni derinden düşündüren. Elbette Allah onları soğuk veya sıcak hava şartlarına göre yaratmıştır, lakin dedim ya çok üzülüyorum, duygusal bakıyorum beklide. Bu duygusallık biraz da yaradılış gereği sanırım… Malum, Allah cc. tarafından bol bol verilmiş kadınlara. Her şeyden önemlisi anayız, konu evlatlarımız olunca, akan sular durur.
Türk toplumu olarak her daim yardım severiz. Akşam sıcak yemeğimizi yerken, yemeği, yakacağı olmayan fakiri fukarayı düşünmeliyiz. Bazen birine yardım etmek isteriz de, yardıma muhtaç birini bulamayız ya, işte bu kışın soğuk günlerinde çok rahat buluruz. İşte bu günler öyle günler… Herkes ekmeğini paylaşmalı… Dinimizde bunu emretmiyor mu zaten. Allah´a inanan Müslümanlar olarak vicdanımızın sesini dinlemeliyiz. “Ben sıcaktayım, gerisi beni ilgilendirmez” demeyelim, diyenlerin yanında da olmayalım. Kafamızı öne eğip yürümeyelim. Mutluluğu, hüznü, sevinci, kederi kısacası hayatı görelim. Gerçekleri göz ardı etmeyelim.
Yüce Yaradan´ın verdiği nimetleri başkalarıyla paylaşmazsak nasıl hesap veririz gerçek alemde? En önemlisi insanlığımızı nasıl idame ettiririz? Bizler vicdanımızın sesini duymamakta ısrar ederken; çocuklarımıza nasıl vicdanlı olmayı anlatabilir, öğretebiliriz ki?
Teşekkürle başladığım yazımı, teşekkürle sonlandırmak istiyorum. Geçenlerde televizyon izlerken (ulusal haberlerde), Kayserili polislerimizin Suriyeli bir çocuğa, ayakkabısı olmadığı için, ayakkabı temin ettiklerini gördüm. Bu soğuk günlerde içimizi ısıtan anlamlı yardımdan dolayı polislerimizden Allah razı olsun. Böyle vicdanlar her zaman lazım.

Anahtar Kelimeler: YAZI
Yazarın Diğer Yazıları
DIŞARDA BİR GÖZÜMÜZ OLSUN (28 Ağustos 2018 - Salı)
HASAN AMCA (08 Şubat 2018 - Perşembe)
BABAYA DA GÜVENMEYECEKSEK… (15 Aralık 2017 - Cuma)
KİM HAKLI, KİM HAKSIZ? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
ALLAH VAR, GAM YOK! (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GEÇEN YIL BUGÜN… (15 Temmuz 2017 - Cumartesi)
GEÇ KALMIŞ SAYILMAYIZ (29 Haziran 2017 - Perşembe)
ANNEM, AMA ÇOK YÜREKTEN ANNEM (24 Mayıs 2017 - Çarşamba)
TEK ÇIKIŞ, TEK VARIŞ (08 Mayıs 2017 - Pazartesi)
ÇOCUKLUĞUMUN 23 NİSAN´I (27 Nisan 2017 - Perşembe)
YENİ MODA(!) (04 Nisan 2017 - Salı)
HADİ ORDAN, PİS AVRUPA! (29 Mart 2017 - Çarşamba)
BUGÜN, ÖNEMLİ 3 GÜN (21 Mart 2017 - Salı)
KADIN OLMAK ZAMAN ZAMAN… (08 Mart 2017 - Çarşamba)
HER DERDE DEVA (01 Mart 2017 - Çarşamba)
İÇİN Mİ, DIŞIN MI HANGİSİ DOĞRU? (22 Şubat 2017 - Çarşamba)
BUGÜN ‘SEVGİLİLER GÜNÜ´YMÜŞ! (14 Şubat 2017 - Salı)
KORKUYORUM, YA GEÇEMEZSEM! (01 Şubat 2017 - Çarşamba)
BIRAKIN ÇOCUKLAR TATİL YAPSIN! (25 Ocak 2017 - Çarşamba)
EN ÇOK İYİ GÜN DOSTU SEVERİM (18 Ocak 2017 - Çarşamba)
Sayfa:
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
23 Mart 2019 Cumartesi
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL