KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   


SAMİ DAYANGAÇ


TALAS'I ÇOK SEVECEKSİN

GÖZLEM - Sami DAYANGAÇ


Talas Belediye Başkanı olduktan sonra eylem ve söylemleri ile fark yaratan Mustafa Yalçın, müzik alanında da ilçesinin adından söz ettirmeyi başardı. Pandemi döneminde sokağa çıkma kısıtlaması sırasında şehrin göz bebeği sanatçısı Muzaffer Elitaş başta olmak üzere vatandaşlarına müzik ziyafeti çektirerek müziğe verdiği önemi de vurgulamış oldu.

Farklı icraatları ile dikkatleri üzerine çeken Mustafa Yalçın, güzel Talas'ın neden bir şarkısı da olmasın diye düşünerek bir beste yarışması düzenledi. Bu fikir ve oluş Mustafa Yalçın'ı tanıyanlarca hiç de sürpriz olarak karşılanmadı. Zira kültür sanata olan düşkünlüğü zaten bilinen bir özelliği idi.

Çok okuyan, okuduğunu anlayan, altını çizerek notlar alan ve uygulayan bir özelliği zaten biliniyordu. Muazzam kaval çalar, çok güzel şiirler okur, bulunduğu ortamı adeta aydınlatırdı.

Geçtiğimiz yıl kendisi gibi öğretmen olan ünlü bestekâr ve solist Zekai Tunca’yı öğretmenlere konser verdirmek üzere Talas'a getirmiş ve unutulmaz bir gece yaşatmıştı(Gülü susuz seni aşksız bırakmam, Beni böyle bırakıp git gidebilirsen şarkılarının bestekârı).

Kültür Bakanlığı’nda şef ve tanbur sanatçısı Tevfik Soyata, Kayseri Talaslıydı. Kayseri ve Kayserilileri çok seven mevlithan, hafız ve Türk Sanat Musikisi’ne ölümsüz eserler(Bir kızıl goncaya benzer dudağın gibi...) kazandıran Amir Ateş yakın dostu idi. Yine TRT Koro şeflerinden (Beni bırakıp burada gitme güzeller güzeli) çok bilinen ve çok sevilen pek çok şarkının bestekârı Ali Şenozan her zaman görüştüğü bir sanat insanıydı.

Mustafa Yalçın, Talas için çalışırken ‘neden Talas için bir beste yapılmasın’ fikri aklına geldi ve bunu yukarıda saydığımız ülkemizin en önemli müzik insanları ile paylaştı. Hepsi de büyük heyecan duydular ve bu etkinlikte, yani bu yarışmada jüri olmaya hazır olduklarını belirttiler. Jüri oluşmuş, şartname hazırlanmış ve ödüller belirlenmişti. Bu ülkemiz genelinde ilkti.

Bestelerde isimlerle değil de rumuzlarla yarışıldı. İsimler açık olunca torpil olur diye düşünüldü. Beklenenin çok üzerinde bir katılımla gerçekleşen yarışmayı ‘Talas'ı çok seveceksin’ şarkısı birinci olarak tamamladı. Zaten yarışma sonunda sadece birinci değil ilk sıralarda yer alan şarkılar da para ödüllerine layık görüldüler. Türk Musikisi’ni desteklemek adına çok anlamlı ve çok takdir edilmesi gereken bir yarışma olarak çok beğenildi.

Özellikle pandemi döneminde bestekârlara bir katkı verilirken hem Talas şahane bir beste, şahane bir şarkı kazanıyor hem de örnek bir etkinlik olarak da ülke genelinde övgülere değer görülüyordu.

Çok yakından tanıdığımız, insanlığına, karakterine, adamlığına her zaman kefil olduğumuz Mustafa Yalçın bizi yine şaşırtmadı, bizi yine gururlandırdı. Sadece Talas halkının değil tüm şehrin takdiri bizi onaylıyor değil mi?..

Gürkan Ofis Mobilyaları