Emak Asansör

 

KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   


VELİ ALTINKAYA


VİRÜS KAYSERİ’DE ZİRVE YAPTI

GÜNDEM - Veli ALTINKAYA


Son yazımın başlığı ‘Kayseri (OSB) Yanıyor’ şeklindeydi... Evet, virüs Kayseri’yi adeta yakıyor.

Bayramdan önce şehirde günlük vaka sayısı 100’ün üzerindeydi. Bu rakamı duyunca, ‘Hadi canım sen de, Türkiye’de toplam vaka sayısı 900-1000 civarında ise bizde nasıl 100 olur?’ diyebilirsiniz... Türkiye rakamları da benim için ‘şüpheli’ ya...

Kayseri’nin 600’ün üzerinde yoğun bakım yatağı var. Bayramdan önce yoğun bakım yataklarının tamamı doluydu. Hatta özel hastaneler alarma geçirildi. Bayram öncesi sadece Şehir Hastanesi pandemi için seferber olmuştu. Şartlar ağırlaşınca Devlet Hastanesi de devreye alındı. Bayram sonrası için özel hastaneler de yüzde 20-30 aralığında pandemi hastalarına yer ayırmaya başladı. Hatta bazı özel hastaneler bayramda pandemi hastalarına yatak açtı.

Benim ‘Kayseri OSB Yanıyor’ başlıklı yazıyı yazdığımda bir grubumuzdaki pozitif vaka oranı 80 civarındaydı. Bu rakamın şimdilerde 250’leri bulduğu söyleniyor. 2 binin üzerinde işçi de karantinada. Kayseri’nin yakından tanıdığı bir ismin fabrikasında da sıkıntı var. Ağırlıklı Serbest Bölge’de faaliyet gösteren ve Türkiye genelinde reklamları çıkan bir başka ev aletleri fabrikasında da sıkıntı had safhada...

Velhasıl Organize de, Kayseri de virüsün kıskacında. Son yazımda da Kayseri’nin nisan-mayıs ortalamasının çok üzerinde olduğunu söylemiştim.

Organizede çalışanlarının bir bölümü pozitif olan işletmelerimiz aslında işyerlerinde önemli tedbirler almış durumda. Ama sıkıntının kaynağı sanki servisler vs. gibi gözüküyor. İşletme sahipleri zaten zor bir süreçten geçtiler. Servislerin yüzde 50 kapasite ile işçi taşımasına tepki gösterdiler. Kaldı ki şehir içi toplu taşımada da oran filan kalmadı. Dolayısıyla servisle başlayan ‘bulaşma’ işyerlerinde de yayıldı gitti...

Kayseri, haziran başında vaka oranını günlük iki-üçe kadar indirmişti. Haziran ortalaması çok düşüktü. Mart-Haziran arasında bizdeki vaka oranı Türkiye ortalamasının yarısının altındaydı. Bugün ortalamanın üzerindeyiz.

Kaldı ki filyasyon ekibi eskisi gibi aktif değil... Konjonktür gereği bu ekip biraz rölantide çalışıyor. Şüpheli olarak hastaneye başvurmayanlara test bile yapılmıyor. Buna rağmen sonuçlar çok kötü...

Sağlık ekipleri ve kolluk eskisinden daha gayretli çalışıyor...

Sıkıntı bizde, hepimizde... ‘Yeni normal’ ile birlikte ‘eski normale’ döndüğümüzü sanıyoruz. Bunda ekonomik sıkıntıyı da gerekçe olarak kullanıyoruz.

Bu işle mücadele eden kamu görevlileri de ekonomik gerekçelerle Allah var daha esnek davranıyorlar. Nisan ve mayıs ayındaki gibi katı davransalardı şimdilerde OSB’de 50’den fazla fabrikaya kilit vurulur, şehir içinde karantinaya alınan bina sayısı 200’ü geçerdi.

Arefe günü taziye ziyaretleri yasaklandı. Ne kadar uyuldu bu yasağa bilmiyorum. Taziye, düğün, karşılıklı ziyaret ve oturmalar hala virüs konusunda ciddi bir tehdit olarak karşımızda duruyor. Bu toplu organizasyonlarda tedbirler alınıyor. Ama tedbirlere riayet etmede titiz olması gereken bizlerin maalesef layusel davrandığını ifade ve itiraf etmemiz lazım.

Küçük işletmelerde maske takan hak getire... İçeri giren müşteriye de ‘maskeniz yoksa buyurun’ diyen de yok. Tabi ciddi bir ‘delikanlı’(!) grup hala ‘bize bir şey olmaz’ modunda.

Bu satırları bayramın ikinci günü yazdım. Bayramda siz pozitif vaka oranının düştüğünü mü sanıyorsunuz. Emin olun ikiye katlamıştır. Değilse bile yüzde 50 artmıştır. Bırakın merkezi ilçelerimizde dahi onlarca, hatta yer yer 100’ü bulan vaka var.

Bu arada sağlık çalışanları başta tüm görevliler bir yandan süreci yönetmek, diğer yandan da tedavi odaklı hummalı bir çalışma içerisinde. Tedavide görev alanlar artık işi otomatiğe bağladı. Ama süreci yöneten karar vericilerin işi daha zor. Bir yandan ellerindeki veriler, diğer yandan ekonominin yeniden dönmeye başlayan çarkları böyle bir ortamda ‘iki arada, bir derede’ sırat köprüsünde yürür gibi karar alıyorlar.

Kendimiz, hepimiz ve geleceğimiz için sağlık çalışanları ve süreci yönetenlere yardımcı olmamız lazım.

Benden size acizane tavsiye, zorunlu olmadıkça hastanelere gitmeyin. Gitmeniz gerekiyorsa da tedbiri elden bırakmayın. Toplu organizasyonlarda da azami özen gösterin. Nisan ve mayıs ayındaki hassasiyetimizin yarısını göstersek, Kayseri’ de oranlar yine ülke ortalamasının altına iner.

Yerel yönetimler pandemi ile mücadelede nisan-mayısta çok gayretli ve uyumlu bir çaba ortaya koydu. Şimdilerde mücadele sadece Sağlık Müdürlüğü ile Valiliğin koordinasyonunda gidiyor gibi. Yerel yönetimler ve tüm meslek örgütleri ve STK’ların vaka oranlarının tırmandığı bu süreçte daha güçlü birliktelik vurgusu yapması gerekiyor.

Böyle giderse işimiz bir-iki haftada daha da zorlaşır.

 

KULİS BULVARI

MHP’DEN TOPLU İLÇE KONGRELERİ

MHP İl Başkanı Serkan Tok’un tarihimizde bir ilke imza atarak 16 ilçe kongresini iki günde yapacaklarını söylediğini daha önce yazmıştım. MHP İl Teşkilatı Genel Merkez’in de onayı ile kongre tarihlerini belirlemiş. MHP önümüzdeki haftasonu, yani 15-16 Ağustos’ta 16 ilçe kongresini tek adaylı yapacak. Takvime göre saat 10:00 ve 14:00’da 4’er ilçe kongresi yapılacak. Muhtemel ki vekiller ilçeleri aralarında pay ederek katılacaklar. MHP’nin 2 MYK üyesi var. Süleyman Korkmaz’ın merkez dışındaki ilçe kongrelerine katılacağını sanmam. Serap Şule Kalın ise yetişebildiği ilçelerde hazır bulunacaktır. MHP, 4 ilçe başkanını değiştirdi. Başkaca bir ilçe başkanı değişikliği beklemiyorum. Bu arada Serkan Tok ile devam edilmesi kesin olan ve ekim-kasım gibi yapılması beklenen il kongresinde yönetimin yarısı değişebilir.

 

Mış… Miş… Muş…

00- İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla toplu bayramlaşma iptal edilirken virüsle ilgili kurallara fazla uyulmamış.

00- Kayseri ve ilçelerinde vatandaşın layusel davranışı virüsle mücadeleyi zora sokmuş.

00- Milli Savunma Bakanı Akar, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları ile Yunanistan sınırında askeri birlikleri denetleyip bayram namazını Edirne’de kıldıktan sonra Kayseri’ye mezarlık ziyaretine gelmiş.

00- TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu bayram tatilini çocukları ile Hisarcık’taki bağ evinde geçirmiş.

00- Ligde kalan Kayserispor konusunda polemik yaratacak adım ve açıklamalardan uzak durulup, herkesin kenetlenmesi bekleniyormuş.

00- Cumhurbaşkanı, Ayasofya açılışına katılan Başkan Büyükkılıç’ı övmüş.

Gürkan Ofis Mobilyaları