YENİ MODA(!)
Tadıyla Tuzuyla - Reyhan Öztemir
Tarih: 4.4.2017 00:00:04 / 914okunma / yorum
REYHAN ÖZTEMİR

Bütün annelerin ve babaların en büyük isteğidir, evladının okuyup, iyi bir iş sahibi olması ve mutlu bir evlilik yapması. Bu isteği çok görmemek lazım zira her şeyi evlatlarımız için yapıp istemiyor muyuz zaten… Çok kutsal bir kurum diye bakabiliriz evliliğe. Çocuklarımızın da bu kutsal müessesede huzurlu yaşaması için en ideal eş adayını bulmaya çalışırız kendimizce…
Peki bunu nasıl yaparız?
‘Eskiden´ diye başlayacaktım ama çokta geriye gitmeye gerek yok. Oğlunu evlendirmek isteyen analar, beğendikleri kızları, halk diliyle ‘ıncına cincine´ kadar araştır, sorup soruştururdu. Elbette hala bu şekilde davranan analarımız ve babalarımız var. Evli olanlar için söylüyorum, hatırlayın lütfen; kız istemeye gidilir, kızın ailesi “Biz oğlunuzu bir araştıralım” deyip belli bir süre sonrası için “Buyrun” denilirdi. Buyrun diyene kadar, oğlanın veya kızın mahallesi, arkadaşları, akrabaları, komşuları vs. yani kısaca tüm çevresine nasıl biri olduğu sorulur, iyi veya kötü alışkanlıkları var mı araştırılırdı. Tabi eskidendi ya da öyle sayılır.
Şimdi işler değişti… Nasıl mı?
Oğlunuz ya da kızınız var ve evlendirmek istiyorsunuz. Size geldiler ve dediler ki, “Şu kızı ya da oğlanı çok beğeniyorum, ciddi düşünüyorum ve evleneceğiz.” Ya da şöyle bir örnek vereyim; “Görücü usulü” diye bir evlendirme şekli var. Bunu bilmeyeniniz yoktur diye tahmin ediyorum.
Bir akrabanız geldi ve size, “İşte filanın oğlu ya da kızı çok güzel, iyi huylu sizin oğlana ya da kıza çok yakışır, isterseniz bir düşünün” dedi. Bu durumda siz ne yapacaksınız?
Cevabı çok basit, eski modaya uyup kapı kapı kızı ya da oğlanı araştırmayacaksınız. Şimdi yeni moda ya da moda demeyelim de yeni bir yol izleme şekli diyelim. Yapmanız gereken şey sosyal medyaya girmek. Evet evet yanlış okumadınız, çare sosyal medya.
Şimdi kimseyi merak etmeye gerek yok. “Acaba nerde, ne yapıyor, iyi mi oldu kötümü, hastanede yatıyordu çıktı mı, evlenecekti evlendi mi, kaç çocuğu oldu, kız mı erkek mi? Bu yaz tatile gidiyor mu, gidiyorsa nereye gidiyor. Neler yedi neler içti, hafta sonunu kiminle geçirdi, babasından borç alacaktı ödedi mi, arabasını sanayiye götürecekti götürdü mü, çocuğun altını değiştirecekti değiştirdi mi, akşam ne yedi, saat kaçta yattı?” gibi aklınızda soru işaretleri kalmasın. Çünkü; her şeyi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.
Neyse konuyu saptırmadan tekrar evlilik meselesine dönelim. Araştırmak istediğiniz kızın ya da oğlanın, face´sine giriyorsunuz ve “arkadaş çevresi nasıl, aile durumu nasıl, boş zamanlarında neler yapar, hangi işte çalışır, kötü alışkanlıkları var mı yok mu” hepsini öğreniyorsunuz.
Kapı kapı gezmeye gerek yok. Hatta bütün gelin ve damat adaylarınızı burada bulabilirsiniz. Kız ya da oğlan çirkin mi, güzel mi, hamama götürmeye gerek kalmadan denizdeki hali, abiyeli veya spor giyimli hali hepsi mevcut. Tabi bunun bir de iyi yönü var bence. Yorulmanıza gerek kalmıyor. Bir ‘tık´la ulaşabiliyorsunuz bütün bilgilere.
Ben de dahil olmak üzere maalesef durum böyle… Gizlilik ve gizem diye bir şey kalmadı. Herkes hayatını ayan beyan ortada yaşıyor. Kimin ne yaptığını biliyorsunuz ve bu yüzden arayıp hal hatır sorma ihtiyacı hissetmiyorsunuz zira zaten her şey ortada…
Ey Güzel Allah´ım yine yapacak bir şey yok sana sığınmaktan başka. Bu durumlar ne olacak böyle acaba?

Anahtar Kelimeler: YENİ, MODA
Yazarın Diğer Yazıları
DIŞARDA BİR GÖZÜMÜZ OLSUN (28 Ağustos 2018 - Salı)
HASAN AMCA (08 Şubat 2018 - Perşembe)
BABAYA DA GÜVENMEYECEKSEK… (15 Aralık 2017 - Cuma)
KİM HAKLI, KİM HAKSIZ? (05 Ekim 2017 - Perşembe)
ALLAH VAR, GAM YOK! (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GEÇEN YIL BUGÜN… (15 Temmuz 2017 - Cumartesi)
GEÇ KALMIŞ SAYILMAYIZ (29 Haziran 2017 - Perşembe)
ANNEM, AMA ÇOK YÜREKTEN ANNEM (24 Mayıs 2017 - Çarşamba)
TEK ÇIKIŞ, TEK VARIŞ (08 Mayıs 2017 - Pazartesi)
ÇOCUKLUĞUMUN 23 NİSAN´I (27 Nisan 2017 - Perşembe)
HADİ ORDAN, PİS AVRUPA! (29 Mart 2017 - Çarşamba)
BUGÜN, ÖNEMLİ 3 GÜN (21 Mart 2017 - Salı)
KADIN OLMAK ZAMAN ZAMAN… (08 Mart 2017 - Çarşamba)
HER DERDE DEVA (01 Mart 2017 - Çarşamba)
İÇİN Mİ, DIŞIN MI HANGİSİ DOĞRU? (22 Şubat 2017 - Çarşamba)
BUGÜN ‘SEVGİLİLER GÜNÜ´YMÜŞ! (14 Şubat 2017 - Salı)
KORKUYORUM, YA GEÇEMEZSEM! (01 Şubat 2017 - Çarşamba)
BIRAKIN ÇOCUKLAR TATİL YAPSIN! (25 Ocak 2017 - Çarşamba)
EN ÇOK İYİ GÜN DOSTU SEVERİM (18 Ocak 2017 - Çarşamba)
İLK YAZI… (11 Ocak 2017 - Çarşamba)
Sayfa:
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
23 Şubat 2019 Cumartesi
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL