PSİKOLOG DERYA OĞUZ SARIALP İLE
HAFTANIN RÖPORTAJI
Tarih: 9.4.2016 02:21:44 / 2336okunma / 0yorum

ANNE – BABALAR ÇOCUKLARINIZA ‘AŞKIM, BEBEĞİM´ DEMEYİN!

Bu Hafta röportaj bölümümüzde PSİKOLOG DERYA OĞUZ SARIALP İLE çocuk ile ebeveynlerin ilişkilerini konuştuk. Milenyum çağında çocukların psikolojisi, yapılan yanlışları ve yapılması gerekenleri konuştuk. Psikolog Sarıalp ayrıca, okulda çocuğun yaşadığı başarısızlık ve dikkat eksikliği konularında ailenin yapması gerekenleri de gazetemize açıkladı. Son zamanlarda anne ve babanın evlatlarına, aşkım, bitanem ve bebeğim gibi sıfatlar kurması, çocuklarda rol karmaşasına sebep olduğunu aktaran Sarıalp, bu davranışın yanlış olduğunu ve yapılmaması gerektiğini söyledi. İşte Derya Oğuz Sarıalp ile röportajımın ayrıntıları.

E. KİPMAN: Hocam merhaba, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Derya Oğuz Sarıalp Kimdir?

D. O. SARIALP: Derya Oğuz Sarıalp, küçükken Kayseri´de olacağını hiç hayal etmezdi. Kayseriliyim ben ama İstanbul´da yaşamaktı benim hedefim, küçükken de aileme hep söylerdim, artık ne olur taşınalım buradan gidelim diye. İstanbul´da teyzemler var, yaz tatillerini İstanbul´da geçirdiğimiz için Kayseri hep dar gelirdi. O yüzden buralarda olacağım benim de aklıma gelmezdi. Daha sonrasında öğrencilik hayatı eğitimler, seminerler, kongreler derken buralara gelmiş bulunmaktayım. İstanbul´da okudum ben, lisan aile danışmanlığı eğitimini Marmara Üniversitesi´nden aldım, yine mümkün olduğunca oradayım,  her cumartesi gidiyorum. Seminerler oluyor bazen, bazen de gezmek için eşimle gidiyorum.

E. KİPMAN: Derya Hocayı seviyor musunuz?

Kendimde sevmediğim yönüm, işimi bitirmeden eve gidemiyorum.

D. O. SARIALP: Seviyorum ama bazen sevmiyorum. Sevmediğim yönü şu; bazen ofiste durmaktan eve gidemiyorum. İşime aşığım, işimi çok seviyorum ben ama işimi bitirmeden eve gidemiyorum. Ofisten çıkıp eve gitmem 21.00´ı buluyor. Eşim bu durumdan şikâyetçi değil, çünkü o da burada yanımda oluyor. Genel de yemekleri de burada yiyoruz. Eşim Fanatik Galatasaraylı, maçlara gidiyor. İkimiz de aynı takımlıyız ama ben çok fanatik değilim.

E. KİPMAN: Derya Hanım, dikkat eksikliği diye bir kavram artık hayatımızda iyiden iyiye yer buldu. İnsanlar dikkatlerini bir yere toplayamamaktan şikâyetçi. Dikkat eksikliği temelde nelere dayanıyor?

Basit soruya, karmaşık cevap vermek dikkat eksikliğini gösteriyor

D. O. SARIALP: Genetik bir takım faktörler olabilir. Eğer, çocuklukta fark edilirse, IQ düzeyine bakılabilir. Çünkü bazen parlak zekâlı çocuklarda dikkat eksikliğinin çok fazla olduğunu görüyoruz. Çünkü birçok uyaranı aynı anda algılıyor. Mesela insanlar buraya geldiği zaman, parlak zekalı çocukla görüştüğüm zaman aileye şunu soruyorum; ‘gözlerinizi kapatın, bu odada neler var, neler yok, bana sayın´ anne – baba bana şunu söylüyor; ‘koltuklar vardı, masa vardı, sehpa vardı, şekerler vardı´ maksimum bunu söylüyorlar ama çocuklara sorduğumda masadan hiç bahsetmiyor, ‘masanın üzerinde yeşil bir kalem vardı, kalem senin eline daha yakın duruyordu ve iki kağıt vardı, iki kağıttın birisi A4 kağıdı idi, biri kareli, biri çizgiliydi´ bunu söylüyorlar. O çocuklar birçok uyaranı algılıyor ve temeldeki sorduğum basit soruya cevabı bu şekilde karmaşık oluyor. Bu da dikkat eksikliği olarak değerlendiriliyor. Çünkü burada demiyor ki ‘burada koltuklar vardı, masa vardı´ bunu kesinlikle söylemiyor, bu yüzden ders başarısı da düşük oluyor. Aslında ondan beklenen daha doğrudan bir cevap ama detaylara takılıyor.

E. KİPMAN: Peki siz bu tip dikkat eksikliği olan çocukları nasıl tedavi ediyorsunuz?

D. O. SARIALP: Bu gibi durumlarda nörofeedback uyguluyoruz. Nörofeedback Türkiye´nin birçok şehrinde uygulanıyor artık ve dünyada birçok ülkede uygulanabilen bir yöntem. Nörofeedback´ta beyin dalgaları ile çalışıyoruz. Beyinde bulunan 5 tür dalga ve bu dalgaların analiziyle başarıya ulaşılır. Biz otmar dediğimiz bir metotla nörofeedback çalışıyoruz. 3 tane boncuk şeklinde elektrotla gelen kişinin saçlı derisi üzerine takılır ve karşısına bir görsel açılır, kişi burada dikkatini verdiği zaman ekranı daha büyük izler, dikkatini vermediği zaman beyin dalgalarından aldığı için ekran küçülür. Elinde tuttuğu ayıcığın içerisinde titreşim cihazı, feedback, yani geri bildirim olarak ayıcık titrer. Örneğin dikkatini verdiği zaman ekran büyür ve ayıcık titrer. Bunun herhangi bir yan etkisi yok, yani dışarıdan bir etki yok çünkü. Aynı zamanda dikkat eksikliği giderilirken istenilen gölgeye elektrot takıldığı zaman hiperaktivitesi düşecek ve kaygısı azalacaktır.

E. KİPMAN: Ebeveynlerin bu tip çocuklara nasıl yaklaşması lazım?

Çocuk tırnak yiyorsa anne – babanın ilgisini çekmeye çalışıyordur

D. O. SARIALP: Bize bu durumlara hep son anlarda başvururlar ve hep şunu söylüyorlar ‘evde tamamen bir kavga, bu çocuk başarısız, bu çocuğun zekâsında mı bir farklılık var, bazen şiddet uygulamalar´ bize bu boyutlarda geliyorlar. Bu yapılan bir yanlış açıkçası, çünkü çocuk neden başarısız, bunun altında yatan nedenler neler? Bunlara bakmak lazım, dikkat eksikliği mi var? Kardeş kıskançlığı mı var? Başka bir neden mi var? Ya da tırnak yiyen bir çocuk, onun da dersleri başarısız babadan şiddet görüyor, bu çocuk neden tırnak yiyor? Çocuk anne-babanın ilgisini çekmek için yer. Mutlaka bir uzman tarafından detaylı bir şekilde analiz edilmesi gerekiyor.

E. KİPMAN: Ders başarısızlığı dediniz ya, bunu biraz daha açarsak, çocuklar birçok sebepten dolayı derslerin başarısız oluyor ama anne-baba bunu nasıl görmeli, yani çocuk başarısız değil ama çalışmıyor, bunu nasıl fark edecek ve ne yapmalı? İlla psikologa mı gelmeli?

D. O. SARIALP: Hayır şöyle bir durum var, mesela soruları okumadan cevaplayan çocuklar var ya da dersin başına oturmuyor. Bana gelen şikâyetler genelde bu yönde. Sanki başka bir yerdeymiş gibi ya da çok basit işlem hataları yapıyor, eşyalarını ortada unutuyor, başladığı işi tamamlayamıyor gibi. Birçoğu bu şekilde olan sıkıntılar var. Genelde bizim sınav mantığında şu vardır; ‘aşağıdakilerden hangisi doğru değildir´ çocuk bunu ‘doğrudur´ olarak okuyor. Bunların analiz edilip, ondan sonraki süreçte destek almakta fayda var.

E. KİPMAN: Derya Hanım son zamanlarda sıkça haberlerde duymaya başladık, çocuk istismarları. Birçok sivil toplum örgütleri buna dikkat çekmeye çalışıyor. Cinsiyet ayrımı gözetmeksizin, aileler çocuklarını yetiştirirken nelere dikkat etmeli? Eğer çocuklar cinsel istismara maruz kalıyorsa ebeveynler buna nasıl dikkat etmeli, çocukların bu duruma maruz kalmamaları için nasıl yetiştirmeli?

Anne – baba birbirine aşkım diyebilir ama burada herkes rolünü iyi bilmeli

D. O. SARIALP: Bu konu hepimizin içinde bir yara, artık ben bu tür haberleri okumaktan bir kadın olarak yıldım. Ailelerin yapması gereken şey başta şu, çocuk yetiştirirken mümkün olduğunca baskıdan uzak durmaları gerekiyor, çünkü çocuk ilgiyi başkasından görmemesi gerekiyor. Ailenin çocuklarına dokunması, sevdiğini hissettirmesi gerekiyor. Bazen bir bakış, mesela politikacı gülüşü vardır, elini kaldırır ve gülümser aslında gözleri gülmez. Gülerken, karşımızdakine bakarken, o çocuğumuza bakarken onu sevdiğimizi hissettirmemiz gerekiyor, göz kontağı kurmamız lazım kesinlikle. Onunla samimi bir dille konuşmak, bazen arkadaşça ama samimi dilden konuşmakta kastettiğimiz şu değil, çocuğu ile konuşurken ‘gel aşkım, gel bebeğim buraya´ bu değil. Yani küçük yaşta ki çocuğa bu tür kelimeler söylemek çok yanlış. Bunlara dikkat edilmesi gerekiyor aslında.  Buna ne gibi yanlış var, çocuk rolleri ilk ailesinden öğrenir, anne – baba birbirine aşkım diyebilir ama burada herkes rolünü iyi bilmeli ki çocuk da bunu kavrayabilmeli. Rol karmaşası yaşanıyor çünkü.

E. KİPMAN: Nöroterapi nedir? Bireyde neleri tedavi eder?

D. O. SARIALP: Nöroterapi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, okul başarısızlığı ve öğrenme güçlü gibi konularda bize büyük fayda sağlıyor. Burada kullanılan otmar metodu 3 ayrı geri bildirim veriyor çocuğa, 40 seans uygulanıyor terapi. Haftada 3 kez, birer gün ara ile gelmeleri gerekiyor ve 30 dakika şeklinde yani haftalık 90 dakika bu tedaviyi alması gerekiyor. %99 başarı oranı elde ediyoruz. Tedavi için sadece çocuklar değil, yetişkinler için de çok güzel sonuçlar elde ediliyor. Bu bağlamda, bize gelen bankacılar, avukatlar, hekimler bizden nöroterapi desteği alıyorlar, güzel sonuçlar elde ediyoruz.

 


Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PSİKOLOG DERYA OĞUZ SARIALP
ERÜ TIP FAKÜLTESİ HASTANELERİ´NDEN YEŞİL KARTLILARA MÜJDE!
ERÜ TIP FAKÜLTESİ HASTANELERİ´NDEN YEŞİL KARTLILARA MÜJDE!
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri ile SGK arasında imzalanan Global Bütçe anlaşması çerçevesinde başta yeşil kartlı hastalar olmak üzere, engelli aylığı ve yaşlılık maaşı alan hastalar, artık sevk almadan Erciyes Üniversitesi Hastanelerine başvurabilecek.
GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANI DR.APAYDIN:
GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANI DR.APAYDIN:
“SOĞUK HAVA ASTIM VE NEFES DARLIĞINI TETİKLİYOR”
ERÜ´DE SAÇ DÖKÜLMESİNİ ENGELLEYEN CİHAZ
ERÜ´DE SAÇ DÖKÜLMESİNİ ENGELLEYEN CİHAZ
KEMOTERAPİ ALAN HASTALARA UMUT OLUYOR .
KBB UZMANI OP. DR. KARAGÖZ:
KBB UZMANI OP. DR. KARAGÖZ:
“GRİP OLANLAR ÖPÜŞÜP –TOKALAŞMASIN” .
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI DR. FATMA KUTLUSOY GÜÇLÜ
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI DR. FATMA KUTLUSOY GÜÇLÜ
ACIBADEM KAYSERİ HASTANESİ´NDE TAM ZAMANLI HASTA KABULÜNE BAŞLADI .
ÇOCUKLARDA KOL VE BACAK AĞRILARINA DİKKAT!
ÇOCUKLARDA KOL VE BACAK AĞRILARINA DİKKAT!
Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Romatoloji ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Zübeyde Gündüz, çocuklarda kol ve bacak ağrılarının her zaman büyümeye işaret etmediğini söyledi.
DOÇ.DR. MEDA KONDOLOT :
DOÇ.DR. MEDA KONDOLOT :
“AŞILAMA İLE 2 MİLYON ÇOCUK ÖLÜMDEN DÖNÜYOR”
UYKU TESTİ CİHAZI UYKU SORUNU YAŞAYANLARA UMUT OLUYOR
UYKU TESTİ CİHAZI UYKU SORUNU YAŞAYANLARA UMUT OLUYOR
Kayseri Acıbadem Hastanesi Nöroloji Bölümünden Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu, uyku cihazının, uyku sorunu yaşayan ya da uyku hastalığı çeken kişiler için umut olduğunu söyledi.
TÜRKİYE´NİN İLK GERİATRİ MERKEZİ, HİZMETLERİNE ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR
TÜRKİYE´NİN İLK GERİATRİ MERKEZİ, HİZMETLERİNE ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR
40 yataklı hizmet binasıyla 60 yaş üstü hastaların yatarak da tedavi gördüğü Geriatri Kliniğinde yapılan uygulamalarla; hayatın ilerleyen yıllarında, kişilerin sağlığının korunması, hastalıklarının önlenmesi, toplumdan soyutlanmadan yaşamlarını sürdürmeleri ve çok yönlü değerlendirmelere dayalı tedavisi hedef alınmakta.
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI ELİF ÇINAR :
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI ELİF ÇINAR :
“ANNE ADAYLARI TÜM BESİN GRUPLARINDAN TÜKETMELİDİR”
BEBEKLERDE İŞİTME KAYIPLARI ERKEN TEŞHİS EDİLMELİ
BEBEKLERDE İŞİTME KAYIPLARI ERKEN TEŞHİS EDİLMELİ
Acıbadem Kayseri Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Muammer Karagöz, bebeklerde işitme kaybının, erken teşhis edilip önlem alınmazsa gelişimi yavaşlatabileceğini söyledi.
ERÜ VETERİNER FAKÜLTESİ EĞİTİM ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ 7/24 ACİL HİZMETİ VERİYOR
ERÜ VETERİNER FAKÜLTESİ EĞİTİM ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ 7/24 ACİL HİZMETİ VERİYOR
“Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi olarak hayvanlarla ilgili sağlık hizmetlerinin dışında, hayvan sahiplerine, hayvanların beslenme ve korunmasıyla ilgili danışmanlık hizmeti de vermekteyiz” dedi.
KIŞ AYLARINDA DA GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANILMALI
KIŞ AYLARINDA DA GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANILMALI
Kayseri Memorial Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Özkırış, kış aylarında da güneş gözlüğü takılması uyarısında bulundu.
ERÜ´LÜ BİLİM İNSANI, PROPOLİSİ ZEYTİNYAĞI İLE ZENGİNLEŞTİRDİ.
ERÜ´LÜ BİLİM İNSANI, PROPOLİSİ ZEYTİNYAĞI İLE ZENGİNLEŞTİRDİ.
ERÜ´LÜ BİLİM İNSANININ ÜRETTİĞİ ´PROPOLİS´ KEMOTERAPİNİN YAN ETKİLERİNİ ENGELLEYEBİLECEK .
PROFESYONEL KAYAKÇILAR DAHA ÇOK YARALANIYOR
PROFESYONEL KAYAKÇILAR DAHA ÇOK YARALANIYOR
Kayseri Acıbadem Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Özgün Erçeltik, sanılanın aksine, profesyonel olarak kayak sporu ile uğraşanların, amatörlere göre daha fazla yaralanmaya maruz kaldıklarını söyledi.
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
17 Ocak 2017 Salı
Bugün
Bulutlu
7 °C
-1 °C
Çarşamba
Parçalı bulutlu
8 °C
-1 °C
Perşembe
Parçalı bulutlu
7 °C
-1 °C
1. LİG

 
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74