KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

ERÜ’DE “UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE ETKİN İLETİŞİM” KONULU

KONFERANS DÜZENLENDİ

YÜZ YÜZE EĞİTİMİN AKIBETİ

KABİNE TOPLANTISINDAN SONRA BELLİ OLACAK

ERÜ’DE “3.ARAŞTIRMA VE İNOVASYON ÇALIŞTAYI” BAŞLADI

Erciyes Üniversitesi ve Erciyes Teknopark tarafından “3.Araştırma ve İnovasyon Çalıştayı” düzenlendi.

NNY ÜNİVERSİTESİ’NDE ‘PERAKENDE SEKTÖRÜ’ MASAYA YATIRILDI

‘LİSANSÜSTÜ EKONOMİ SOHBETLERİ’NDE ‘PERAKENDE SEKTÖRÜ’NÜN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI BÜYÜTEÇ ALTINA ALINDI

NNY ÜNİVERSİTESİ’NDEN MİLLİ SPORCULARA YÜZDE YÜZ BURS DESTEĞİ

Uluslararası alanda başarı kazanan sporculara 2020-2021 eğitim-öğretim yılı itibarıyla NNYÜ’de % 100 burslu olarak eğitim görme imkanı

EĞİTİME TABLET DESTEĞİ

Bel-Sin Eğitim, Hizmet Güzelleştirme ve Yardım Vakfı tarafından eğitime tablet desteği yapıldı.

16 İLÇEDE KÖY OKULLARI EĞİTİM VE ÖĞRETİME BAŞLADI

Çandıroğlu: “Covid salgınından kurtularak normal eğitime geçmek eğitim camiasının arzusudur”

NNY ÜNV. - MELİKGAZİ RAM ORTAKLIĞINDA MESLEKİ GELİŞİM EĞİTİMİ

ÇOCUK VE ERGEN GELİŞİMİ BÜYÜTEÇ ALTINA ALINDI

ÇANDIROĞLU, ÖĞRETMENLERLE BİR ARAYA GELDİ

YARIYIL TATİLİ DÖNEMİ MESLEKİ ÇALIŞMA PROGRAMI AÇILIŞI

HEM OKUDULAR HEM DE PARA KAZANDILAR

PANDEMİDE OKULLARDA DEZENFEKTAN VE MASKE ÜRETİMİ ÖĞRENCİLERİN GELİR KAPISI OLDU

KAYMEK’TEN KASKİ PERSONELİNE YÖNELİK EĞİTİM SEMİNERİ

GÖRGÜ VE NEZAKET KURALLARI İLE TEMEL İŞARET DİLİ EĞİTİMİ VERİLDİ

ERÜ YÖK- ANADOLU PROJESİ’NDE

Erciyes Üniversitesi , Bingöl Üniversitesi ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ile eşleşti

NNYÜ TALAS’TA ÖZEL BİR PROJEYE İMZA ATTI

TALAS BELEDİYESİ ÖRNEĞİ BAŞLIKLI TUBİTAK PROJESİ TAMAMLANDI

İL MÜFTÜLÜĞÜ – İLAHİYAT FAKÜLTESİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMAZALADI

İl Müftülüğü ile Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi arasında eğitim iş birliği yapılmasına ilişkin protokol imzalandı.

27 YILLIK EĞİTİMCİ KURDUĞU DERNEKLE YABANCI ÖĞRENCİLERE SICAK YUVA SAĞLADI

Kayseri'de kurduğu dernek ile yurt dışından gelen öğrencilerin yardımına koşan öğretmen Ali İhsan Öztürk, çocukluk hayaline kavuşmanın mutluluğu yaşıyor

ERÜ’DEN YERLİ SOLUNUM CİHAZI İÇİN VALF VE BOBİN TASARIMI

VALF VE BOBİN TASARIMI YAPAN ÖĞRENCİ VE DANIŞMAN HOCALARI REKTÖR ÇALIŞ’I ZİYARET ETTİ

Gürkan Ofis Mobilyaları

27 YILLIK EĞİTİMCİ KURDUĞU DERNEKLE YABANCI ÖĞRENCİLERE SICAK YUVA SAĞLADI

Kayseri'de kurduğu dernek ile yurt dışından gelen öğrencilerin yardımına koşan öğretmen Ali İhsan Öztürk, çocukluk hayaline kavuşmanın mutluluğu yaşıyor

Kayseri'de 27 yıllık eğitimci Ali İhsan Öztürk, kurduğu dernekle yurt dışından gelen öğrencilere sıcak bir yuva sağladı ve 10 yılda yaklaşık 5 bin öğrencinin yardımına koştu.

Dinler tarihi öğretmeni ve Türk Eğitim-Sen Kayseri 2 Nolu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk, Türk dünyası birliği hayalini hayata geçirmek ve Türk Cumhuriyetlerinden üniversite eğitimi için Kayseri'ye gelen öğrencilere destek olmak amacıyla 2011 yılında Turan Derneğini kurdu. Öztürk, bu süreçte öğrencilere barınma ihtiyaçlarından, kira desteğine kadar her türlü maddi ve manevi desteği vererek onların Türkiye'ye uyum sağlamasında en büyük yardımcıları oldu.

Aradan geçen yaklaşık 10 yılda sadece Türk dünyasından değil farklı coğrafyalardan gelen öğrencilere de kucak açan Öztürk, şu anda ülkesinden uzakta Kayseri'de eğitim gören yaklaşık bin öğrencinin derdiyle dertleniyor, sevinciyle mutlu oluyor.

Öztürk'ün öncülüğünde ve hayırseverlerin katkılarıyla hayata geçirilen ve 40'a yakın evde misafir edilen gençlere ücretsiz barınma imkanı sağlanırken, öğrenciler ev arkadaşları ve dernek faaliyetleri sayesinde kaynaşıp farklı kültürleri tanıma imkanı buluyor.

Öztürk, AA muhabirine, öğretmenliğe 1994 yılında Kahramanmaraş Göksun İmam Hatip Lisesinde başladığını söyledi. Hayata geçirdiği projelerin çocukluk hayali olduğunu belirten Öztürk, "Benim küçük yaşlardan beri hayalim Türk dünyası birlikteliğiydi. Bu düşünceyle 2011 yılında Turan evleri fikriyle ortaya çıktık. Türkiye dışından gelen soydaşlarımızla ilgilenmeye başladık. Projemize bu tarihte 2 evle başladık ve şimdi 40 eve ulaştık. Bu süreçte binlerce öğrenciyle muhatap olduk ve onlara destek sağladık. Bir aile ortamı içerisinde devam ettik ve bugünlere geldik. 10 yılda da yaklaşık 5 bin öğrenciye destek olduk." ifadelerini kullandı.

"BİZ DÜNYAYI BİR BÜTÜN OLARAK GÖRÜYORUZ"

Öğrencilere yabancı bir ülkeye gelmediklerini, bu ülkenin bir parçası olduklarını hissettirmek için yola çıktıklarını dile getiren Öztürk, şunları kaydetti:

"Türkiye dışından gelip burada eğitim gören gençlere, çocuklarımıza burada yalnız olmadıklarını, burasının kendi vatanları olduğunu göstermek amacıyla faaliyetler yapıyoruz. Hiçbir ayrım yapmadan öğrencilerimizi kabul ediyoruz, hepsini kucaklıyoruz. İlk başta Türk dünyasından gelen öğrenciler için başlamıştık ama zamanla Türkiye dışından gelen tüm öğrencilere kapımızı açtık. Özellikle geçtiğimiz yıl salgın başladığında Afrika'dan, Asya'dan öğrencilerle aynı soydan aynı kandan geliyormuş gibi ilgilendik. Onlarda sağ olsunlar bizi kabullendi. Bu ailenin bir ferdi gibi kendilerini gördüler. Bize herhangi bir talep geldiğinde kökenine, inancına, rengine bakmadan bizim çocuğumuz olarak görüp yardım ediyoruz. Biz dünyayı bir bütün olarak görüyoruz."

"KOSKOCAMAN BİR AİLENİN ORTASINA GELMİŞ OLUYORLAR"

Hayalinin gerçekleşmesini "kaybettiğim ailemi bulmuş gibiyim" ifadeleriyle tarif eden Öztürk, şöyle devam etti:

"Yurtdışına çıkan insanlar kendilerini yabancı ortamda görürler. Kayseri'ye gelen öğrenciler bunu yaşamıyor. Koskocaman bir ailenin ortasına gelmiş oluyorlar. Bir haftalık süre içerisinde bir çok arkadaşı, dostu oluyor. Geldikleri zaman çok farklı kültür ve ülkelerden insanlarla karşılaşıp tanımış oluyorlar. Aslında dünyayı tanımış oluyorlar. Kendileri dışında da insanların varlığını öğrenmiş oluyorlar. Burada gençlere kendi kültürlerini tanıtma imkanı buluyor. Onları Kayserili ailelerle tanıştırıp, Kayseri kültürünü öğrenmelerini de sağlıyoruz.  Bir hayal görüyorsunuz kafanızda bir şey canlandırıyorsunuz, bakıyorsunuz sonunda gerçek olmuş. Kaybettiğin bir ailen vardır ona kavuşuyorsun ya böyle bir duygu bu. Karabağ savaşında dünyanın her yerinden gelen insanlar Azerbaycan'a destek oldular. Bu müthiş bir şeydi."

"BURADA BİR AİLEM OLDU"

Erciyes Üniversitesinde yüksek lisans yapan Azerbaycanlı Kamala Rovshan da 3 yıldır Kayseri'de bulunduğu ve Ali İhsan Öztürk ile tanıştıktan sonra Türkiye'de büyük bir ailenin parçası olduğunu söyledi.

Ali İhsan Öztürk ile Doğu Türkistan'a destek yürüyüşünde tanıştığını belirten Rovshan, şunları kaydetti:

"Hocamla tanıştım ve beni derneğe davet etti. İlk başlarda çok şaşırmıştım. Köyde doğdum, köyde büyüdüm. Bir gün Azerbaycan Neftçala'dan gelip de burada Kayseri'de Turan Derneği Başkanıyla karşılıklı patates yiyeceğimi düşünmemiştim. İlk önceleri yurtta kalıyordum daha sonra Turan evlerine taşındım. İlk sene yalnızlık çekmiştim ama şimdi artık ülkeme karşı hiç özlem duygusu yok diyebilirim. Çünkü burada bir ailem oldu. Burada sadece Türk dünyasından değil, Endonezya'dan, Gine'den ve ismini sayamayacağım bir çok ülkeden arkadaşımız oldu. Burada bir çok ülkeden öğrenciler bir arada yaşayabiliyorsa tüm dünya da birlikte yaşayabilir. İlişkiler daha güzel olabilir. "

Ahıska Türkü Sabrina Turturova ise Kazakistan'dan geldiğini Erciyes Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümünde okuduğunu söyledi.

Kayseri'ye 3 yıl önce geldiğini ve  Ali İhsan Öztürk ile tanıştıktan sonra büyük bir ailenin ferdi olduğunu dile getiren Turturova, "Türkiye'yi vatanımız olarak gördüğümüz için güvenerek Kayseri'ye geldim. Bunu da Turan Derneği etkinliklerine katıldıktan sonra daha iyi anladım. Çok yeni şeyler öğreniyoruz, yeni insanlar tanıdık ve bakış açım değişti." ifadelerini kullandı.