KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

NAR SUYUNUN MUCİZEVİ FAYDALARI!

KANSERDEN VE KALP KRİZİNDEN KORUYOR…

COVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR

"ÇOK AĞIR BİR SÜREÇ ANCAK DENEYİMLENİNCE ÇEKİLEN ISTIRAP ANLATILABİLİR"

YERLİ AŞININ UYGULANDIĞI GÖNÜLLÜLERDE BİR YAN ETKİ GÖRÜLMEDİ

REKTÖR ÇALIŞ: ŞU ANA KADAR AŞI YAPILAN GÖNÜLLÜLERİMİZİN DURUMU ÇOK İYİ”

BÜYÜKKILIÇ’TAN ‘PANDEMİ’ DEĞERLENDİRMELERİ

“GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMALIYIZ”

KOCASİNAN'DAN ÇÖLYAKLILARA GLÜTEN HASSASİYETİ

“ÇÖLYAKLI AİLELERİMİZİN HER ZAMAN YANINDA OLMAYA ÖZEN GÖSTERİYORUZ”

TALAS’TAN DEZAVANTAJLI AİLELERE ÇOK YÖNLÜ DESTEK

PSİKOLOG, SOSYOLOG VE SOSYAL HİZMET UZMANLARI DEVREDE

ERÜ HASTANELERİ’NDE, BÖBREK NAKLİ YAPILAN İKİ HASTA SAĞLIĞINA KAVUŞTU

“HER BİRİ BİR FİLM SENARYOSU OLACAK KADAR YOĞUN EMEK, MANEVİYAT, BAŞARI, ÇABA, İÇERİYOR”

41 YAŞINDAKİ RAMAZAN ADIGÜZEL ORGAN NAKLİ BEKLİYOR

"ORGAN BAĞIŞI OLURSA MAKİNEYE BAĞLI YAŞAMAKTAN KURTULURUZ"

DİKKAT UZMANLAR UYARIYOR !

“LAHANA BİNBİR DERDE DEVA”

BENLİ: EV HANIMLARI RİSKLİ MODÜLDE GÖZÜKMEKTE

“BASİT TEDBİRLERE UYMAZSAK FARKLI VE DAHA ZORLU TEDBİRLER GEREKECEK”

UZMANLAR UYARIYOR!

“KIŞ AYLARI BOYUNCA BOL BOL KARNABAHAR TÜKETİN”

ERÜ’DE COVİD-19 AŞISI

ERUCOV-VAC ADAY ÜZERİNDE DENENDİ

MAHMUT HİÇYILMAZ , ‘ORGAN BAĞIŞI HAFTASI’ NEDENİYLE BİR AÇIKLAMA YAPTI

“KAYSERİ’DE ORGAN BAĞIŞINA YETERLİ İLGİ YOK”

SAĞLIK EKİPLERİNE YANLIŞ BİLGİ VERENLER

2 YILA KADAR HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILACAK

GRİP İLE COVİD'İ AYIRT ETMEK ÇOK ZOR

"ÜST SOLUNUM YOLU HASTALIKLAR KORONA VİRÜSE GÖRE DAHA KOLAY GEÇİRİLİR"

KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ ‘İŞLETME DÖNEMİ 8. KOORDİNASYON TOPLANTISI’ YAPILDI

SAĞLIK HİZMETLERİNİN KALİTESİNİ ARTTIRMAYA YÖNELİK ÇALIŞMALAR MASAYA YATIRILDI

Gürkan Ofis Mobilyaları

ANNE-BABA OLMAYI KOLAYLAŞTIRACAK 10 ÖNERİ

Çocuk sahibi olmak önemli bir karar. Ancak bu kararı vermiş olmak hemen çocuk sahibi olunabileceği anlamına ne yazık ki gelmiyor.

Acıbadem Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Gökalp Öner, anne baba olmayı planlayan çiftlerin uymaları gereken basit kuralların ve planlı bir gebeliğin hem gebelik oluşumunu pozitif etkileyeceğini hem de düşük ve erken doğum gibi riskli gebeliklerin önüne geçilmesinde önemli rolü olacağını belirtiyor. Doç. Dr. Gökalp Öner, çiftlere önerilerini 10 başlıkta sıralıyor:

Gebelik öncesi kan ve vitamin değerlerini kontrol edin: Gebelik öncesi kan ve vitamin değerleri gebelik oluşumunda büyük önem taşıyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar D vitamini eksikliğinin gebelik oluşumunu olumsuz etkilediğini göstermiş durumda. Folik asit eksikliği ise hem düşük doğumlara hem de sağlıksız gebeliklere neden olabiliyor. Gebelik planlayan çiftler en az 3 ay öncesinde bu değerlerine baktırması ve folik asit ile D vitamini takviyesi başlaması; ayrıca kan değerlerinde demir eksikliği ve kansızlık varsa bunu da mutlaka tedavi ettirmeleri gerekiyor.

İyottan zengin tuz kullanın: Gebelikte guatr ve TSH yüksekliği hem düşüklere yol açabiliyor hem de gebelik oluşumuna engel oluyor. Bu nedenle iyottan zengin tuz tüketimi önem kazanıyor. Ayrıca gebelikte ve gebelik öncesi TSH yüksekliğinin mutlaka uygun tedavi ile düzeltilmesi gerekiyor.

Akdeniz beslenme tarzını seçin: Gebelik planlayanların Akdeniz beslenme tarzını benimsemesi gebelik oluşumuna olumlu etki gösteriyor. Haftada 2 gün balık yenmesi, zeytinyağlı yemeklerin tercih edilmesi, brokoli, ıspanak, taze fasulye benzeri sebzelerin ve günde bir avuç kadar ceviz, fındık ve badem tüketilmesi özellikle öneriliyor. Bu şekilde hem anne adayının yumurta kalitesi artıyor hem de gebelikte görülebilecek birçok hastalığın önüne geçilmiş oluyor.

Tansiyon ve açlık kan şekerinize mutlaka baktırın: Özellikle son yıllarda sağlıksız beslenme ve obezite yüzünden şeker direnci ve tansiyon riski artmış durumda. Gebelik planlayan kadınların mutlaka kan şekerlerine ve tansiyonlarına baktırmaları ve gebelik öncesi önlemlerini almaları gerekiyor.

Glütenden kaçının, probiyotikle dost olun: Glütenden zengin diyet ülkemizde oldukça yaygın. Son yıllarda yapılmış tüm çalışmalarda gebelik döneminde glütenden zengin çavdar, arpa, yulaf ve buğday tüketiminin gebelik şekerine neden olduğu, ayrıca anne karnındaki bebeklerin bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebileceği ortaya konulmuş durumda. Probiyotik tüketimi ise hem vajinal hem de barsak florasında faydalı bakterileri artırarak gebelikte oluşabilecek enfeksiyonlara engel olabiliyor. Probiyotik tüketiminin gebelik oluşumuna olumlu etki sağlayabileceği yönünde çalışmalar da mevcut.

Plastiği hayatınızdan çıkarın: Plastiğe yumuşaklık kazandırmak için kullanılan kimyasal fitalatın hem erkek hem de kadında kısırlığa yol açabileceği bildiriliyor. Bu nedenle özellikle naylon poşetlerle taşınan sebzelerin dolaba poşetle konulmaması, çocukların yumuşak plastik oyuncaklarla oynamaması öneriliyor. Fitalatın tüp bebek tedavisini bile olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Sigara ve alkolden uzak durun: Yapılan bilimsel çalışmalar hem erkek hem de kadın kısırlığına yol açmak dışında alkol ve sigaranın gebelikte düşüklere, boş gebeliğe ve anne karnındaki bebeğin zeka gelişimine olumsuzluklara yol açtığını ortaya koyuyor. Baba adayı olan erkeğin sigara içmesi, son yıllarda daha sık rastlanan boş gebeliklerin en sık nedeni olarak gösteriliyor.

Stresten uzaklaşın: Stres gebelik oluşumunu olumsuz etkilemenin yanı sıra gebelikte de gebelik depresyonuna neden olabiliyor. Bu yüzden bebek sahibi olmayı planlayan çiftlerin stresten uzak durmaları ve birbirlerini desteklemeleri; çiftlerin birlikte aşamadığı bir durum var ise mutlaka profesyonel destek almaları gerekiyor.

Düzenli ve zamanında ilişkiye girin: Gebelik oluşumu için çiftlerin düzenli ve zamanında ilişkiye girmesi gerekiyor. Kadında yumurta bir sonraki adetten 18 gün öncesinde oluşuyor ve 14 gün öncesinde de çatlıyor. Bu sebeple 28 günde bir düzenli adet gören bir kadının adetinin 10. ile 14. günü arası, gebelik oluşumu için en şanslı dönem kabul ediliyor. Aynı yöntem daha sık veya daha uzun aralıklarla adet gören kadınlar için de kullanılabiliyor. Örneğin 35 günde bir adet gören bir kadın adetinin 17. ile 21. günü arasında; 21 günde bir adet gören bir kadın ise 3. gün ile 7. günü arasında gebelik oluşumu açısından en şanslı dönemindedir. Bu yönteme ?takvim yöntemi? deniyor. Yumurta çatlama gününü tam olarak öğrenmek isteyen bir kadın ovulasyon yumurtlama testini bu günlerde yapıp çift çizgiyi gördükten 24 saat sonra ilişkiye girerse gebelik oluşum şansı en yüksek seviyesinde oluyor. Bu basit yöntemle aylık gebelik elde etme şansı artıyor. Çiftlerin bu şekilde çiftler düzenli ilişkiye girmesi durumunda 1 yıl içerisinde gebelik elde etme şansı yüzde 60´ları buluyor. Fakat düzenli ilişkiye rağmen 1 yılın sonunda gebelik elde edilemiyorsa mutlaka kadın doğum uzmanına başvurulması ve gebelik oluşmama nedenlerinin araştırılması şart.

Düzenli kontrol yaptırın: Anne adayında, adet düzensizliği, tüylenme, kronik bir hormonal bozukluk olan polikistik over sendromu, daha önce geçirilmiş karın cerrahisi, üreme organlarında enfeksiyon ve endometriozis çikolata kisti var ise ve 6 ay düzenli ilişkiye rağmen gebelik oluşmuyorsa mutlaka kadın doğum doktoruna başvurulması gerekiyor.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ