KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

BÜYÜKŞEHİR’İN KARLA MÜCADELE EKİPLERİ, 35 MAHALLE YOLUNU DAHA ULAŞIMA AÇTI

7 NOKTADA GECE GÜNDÜZ KARLA MÜCADELE

DANİŞMENTGAZİ MAHALLESİ’NDE BİR İHTİYAÇ DAHA GİDERİLDİ

PALANCIOĞLU, F. İMAMOĞLU DİYANET EĞİTİM VE KÜLTÜR MERKEZİ'NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

KOCASİNAN’IN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜNDE VATANDAŞ MUTLU VE HUZURLU

SEYRANİ ’DE DÖNÜŞÜM SÜRÜYOR

15 GÜNDE 12 YENİ İŞ YERİ AÇILDI

2020’DE 463 YENİ İŞ YERİ AÇILDI

DÜNYA, BÜYÜKŞEHİR TV İLE KAYSERİ’Yİ ‘CANLI’ İZLİYOR

360 DERECE PANORAMİK KAMERALARLA KAYSERİ VE ERCİYES CANLI İZLENEBİLİYOR

BÜYÜKŞEHİR: MEZARLIK YERİ SIKINTIMIZ YOK

CENAZE NAKİL VE DEFİN İŞLEMLERİ ÜCRETSİZ

BAŞKAN ÖZKAN ALTUN KCETAŞ BÜNYAN İŞLETME ŞEFLİĞİ'Nİ ZİYARET ETTİ

ALTUN ÇALIŞMALAR İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİ'NDEN GÜRPINAR'A MAHALLE FIRINI

PALANCIOĞLU: FIRINLARDA EL YAPIMI EKMEKLER, YÖRESEL YEMEKLER YAPILIYOR

AVRUPA KAYSERİLİLER BİRLİĞİ UZAKTAN EĞİTİME 'TABLET' DESTEĞİ VERDİ

POLAT, 60 ADET TABLET HEDİYE ETTİKLERİNİ DUYURDU

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ 2020’DE YAPILANLARI, 2021’DE YAPILACAKLARI ANLATTI

“2021’DE DEV PROJELER İLE 3 MİLYAR 897 MİLYON TL’LİK YATIRIM PLANLANDI”

MELİKGAZİ 2020’DE GERİ DÖNÜŞÜMÜ AKSATMADAN TAMAMLADI

3 BİN 500 BİNA, 135 BİN DAİRE, 285 MARKET, 5 AVM, 302 OKULDA GERİ DÖNÜŞEBİLİR ATIK TOPLANDI

KOCASİNAN’IN DÖNÜŞÜM KONUTLARI İÇİN KURA ÇEKİMİ BÜYÜK YANKI UYANDIRDI

“KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNU BİZİM İÇİN BİR FIRSATTIR”

TALAS’IN SOKAK HAYVANLARI ÖZEL EKİBİ

“HER CANLIYA HİZMET”

BÜYÜKŞEHİR’İN ‘KAR’ TİMİ, HAFTA SONU 276 MAHALLE YOLUNU ULAŞIMA AÇTI

12 İLÇEDE KAPANAN 276 MAHALLE YOLU ULAŞIMA AÇTILDI

KARLA MÜCADELEDE MELİKGAZİ'DEN YENİ VE HIZLI YÖNTEM

ISI HARİTASINA AKTARILAN YENİ BİR SİSTEM

MMO ŞUBE BAŞKANI SÜLEYMAN VAROL ÇAĞRIDA BULUNDU

“YARINIMIZI KORUMAK ADINA SUYUMUZU KORUYALIM”

Gürkan Ofis Mobilyaları

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, KURSİYERLERE GİLABORUNUN FAYDALARINI ANLATTI

KAYMEK UZEM, TÜRK MUTFAĞI KURSUNDA İLK MENÜSÜYLE KURSİYERLERLE BULUŞTU

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KAYMEK’in Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) tarafından kursiyerler için online düzenlenen Türk Mutfağı kursuna ziyarette bulundu. Doktor Başkan Büyükkılıç, kursiyerlere sonbahar mevsiminde hasadı yapılan gilaboru hakkında önemli bilgiler verdi.

Zaman ve mekân sınırlamasını ortadan kaldıran ve yeni dönem kayıtları ile hız kaybetmeden uzaktan eğitim faaliyetlerine devam eden KAYMEK UZEM, Türk Mutfağı kursunda ilk menüsüyle kursiyerlerle buluştu. ‘En Lezzetli Yemekleri Öğrenmeye var mısınız?’ sloganıyla Türk Mutfağı kursunu online başlatan KAYMEK UZEM, Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri 13.30-16.30 saatleri arasında kursiyerlere kendi evlerinden eşlik edecekleri, yaparken keyif alacakları birbirinden lezzetli tarifler öğrenecekleri bir ortam sunmaya başladı.

Eğitmenler Behiye Çukurluoğlu ve Mustafa Tosun, ilk menülerinde mavi haşhaşlı köri soslu tavuk, sebzeli pirinç pilavı, kabak tarator ve Hindistan cevizli revani tatlısı ile kursiyerlerin karşısına çıkarken, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KAYMEK mutfağına ziyarette bulundu.

Kursa online katılan kursiyerleri selamlayan Başkan Büyükkılıç, Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak KAYMEK biriminin, mazeretlere sığınmadığını, çözüm ürettiğini belirterek, “Ufuklu, ileriye dönük hizmetleriyle öğrencilerimizi buluşturuyor. Bu anlayış içerisinde Uzaktan Eğitim Merkezimiz (UZEM), LGS, YKS gibi kurslarımızı verirken, şuanda da Türk mutfağı ile ilgili online, uygulamalı, yemek pişirme konusunda gerekli çalışmalar yapılıyor. Daha önceden kendilerine bilgi verilmiş olan ve online olarak bu kurstan yararlanmak isteyen dostlarımıza, kardeşlerimize bu şekliyle uygulamamızı hem anlatıyor, hem de uygulamalarını sağlıyor. Birimimizi tebrik ve teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmasında ‘Okullar tatil değil, online açık’ diyen Büyükkılıç, “Okullar tatil denilince yatılır ya, biz de o sistem yok, okullar tatil değil, okullar online açık. Biz öyle değerlendiriyor, kurslarımız kapalı değil, online açık, teknolojiyi en güzel şekilde kullanan ekibimize teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Büyükkılıç, bir doktor olarak sonbahar mevsiminde hasadı yapılan gilaboruyu anlattı. Gilaboru suyunu olmazsa olmaz içecek olarak nitelendiren Başkan Dr. Büyükkılıç kursiyerlere şu bilgileri verdi:

“Gilaborunun faziletlerinden bahsedelim. Kendine özgü, malumunuz sonbaharda kesilir, toplanır, bidonlara konulur, içerisine su doldurulur, olgunlaşması sağlanır, hiçbir katkı maddesi olmadan sıkılır ve suyu içilir. Peki niye içiyoruz? Şifa niyetine, hem doğal içecek olarak değerlendirdiğimiz gibi, hem de tıbbi aromatik bir içecek gibi de değerlendiriyoruz. Doktor olarak söylüyorum, diüretik dediğimiz böbrek fonksiyonlarının artmasını, çalışmasını, taşlar varsa onların temizlenmesini sağlayan bir içeceğimizdir. Aynı zamanda karaciğer açısından antioksidandır, karaciğer metabolizmasını düzenler, dolayısıyla karaciğer metabolizmasına bağlı hastalıkların bir bakıma oluşmamasını sağlar. Aynı zamanda beyin fonksiyonları ile ilgili de katkısı var, değişik sistemleri etkileyen bir yapısı var. Cenab-ı Allah’ın bir lütfu, bölgemize ait böylesi güzel bir bitki ya da meyvedir. Nerede var? Akkışla’da, Bünyan’da, Melikgazi Gesi bölgesinde, Develi’de, Yahyalı’da, Özvatan’da var. Şimdi ilçelerimiz kendi içerisinde yarışıyor, elhamdülillah güzellikleri paylaşıyor. Bu içeceği şekersiz içmenizi tavsiye ediyor, olmazsa olmaz içecek olarak nitelendiriyorum.”

Büyükkılıç, konuşmaların ardından kursiyerlere ve eğitmenlere kolaylıklar dileyerek KAYMEK mutfağından ayrıldı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren KAYMEK UZEM’de gerek mesleki ve sanat kursları gerekse YKS ve LGS kurslarıyla uzaktan eğitim faaliyetleri ile gün geçtikçe büyüyor. KAYMEK UZEM zaman ve mekân sınırlamasını ortadan kaldırmaya, yeni dönem kayıtları ile hız kaybetmeden uzaktan eğitim faaliyetlerine devam ediyor.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ