Emak Asansör

 

KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

GENÇ ASKON BAŞKANI: AHİLİK TİCARETTE DEVAM ETMELİ

“AHİLİK GELENEĞİ TİCARETTEKİ HARİTAMIZDIR”

BOĞAZLIYAN ŞEKER FABRİKASI'NDA 14. KAMPANYA HEYECANI

2020-2021 BOĞAZLIYAN ŞEKER FABRİKASI'NDA 14. KAMPANYA HEYECANI

ALMANYA GIDA TARIM MÜSTEŞARI DR. PETER BOHLEN'DEN KTB'YE ZİYARET

KAYSERİ TÜRKİYE GENELİNDE ÜRETİMDE İLK 3'E GİRMEKTEDİR

ŞAHİN, YEŞİLHİSAR AY ÇEKİRDEĞİ TESİSLERİNİ ZİYARET ETTİ

TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRÜ ŞAHİN: “KAYSERİ ÇEREZLİK AY ÇEKİRDEĞİ ÜRETİMİNDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ”

YAMULA PATLICANI ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

DÜŞÜK REKOLTEYE RAĞMEN FİYATIYLA ÇİFTÇİYİ SEVİNDİRDİ

KSMMMO BAŞKANI YEDİKAYA PANDEMİNİN OLUMSUZ ETKİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

“BİR AN EVVEL KASA AFFI VE MATRAH ARTIRIMI ÇIKARTILMALI”

BAŞKAN TAHİR NURSAÇAN'IN EKONOMİK GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

“YATIRIM HAMLELERİNİ DEVAM ETTİRMELİ, EN ZOR DÖNEMLERDE BİLE ÇALIŞMAYA, ÜRETMEYE DEVAM ETMELİYİZ”

BAŞKAN BÜYÜKSİMİTÇİ SANAYİ ÜRETİM VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

“PANDEMİYE RAĞMEN SANAYİNİN ÇARKLARI DÖNÜYOR”

BAŞKAN AKAY KAYSERİ ŞEKER’İN ÜRETİM AŞAMALARINI İNCELEDİ

AKAY, “BU YIL HER ZAMANKİNDEN FAZLA DİKKATLİ OLACAĞIZ”

AFGANİSTAN’A KAYSERİ DOSTU BİR İSİM TARIM BAKANI OLARAK ATANDI

ANWAR-UL HAQ AHADY AFGANİSTAN TARIM SULAMA VE HAYVANCILIK BAKANI OLDU

KAYSERİ OSB DIŞ TİCARET İSTİHBARAT MERKEZİ SANAYİCİNİN GÜCÜNE GÜÇ KATIYOR

ÇALIŞMALARI İLE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

KAYSERİ ŞEKER’İN PROJESİ EN YÜKSEK PUANI ALDI

KOMİSYONDAN MÜKEMMELE YAKIN NOT ALARAK, BÜYÜK BİR BAŞARIYA İMZA ATTI

KULLANILMAYAN TARIM ARAZİLERİ ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR

MÜDÜRLÜĞÜMÜZ HER ZAMAN ÜRETEN ÇİFTÇİMİZİN YANINDADIR

KONUT FİYATLARINDAKİ ARTIŞI EV SAHİPLERİ YARATTI

KAYİMDER Başkanı Akdoğan:“ “Hal böyle olunca müteaahit arkadaşlarımız da  maliyetine  yada  zararına yaptıkları  satışları telafi etmek adına fiyatlarını revize ettiler”

YEŞİLHİSAR'DA AYÇEKİRDEĞİ HASADI BAŞLADI

YEŞİLHİSAR KAYMAKAMI FATİH BAYRAM AYÇİÇEĞİ HARMANINDA ZİYARET ETTİ

KAYSERİLİ KARDEŞLER DEVLET DESTEĞİYLE ELMA BAHÇESİ KURDU

Ünal Yağmur: "Devletimizin verdiği teşviki, kardeşimle sırt sırta verip, güzel bir şekilde kullanıp, iş sahibi olduk"

Anahtar Kelimeler: DÖNEM DAYANIŞMA DÖNEMİDİR
Gürkan Ofis Mobilyaları

BU DÖNEM DAYANIŞMA DÖNEMİDİR

KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci: "Küçük olsun benim olsun’ mantığını geçtiğimiz gün daha iyi olacağız"

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitci, korona virüsün ekonomiyi olumsuz etkilediğini söyleyerek, "Bu dönem dayanışma dönemidir" dedi.

KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Büyüksimitci, "Abidin başkanım 'Bu dönemde özel bankalar ölü taklidi yapıyorlar' demişti. Bu dönemler toplumdan aldığını paylaşma zamanıdır. Özellikle iş adamlarımızı gördüğümüzde ısrarla üzerinde durduğumuz konu, işçi çıkarmama konusuydu. Bu dönem dayanışma dönemidir. Bu dönemde işçi çıkartmamamız gerekir. Bu dönemde belki biraz fakirleşeceğiz ama en azından sosyal problemlerimizi çoğaltmamamız gerekiyor. Bu anlamda da kısa çalışma ödeneği ile ilgili bir iyileşme yapıldı. Orada da şartlar biraz ağırdı. Çalışanın Kısa çalışma ödeneğinden faydalanması için 600 gün prim ödemesi şartı ve 120 günde en son çalıştığı yerde prim ödemesi gerekiyordu. Bu 450 güne, 120 günde 60 güne düşürüldü. Bizim gönlümüzden geçen de şu; istisnasız burada 1 gün bile çalışan arkadaşımızın kısa çalışma ödeneğinden faydalanması oldukça iyi olacaktı. Bütçe imkanları bu şartı sağlamadı. Onun yerine ücretsiz izin konusu çıkarıldı. Ücretsiz izne çıkarılan arkadaşlarımız da bin 170 TL bir maaş ödenecek. Türkiye genelinde 3 buçuk milyon civarında ödenekten faydalanan insanımız var. Kayseri’de 104 firmadan 1 firma ücretsiz izin kullandırmış. Kayseri’nin sanayi odası başkanı olarak bununla gurur uydum. Demek ki insanlar şartları sonuna kadar zorluyorlar" şeklinde konuştu.

Mayıs ayı itibariyle hareketlenmenin başladığını kaydeden Büyüksimitci, "Yurtdışı sevkiyatlarımız başladı. Kayseri’nin en büyük pazarı sektörler olarak yurtiçi pazarlardır. Yurtiçi pazarlarında yavaş yavaş açılıyor olması gerekir ki, tam olarak çalışalım. Bu dönemde işsizliğin artacağı düşüncesindeyiz. İşten çıkarma yasağının da bu anlamda yapıldığını ve isabetli olduğu düşüncesindeyim bu tabi ki belli bir dönemi kapsar. Firmalarımızı çalıştıramazsak, pazarlara açılmazsa herkesin dayanabileceği bir mali yapı var. Şuanda bir şey demek mümkün değil ama bizim hızlıca üretimlerimize başlayıp Pazar araştırmamız gereklidir. Türkiye’nin bir şansı var. Tedarikte çok fazla Uzak Doğuya bağlı olan Avrupa ve Amerika şuanda yeni planlar yapıyor. Burada en büyük alternatiflerden biri Türkiye olacak. çünkü üretme gücü yüksek bir sanayimiz var" dedi..

E-ticarete değinen Büyüksimitci, “Türkiye 2019 yılı rakamları ile ihracatta 10’uncu sırada. Bizim pozisyonumuzda bir sıralama yaparsak Kayseri olarak ilk 10’un içerisindeyiz. Kayseri’de daha da ileriye gidecek bir yapımız var. Bu yapıyla ilgili de bir takım çalışmalar yapmak zorundayız. Bu çalışmaları da yapıyoruz. Ankara’da bizim önümüzün biraz daha açılmasıyla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Birde Kayseri’de yeni sektörler konusunda bir şeyleri başlatmamız gerekir. Şuanda bir model fabrika yapıyoruz. Kayseri’deki veya Türkiye’deki birçok KOBİ şirketimizin ana problemi verimliliktir. Verimlilikle ilgili çok ciddi problemimiz var. Bununla ilgili 2 proje başlattık ve destek aldık. 50’ye yakın firmaya bununla ilgili eğitim vereceğiz. Model fabrikada 14-15 milyon TL civarında bir hibe aldık. Şuanda AGÜ kampüsü içerisinde ilk makineleri geldi. Çalışan arkadaşlarımızın eğitimi var. Orada gruplar halinde alıp uygulamalı olarak eğitimlerini vereceğiz" diye konuştu.

Savunma sanayine değinen Büyüksimitci, “Bizim iyi ortaklıklar kurup sağlam alt yapıyla özel teşebbüs mantığı ile yaptırmamız çok daha doğru diye düşünüyorum. Çünkü buralarda bir nevi kit üretmek çok doğru değil. Savunma sanayiyle ilgili inşaat devam ediyor. Çin’deki ve Avrupa’daki hadiselerden kaynaklı biraz orada da gecikmemiz var ama burada en azından inşaatımız devam ediyor. Bu alanda bir toprak almayı da düşünmedik, kiralama yaptık. Bu kiralama da içeriye gerekli harcamaları yapacağız. Toplamda 10 yıllık sözleşmeyle bu işi yapmayı planlıyoruz. Burada önemli olan bizim üretmeye çalıştığımız konu bizim ana teknoloji dediğimiz yani Türkiye’de çok fazla üretilmeyen nano teknoloji dediğimiz bir üründür. Bunun devamında da birçok alana girebileceğiz. ASELSAN’ın üreteceği bir takım özel çiplerini altlıklarını yapabileceğiz. Havacılık dahil savunma sanayine farklı ürünler üretebileceğiz. Önemli olan ana teknolojiyi meydana getireceğiz" ifadelerini kullandı.

'Küçük olsun benim olsun’ mantığını geçtiğimiz gün daha iyi olacağız

KAYSO Başkanı Büyüksimitci, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Amerika’nın yıllık mobilya ihracatı 40 milyar dolardır. Türkiye’nin geçtiğimiz yıl toplamda 3.5 milyar dolar ihracatı var. 10’da 1’i bile değiliz. Dolayısıyla Kayseri için Chicago’daki ticaret merkezi önemli bir alan olacak. Biz Kayseri’nin hem ihracatını artıracağız. Sadece mobilyacılar için değil, orada biraz karma da olabilecek. Dubai’deki sadece belirli bir konseptte yapılıyor ama buradaki biraz daha farklı olacak. Onun haricinde ikincisi Amerika’da veya farklı bir ülkede olabilir. Dolayısıyla Kayseri için şans olduğunun inancındayız. Bizim sadece koordineli ve organize olmaya ihtiyacımız var. Biz firmalarımızı bir araya getiremiyoruz. ‘Küçük olsun benim olsun’ mantığını geçtiğimiz gün daha iyi olacağız"


Haber Kaynak : İHA