BÜYÜKŞEHİR´DEN ŞEHRİMİZE BİR PARK DAHA
Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan AGÜ-Sümer Park Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki´nin de katıldığı açılış töreninde, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri´nin yeşil alan açısından Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre “İdeal Kent” olduğunu belirtti ve çok daha fazla yeşil alanımız olması için çalıştıklarını söyledi.
Tarih: 12.11.2017 19:51:33/ 484okunma / 0yorum

Büyükşehir Belediyesi, yeşile ve ağaçlandırmaya yönelik yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Gelecek nesillere daha yeşil bir Kayseri bırakmak için çalışan Büyükşehir Belediyesi, AGÜ-Sümer Parkı da tamamlayarak hizmete açtı.

AGÜ-Sümer Park´ın açılış törenine sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki  ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik´in yanı sıra, Vali Süleyman Kamçı, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Garnizon Komutanı Ercan Teke, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, İlçe Belediye Başkanları, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı. Törende bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, hizmeti, kaliteyi, konforlu bir kent hayatını şehrimizin her metrekaresine götürmenin gayreti içinde olduklarını söyledi. Bu gayretin neticesinde de Kayseri´nin en önemli yatırımcı kuruluşu haline geldiklerini ifade eden Başkan Çelik, geçen yıl ve bu yıl yapılan yatırımların ekonomiye katkısıyla ilgili bilgiler verdi.

Bu yıl 700 ayrı noktada çalıştıklarını, her alanda birçok tesisi yaptıklarını ve pek çok tesisin de temelini attıklarını ifade eden Başkan Mustafa Çelik, “Bu kadar yoğun çalışıyoruz, bu kadar çok yatırım ve hizmet üretiyoruz, yüzlerce temel atıyoruz; ancak çok azı için bugün olduğu gibi tören yapıyoruz.  Bu yıl sadece 13 temel atma töreni, 8 yatırımımıza da açılış töreni yaptık. Bu törenler de sizlerle beraber olmamıza vesile oluyor” dedi.

“PARKLAR BİR TERAPİ MERKEZİ”

Yapılan yeşil ana yatırımlarının önemini vurgulayan ve parkların birere terapi merkezi olduğunu dile getiren Başkan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Katlı kavşak ve alt geçitler, kentsel dönüşüm, 5 yıldızlı sosyal yaşam merkezleri, üretimi artıracak projeler, spor tesisleri ve daha pek çok yatırımı hayata geçirdik. Tüm bunlara ilave olarak bu şehirde yaşayan hemşehrilerimizin çok daha sağlıklı yaşamaları için de çalışıyoruz. Yapılan araştırmalar, açık hava aktivitelerine katılan ve yeşil alanlarda vakit geçiren insanların daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, yeşil alanlar ve buralarda yapılan egzersizlerin başta kalp krizi, diyabet ve obezite olmak üzere pek çok hastalığı azalttığını belirtiyorlar. Yeşil alanlar ve buralarda yapılan açık hava aktiviteleri depresyonu da azaltıyor, çocuklarımızın zihnen ve bedenen sağlıklı gelişmelerini de sağlıyor. Dolayısıyla açılışını yapmakta olduğumuz AGÜ-Sümer Parkı´nı sadece bir park olarak değil terapi merkezi olarak da görmek lazım. Bu çevrede yaşayan binlerce, on binlerce insanımız bu parktan yararlandıkları ölçüde sağlıklı olacaklar. Çocuklarımız daha sağlıklı gelişecekler.”

“YEŞİL ALANDA İDEAL KENTİZ”

Kayseri´deki yeşil alan miktarına ilişkin de bilgi veren Başkan Çelik, kişi başına düşen yeşil alan miktarının 15 metrekareye ulaştığını açıkladı. Gelecek yıl bu rakamda büyük bir artış olacağını da ifade eden Başkan Çelik, “Şehirlerdeki yeşil alan miktarlarının sağlığa olumlu etkileri olduğunu Dünya Sağlık Örgütü de kabul ediyor ve kişi başına düşen yeşil alan miktarının 9 metrekareden az olmaması gerektiğini belirtiyor. Dünya Sağlık Örgütü kişi başına düşen yeşil alan miktarının 10 ila 12 metrekare olduğu kentleri ise ideal kent olarak tanımlıyor. Kayseri bu açıdan da ideal bir kent durumundadır. Çünkü yaptığımız yeni park ve yeşil alanlarla Kayseri´deki kişi başına düşen yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkarmış bulunuyoruz. Ve bu miktarı çok daha üst noktalara çıkarmak için de yoğun bir gayret içindeyiz. Önümüzdeki yıl başlayacağımız iki ayrı projeyle Kayseri´ye çok yoğun bir şekilde kullanılabilecek büyük ölçekli iki ayrı park kazandıracağız. 1 milyon 100 bin metrekare büyüklüğündeki Keykubat Kent Park ve İç Anadolu´nun doğa sporları merkezi haline getireceğimiz Sarımsaklı Barajı projemizle kişi başına düşen yeşil alan miktarımızı 16-17 metrekareye çıkaracağız. Her yıl yüz binlerce ağaç dikerek, mevcut yeşil alanlarımıza yenilerini ekleyerek Orta Anadolu´nun sert kara ikliminin hakim olduğu, genelde kurak olan şehrimizi çok daha yeşil bir görünüme kavuşturmaya devam edeceğiz. Bu hedefle yapmış olduğumuz AGÜ-Sümer Park 29 bin metrekare alan üzerinde bulunuyor ve 22 bin metrekare yeşil alandan oluşuyor. Parkımızda, 1,2 kilometre uzunluğunda yürüyüş ve koşu yolu, sağlıklı yaşam için fitness alanları ve iki ayrı çocuk oyun alanı bulunuyor. Çocuk oyun alanlarına monte edilecek olan çocuk oyun gruplarının ihalesini önümüzdeki ayın başında yapacağız ve inşallah en kısa sürede çocuklarımızın kullanımına sunacağız. Yaklaşık 3 milyon TL´ye mal olan parkımızın bölgede yaşayan halkımıza, Abdullah Gül Üniversitemizin öğrencilerine ve diğer kullanıcılara hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. Vali Süleyman Kamçı da konuşmasında parkın hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.

“PARKLARI VATANDAŞLARA AÇTIK”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise parkların eskiden mafyaların eklinde olduğunu belirtti. Ve göreve geldikten sonra yaptıkları düzenlemelerle parkların mafyaların eklinden alarak vatandaşlara açtıklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından katılımcılar AGÜ-Sümer Park´ı gezdiler. 
Video Tarihi: 12.11.2017 19:51:33
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: BÜYÜKŞEHİR ŞEHRİMİZE PARK DAHA
BAŞKAN ÇELİK, MHP İL BAŞKANI ERSOY VE
BAŞKAN ÇELİK, MHP İL BAŞKANI ERSOY VE
MHP´NİN MECLİS GRUBU İLE GÖRÜŞTÜ
MODEL BELEDİYE, ÖRNEK HİZMET
MODEL BELEDİYE, ÖRNEK HİZMET
BAŞKAN ÇELİK : “İLÇELERE AYRICALIKLI HİZMETLER DEVAM EDECEK”
AĞIR TONAJLI ARAÇLAR İÇİN
AĞIR TONAJLI ARAÇLAR İÇİN
AĞIRNAS İLE ÇEVRE YOL ARASINDA YENİ BİR YOL AÇILACAK
BİLİM MERKEZİ, EĞİTİM ZİRVESİNDE
BİLİM MERKEZİ, EĞİTİM ZİRVESİNDE
Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK tarafından şehrimize kazandırılan Kayseri Bilim Merkezi, eğitime de destek veriyor.
SOMUNCU BABA TALAS´TA ANILDI
SOMUNCU BABA TALAS´TA ANILDI
Kayseri´nin manevi mimarlarından Somuncu Baba (Şeyh Hamid-i Veli) ve Osman Hulusi Efendi, Talas Belediyesi ile Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı işbirliğiyle düzenlenen panel ve çeşitli etkinliklerle Talas´ta anıldı.
BÜYÜKŞEHİR ENGELLİLERLE SAHİP ÇIKIYOR
BÜYÜKŞEHİR ENGELLİLERLE SAHİP ÇIKIYOR
Büyükşehir Belediyesi´nin koordinesinde engelli dernekleri ile bir koordinasyon toplantısı yapıldı.
ÇOLAKBAYRAKDAR´DAN KOCASİNAN´A YENİ YOL
ÇOLAKBAYRAKDAR´DAN KOCASİNAN´A YENİ YOL
Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Kocasinan Bulvarı ile Horasan Caddesi arasında yapımı devam eden yeni yolun çalışmalarını inceledi.
BÜYÜKKILIÇ, "EMLAK VERGİSİ´Nİ
BÜYÜKKILIÇ, "EMLAK VERGİSİ´Nİ
SON GÜNLERE BIRAKIP MAĞDUR OLMAYIN"
MİMARSİNAN DEMOKRASI MAHALLESİNE
MİMARSİNAN DEMOKRASI MAHALLESİNE
AİLE SAĞLIK MERKEZİ YAPILACAK
BAKAN ÖZKASEKİ,
BAKAN ÖZKASEKİ,
“AVANTAJLARINDAN İSTİFADE EDEMEZSEK BİZ BU İŞTE YOKUZ”
BAKAN ÖZHASEKİ COP23´TE ÜST DÜZEY OTURUMDA KONUŞTU,
BAKAN ÖZHASEKİ COP23´TE ÜST DÜZEY OTURUMDA KONUŞTU,
“TÜRKİYE, ELİNDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞIYOR”
11.CUMHURBAŞKANI GÜL,
11.CUMHURBAŞKANI GÜL,
AMCASINI HAKK´A UĞURLADI...
BÜYÜKŞEHİR´DEN UYARI
BÜYÜKŞEHİR´DEN UYARI
MUHSİN YAZICIOĞLU VE BEKİR YILDIZ BULVARININ BELİRLİ BÖLÜMLERİ TRAFİĞE KAPATILACAK
TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ ÖZENDİRME YARIŞMASINDA
TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ ÖZENDİRME YARIŞMASINDA
MELİKGAZİ BELEDİYESİ´NE “JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ”
TKB´DEN KOCASİNAN BELEDİYESİ´NE BAŞARI ÖDÜLÜ
TKB´DEN KOCASİNAN BELEDİYESİ´NE BAŞARI ÖDÜLÜ
Kocasinan Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği tarafından Antalya´da düzenlenen 2016 yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması´nda tarihi ve kültürel mirası korunması konusunda yaptığı çalışmalar nedeniyle jüri tarafından başarı ödülüne layık görüldü.
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
21 Kasım 2017 Salı
Bugün
Parçalı bulutlu
2 °C
-5 °C
Çarşamba
Karlı - Yağmurlu
4 °C
-1 °C
Perşembe
Bulutlu
4 °C
-2 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-9/7/1139320060307.jpg
KANALIMIZA
ABONE OL