BÜYÜKŞEHİR´DEN ŞEHRİMİZE BİR PARK DAHA
Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan AGÜ-Sümer Park Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki´nin de katıldığı açılış töreninde, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri´nin yeşil alan açısından Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre “İdeal Kent” olduğunu belirtti ve çok daha fazla yeşil alanımız olması için çalıştıklarını söyledi.
Tarih: 12.11.2017 19:51:33/ 616okunma / 0yorum

Büyükşehir Belediyesi, yeşile ve ağaçlandırmaya yönelik yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Gelecek nesillere daha yeşil bir Kayseri bırakmak için çalışan Büyükşehir Belediyesi, AGÜ-Sümer Parkı da tamamlayarak hizmete açtı.

AGÜ-Sümer Park´ın açılış törenine sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki  ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik´in yanı sıra, Vali Süleyman Kamçı, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Garnizon Komutanı Ercan Teke, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, İlçe Belediye Başkanları, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı. Törende bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, hizmeti, kaliteyi, konforlu bir kent hayatını şehrimizin her metrekaresine götürmenin gayreti içinde olduklarını söyledi. Bu gayretin neticesinde de Kayseri´nin en önemli yatırımcı kuruluşu haline geldiklerini ifade eden Başkan Çelik, geçen yıl ve bu yıl yapılan yatırımların ekonomiye katkısıyla ilgili bilgiler verdi.

Bu yıl 700 ayrı noktada çalıştıklarını, her alanda birçok tesisi yaptıklarını ve pek çok tesisin de temelini attıklarını ifade eden Başkan Mustafa Çelik, “Bu kadar yoğun çalışıyoruz, bu kadar çok yatırım ve hizmet üretiyoruz, yüzlerce temel atıyoruz; ancak çok azı için bugün olduğu gibi tören yapıyoruz.  Bu yıl sadece 13 temel atma töreni, 8 yatırımımıza da açılış töreni yaptık. Bu törenler de sizlerle beraber olmamıza vesile oluyor” dedi.

“PARKLAR BİR TERAPİ MERKEZİ”

Yapılan yeşil ana yatırımlarının önemini vurgulayan ve parkların birere terapi merkezi olduğunu dile getiren Başkan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Katlı kavşak ve alt geçitler, kentsel dönüşüm, 5 yıldızlı sosyal yaşam merkezleri, üretimi artıracak projeler, spor tesisleri ve daha pek çok yatırımı hayata geçirdik. Tüm bunlara ilave olarak bu şehirde yaşayan hemşehrilerimizin çok daha sağlıklı yaşamaları için de çalışıyoruz. Yapılan araştırmalar, açık hava aktivitelerine katılan ve yeşil alanlarda vakit geçiren insanların daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, yeşil alanlar ve buralarda yapılan egzersizlerin başta kalp krizi, diyabet ve obezite olmak üzere pek çok hastalığı azalttığını belirtiyorlar. Yeşil alanlar ve buralarda yapılan açık hava aktiviteleri depresyonu da azaltıyor, çocuklarımızın zihnen ve bedenen sağlıklı gelişmelerini de sağlıyor. Dolayısıyla açılışını yapmakta olduğumuz AGÜ-Sümer Parkı´nı sadece bir park olarak değil terapi merkezi olarak da görmek lazım. Bu çevrede yaşayan binlerce, on binlerce insanımız bu parktan yararlandıkları ölçüde sağlıklı olacaklar. Çocuklarımız daha sağlıklı gelişecekler.”

“YEŞİL ALANDA İDEAL KENTİZ”

Kayseri´deki yeşil alan miktarına ilişkin de bilgi veren Başkan Çelik, kişi başına düşen yeşil alan miktarının 15 metrekareye ulaştığını açıkladı. Gelecek yıl bu rakamda büyük bir artış olacağını da ifade eden Başkan Çelik, “Şehirlerdeki yeşil alan miktarlarının sağlığa olumlu etkileri olduğunu Dünya Sağlık Örgütü de kabul ediyor ve kişi başına düşen yeşil alan miktarının 9 metrekareden az olmaması gerektiğini belirtiyor. Dünya Sağlık Örgütü kişi başına düşen yeşil alan miktarının 10 ila 12 metrekare olduğu kentleri ise ideal kent olarak tanımlıyor. Kayseri bu açıdan da ideal bir kent durumundadır. Çünkü yaptığımız yeni park ve yeşil alanlarla Kayseri´deki kişi başına düşen yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkarmış bulunuyoruz. Ve bu miktarı çok daha üst noktalara çıkarmak için de yoğun bir gayret içindeyiz. Önümüzdeki yıl başlayacağımız iki ayrı projeyle Kayseri´ye çok yoğun bir şekilde kullanılabilecek büyük ölçekli iki ayrı park kazandıracağız. 1 milyon 100 bin metrekare büyüklüğündeki Keykubat Kent Park ve İç Anadolu´nun doğa sporları merkezi haline getireceğimiz Sarımsaklı Barajı projemizle kişi başına düşen yeşil alan miktarımızı 16-17 metrekareye çıkaracağız. Her yıl yüz binlerce ağaç dikerek, mevcut yeşil alanlarımıza yenilerini ekleyerek Orta Anadolu´nun sert kara ikliminin hakim olduğu, genelde kurak olan şehrimizi çok daha yeşil bir görünüme kavuşturmaya devam edeceğiz. Bu hedefle yapmış olduğumuz AGÜ-Sümer Park 29 bin metrekare alan üzerinde bulunuyor ve 22 bin metrekare yeşil alandan oluşuyor. Parkımızda, 1,2 kilometre uzunluğunda yürüyüş ve koşu yolu, sağlıklı yaşam için fitness alanları ve iki ayrı çocuk oyun alanı bulunuyor. Çocuk oyun alanlarına monte edilecek olan çocuk oyun gruplarının ihalesini önümüzdeki ayın başında yapacağız ve inşallah en kısa sürede çocuklarımızın kullanımına sunacağız. Yaklaşık 3 milyon TL´ye mal olan parkımızın bölgede yaşayan halkımıza, Abdullah Gül Üniversitemizin öğrencilerine ve diğer kullanıcılara hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. Vali Süleyman Kamçı da konuşmasında parkın hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.

“PARKLARI VATANDAŞLARA AÇTIK”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise parkların eskiden mafyaların eklinde olduğunu belirtti. Ve göreve geldikten sonra yaptıkları düzenlemelerle parkların mafyaların eklinden alarak vatandaşlara açtıklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından katılımcılar AGÜ-Sümer Park´ı gezdiler. 
Video Tarihi: 12.11.2017 19:51:33
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: BÜYÜKŞEHİR ŞEHRİMİZE PARK DAHA
KAYSERİ´DE KAR YAĞIŞI
KAYSERİ´DE KAR YAĞIŞI
EKİPLER YOLLARI AÇMAK İÇİN SEFERBER OLDU
29 ŞEHİT AİLESİNE
29 ŞEHİT AİLESİNE
‘DEVLET ÖVÜNÇ´ MADALYASI
HUZUR VEREN BÜYÜKŞEHİR
HUZUR VEREN BÜYÜKŞEHİR
BAŞKAN ÇELİK, EŞİ İLE BİRLİKTE BÜYÜKŞEHİR´İN DUA ALAN PROJESİ YADES´İN HİZMET VERDİĞİ YAŞLILARIMIZI ZİYARET ETTİ
2017´DE MELİKGAZİ´DE 10 BİN 450 TON KAĞIT
2017´DE MELİKGAZİ´DE 10 BİN 450 TON KAĞIT
GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILDI
KOCASİNAN´DA ÖĞRENCİLER
KOCASİNAN´DA ÖĞRENCİLER
GERİ DÖNÜŞÜMÜ YERİNDE ÖĞRENİYOR
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MAYIS BAŞINDA KAYSERİ´DE
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MAYIS BAŞINDA KAYSERİ´DE
KONGREYE BAŞBAKAN GELİYOR
VALİ KAMÇI HACILAR´DA
VALİ KAMÇI HACILAR´DA
Vali Süleyman Kamçı, ilçe ziyaretleri kapsamında Hacılar ilçesini ziyaret ederek bir dizi açılış ve programlara katıldı.
BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR,
BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR,
“MAHALLELERİMİZİN KADERİ DEĞİŞİYOR”
MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MEMDUH BÜYÜKKILIÇ,
MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MEMDUH BÜYÜKKILIÇ,
"ASFALT DÖVİZ KARŞILIĞI ALINDIĞI İÇİN MALİYETLİ BİR YATIRIM"
KAYSERİ TİCARET ODASI´NIN OSB HİZMET BÜROSU
KAYSERİ TİCARET ODASI´NIN OSB HİZMET BÜROSU
2017 YILINDA 36 BİNİ AŞKIN BELGE VERDİ
“KAYSERİ BELEDİYECİLİKTE BİR MARKA”
“KAYSERİ BELEDİYECİLİKTE BİR MARKA”
MİLLİ EĞİTİM BAKAN YARDIMCISI ORHAN ERDEM BAŞKAN ÇELİK´İ ZİYARET ETTİ
İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI
İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI
İl Koordinasyon Kurulu´nun 2018 yılı 1´nci dönem toplantısı Vali Süleyman Kamçı başkanlığında yapıldı.
“HUZURLU BELEDİYE HUZURLU ŞEHİR”
“HUZURLU BELEDİYE HUZURLU ŞEHİR”
BEM-BİR SEN GENEL BAŞKANI TURBAY, BAŞKAN ÇELİK´İ ZİYARET ETTİ
KOCASİNAN BELEDİYESİ 2017 YILINDA
KOCASİNAN BELEDİYESİ 2017 YILINDA
3 BİN ÇİFTİN NİKAHINI KIYDI
MELİKGAZİ´DEN MODERN ŞEHİRCİLİK ÇALIŞMASI
MELİKGAZİ´DEN MODERN ŞEHİRCİLİK ÇALIŞMASI
Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak çevre ve görsel kirliliği önlemek amacı ile çalışmalar yaptıklarını ve gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde modern bir şehircilik çalışması sergilediklerini söyledi.
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
19 Ocak 2018 Cuma
Bugün
Parçalı bulutlu
1 °C
-3 °C
Cumartesi
Bulutlu
3 °C
-3 °C
Pazar
Fırtına
4 °C
2 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-9/7/1139320060307.jpg
KANALIMIZA
ABONE OL