DAMLA SULAMA İLE ŞEKER PANCARINDA
VERİM ARTIŞI SAĞLANIYOR
Tarih: 10.10.2018 16:41:28/ 805okunma / 0yorum

Sürdürülebilir tarımda su yönetiminin şeker pancarı tarımındaki öneminin artması damla sulama sistemlerine olan rağbeti artırdı.

Kayseri Şeker ve RivulisEurodrip firmasının ortak projesi kapsamında Develi Bölgesinde Bayram ve Ali Alay´a ait tarlada damla sulama sistemi ile elde edilen şeker pancarının hasat gününde Kayseri Şeker´e bağlı bölge çiftçileri büyük rağbet gösterdiler. Kayseri şeker ile sözleşmeli pancar ekimi yapan bölgelerden gelen Pancar ekicileri damla sulama yapılan tarladaki ürün ile diğerlerini mukayese etme imkanı buldular.

Tarımda verimliliği ve kaliteyi sulama çözümleri ile arttırarak çiftçilere gerekli desteği sağlayan Rivulis Eurodrip firmasının Türkiye CEO´su H. Arkın Demir; "Türkiye´ de pancar tarımında damla sulama sistemini ilk defa Kayseri Şeker yönetimi bu vizyonu getirdiği ve geniş çaplı sahiplendiği için teşekkür ediyorum dedi.Demir Konuşmasını şöyle sürdürdü; Sizlerin sayesinde Türkiye Damla sulamada dünya´ da örnek bir projede başarılı oldu. Son üç yıldır yapılan çalışmalarda Kayseri Şeker Ar-Ge desteği ve lider çiftçilerimizin sağladığı desteklerle şeker pancarında damla sulamanın ne kadar verimi, poları arttırdığını ve %50-70 su tasarrufu sağladığını bütün dünyaya göstermiş olduk.Eurudrip, otuz yıldır Türkiye´de damla sulama üretimi yapan Türkiye´ de ilk yerli üretici ve aynı zamanda Uluslararası teknoloji üretim yapan Türkiye´ deki en büyük üreticidir. Biz Kayseri şeker yönetimi ile beraber bir misyonla yola çıktık. Türkiye´nin biliyorsunuz bir su problemi var. Sizler de kendi tarlanızda kendi bölgenizde su problemi yaşıyorsunuz. Şeker pancarı için de yapılan karşı lobilerde biliyorsunuz bazen kara propagandalar yapılıyor. En çok kullanılan konu ise Su´dur. Oysa biz bilimsel bir şekilde gösteriyoruz ki Kayseri şekerin liderliğinde bunu modern sulama yöntemleri ile yaptığımızda yüzde 50-70 daha az suyla daha fazla verim, iki polar daha yüksek ve işçilik kazancımız var. Gübremiz yüzde otuz kırk daha az kullanıyoruz. Tabii bir de hastalıklara karşı daha dirençli bir sulama yapıyoruz o yüzden bunu biz hem Türkiye´de 350 bin hektarda sağladığımız su tasarrufunu düşünecek olursak bu sayede biz demek kendi ülkemizde milyonlarca metreküplük su tasarrufu sağlayacağız. Bu ise başka ürünler yapmamızı, yeraltı kaynaklarımızı başka nesillere vermemizi sağlayacak. Artı olarak da Türkiye de bu teknolojiyi biz dünyaya da ihraç edebileceğiz. Şu an dünyadaki kırk ülkeye ihracat yapıyoruz inşallah bu şeker pancarı olduğunda da. Bu ürünlerle ilgili Azerbaycan´dan Ukrayna ya Rusya´dan Özbekistan´a kadar her yerde bu uygulamayı yapacağız ama ilk önce kendimizin Şeker pancarında damla sulamayı yaygınlaştırmamız lazım. Türkiye´nin buna ihtiyacı var yeraltı kaynaklarımız azalıyor biliyorsunuz. Her zaman söyledikleri bütün dünya devletleri su Savaşları içinde biz bu su savaşlarında önde olmak için suyumuzu korumalıyız.Bizim Milli gücümüz tarımdan geliyor. Hükümetin de Başkanlık sistemin de yeni programında tarım ekonomisi çok önemli, tarıma dayalı sanayileşme çok önemli, bunu yapabilmemiz için hem rekabetçi olmamız lazım hem doğal kaynaklarımızı korumamız lazım. Türkiye´ de ilk defa Kayseri Şeker yönetimi de bu vizyonu getirdiği ve geniş çaplı sahiplendiği için teşekkür ederiz" dedi.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay konuşmasında; "Biz ülke olarak aslında su fakiri bir ülkeyiz. O nedenle suyumuzu çok tasarruflu kullanmak mecburiyetindeyiz. Suyun her geçen gün artan önemini bildiğimiz için biz Kayseri şeker olarak 2018 yılını Damlama sulama yılı ilan etmiştik" dedi.Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü;

"Rivulis Eurodrip firmasının dünya CEO´ su, Avrupası CEO´ su ve Türkiye CEO´ suile bölge çalışanlarının bu etkinliğe tam kadro katılmaları Tarımsal alanda su kullanımın öneminin göstergesidir. Pancar tarımında damla sulama uygulamasını biz Kayseri Şeker olarak Develi bölgesinde Ali ve Bayram Alay´a ait tarla dışında Bünyan, Mahzemin, Yeşilhisar ve Kayseri Şeker´in kendi sahasında yapmaktayız.Biz Türkiye olarak aslında su fakiri bir ülkeyiz. O nedenle de suyumuzu çok dikkatli tasarruflu kullanmak mecburiyetindeyiz. Bu anlayış içerisinde biz Kayseri şeker olarak 2018 yılının başında yönetim kurulumuz ve yöneticilerimizle birlikte yaptığımız toplantıda 2018 yılını“Damlama sulama yılı” ilan etmiştik. Bu konuda dünyada isim yapmış eurudrip firmasıyla birtakım çalışma başlattık. Bundan sonra bu işin daha fazla geliştirmesine önem vermemiz lazım. Burada ve diğer denemelerde elde ettiğimiz sonuçlar bizi adeta bu konuda tabi biraz daha teşvik edici sonuçlar ortaya koyuyor. Birincisi, Sulama maliyeti de bizim en yüksek maliyetlerimizden biri olduğu için buna mutlaka dikkat etmemiz lazım bu çerçevede damlama sulama sistemi bize önemli bir maliyet avantajı sağlıyor.İkincisi, Verimlilik açısından baktığımızda gerçekten verimlilik de de önemli farklar ortaya çıkmaya başladı. Gerek dekardaki elde ettiğimiz tonaj miktarı itibarı ve gerekse özellikle şeker oranı miktar itibariyle önemli sonuçlar elde edildi. Yağmurlama da elde edilen şeker oranıyla damla sulamada elde edilen şeker oranı arasında 2.30´luk bir fark ortaya çıktı.Bu fark bizim fiyatımıza göre iki yüz kırk lira gibi bir rakama tekabül ediyor. Yüz otuz lira civarında da su maliyetinden avantaj sağlayınca 370 lira gibi bir rakama tekabül ediyor.Bu çok önemli bir avantaj onun içinde tabii bu uygulama maliyetlerinin dikkate alması lazım.Biz bu konuyu geliştirmek istiyoruz onun içinde buradaki hem sonuçları ve bilgileri değerli çiftçilerimizle paylaşmak istedik. Elimizdeki su kaynaklarını en doğru en verimli bir şekilde kullanmak mecburiyetindeyiz. Çiftçinin üretmekten başka bir alternatifi yok.Biz işimizi geliştirmeye devam edeceğiz geliştirebilmek için de hem verimliliği artırmak lazım hem geliri arttırmak lazım. Hem de maliyetleri düşürmek lazım. Bu damla uygulama sistemi bize hem maliyetlerin düşürülmesi konusunda hem de gelirin artırılması konusunda sağladığı önemli avantajlar yanı sıra Suyumuz da en iktisatlı, en ekonomik bir şekilde kullanma imkanı sunuyor. Onun için biz şirket olarak bu uygulamanın yanında yer aldık bu uygulamayı çiftçilerimizle birlikte geliştirmeye devam edeceğiz."

2018-2019 Kampanya döneminde 20 dönüm pancar tarlasında damla sulama sistemi yapan Develi Zile çiftçilerinden Ali Alay; Damla sulama sistemi sayesinde su, enerji ve işçilik şu aşamada %50 tasarruf sağlandıklarını aynı zamanda Manna uydu sistemleri aracılığı ile tarlalarının Kayseri Şeker Fabrikası tarafından sürekli izlenerek kendilerinin tarladaki hangi bölgenin suya ihtiyacı olup olmadığının sürekli olarak bilgilendirildiklerini kendilerinin de o doğrultuda sulamaya yön verdiklerini damla sulama sisteminden memnun olduklarını seneye daha çok arazide damla sulama sistemi yapacağını belirtti

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Eurodrip firmasının Dünya CEO´su Richard klapholz, Avrupa CEO´su VasiliosKykrilis, Türkiye CEO´suH. Arkın Demir, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim ve denetim Kurulu üyeleri, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Üyeleri, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez, Kayseri Pancar Kooperatif Müdürü Uğur Metiner, Bölge Müdürleri ve çiftçilerinin de katıldığı etkinlik pancar çiftçileri tarafından da büyük ilgi gördü.
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: DAMLA SULAMA ŞEKER PANCARINDA
ÇİLEK FİDELERİNİN YARISINDAN FAZLASI KAYSERİ´DE FİLİZLENİYOR
ÇİLEK FİDELERİNİN YARISINDAN FAZLASI KAYSERİ´DE FİLİZLENİYOR
Şahin: "Türkiye´deki çilek fidelerinin yüzde 60´ı Kayseri´de üretiliyor"
KAYSERİ ŞEKER´DE TEKNİK EĞİTİME ÖNEM ARTTI
KAYSERİ ŞEKER´DE TEKNİK EĞİTİME ÖNEM ARTTI
Kayseri Şeker bünyesinde bulunan Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikalarında eğitimlerin kişi başına 12 saat/yıl a ulaşmasıyla birlikte Kayseri Şeker, eğitim konusunda da rekora imza atıyor.
KAYSERİ OSB HEYETİNDEN RUSYA FEDERASYONU´NA ZİYARET
KAYSERİ OSB HEYETİNDEN RUSYA FEDERASYONU´NA ZİYARET
Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Rusya Federasyonu´na giden Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan ve beraberindeki heyet; Devlet Duması Başkan Yardımcısı P.O.Tolstoy´u makamında ziyaret etti.
KAYÜ REKTÖRÜ KARAMUSTAFA´DAN KASTAMONU´DA TURİZM KONFERANS
KAYÜ REKTÖRÜ KARAMUSTAFA´DAN KASTAMONU´DA TURİZM KONFERANS
Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kastamonu Valiliğinin 15-22 Nisan Turizm Haftası etkinliği çerçevesinde düzenlediği “Turizmde Genel Eğilimler, Ürün ve Markalaşma” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.
KAYSERİ ŞEKER´DEN TURHAL BÖLGE ÇİFTÇİLERİNE DESTEK
KAYSERİ ŞEKER´DEN TURHAL BÖLGE ÇİFTÇİLERİNE DESTEK
Kayseri Şeker, Turhal bölgesi çiftçilerinden gelen yoğun talep üzerine bölgedeki pancar ekicisi çiftçilerin tarımsal faaliyet alanlarındaki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bölge ve şube müdürlükleri bünyesinde tarım marketleri oluşturmaya başladı.
LOKANTACILAR VE PASTACILAR ODASI BAŞKANI ALTAN AYDEMİR:
LOKANTACILAR VE PASTACILAR ODASI BAŞKANI ALTAN AYDEMİR:
“HAYIRA KARŞI DEĞİLİZ”
HER 10 YATAKTAN BİRİNDE TÜRK İMZASI VAR
HER 10 YATAKTAN BİRİNDE TÜRK İMZASI VAR
TMSF yönetimindeki Boydak Holding bünyesinde faaliyet gösteren Boyteks firması, 106 ülkeye ihraç ettiği farklı özelliklerdeki yatak kumaşlarıyla dünyada yatak pazarının yüzde 10´luk kısmına hitap ederek ülke ekonomisine katkı sağlıyor
KAYSO´DAN DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERİ
KAYSO´DAN DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERİ
Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) koordinasyonunda Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) ev sahipliğinde üyelerimize yönelik “Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri” düzenlendi.
YAPISAL DÖNÜŞÜM PAKETİ DEĞERLENDİRMELERİ
YAPISAL DÖNÜŞÜM PAKETİ DEĞERLENDİRMELERİ
“YENİ EKONOMİ PROGRAMI YAPISAL DÖNÜŞÜM ADIMLARI 2019"
KTO MESLEK KOMİTE BAŞKANLARI TOPLANDI
KTO MESLEK KOMİTE BAŞKANLARI TOPLANDI
Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, meslek komite başkanları ile bir araya geldi.
MİMARSİNAN OSB´DE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ
MİMARSİNAN OSB´DE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ
BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI
YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI
BİR KEZ DAHA KAYSERİLİLERİ BEKLİYOR…
BAŞKAN HÜSEYİN AKAY,
BAŞKAN HÜSEYİN AKAY,
"KAYSERİ ŞEKER SEKTÖRÜN, TURHAL ŞEKER ÖZELLEŞTİRMENİN YÜZ AKI"
BAŞKAN AKAY,
BAŞKAN AKAY,
ÜRETİMİ EN İYİ ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRMEK NİYETİNDEYİZ
ERCİYES TEKNOPARK´TAN
ERCİYES TEKNOPARK´TAN
KOBİ´LER İÇİN BİLGİLENDİRME
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
23 Nisan 2019 Salı
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL