ERCİYES ÜNİVERSİTESİ´NDE
HOCA AHMET YESEVİ SEMPOZYUMU ...
Tarih: 19.5.2017 17:16:52/ 501okunma / 0yorum

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörlüğü tarafından “Hoca Ahmet Yesevi´yi Anmak ve Anlamak” konulu sempozyum düzenlendi.
Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen programa; Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk- Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Hv. Pilot Tuğgeneral Selçuk Aygün, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Doğan, Prof. Dr. Karamehmet Yıldız ve Prof. Dr. Mustafa Kemal Apalak, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Öztürk, Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Argunşah´ın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.
Sempozyumun açılış konuşmalarında Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Argunşah, Hoca Ahmet Yesevi´nin Türk Dünyasının manevi hayatını derinden etkileyen ve tesiri halen hissedilen Pir-i Türkistan namıyla anılan büyük bir mutasavvıf olduğunu vurgulayarak “Bugün burada bizi buluşturan Hoca Ahmet Yesevi, Türk Dünyasının ulularındandır. Bizi buluşturduğu gibi bugün ve dün koca Türk Dünyasının manevi birliğini sağlayan yüce isimlerdendir. Bunun içindir ki; Türkiye´nin de teklifiyle 2017 yılı UNESCO tarafından Hoca Ahmet Yesevi Yılı ilan edilmiştir. Bu vesileyle onun kimliğinin ve düşünce dünyasının, Türk İslam coğrafyasındaki bütünleştirici rollerinin bir kez daha hatırlanması, tazelenmesi ve yeni ufuklara uyandırılması önemli bir kazanım olacaktır. Hoca Ahmet Yesevi Türk Dünyasının manevi hayatını derinden etkileyen ve tesiri halen hissedilen Pir-i Türkistan namıyla anılan büyük bir mutasavvıfıdır. Onun hikmetleri, menkıbeyle karışmış kerametleri Türk Dünyasının bir ucu Doğu Türkistan´dan diğer ucu Balkanlar´a kadar geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. Bugün Kazakistan´da, tarihteki adıyla Yesi, bugünkü adıyla Türkistan şehrinde bulunan türbesi, bütün bu Türk coğrafyasının manevi merkezi durumundadır. Bu vurgulamadan da anlaşılacağı gibi Hoca Ahmet´in Yesevi sıfatı, yeşili anlamıyla bu şehirden gelmektedir. Hoca Ahmet Yesevi, 12. yüzyılda Orta Asya coğrafyasında yerleşik ve göçebe olarak bütün Türklere, kendi dilleriyle Türkçe söyleyerek İslamiyet´i öğretmeyi seçmiş bir bilge kişiliktir. Türkçeden başka dil bilmeyen Türk topluluklarına İslam´ın güzelliklerini, sanat endişesi taşmadan bir mürşit edasıyla Türkçe söylemiş, Türkçe anlatmıştır” değerlendirmesinde bulundu…
Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven ise konuşmasında, Türk Dünyasının tarih boyunca sadece kurduğu devletler, imparatorluklar ve fethettiği topraklarla adından söz ettirmeyip, ilmi, bilimi, özellikle de İslam alanında yetiştirdiği manevi değerlerle hep gözde hep ileride olduğunu kaydederek “Temel amacı halka ilim yaymak, insanları ve toplumu aydınlatmak, yaradılışın gereklerini tüm insanlara anlatmak olan bu büyük şahsiyetlerle, bu büyük değerlerimizle övünmenin yanında, yaşantılarından, mesajlarından, öğütlerinden yeterli dersi almalıyız. Hoca Ahmet Yesevi´nin hayatı hakkında bilgiler oldukça az olduğu belirtilmekte, fakat hakkında yazılan menkıbeler ise ciltler dolduracak zenginliktedir. 120 yıl yaşadığı rivayet edilen Türkistan´ın manevi büyüğü Hoca Ahmet Yesevi, tasavvufun, nefsi köreltmek, tevazu, dünya malını hor görmek, soy ve din gözetmeksizin bütün insanları eşit saymak gibi yüksek görüşlerini, aklı ve filiyle benimsemiş, dervişliğin, kanaatin, fazilet ve değerini, dini ahlaki öğütleri, Peygamber ve evladına olan muhabbetini, dünya zevklerine düşkünlüğün zararlarını, hikmetler, nasihatler halinde, mantık gücü ve iman kuvvetiyle yaymıştır” diye konuştu.
Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk- Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız da konuşmasında şanlı bir tarihimiz olduğunu belirterek “Tarihimize baktığımız zaman şanlı bir tarihimiz bulunmaktadır. Tarihin bir döneminde Talas´ta bir seçim yapıyoruz. Bu muharebede tercih yaparak, Çinlilerle Arapların savaşında Karluk ve Yağma Türkleri Müslümanlığı seçiyorlar. Talas Savaşında Araplara yardımcı olarak, Arapların savaşı kazanmalarını sağlıyorlar. Fakat Uluğ Türkistan dediğimiz büyük bir coğrafya, Çin Seddi´ndeki sınırlardan Hazar´a kadar olan coğrafyadır. Bu büyük coğrafyada yaşayan Türkler arasında İslamiyet çok fazla yayılamıyor. 10. yüzyılda önce İdil Bulgar Devleti, sonra da Karahanlılar Devleti Müslüman oluyor. İki devletin Müslüman olmasıyla birlikte İslamiyet bir ivme daha kazanıyor. Fakat yine istenilen ölçüde olmuyor. Hoca Ahmet Yesevi´nin gelmesiyle Peygamber Efendimizin Mekke´den yaydığı İslam ışığına tuttuğu aynayı Anadolu´ya yansıtarak hemen yanı başımızdaki Seyyid Burhanettinler, Hacı Bektaş-i Veliler, Mevlanalar, Yunus Emreler olarak beliriyor” şeklinde konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından plaket ve ödül takdimine geçildi, daha sonra ise sempozyum oturumları gerçekleştirildi…


Video Tarihi: 19.5.2017 17:16:52

Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: ERCİYES ÜNİVERSİTESİ
MÜZELER HAFTASI´NDA 20 BİN ZİYARETÇİ
MÜZELER HAFTASI´NDA 20 BİN ZİYARETÇİ
Büyükşehir Belediyesi´nin Müzeler Haftası nedeniyle almış olduğu karar müzelere ilgiyi büyük ölçüde artırdı .
MELİKGAZİ BELEDİYESİ´NDEN
MELİKGAZİ BELEDİYESİ´NDEN
BAHAR ŞİİR AKŞAMLARI ...
KAYMEK SERGİSİ´NDE RENKLİ GÖSTERİLER
KAYMEK SERGİSİ´NDE RENKLİ GÖSTERİLER
Sanat ve mesleki eğitimde Anadolu´nun markası olan KAYMEK´in açmış olduğu Anadolu´nun en büyük sergisi Kayseri Dünya Ticaret Merkezi´nde devam ediyor.
FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI
FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI
Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Kayseri´de Yaşam, Doğa, Kültür” konulu fotoğraf yarışması sonuçlandı. Yarışmada birinciliği Mehmet Palta elde etti.
HACILAR´DA “DÜDÜKLÜDE KIYMALI BAMYA”
HACILAR´DA “DÜDÜKLÜDE KIYMALI BAMYA”
OYUNU SAHNELENDİ ...
BAHAR KONSERİNE YOĞUN İLGİ
BAHAR KONSERİNE YOĞUN İLGİ
2017 yılı kültür sanat faaliyetleri kapsamında Kayseri Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Türk Sanat Müziği Korosu´nca Şef Hatice Öztürk yönetiminde "Bahar Konseri" programı icra edildi.
RENKLERİN RUHUNU RESİMLEŞTİRDİ
RENKLERİN RUHUNU RESİMLEŞTİRDİ
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Kayseri Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Cebrail Çiftlikli´nin yaptığı çalışmalardan oluşan “Renklerin Ruhu” konulu resim sergisi açıldı.
FESTİVAL SONA ERDİ
FESTİVAL SONA ERDİ
Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Liselerarası Tiyatro Festivali sona erdi. Festivalin kapanış töreninde ödüle layık görülen okul ve öğrencilere ödülleri verildi.
ÜNLÜ OYUNCULAR
ÜNLÜ OYUNCULAR
KAYSERİ´DEKİ TİYATRO SEVERLERLE BULUŞTU ...
GRUP CTE TALAS´TA KONSER VERDİ
GRUP CTE TALAS´TA KONSER VERDİ
Adını ceza ve tevkif evlerinden alan ve 6 infaz koruma memurundan oluşan "Grup CTE" Anadolu rock ekibi Talas Belediyesi´nin katkılarıyla Talas´ta coşkulu bir konser verdi.
TALAS 1. SANAT ÇALIŞTAYI SONA ERDİ
TALAS 1. SANAT ÇALIŞTAYI SONA ERDİ
Talas Belediyesi sosyal ve kültürel faaliyetleri çerçevesinde düzenlediği 21 profesyonel ressamın katıldığı “1. Sanat Çalıştayı” sona erdi.
HUZUREVİ SAKİNLERİ
HUZUREVİ SAKİNLERİ
TÜRK HALK MÜZİĞİ KONSERİNDE STRES ATTI ...
TALAS´TA İLK KEZ FOTOĞRAF
TALAS´TA İLK KEZ FOTOĞRAF
MARATONU YAPILACAK ...
TİYATRO FESTİVALİ SÜRÜYOR
TİYATRO FESTİVALİ SÜRÜYOR
Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Liselerarası Tiyatro Festivali devam ediyor. Bu yıl 28 okulun katıldığı festivalde Ordu Erçallar Anadolu Lisesi “Vanya Dayı” adlı oyunu sahneledi.
4-6 YAŞ GRUBU MİNİKLERDEN KUR´AN ŞENLİĞİ
4-6 YAŞ GRUBU MİNİKLERDEN KUR´AN ŞENLİĞİ
Hacılar Kutsiye Şaşoğlu Kur´an kursu tarafından 4-6 Yaş grubunda eğitim gören öğrencilere yönelik “Kur´an-ı Kerim Okuma Şenliği” düzenlendi. Programda 11 öğrenci de Kuran-ı Kerimi hatim etme sevincini yaşadı.
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
25 Mayıs 2017 Perşembe
Bugün
Parçalı bulutlu
22 °C
4 °C
Cuma
Sağanak
20 °C
8 °C
Cumartesi
Sağanak
20 °C
7 °C
1. LİG

 
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74