ERCİYES ÜNİVERSİTESİ´NDE
HOCA AHMET YESEVİ SEMPOZYUMU ...
Tarih: 19.5.2017 17:16:52/ 1063okunma / 0yorum

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörlüğü tarafından “Hoca Ahmet Yesevi´yi Anmak ve Anlamak” konulu sempozyum düzenlendi.
Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen programa; Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk- Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Hv. Pilot Tuğgeneral Selçuk Aygün, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Doğan, Prof. Dr. Karamehmet Yıldız ve Prof. Dr. Mustafa Kemal Apalak, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Öztürk, Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Argunşah´ın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.
Sempozyumun açılış konuşmalarında Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Argunşah, Hoca Ahmet Yesevi´nin Türk Dünyasının manevi hayatını derinden etkileyen ve tesiri halen hissedilen Pir-i Türkistan namıyla anılan büyük bir mutasavvıf olduğunu vurgulayarak “Bugün burada bizi buluşturan Hoca Ahmet Yesevi, Türk Dünyasının ulularındandır. Bizi buluşturduğu gibi bugün ve dün koca Türk Dünyasının manevi birliğini sağlayan yüce isimlerdendir. Bunun içindir ki; Türkiye´nin de teklifiyle 2017 yılı UNESCO tarafından Hoca Ahmet Yesevi Yılı ilan edilmiştir. Bu vesileyle onun kimliğinin ve düşünce dünyasının, Türk İslam coğrafyasındaki bütünleştirici rollerinin bir kez daha hatırlanması, tazelenmesi ve yeni ufuklara uyandırılması önemli bir kazanım olacaktır. Hoca Ahmet Yesevi Türk Dünyasının manevi hayatını derinden etkileyen ve tesiri halen hissedilen Pir-i Türkistan namıyla anılan büyük bir mutasavvıfıdır. Onun hikmetleri, menkıbeyle karışmış kerametleri Türk Dünyasının bir ucu Doğu Türkistan´dan diğer ucu Balkanlar´a kadar geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. Bugün Kazakistan´da, tarihteki adıyla Yesi, bugünkü adıyla Türkistan şehrinde bulunan türbesi, bütün bu Türk coğrafyasının manevi merkezi durumundadır. Bu vurgulamadan da anlaşılacağı gibi Hoca Ahmet´in Yesevi sıfatı, yeşili anlamıyla bu şehirden gelmektedir. Hoca Ahmet Yesevi, 12. yüzyılda Orta Asya coğrafyasında yerleşik ve göçebe olarak bütün Türklere, kendi dilleriyle Türkçe söyleyerek İslamiyet´i öğretmeyi seçmiş bir bilge kişiliktir. Türkçeden başka dil bilmeyen Türk topluluklarına İslam´ın güzelliklerini, sanat endişesi taşmadan bir mürşit edasıyla Türkçe söylemiş, Türkçe anlatmıştır” değerlendirmesinde bulundu…
Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven ise konuşmasında, Türk Dünyasının tarih boyunca sadece kurduğu devletler, imparatorluklar ve fethettiği topraklarla adından söz ettirmeyip, ilmi, bilimi, özellikle de İslam alanında yetiştirdiği manevi değerlerle hep gözde hep ileride olduğunu kaydederek “Temel amacı halka ilim yaymak, insanları ve toplumu aydınlatmak, yaradılışın gereklerini tüm insanlara anlatmak olan bu büyük şahsiyetlerle, bu büyük değerlerimizle övünmenin yanında, yaşantılarından, mesajlarından, öğütlerinden yeterli dersi almalıyız. Hoca Ahmet Yesevi´nin hayatı hakkında bilgiler oldukça az olduğu belirtilmekte, fakat hakkında yazılan menkıbeler ise ciltler dolduracak zenginliktedir. 120 yıl yaşadığı rivayet edilen Türkistan´ın manevi büyüğü Hoca Ahmet Yesevi, tasavvufun, nefsi köreltmek, tevazu, dünya malını hor görmek, soy ve din gözetmeksizin bütün insanları eşit saymak gibi yüksek görüşlerini, aklı ve filiyle benimsemiş, dervişliğin, kanaatin, fazilet ve değerini, dini ahlaki öğütleri, Peygamber ve evladına olan muhabbetini, dünya zevklerine düşkünlüğün zararlarını, hikmetler, nasihatler halinde, mantık gücü ve iman kuvvetiyle yaymıştır” diye konuştu.
Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk- Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız da konuşmasında şanlı bir tarihimiz olduğunu belirterek “Tarihimize baktığımız zaman şanlı bir tarihimiz bulunmaktadır. Tarihin bir döneminde Talas´ta bir seçim yapıyoruz. Bu muharebede tercih yaparak, Çinlilerle Arapların savaşında Karluk ve Yağma Türkleri Müslümanlığı seçiyorlar. Talas Savaşında Araplara yardımcı olarak, Arapların savaşı kazanmalarını sağlıyorlar. Fakat Uluğ Türkistan dediğimiz büyük bir coğrafya, Çin Seddi´ndeki sınırlardan Hazar´a kadar olan coğrafyadır. Bu büyük coğrafyada yaşayan Türkler arasında İslamiyet çok fazla yayılamıyor. 10. yüzyılda önce İdil Bulgar Devleti, sonra da Karahanlılar Devleti Müslüman oluyor. İki devletin Müslüman olmasıyla birlikte İslamiyet bir ivme daha kazanıyor. Fakat yine istenilen ölçüde olmuyor. Hoca Ahmet Yesevi´nin gelmesiyle Peygamber Efendimizin Mekke´den yaydığı İslam ışığına tuttuğu aynayı Anadolu´ya yansıtarak hemen yanı başımızdaki Seyyid Burhanettinler, Hacı Bektaş-i Veliler, Mevlanalar, Yunus Emreler olarak beliriyor” şeklinde konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından plaket ve ödül takdimine geçildi, daha sonra ise sempozyum oturumları gerçekleştirildi…
Video Tarihi: 19.5.2017 17:16:52
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: ERCİYES ÜNİVERSİTESİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ´NİN
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ´NİN
BAŞARI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNE ULAŞTI…
KONSERVATUVAR´DAN TÜRKÜ ZİYAFETİ
KONSERVATUVAR´DAN TÜRKÜ ZİYAFETİ
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KONSERVATUVARI TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU, TÜRKÜ ZİYAFETİ SUNDU.
KOCASİNAN AKADEMİ,
KOCASİNAN AKADEMİ,
EL EMEĞİ GÖZ NURUNU SERGİLİYOR
NECİP KARAKAYA İLE AŞK HİKAYESİ
NECİP KARAKAYA İLE AŞK HİKAYESİ
Büyükşehir Belediyesi kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında Hz. Mevlana´nın 744´üncü vuslat yıldönümü nedeniyle Hz. Mevlana´yı anma gecesi düzenlendi. Geceye şiirleri ve ilahileriyle Necip Karakaya katıldı.
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ KAYSERİ ŞUBESİ
TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ KAYSERİ ŞUBESİ
KÜLTÜR SANAT ÖDÜLLERİNİN SAHİPLERİNİ AÇIKLADI…
“ARZ-I VEDA” SAHNELENDİ
“ARZ-I VEDA” SAHNELENDİ
Büyükşehir Belediyesi kültür sanat etkinlikleri Arz-ı Veda adlı oyunla devam etti. Şehir Tiyatrosu´nda sahnelenen oyunda Milli Şair Mehmet Akif Ersoy anlatıldı.
BÜYÜKŞEHİR´DEN HER HAFTA ÇOCUK TİYATROSU
BÜYÜKŞEHİR´DEN HER HAFTA ÇOCUK TİYATROSU
Büyükşehir Belediyesi çocukları her hafta sonu birbirinden güzel çocuk oyunları ile buluşturmaya devam ediyor. Bu hafta sonu Şehir Tiyatrosu´nda Aliş´in Macerası adlı oyun sahnelendi.
SANATÇI NEZİROĞLU DENEYİM VE TASARIMLARINI
SANATÇI NEZİROĞLU DENEYİM VE TASARIMLARINI
NNYÜ´DE ANLATTI
SOKÜM KAYSERİ İL TESPİT KURULU
SOKÜM KAYSERİ İL TESPİT KURULU
PINARBAŞI´NDA TOPLANDI
BURSALI FOTOĞRAFÇILAR
BURSALI FOTOĞRAFÇILAR
SULTAN SAZLIĞI´NA HAYRAN KALDI
SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM FİLM FESTİVALİ
SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM FİLM FESTİVALİ
10 ŞEHİRDE EŞ ZAMANLI YAPILAN FESTİVAL, AGÜ´DE DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
ELMAS GÜN PİYANO RESİTALİ BÜYÜLEDİ
ELMAS GÜN PİYANO RESİTALİ BÜYÜLEDİ
Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı Müzik öğretmenliği bölümünün organize ettiği Elmas Gün´ün verdiği piyano resitali dinleyicilere keyifli dakikalar yaşattı.
ÇİFTEÖNÜ CAMİ İLE GUBAROĞLU MESCİDİNDE
ÇİFTEÖNÜ CAMİ İLE GUBAROĞLU MESCİDİNDE
ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
İMAMLAR İÇİN MAKAM KURSU
İMAMLAR İÇİN MAKAM KURSU
Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı her yaş ve her meslek grubuna hitap eden sanat kurslarına imamlar için makam kursunu da ekledi.
ŞEHİR AKADEMİ´DE “ZAMAN SEMİNERLERİ” DEVAM EDİYOR
ŞEHİR AKADEMİ´DE “ZAMAN SEMİNERLERİ” DEVAM EDİYOR
PROF. DR. CELALEDDİN ÇELİK: “ZAMANI ANLAMAK GÜÇTÜR”
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
18 Aralık 2017 Pazartesi
Bugün
Bulutlu
11 °C
2 °C
Salı
Sağanak
9 °C
3 °C
Çarşamba
Parçalı bulutlu
9 °C
2 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-9/7/1139320060307.jpg
KANALIMIZA
ABONE OL