FAYDALI BÖCEKLER KAYSERİ´DE İŞ BAŞINDA
"Faydalı Böcekler Kayseri´de İş Başında” sloganı ile tarımsal üretimde biyolojik mücadele konusunda gerçekleştirilen projenin tanıtımı yapıldı.
Tarih: 24.7.2017 17:31:51/ 5612okunma / 0yorum

 Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü´nden, yapılan çalışmaları yerinde incelemek için gelen ekip ile birlikte, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Özkan proje hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Cem Özkan, tarımsal üretimde yoğun ve bilinçsiz kullanılan tarım ilaçlarının, birçok problemlere neden olduğu bildirdi. Özkan, tarım ilacı kalıntısı nedeniyle insan sağlığında yaşanan olumsuzluklara hava-su-toprak gibi doğal kaynakların kirlenmeye, arılar ve benzeri birçok hayvanın ölmesi ile doğal dengenin bozulmasına, ilaçlara karşı dirençli zararlıların ortaya çıkışması ve dış satımda ilaç kalıntısı olan ürünlerin geri dönmesi ve mücadelede ekonomik olarak dış ülkelere bağımlılığın, üzerinde durulması gereken sorunlar olduğunu belirtti.

Özkan, tarımsal zararlıların neden olduğu kayıpların dünya ortalamasının, yüzde 25 civarında olduğunu, Türkiye´de de benzer oranlarda kayıplar olduğunu bildirerek, "Türkiye´de tarımsal zararlılarla mücadele denildiğinde üreticilerin ilk akla gelen uygulama, tarımsal ilaçların kullanıldığı Kimyasal Mücadele Yöntemi´dir. Türkiye´de yaklaşık 35-40 Milyon ton tarım ilacı kullanılmakta, bunun için yapılan harcama ise 800 milyon ABD doları civarındadır. Tarım ilaçlarında yurt dışına olan bağımlılığımız ise yüzde 95 civarındadır. Günümüzde tarım ilaçlarını bize satan ülkeler, bu tarım ilaçlarını kullandığımız ürünlerde tarım ilacı kalıntısı belirli oranı geçtiğinde ise bizim sattığımız bu ürünleri geri göndermekte ve hatta boykot uygulamaktadır. Bu tarım ilacı bağımlılığının neden olduğu ekonomik, ekolojik ve sağlık problemlerini azaltmak için alternatif mücadele yöntemlerine yönelme zorunluluğu vardır. Alternatif mücadele içinde ´Biyolojik Mücadele´ önde gelmektedir" dedi.

Biyolojik Mücadele, tarımda zararlı olan etmenlere karşı yine tarımda var olan faydalı etmenlerin insan eli ile kullanılarak zararlı sorunun baskılanması şeklinde açıklayan Özkan, "Ülkemiz biyolojik çeşitliliğinin, biyolojik mücadele etmenlerinin varlığı konusunda da çok zengin. Biyolojik mücadelede en fazla kullanılan yöntem, doğal düşman böcekler diye bilinen parazitoit ve predatör böceklerin kitle halinde üretilerek zararlının bulunduğu alanlara salınması şekilde gerçekleşiyor" diye konuştu.

Özkan, "Türkiye´de çok fazla türü olan bu faydalı böcekleri, kitle üretim teknolojimiz yeterli olmadığı için tarımda yeterli düzeyde değerlendiremiyoruz ve sonuçta tarım ilacı kullanmaya mahkûm oluyoruz. Diğer taraftan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı´nın, biyolojik mücadelenin ülkemizde yaygınlaşması için üreticilere önemli destek vermeye başladı. Son yıllarda ülkemizde yaygınlaşmaya başlayan biyolojik mücadele uygulamalarında yine yurt dışı firmalar ana rolü oynuyor. Bugün kullanılan biyolojik mücadele etmeni böceklerin yüzde 95´i, aynı tarım ilaçlarında olduğu gibi ithal edilerek kullanılmaktadır. Diğer bir ifade ile ülkemiz tarımsal mücadelede düne kadar sadece tarım ilacına bağımlı iken, bugün tarım ilacı ile birlikte faydalı böceklere bağımlılık göstermektedir" dedi.

Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan ise, "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı´mızın vizyonu ve milli tarım politikası ile de tamamen örtüşen, 2023 yılına kadar hali hazırda yüzde 1 olan ülkemiz biyolojik mücadele uygulamalarını yüzde 25´e çıkartmayı, birkaç adet olan biyolojik mücadele etmeni üreten yerli firma sayısını 100´e çıkarmayı, biyolojik mücadele sektöründe 50-60 bin kişinin istihdam edilmesi ve yıllık en az 300 Milyon TL´lik yerel bir biyolojik mücadele pazarı oluşturmayı ve biyolojik mücadelede ithalatçı durumda olan ülkemizi ihracatçı duruma getirmeyi planlanmaktayız" diyerek şu bilgileri verdi:

"Faydalı böceklerin tarım ilaçları ile birlikte kullanıldığı entegre mücadele uygulamalarının, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de kullanılabileceğini ortaya koymak adına Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Ankara Üniversitesi Teknokent AR-Ge firmaları ve Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak “Faydalı Böcekler Kayseri´de İş Başında” adlı bir proje başlattık. Projede yüzde yüz yerli üretim ile elde edilen biyolojik mücadele etmeni faydalı böcekler, Kayseri´de Yeşilhisar ve Develi ilçeleri elma bahçelerinde kullanılmakta. Proje başlangıcında İl Müdürlüğü ziraat mühendisleri ile birlikte üreticilere biyolojik mücadele eğitimleri verildi ve elmalarda ana zararlı olan iç kurdu zararlısına karşı yüzde yüz yerli üretim ve dünyanın en küçük arıcığı olan Trichogramma Evanescens adlı faydalı arıcık salımı başlatılarak sezon sonuna kadar 100 milyon Trichogramma evanescens bahçeye salınmış olacaktır. Böylece ülkemizde bir ilk gerçekleştirilmiş olacak.

İlimizde olduğu gibi elma üretiminin ülkemizde birçok il için ekonomik anlamda çok önemli ürünlerdir, üreticilerimizin elmada ana zararlı olan Elma İç kurdu´na karşı yılda 15´er adete kadar ilaçlama yapılmakta, ancak faydalı böceklerin kullanılması ile bu 15 ilaçlamanın hiçbiri yapılmadan da sağlıklı üretim gerçekleştirilecektir. Biyolojik mücadelenin yaygınlaşması ile ülkemizde marka değeri olan ürünlerin üretilecek ve uluslararası tarımsal ürünlerin ihracatı hızlı bir şekilde artabilecektir."
Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: KAYSERİ FAYDALI BÖCEKLER BAŞINDA
NNY ÜNİVERİSTESİ TÜBİTAK PROJELERİNDE FARK YARATTI…
NNY ÜNİVERİSTESİ TÜBİTAK PROJELERİNDE FARK YARATTI…
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, TÜBİTAK tarafından desteklenen toplam 25 proje ile ülkemizdeki Beslenme ve Diyetetik Bölümleri içinde en fazla proje yürüten bölümoldu.
ENERJİ ÇALIŞTAYI YAPILACAK
ENERJİ ÇALIŞTAYI YAPILACAK
“2018 YILI ENERJİ ÖNCELİĞİMİZ OLACAK”
MİLLİ İŞLETİM SİSTEMİ PARDUS EĞİTİMLERİ KTO´DA BAŞLADI
MİLLİ İŞLETİM SİSTEMİ PARDUS EĞİTİMLERİ KTO´DA BAŞLADI
TÜBİTAK tarafından geliştirilen Milli İşletim Sistemi PARDUS eğitimleri Kayseri Ticaret Odası´nda yapılan açılış töreni ile başladı.
DÜNYA BİLİM FORUMU 2017
DÜNYA BİLİM FORUMU 2017
AGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Baran Dünya Bilim Forumu´nda Konuşma Yaptı...
KTO PARDUS PROTOKOLÜ İMZALANDI
KTO PARDUS PROTOKOLÜ İMZALANDI
HİÇYILMAZ: “İŞLETİM SİSTEMİMİZ PARDUS´A DÖNÜŞECEK”
TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM
KAYSERİLİ KADINLARA TEKNOLOJİ EĞİTİMİ VERDİ …
KAYSERİ ŞEKER,
KAYSERİ ŞEKER,
PANCAR YIKAMA ATIK SUYUNDAN BİYOGAZ ÜRETİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ ...
ERCİYES TEKNOPARK´TAN GİRİŞİMCİLERE TEKNOLOJİK FİKİR DOPİNGİ
ERCİYES TEKNOPARK´TAN GİRİŞİMCİLERE TEKNOLOJİK FİKİR DOPİNGİ
´SERA IDEA TO BUSİNESS CHALLENGE 2´ DÜZENLENDİ …
MELİKGAZİ BELEDİYESİ MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ´NDE
MELİKGAZİ BELEDİYESİ MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ´NDE
İŞLEMLER DOKUNMATİK YAPILIYOR ...
BÜNYAN BELEDİYESİ
BÜNYAN BELEDİYESİ
BELBİS YAZILIMINI KULLANMAYA BAŞLADI ...
ZİRAİ MÜCADELEDE, İLAÇ YERİNE FAYDALI BÖCEKLER KULLANILACAK
ZİRAİ MÜCADELEDE, İLAÇ YERİNE FAYDALI BÖCEKLER KULLANILACAK
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan, “Kayseri her konuda olduğu gibi bu konuda da Türkiye´ye örnek olacak”
KAYSERİ´DE AR-GE VE TASARIM MERKEZLERİ
KAYSERİ´DE AR-GE VE TASARIM MERKEZLERİ
SAYISI 8 OLDU ...
ERCİYES TEKNOPARK
ERCİYES TEKNOPARK
“KAPADOKYA IP GÜNLERİ 2017” ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ ...
TALAS´IN GES´İ TAVAS´A ÖRNEK OLDU
TALAS´IN GES´İ TAVAS´A ÖRNEK OLDU
Talas Belediyesi´nin kardeş belediyesi olan Denizli Tavas Belediyesi bir dizi inceleme yapmak için Talas ilçesine teknik gezi düzenledi. Tavas´tan gelen heyet ilçede hayata geçen birçok projeyi inceleme imkanı da buldu.
ECO  PARK´IN
ECO PARK´IN
İLK DİREKLERİ DİKİLMEYE BAŞLADI …
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
23 Kasım 2017 Perşembe
Bugün
Karlı - Yağmurlu
6 °C
0 °C
Cuma
Parçalı bulutlu
7 °C
-3 °C
Cumartesi
Güneşli
9 °C
-7 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-9/7/1139320060307.jpg
KANALIMIZA
ABONE OL