KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KARAYOLLARI LOJMANLARI KARANTİNAYA ALINDI

6 BLOK 120 DAİRE KARANTİNAYA ALINDI

HAVA38 KAHRAMANMARAŞ'TAKİ HASTA İÇİN UÇTU

Kayseri'de bulunan hava ambulansı Hava38, dağlık arazide ekiplerin ulaşamadığı hastaya ulaşarak hastanede tedavi altına alınmasını sağladı.

KAYSERİ'DE BİR MAHALLEDEKİ 4 EV KARANTİNAYA ALINDI

TALAS'DA 4 EV KARANTİNAYA ALINDI

BAYRAMDAN SONRA VAKA KALMAYABİLİR

Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik: "Anne sütünden virüs bulaşmaz"

TOMARZA İLÇESİ’NE YENİ SAĞLIK MERKEZLERİ

İl Sağlık Müdürülüğü’nden yazılı bir açıklama yapılarak Tomarza İlçesi’ne yapılması planlanan ‘Aile Sağlığı Merkezi’, ‘112 Acil Sağlık Hizmetleri ve Toplum Sağlığı Merkezi’ nin inşaatına en kısa sürede başlanacağı duyuruldu.

15 AYLIK BEBEK UÇAK AMBULANSLA

ERZURUM'DAN KAYSERİ'YE GETİRİLDİ

KAYSERİ'DE KARANTİNA SÜRESİ DOLAN 157 KİŞİ MEMLEKETLERİNE UĞURLANDI

KARANTİNADAN ÇIKAN VATANDAŞLAR: BELKİ DE HAYATIMDA BU KADAR İLGİ GÖRMEMİŞTİM

AŞI DENEMELERİ BAŞLADI

ERÜ’DE HAYVANLAR ÜZERİNDE COVİD-19 AŞISI DENEMELERİNE BAŞLANDI

DİŞ SAĞLIĞI UYARISI

UZMANINDAN EVDE KALAN ÇOCUKLAR İÇİN DİŞ SAĞLIĞI UYARISI

MEMUR-SEN’DEN KAN BAĞIŞI

MEMUR SEN KAYSERİ’DEN ERÜ KAN MERKEZİ’NE 400 ÜNİTE KAN BAĞIŞI

DOĞUMA HAVA AMBULANSI İLE YETİŞTİ

Kayseri'de 35 yaşındaki kadın, hava ambulansı ile doğuma yetiştirildi.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ

"AİLE GÖRÜŞMELERİ VAKALARIN SAYISINDAKİ AZALMAYI ENGELLEMEKTE"

BABA VE OĞLU

KORONA VİRÜSÜNÜ BİRLİKTE YENDİ

TÜRK HEKİMLERİ CESUR DAVRANIYOR

Çelik: Çok temkinli olmakla beraber vaka sayısındaki azalma ümit verici

FIRSATÇILARA ’FIRSAT’ VERMEMEK İÇİN SİPERLİK ÜRETİMİNE BAŞLADILAR

Siperlik fiyatlarının pahalı olduğunu öğrenen Kayserili firma, hem ucuz hem de uzun ömürlü siperlik ürettiler

GÖNÜLLÜ KADINLAR "İMECE" USULÜ MASKE ÜRETİYOR

AKÇALI: "GÜNLÜK 5 BİNİN ÜZERİNDE MASKE ÜRETEREK YOLA DEVAM EDİYORUZ"

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ?SEPSİS? SEFERBERLİĞİ

?SEPSİS´İ TANI HAYATI KURTAR?

İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı, 13 Eylül ?Dünya Sepsis Günü? dolayısıyla, Sağlık Çalışanlarına yönelik 2 farklı eğitim programı düzenledi. ?Sepsis´i Tanı Hayatı Kurtar? sloganı ile yapılan eğitimlere, ilimizde hizmet veren kamu ve özel hastane çalışanları yoğun ilgi gösterdi.

Kayseri Şehir Hastanesi´nde 18 Eylül 2019 tarihinde düzenlenen programa, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Ceylan, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Özyalçın, Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik, sağlık idarecileri ve sağlık çalışanları katıldı.

İlk gün programının açılış konuşmasındaSepsis´in tanısının çok zor olduğuna değinen Prof. Dr. İlhami Çelik ?Şuan matematik modellemeye geçildi. Çünkü enfeksiyon hastalıklarında matematik bir temel var ve onu çözmek gerçekten çok zor. İstatistiksel yöntemlerden faydalanarak Sepsis tanısı konulmaya çalışılıyor ama Sepsis tanısı koymak hala çok zor? dedi.

Açılış konuşmasının ardından Dâhiliye ve Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Kaniye Aydın, hazırladığı sunum eşliğinde katılıcılara Sepsis hakkında çeşitli bilgiler aktardı.

Kayseri Devlet Hastanesi Konferans salonunda gerçekleşen ikinci gün programında konuşan Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İsmail Altıntop açılış konuşmasını ise ?Bize hocalarımızın verdiği nosyon, eğer bir enfeksiyon var ise bir an önce onu yok et. Çünkü yok edilmediği takdirde vücudu sararak diğer organlara hasar verecektir. Bir nevi Sepsis´in tanımı budur.  Sepsis´in hastalarda çoklu organ yetmezliğe kadar gidebildiğini bilinmekte. Kıymetli hocalarımızdan enfeksiyon gördüklerinde hızlı bir şekilde tedaviyi başlatmalarını istiyoruz. Hepiniz hoş geldiniz? dedi.

Sepsis´inenfeksiyonlar hususunda önemli bir konu olduğuna değinen Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Ceylan´da ?Bir enfeksiyon başlar amaSepsis ile sonuçlanabilir. Bunun olmaması içinde almamız gereken çeşitli önlemler var. Malumunuz Sağlık Bakan Yardımcımız Sayın Emine Alp Meşe Hanımefendinin Erciyes Üniversitesinde başlattığı ?El Hijyeni´hususu var. Bununla alakalı olarak da uluslararası kuruluşlar ile bakanlığımızın yaptığı bir protokol var.  Bu nedenle hiçbir şey yapamıyorsak bile elimizin temizliğine dikkat edersek,enfeksiyonun oluşmasını veya yayılmasını engelleyebiliriz. Hepimiz hastanede görev yapıyoruz. Hastadan hastaya dokunuyoruz. Dolaysıyla bu esnada elimizin temizliğine dikkat edersek herhalde enfeksiyonu bir ölçüde olsa azaltmayı başarırız? ifadelerini kullandı.

2 gün süren eğitim programı,Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Selma Alabay´ın gerçekleştirdiği sunumun ardından sona erdi.

Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ