İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN “SEPSİS” SEFERBERLİĞİ
“SEPSİS´İ TANI HAYATI KURTAR”
Tarih: 20.9.2019 16:04:47/ 837okunma / 0yorum

İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı, 13 Eylül “Dünya Sepsis Günü” dolayısıyla, Sağlık Çalışanlarına yönelik 2 farklı eğitim programı düzenledi. “Sepsis´i Tanı Hayatı Kurtar” sloganı ile yapılan eğitimlere, ilimizde hizmet veren kamu ve özel hastane çalışanları yoğun ilgi gösterdi.

Kayseri Şehir Hastanesi´nde 18 Eylül 2019 tarihinde düzenlenen programa, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Ceylan, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Özyalçın, Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik, sağlık idarecileri ve sağlık çalışanları katıldı.

İlk gün programının açılış konuşmasındaSepsis´in tanısının çok zor olduğuna değinen Prof. Dr. İlhami Çelik “Şuan matematik modellemeye geçildi. Çünkü enfeksiyon hastalıklarında matematik bir temel var ve onu çözmek gerçekten çok zor. İstatistiksel yöntemlerden faydalanarak Sepsis tanısı konulmaya çalışılıyor ama Sepsis tanısı koymak hala çok zor” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Dâhiliye ve Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Kaniye Aydın, hazırladığı sunum eşliğinde katılıcılara Sepsis hakkında çeşitli bilgiler aktardı.

Kayseri Devlet Hastanesi Konferans salonunda gerçekleşen ikinci gün programında konuşan Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İsmail Altıntop açılış konuşmasını ise “Bize hocalarımızın verdiği nosyon, eğer bir enfeksiyon var ise bir an önce onu yok et. Çünkü yok edilmediği takdirde vücudu sararak diğer organlara hasar verecektir. Bir nevi Sepsis´in tanımı budur.  Sepsis´in hastalarda çoklu organ yetmezliğe kadar gidebildiğini bilinmekte. Kıymetli hocalarımızdan enfeksiyon gördüklerinde hızlı bir şekilde tedaviyi başlatmalarını istiyoruz. Hepiniz hoş geldiniz” dedi.

Sepsis´inenfeksiyonlar hususunda önemli bir konu olduğuna değinen Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Ceylan´da “Bir enfeksiyon başlar amaSepsis ile sonuçlanabilir. Bunun olmaması içinde almamız gereken çeşitli önlemler var. Malumunuz Sağlık Bakan Yardımcımız Sayın Emine Alp Meşe Hanımefendinin Erciyes Üniversitesinde başlattığı ‘El Hijyeni´hususu var. Bununla alakalı olarak da uluslararası kuruluşlar ile bakanlığımızın yaptığı bir protokol var.  Bu nedenle hiçbir şey yapamıyorsak bile elimizin temizliğine dikkat edersek,enfeksiyonun oluşmasını veya yayılmasını engelleyebiliriz. Hepimiz hastanede görev yapıyoruz. Hastadan hastaya dokunuyoruz. Dolaysıyla bu esnada elimizin temizliğine dikkat edersek herhalde enfeksiyonu bir ölçüde olsa azaltmayı başarırız” ifadelerini kullandı.

2 gün süren eğitim programı,Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Selma Alabay´ın gerçekleştirdiği sunumun ardından sona erdi.
Video Tarihi: 20.9.2019 16:04:47
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

TOMARZA´DA SAĞLIK TARAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
TOMARZA´DA SAĞLIK TARAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Kayseri il sağlık Müdürlüğü ve Genç Birlik Kayseri Şubesi ortak protokolü ve Kayseri Üniversitesi Genç Kızılay Topluluğu destekleri ile Tomarza İlçesi´nin Akdere Köyü´nde gün boyu Sağlık taraması etkinliği gerçekleştirildi.
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN ÜNİVERSİTELİLERE
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN ÜNİVERSİTELİLERE
‘ORGAN BAĞIŞI´ EĞİTİMİ…
TALAS´TAN PSİKOLOJİK DESTEK HİZMETİ
TALAS´TAN PSİKOLOJİK DESTEK HİZMETİ
“SAĞLIKLI NESİL, MUTLU YAŞAM”
YEŞİLHİSAR PALYATİF BAKIM MERKEZİ HİZMETE AÇILDI
YEŞİLHİSAR PALYATİF BAKIM MERKEZİ HİZMETE AÇILDI
Kayseri Sağlık Müdürlüğü, Yeşilhisar Belediyesi ve Hayırsever birlikteliği ile yapımına başlanan Yeşilhisar Palyatif Bakım Merkezi, 10 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen törenle hizmete açıldı.
TÜRKİYE´DE 20-22 MİLYON OBEZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ
TÜRKİYE´DE 20-22 MİLYON OBEZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ
Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Obezite Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Fahri Bayram: "Daha önceki çağlarda savaşlar, enfeksiyonlar insanın ölümüne yol açıyordu ama şimdi obezite ve bununla ilgili hastalıklar çağımızın salgını haline geldi"
DİŞ HEKİMLERİNE, AKILCI ANTİBİYOTİK SEMPOZYUMU
DİŞ HEKİMLERİNE, AKILCI ANTİBİYOTİK SEMPOZYUMU
Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü, ülkemizde ve dünyada her geçen gün büyüyerek tehdit haline gelen antibiyotik direnci ile ilgili farklı bir etkinliğe imza atan İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, “Akılcı Antibiyotik” konusunda diş hekimleri ve diş hekimliği fakültesi öğrencilerine yönelik bir sempozyum düzenledi.
TÜP BEBEK İLAÇLARI KANSERE YOL AÇMIYOR
TÜP BEBEK İLAÇLARI KANSERE YOL AÇMIYOR
Acıbadem Kayseri Hastanesi Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Gökalp Öner, tüp bebek ilaçlarının kansere neden olmadığını söyleyerek, ilaçların güvenilir olduğunu belirtti.
TALAS´TA SAĞLIKLI BESLENME VE KANSER EĞİTİMİ
TALAS´TA SAĞLIKLI BESLENME VE KANSER EĞİTİMİ
HER YIL 200 BİN KİŞİ KANSER OLUYOR
KANSER TEDAVİSİNDE UMUT OLAN “AKILLI İLAÇ” UYGULAMASI
KANSER TEDAVİSİNDE UMUT OLAN “AKILLI İLAÇ” UYGULAMASI
KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİNDE
NNYÜ´DE SEREBRAL PALSİ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ
NNYÜ´DE SEREBRAL PALSİ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü tarafından "Serebral Palsi Farkındalık” etkinliği düzenlendi.
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ´NDEN
YENİDOĞAN İŞİTME TARAMA UYGULAYICI EĞİTİMİ
UZMANALAR TAVSİYE EDİYOR
UZMANALAR TAVSİYE EDİYOR
ALIÇ SİRKESİ TAM BİR KANSERSAVAR
ERÜ´DE BAHREYNLİ HASTAYA YAPAY MESANE YAPILDI
ERÜ´DE BAHREYNLİ HASTAYA YAPAY MESANE YAPILDI
Demirtaş: “Yurt dışından sağlık turizmi ile gelen özellikle üroonkolojik hastalarımıza hizmet vermek bize gayret, kuvvet ve şevk veriyor”
DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİNDE YÜZLERCE KİŞİ YÜRÜDÜ
DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİNDE YÜZLERCE KİŞİ YÜRÜDÜ
İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli: Koruyucu sağlık hizmetlerinde ilk önerdiğimiz şey hareketli bir hayat ve dengeli beslenme
ÜLKEMİZDE HER 10 KADINDAN 1´İ MEME KANSERİNE YAKALANIYOR
ÜLKEMİZDE HER 10 KADINDAN 1´İ MEME KANSERİNE YAKALANIYOR
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi hasta bekleme alanına kurulan farkındalık standında doktor adayı öğrenciler, hastane içerisindeki kadınlara broşür dağıtarak meme kanseri ve muayenesi konusunda bilgi verirken, meme kanserine dikkat çekmek için de pembe kurdele taktılar.
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
16 Ekim 2019 Çarşamba
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL